Μετατροπή κασσετών dv / sony 8mm

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

harrysvr

Senior Member
14 September 2007
340
Γνωριζει καποιος ποιο hardware/software χρειαζομαι για να εχω την καλυτερη ποιοτητα(αναλογα του dv) στην μετατροπή απο dv σε αρχεια/dvd?
Σε παλιο υπολογιστη εχω εισοδο firewire/mini dv ενω σε laptop εισοδο hdmi/8gb ram/i7)
Επίσης αντιστοιχα , μετατροπη απο sony 8mm(1992)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,947
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Μετατροπη κασσετων dv / sony 8mm

Εγώ παλαιότερα που ασχολουμουν με το σπορ η βιντεοκάμερα μου μια DV SONY PC120 είχε έξοδο FireWire και αναλογη θύρα διέθετε ο υπολογιστής μου και το laptop, οπότε αυτή χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για να κάνω την εγγραφή στο πισι ως πιο γρήγορη και σταθερή από USB. Αρα αρχικά κοιτάς τι εξόδους έχει η βιντεοκάμερα που θα χρησιμοποιήσεις για αναπαραγωγή της miniDV κασσετας. Τα προγράμματα που κάνουν χρήση της θύρας αυτής για εγγράψουν το βίντεο στον σκληρό είναι αρκετά. Έχω χρόνια να το κάνω όμως για να σου προτείνω κάποιο σύγχρονο, εγώ τοτε χρησιμοποιούσα το pinnacle studio για grab και μετά για περισσότερο σοβαρό editing κάποιο καλύτερο, Adobe premier κλπ.

Ειχα και δεύτερη επιλογή επιτραπέζια συσκευή SONY DVD player/writer με σκληρό δίσκο για εγγραφή απευθείας μέσω FireWire από την βιντεοκάμερα SONY στον σκληρό διάκο. Αυτή ήταν λύση express , έφτιαχνα μετά την εγγραφή τα δισκάκια DVD εύκολα και γρήγορα. Μου χάλασε κάποια στιγμή ο δίσκος, το άνοιξα να τον αλλάξω αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τον αντικαταστήσω. Ήθελε κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν το έβρισκα παρόλη την προσπάθεια.

Για τα 8mm δες εδώ : https://avclub.gr/forum/showthread.php/167418-Ψηφιοποίηση-ταινιών-Super-8mm-Γίνεται-πια-Που-και-πόσο
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Μετατροπη κασσετων dv / sony 8mm

σίγουρα για dv μιλάμε?
όχι Ηι8?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Μετατροπη κασσετων dv / sony 8mm

Γισ DV συνέδεσε την κάμερα στο παλιό υπολογιστή με Firewire. Και το ενσωματωμένο πρόγραμμα των Windows θα κάνει δουλειά. Ψηφιακή μεταφορά θα είναι.
Για Hi8 θέλεις ψηφιοποιητή. Κι εγώ χρησιμοποιούσα ένα DVD με σκληρό. Τώρα αγόρασα ένα composite to USB, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
662
Βόλος
Re: Μετατροπη κασσετων dv / sony 8mm

Τα windows, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν πλέον το windows movie maker για να κάνεις capture από dv και χρειάζεσαι 3rd party software.