Legent HD8

humaxer

New member
28 June 2014
33
LEGENT HD8
ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ DVB-T2 H.265 HEVC

  • Αποκωδικοποίηση MPEG-4 AVC/ H.264 [email protected], DVB-T2 H.265 HEVC, Full High Definition.
  • 1000 Κανάλια Χωρητικότητα TV/Radio, Λήψη 170 - 230ΜΗz και 470-860ΜHz , Bandwidth 7/8MHZ, Modulation QPSK,16QAM, 64QAM
  • Μπροστινό Panel μήκους 13,5cm. 5 Κουμπιά ελέγχου στο front panel, οθόνη Display με νούμερα καναλιού.
  • Διαθέτει Learning Function Τηλεχειριστήριο, που αντιγράφει τις βασικές εντολές του τηλεχειριστηρίου της τηλεόρασης.
  • Ανάλυση 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1920*1080, Aspect ratio 16:9, 4:3, Auto.
  • Συνδέσεις RF IN, 1 SCART, HDMI 1.2 -1.3, USB 2.0 -3.0, Mini USB για σύνδεση καλωδίου IR-Led, Εξωτερικό Τροφοδοτικό 12V 1A,
  • Ελληνικό Menu, Ελληνικό EPG (Εβδομαδιαίο), Ελληνικό TELETEXT VBI/OSD, Ελληνικό Manual, Menu σε πολλές γλώσες
  • USB - PVR Λειτουργίες. Εγγραφή - Αναπαραγωγή προγραμμάτων σε USB Stick ή Εξωτερικό σκληρό δίσκο. Λειτουργία Timeshift.
  • Αναπαραγωγή ορισμένων Multimedia αρχείων της USB συσκευής. Video, Audio, Photo, Subtitle.
  • 8 Λίστες Αγαπημένων, Πολλαπλές λειτουργίες Menu. Αν κοπεί το ρεύμα, ξανανοίγει στο ίδιο κανάλι.
  • Αναβάθμιση Λογισμικού μέσω USB Stick, Σώσιμο/Φόρτωση Καναλιών σε USB, Backup Λογισμικού σε USB.
  • Επεξεργασία Καναλιών, Μετακίνηση, Διαγραφή, Γονικό Κλείδωμα, Ταξινόμηση καναλιών με τη σειρά που επιθυμούμε.
  • Οικολογική λειτουργία στην κατανάλωση ρεύματος. Κατανάλωση κάτω από 0.5W σε Standby και κάτω από 6W σε λειτουργία
  • 1 Χρόνο Εγγύηση
 

stavi

New member
18 February 2014
11
Τον έχω καμία 10αρια ημέρες κ χάνει κι αυτός, όπως κ ο hd7 τη ρύθμιση ανάλυσης, γυρνάει από το 1080 σε 576, το info bar δείχνει αλλα ντ αλλα κ κάποιες φορές στο hd κανάλι σαν να κολλάει και να πιξελαρει έντονα. Το μόνο καλό αναγνωρίζει σκληρό 4 Tb χωρίς να χρειάζεται να τον κλείσω κ να τον ανοίξω πάλι. Στα συν καλός ήχος κ χρώματα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
αυτο με την αλλαγη αναλυσης το εκανε και ενα αλλο ali (ferguson) αλλα νομιζω λυθηκε το θεμα οταν εβαλαν με αναβαθμηση μια ρυθμιση που λεγετε hdmi hec και ειναι στο off ... δεν επιβεβαιωνω 100% γιατι αυτο το ali που εχω, χανει πολυ σε ληψη καναλιων dvbt2 που ειμαι σε δυσκολη περιοχη, και το εβγαλα απο επανω κατι μηνες (απο οταν ανοιξαν οι Αλβανοι τα dvb-t2 τον Αυγουστο) που δεν βλεπει καν τετοια οριακα σηματα ... ομως λιγες μερες που το αφησα να δω πως παει το καινουριο λογισμικο δεν προσεξα να γυριζει την αναλυση με το hdmi hec στο off
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Τον εχω κι εγω και τον χρησιμοποιώ κανα 10ημερο. Καποιες φορες (δεν μπορεσα να καταλαβω ποιες και γιατι) μου χανει την σειρα των καναλιων.. όπως επισης δεν μπορω να βρω την δυνατοτητα να ξαναρχιζει το PVR από εκει που το σταματησα πριν το κλεισω. Αν δω δηλ. καποια γραμμενη ταινια και την αφήσω στη μεση καποια μερα, την επομενη όταν παω να την δω ξεκιναει παλι από την αρχη. Ο Edision με ρωτουσε.. Εσεις ποιο λογισμικο εχετε?
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
συνηθως αρκετοι απο αυτους τους δεκτες χανουν την σειρα καναλιων οταν γινει καινουρια αναζητηση ... εγω εχω 3, & οι 3 το ιδιο προβλημα που αναφερεις ... βοηθαει πολυ αν υπαρχει και ειναι Αν-ενεργα (off) τα ... LCN (κατι σαν αυτοματη σειρα ταξινομησης) ... & μια ρυθμιση με το autochannel update ACU (αυτοματα βρισκει τυχον αλλαγες των προγραμματων/καναλιων, πχ αν γινει ενα καναλι hd, αλλαξει ονομα epg κλπ τα βρισκει αυτοματα χωρις να θελει χειροκινητη αναζητηση ο διαυλος) ... το 1ο πρεπει να ειναι στις ρυθμισεις αναζητησης (ισως και το 2ο αναλογα τον δεκτη) ... αλλά 2ο δεν ξερω αν υπαρχει στον δεκτη σου, ομως αυτο μπορει να ειναι στην ρυθμιση συστηματος > αλλα ... αν τα βρεις δοκιμασε τα στο off, ισως βοηθησουν

Για το pvr μηπως κανεις delete κανα αρχειο με το ονομα resume? αν οχι, τοτε μηπως βγαζεις το usb απο τον δεκτη, ή κλεινεις τελειως την παροχη ρευματος (πχ το βγαζεις απο την πριζα τελειως) και χανει την μνημη resume, αυτο μου το κανει και εμενα ενα άλλο, σε μια απο αυτες τις 3 περιπτωσεις
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Χμμ..αυτο το LCN χωρις να ξερω τι σημαινει, το απενεργοποιησα δοκιμαστικα εχθες, αλλα δεν ξανα-ανοιξα τον δεκτη να δω τι θα κανει μετα απο αυτο.. Οσο για το ACU νομιζω πως δεν το πηρε το ματι μου καπου, θα το ψαξω ομως..
Για το PVR δεν εχω βγαλει το στικακι ουτε εχω διακοψει το ρευμα, θα το κοιταξω για το resume, μηπως το σβηνω θεωρωντας το spam..
Εσενα ποιο λειτουργικο εχει περασμενο? Δεν εχω τον δεκτη μπροστα μου αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι 7ος/19..Το ιδιο εχουμε?
Thanks
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
δεν εχω το συγκεκριμενο μοντελο, απλα αναφερω οτι αυτα τα κανουν και αλλοι δεκτες (που εχω) δεν εισαι μονος σου ... και τυχον πιθανη λυση .. το autochannel update αν υπαρχει (συνηθως γραμμενο ως εχει) μπορει να ειναι στο μενου>ρυθμισεις συστηματος .. ή ρυθμισεις συστηματος>άλλα (other)
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Καλη χρονια σε σενα και ολα τα παιδια. Ναι, με την απενεργοποιηση του LCN κραταει τα καναλια με τη σειρα που τα βαζω, χρησιμοποιωντας το μπουτον up/down. Πραγμα ομως που δεν ισχυει οταν παω να αλλαξω καναλι πατωντας απ ευθειας τα κουμπια με τους αριθμους, που στην περιπτωση αυτη πηγαινει οπου θελει αυτο. Δηλαδη, αφου τα βαλω στη σειρα που θελω εγω πχ ΕΤ1, ΕΤ2, ΕΤ3, STAR, ANT1, ALPHA κλπ η σειρα αυτη ακολουθειται με το up/down, πατωντας ομως το 4 δεν βγαινει το STAR η πατωντας το 5 δεν βγαινει ο ΑΝΤ1. Στη λιστα των καναλιων διπλα σε καθε καναλι αντιστοιχει ενας αριθμος, πχ (αν θυμαμαι καλα) 5 στον ΑΝΤ1 η 225 στο STAR. Εαν πατησω το κουμπι με τον αριθμο 5 θα βγει ο ΑΝΤ1 η εαν σχηματισω το 225 θα βγει το STAR. Αυτα τα νουμερα πως γινεται να τα αλλαξω? Να αντιστοιχισω δηλ στο STAR το 4, στον ΑΝΤ1 το 5, στον ALPHA το 6, τα νουμερα που θελω εγω δηλαδη?
Οσον αφορα το ACU δεν βλεπω πουθενα τετοια ρυθμιση. Για το PVR ακομα δεν καταφερα να ξανα-αρχιζει η ταινια απο εκει που την σταματησα, ειμαι ομως σε φαση αναζητησης:idea:
Thanks
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Τελικα μετα απο προσπαθεια (παντα με το LCN off) χρησιμοποιωντας τις επιλογες επεξεργασια/ταξινομηση τα καταφερα να εχω την επιθυμητη σειρα και στο up/down αλλα και πατωντας τα κουμπια με τα νουμερα. Εκεινο που δεν καταφερα ειναι να εχω resume στο PVR που εβλεπα την προηγουμενη μερα. Προσπαθησα αρκετα, τοσο που δεν εχω κατι αλλο να δοκιμασω. Παιζει να μην εχει αυτη την δυνατοτητα?
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Να συμπληρωσω οτι εχει μια επιλογη Ρυθμισεις PVR οπου εχει επιλογες Timeshift, Υπερπηδηση και Timeshift to Record αλλα απ οτι καταλαβαινω οι επιλογες αυτες δεν εχουν σχεση με το resume του PVR.
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Παλευω, παλευω αλλα δεν μπορω να βρω πως κανει resume στο PVR..Υπαρχει καποιο τηλ της εταιρειας να ρωτησω?
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Αν δεν εχει, την πατησα. Ειναι σημαντικο για μενα. Θα περασω το τελευταιο λειτουργικο (12/19) να δω μπας και υπαρχει..
 

humaxer

New member
28 June 2014
33
για να μην παιδευεσαι δεν εχει τετοια δυνατοτητα. Πατωντας ομως το ΟΚ και μετα το δεξι/αριστερο βελος , μπορεις να πας πολυ γρηγορα κοντα στο σημειο που ησουν την προηγουμενη
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Μια γρήγορη καταγραφή των πρώτων εντυπώσεων, μετά από ένα 24ωρο στην κατοχή μου. Να επισημάνω ότι σαν μέτρο σύγκρισης έχω τον F&U 2301 με mstar (νομίζω 7818) που τον αντικατέστησε.
Υπέρ:
1) Ικανοποιητική ταχύτητα εναλλαγής καναλιών.
2) Αρκετές ρυθμίσεις.
3) Δυνατότητα προγραμματισμού πλήκτρων της τηλεόρασης στο χειριστήριο του.
4) Μικρό μέγεθος.
Κατά:
1) Χειρότερη ποιότητα εικόνας στο τηλεοπτικό πρόγραμμα.
2) Περίεργα χρώματα εικόνας επίσης στο τηλεοπτικό πρόγραμμα που ακόμα δεν έχω καταφέρει να βελτιώσω.
3) Ελαφρώς δύστροπη διαδικασία επεξεργασίας των καναλιών.
Να επισημάνω ότι ακόμα δεν έχω δοκιμάσει τις δυνατότητες του ως media player, ενώ το λογισμικο του ειναι ημερομηνίας 20/07/2019 (το οποίο δεν θα αναβαθμίσω όσο λειτουργεί απροβλημάτιστα).
Αυτά τα λίγα για αρχή...
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
για τα περιεργα χρωματα ... στην ρυθμιση εικονας, αν υπαρχει κορεσμος, δοκιμασε να τον χαμηλωσεις