[ Επίσημο ] Apple AirPods Pro

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Air-Pods-Pro.png


https://www.apple.com/airpods-pro/



Σχετικά απότομα εμφανίστηκαν

Και λένε και άμεσα διαθεσιμα

Σχετικά ενδιαφέρον (αν και όχι πρωτότυπος) ο σχεδιασμός με τα εναλλάξιμα ακροφύσια (ελπίζω σε κάποιο που να
μην απομονώνει πλήρως (με το οποιο κόστος φυσικά στην αποτελεσματικότητα του noise cancelling) καθώς κάτι
τέτοιο με ενοχλεί)

Αστείο επίσης κοντόχοντρο σουλούπι





Audio
Technology
- Active Noise Cancellation
- Transparency mode
- Adaptive EQ
- Vent system for pressure equalisation
- Custom high-excursion Apple driver
- Custom high dynamic range amplifier


Sensors
- Dual beamforming microphones
- Inward-facing microphone
- Dual optical sensors
- Motion-detecting accelerometer
- Speech-detecting accelerometer
- Force sensor
Chip- H1-based System in Package


Controls
• Press once to play, pause or answer a phone call
•• Press twice to skip forwards
••• Press three times to skip backwards
Press and hold to switch between Active Noise Cancellation and Transparency mode
Say “Hey Siri” to do things like play a song, make a call or get directions
Sweat and Water Resistant- Sweat and water resistant (IPX4)





Size and Weight
AirPods
- Height: 30.9 mm
- Width: 21.8 mm
- Depth: 24.0 mm
- Weight: 5.4 grams

Charging Case
- Height: 45.2 mm
- Width: 60.6 mm
- Depth: 21.7 mm
- Weight: 45.6 grams

Charging Case- Works with Qi-certified chargers or the Lightning connector




Battery
AirPods
- Up to 4.5 hours of listening time with a single charge (up to 5 hours with Active Noise Cancellation and Transparency off)
- Up to 3.5 hours of talk time with a single charge


AirPods Pro with Wireless Charging Case
- More than 24 hours of listening time
- More than 18 hours of talk time
- 5 minutes in the case provides around 1 hour of listening time7 or around 1 hour of talk time
ConnectivityBluetooth 5.0
Accessibility- Accessibility features help people with disabilities get the most out of their new AirPods Pro.
- Live Listen audio


In the Box
- AirPods Pro
- Wireless Charging Case
- Silicone ear tips (three sizes)
- Lightning to USB-C Cable
- Documentation
Price279 στην Ευρώπη
Web PageApple
 
Last edited by a moderator:
Re: Apple AirPods Pro

https://www.apple.com/airpods-pro/

Σχετικά απότομα εμφανίστηκαν

Και λένε και άμεσα διαθεσιμα

Σχετικά ενδιαφέρον (αν και όχι πρωτότυπος) ο σχεδιασμός με τα εναλλάξιμα ακροφύσια (ελπίζω σε κάποιο που να μην απομονώνει πλήρως (με το οποιο κόστος φυσικά στην αποτελεσματικότητα του noise cancelling) καθώς κάτι τέτοιο με ενοχλεί)

Αστείο επίσης κοντόχοντρο σουλούπι

Εγώ το design το προτιμώ χίλιες φορές απ'τα προηγούμενα που κρέμονταν σαν κεραίες.

Περιμένω να δω reviews. Αν το noise canceling δουλεύει, και ο ήχος είναι όπως τα τρέχοντα, τα Sony μου πάνε για πούλημα (μαζί με τα Airpods 2!)

Κάτι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι αυτό που λένε "with vents helping equalize pressure, you feel like there's nothing in your ears". Μέχρι τώρα, όλα τα NC που έχω δοκιμάσει τα νιώθω αρκετά κουραστικά. Λες να το έλυσαν κι αυτό; Βέβαια δεν κρατάω μεγάλο καλάθι, γιατί κατά τα άλλα, ως συνήθως, παρουσιάζουν το NC σαν καινοτομία της Apple (lol).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Απάντηση: Apple AirPods Pro

Ενδιαφέροντα. Αναμένω και εγώ τα reviews γιατί τα AirPods 2 αν και πολύ βολικά, από πλευράς ποιότητας ήχου είναι μέτρια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Apple AirPods Pro

Κάτι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι αυτό που λένε "with vents helping equalize pressure, you feel like there's nothing in your ears".

Δεν το είχα προσέξει αυτό, ενδιαφέρον

Οχι τόσο γιατί πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά αλλά γιατί ίσως έχουν δώσει προσοχή στο ποσο κουραστικά θα είναι στο πως κάθονται (κι εμένα όλα που σφραγίζουν το αυτί (αναγκαστικό για το NC / για ψείρες πάντα) με κουράζουν)

Πιο πολύ ποντάρω στο ότι έχουν κρατήσει το σουλούπι και το πως κάθονται στο αυτί (που κρεμιούνται και δεν κρατιόνται από το σφράγισμα) για το να είναι σχετικά αναπαυτικά (όπως τα υφιστάμενα)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Apple AirPods Pro

279 στο Βέλγιο, πολύ αλμυρά...

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Ελάχιστα ακριβότερα από τα υφιστάμενα (με ασύρματη θήκη)

Για τα δεδομένα της Apple, καλά είναι

Το ερώτημα απλά είναι αν και ποτέ θα πέσει η τιμή τους σε σκρουτζομαγαζα (γιατί τα μέχρι σήμερα μοντέλα, σε αντίθεση με τα iPhone, τα έβρισκες πολύ σύντομα παρα πολύ φθηνότερα εκεί)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,732
Παλλήνη
Απάντηση: Apple AirPods Pro

Καλή φάση αν όντως λειτουργεί σωστά:

As someone who hasn’t invested into AirPods because of concerns about fit, I’m most interested in the “Ear Tip Fit Test” that Apple says uses an algorithm to figure out whether the ear tip you’re using is the right fit for your ear, based on the sound level in your ear versus what the drivers are actually outputting.


https://sixcolors.com/post/2019/10/apple-introduces-airpods-pro/
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά
Re: Apple AirPods Pro


Φέροντας πλέον και αυτά την ονομασία Pro στο τίτλο τους όπως και στα περισσότερα προϊόντα της εταιρείας, τα
νέα AirPods Pro έρχονται να αποτελέσουν μια σημαντική αναβάθμιση στα υπερεπιτυχημένα ακουστικά της Apple.​

Πρώτη σημαντική αναβάθμιση είναι η τεχνολογία ακύρωσης θορύβου που ενσωματώνουν, η οποία μέσω των
μικροφώνων στην επιφάνεια τους, εντοπίζουν τους εξωτερικούς ήχους και στη συνέχεια τους «εξαφανίζουν»
με την κατάλληλη επεξεργασία. Σύμφωνα με την Apple, η όλη διαδικασία ρυθμίζεται έως και 200 φορές το
δευτερόλεπτο προκειμένου να επιτευχθεί το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Επιπλέον, όπως και σε ανταγωνιστικές προτάσεις, τα AirPods Pro παρέχουν λειτουργία που επιτρέπουν στον
κάτοχό τους να ακούει και τους εξωτερικούς ήχους παράλληλα με την αγαπημένη του μουσική, προκειμένου
να μη χάνει την επαφή του με το περιβάλλον. Η Apple υπόσχεται κορυφαία ποιότητα ήχου όπου με την
τεχνολογία "Adaptive EQ", η οποία προσαρμόζει τον ήχο ανάλογα με το σχήμα του αυτιού σας.


Apple-Air-Pods-Pro-avclub.jpg



Σε άλλη σημαντική αλλαγή σε σχέση με τα «απλά» AirPods, η Pro έκδοση αντέχει στον ιδρώτα κάτι που σημαίνει
ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη γυμναστική σας χωρίς πρόβλημα. Σε αντίθεση με την τρέχουσα γενιά, δια-
-θέτουν τρία ζευγάρια εναλλάξιμων άκρων/καλυμμάτων προκειμένου να χρησιμοποιήσετε αυτό που σας βολεύει
περισσότερο. Και τα τρία περιλαμβάνονται στη συσκευασία, με την Apple να αναφέρει ότι μια δοκιμή ήχου που
μπορείτε να πραγματοποιήσετε κατά τη ρύθμιση, σας επιτρέπει να βρείτε το κατάλληλο μέγεθος «μετρώντας
το επίπεδο ήχου στο αυτί και συγκρίνοντάς το με τον ήχο που έρχεται από τον οδηγό του ηχείου».

Φυσικά υποστηρίζουν ασύρματη φόρτιση και τις φωνητικές εντολές της Siri, ενώ η αυτονομία κυμαίνεται στις
4.5 ώρες, μικρότερη από τον προκάτοχό τους εξαιτίας της χρήσης της τεχνολογίας ακύρωσης θορύβου.
Η θήκη τους πάντως, είναι η λύση στο πρόβλημα, με το να χαρίζει συνολικά 24 ώρες αυτονομία.

Τα AirPods Pro θα κυκλοφορήσουν και στην Ελλάδα την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου,
ενώ η τιμή τους στις ΗΠΑ έχει οριστεί στα $249, Ευρώπη στα 279 .

[via]










Audio
Technology
- Active Noise Cancellation
- Transparency mode
- Adaptive EQ
- Vent system for pressure equalisation
- Custom high-excursion Apple driver
- Custom high dynamic range amplifier


Sensors
- Dual beamforming microphones
- Inward-facing microphone
- Dual optical sensors
- Motion-detecting accelerometer
- Speech-detecting accelerometer
- Force sensor
Chip- H1-based System in Package


Controls
• Press once to play, pause or answer a phone call
•• Press twice to skip forwards
••• Press three times to skip backwards
Press and hold to switch between Active Noise Cancellation and Transparency mode
Say “Hey Siri” to do things like play a song, make a call or get directions
Sweat and Water Resistant- Sweat and water resistant (IPX4)





Size and Weight
AirPods
- Height: 30.9 mm
- Width: 21.8 mm
- Depth: 24.0 mm
- Weight: 5.4 grams

Charging Case
- Height: 45.2 mm
- Width: 60.6 mm
- Depth: 21.7 mm
- Weight: 45.6 grams

Charging Case- Works with Qi-certified chargers or the Lightning connector




Battery
AirPods
- Up to 4.5 hours of listening time with a single charge (up to 5 hours with Active Noise Cancellation and Transparency off)
- Up to 3.5 hours of talk time with a single charge


AirPods Pro with Wireless Charging Case
- More than 24 hours of listening time
- More than 18 hours of talk time
- 5 minutes in the case provides around 1 hour of listening time7 or around 1 hour of talk time
ConnectivityBluetooth 5.0
Accessibility- Accessibility features help people with disabilities get the most out of their new AirPods Pro.
- Live Listen audio


In the Box
- AirPods Pro
- Wireless Charging Case
- Silicone ear tips (three sizes)
- Lightning to USB-C Cable
- Documentation
Price279 στην Ευρώπη
Web PageApple
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Apple AirPods Pro

Προβληματιστικα γιατι δυστυχως βλεπω οτι πλεον το κρατημα γινεται απο το σφηνωμα στο αυτι και οχι απο το κρεμασμα, οπως στα παλια (που ειναι πολυ πιο βολικό)

Και τωρα που το παρατηρω, ειναι λογικο αν προσεξει κανεις το νεο κοντό και ''στραβο'' ''ποδάρι'' που εχουν (σε σχεση με τα παλια)
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Re: Apple AirPods Pro

Εξωφρενική τιμή... Ειδικά όταν σου πέφτουν και από τα αυτιά είναι σαν να τα πετάς στο πηγάδι


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Re: Apple AirPods Pro

Είχα δοκιμάσει τα προηγούμενα από φίλο και μου έπεφταν στο λεπτό.. Ευτυχώς που τα είχε ο άνθρωπος και τα δοκίμασα γιατί ακόμη θα τα έκλαιγα


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 
Re: Apple AirPods Pro

Είχα δοκιμάσει τα προηγούμενα από φίλο και μου έπεφταν στο λεπτό.. Ευτυχώς που τα είχε ο άνθρωπος και τα δοκίμασα γιατί ακόμη θα τα έκλαιγα


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk

Σου έπεφταν ή ένιωθες ότι θα σου πέσουν; Γιατί προφανώς η αίσθηση είναι τελείως διαφορετική αν έχεις συνηθίσει σε οτιδήποτε άλλο, και νομίζεις ότι θα σου πέσουν, αλλά δεν. Ούτε καν μετά από μισή ώρα τρέξιμο.
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Re: Apple AirPods Pro

Δεν κάνω τρέξιμο... Δυστυχώς γενικά με τα ακουστικά είμαι αρκετά δύσκολος (ίσως λόγω κατασκευής μου;) και μου πέφτουν κανονικά.. Ένας λόγος που δεν χρησιμοποιώ καθόλου πλέον


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Re: Apple AirPods Pro

Καλά, εννοείται ότι το fit είναι καθαρά προσωπικό θέμα

Εμένα τα υφιστάμενα μου κάθονται πολύ καλά (και δεν πέφτουν με τίποτα με τρέξιμο, μόνο με extreme ασκήσεις στο γυμναστήριο)

Τα νέα δεν βλέπω να με βολεύουν (αν και μόνο μετά από προσωπική δοκιμή θα ξέρω)