Πρόταση για Surface;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Χαιρετώ την παρέα.
Επειδή ξεμεινα από φορητή συσκευή το tablet το Nexus 10 πάει για μουσείο, και ένα laptop 15.6 Acer παλιό μας άφησε χρόνους) λέω να πάρω κάτι φρέσκο.

Έχω μείνει με το κινητουλι και έχω βαρεθεί τα Zoom in/out .

Έλεγα για tab s6 το Samsung (έχω καλομαθει με την AMOLED) αλλά θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα για παιχνιδο-android 10" .
Για κινεζιά το ξεχνάμε.

Από παλιά κοίταζα τα Surface pro. Άλλο windows άλλο Android. Μπορείς να δουλέψεις και κάνα εξελακι , καμια φωτογραφία κλπ

Λέω λοιπόν με τα ίδια χρήματα να πάρω το 6 για χρήση:

99% browsing στο κρεβάτι :) με χορταστική οθόνη και 1% για χρήση εκτός σπιτιού. εφαρμογές ότι έχουν τα windows. Όχι βεβαια photoshop κλπ σε 12 ιντσουλες.

Βέβαια λέω για την i5, 8/128 έκδοση την φθηνή αφού δεν πρόκειται να κάνω σοβαρή δουλειά.

Να το κάνω το βήμα ή θα βρίζω λόγω touch+windows;
Λέτε να κολλάει τρελά λόγω i5 8/128;

Δεν θέλω αμιγώς laptop με ενσωματωμένο πληκτρολογιο λόγω όγκου και βάρους.

Γι αυτό λέω για surface γιατί λογικά έχουν και καλή ποιότητα κατασκευής.

Το νέο το go το φοβάμαι ότι θα κολλάει και άλλο 10" και άλλο 12.3"
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Μάλλον για την χρήση που το θέλω με βλέπω για ταμπλετακι Android πάλι.

Και φίλο μου κομπιουτερα που χρησιμοποιεί χρόνια surface μου λέει το έχει σαν χρήση laptop και σχεδόν ποτέ σαν tablet.

Εγώ το θέλω για αντίθετη ακριβώς χρήση.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Ναι το γνωρίζω το μοντέλο αλλά επειδή τα tablet έχουν ημερομηνία λήξης από θέμα αναβαθμίσεων λέω να πάρω κάτι πιο φρέσκο για να κρατήσει .
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Πρόταση για Surface;

Ναι το γνωρίζω το μοντέλο αλλά επειδή τα tablet έχουν ημερομηνία λήξης από θέμα αναβαθμίσεων λέω να πάρω κάτι πιο φρέσκο για να κρατήσει .

4 μήνες πριν το s6 κυκλοφόρησε με Android 9 όπως και το 6. Μην περιμένεις την ίδια υποστήριξη σε τάμπλετ όπως στα τηλέφωνα, επίσης μιλάμε για Samsung οπότε με τις αναβαθμίσεις δεν τα πάει και τόσο καλά
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Έχω αντίστοιχο υβριδικό της HP και μη φανταστείς οτι το χρησιμοποιώ ποτέ σαν ταμπλετ.
Σε πειβάλλον Windows δεν είναι και το πιο βολικό. Ειδικά αν προορίζεται για χρήση "αραχτός στο κρεβάτι" τότε ενα καλό τάμπλετ δεν έχει αντίπαλο.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Μάλλον για την χρήση που το θέλω με βλέπω για ταμπλετακι Android πάλι.

Και φίλο μου κομπιουτερα που χρησιμοποιεί χρόνια surface μου λέει το έχει σαν χρήση laptop και σχεδόν ποτέ σαν tablet.

Εγώ το θέλω για αντίθετη ακριβώς χρήση.

Εγω το χρησιμοποιουσα 90-10 ως ταμπλετ.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Το Tab S6 είχε μπει πριν λίγες μέρες σε προσφορά στα 580 (Punlic, Πλαίσιο, Γερμανός κτλ.).

Θα μπορούσες να δεις και κανένα iPad 10.5 (από 493 )

Αν δεν βιάζεσαι περίμενε την Black Friday (29 Νοεμβρίου) θα μπει κάτι καλό (μπορεί και το S6)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τασο, για τη δουλεια που το θες, θες καθαροαιμο tablet.

Μην μπλέκεσαι με άλλα.

ΥΓ Κοιτα iPad 10αρι, αξίζει τα λεφτά του και θα το ευχαριστηθείς απειρως περισσότερο από τα αλλα (μακαρι να ειχε και amoled….αλλά και πάλι το OS είναι σημαντικότερο (ειδικά σε συσκευές με touch interface))
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Η ψυχαγωγία και η ηρεμία και η ελευθερία κινήσεων είναι το ζητούμενο με αυτές τις συσκευές. Και το iOS μου δημιουργεί ακριβώς το αντίθετο συναίσθημα.

Και πριν μου πεις απλά σου λέω ότι το έχω προσπαθήσει πολλές φορές. Με το που ψάχνω το back και χτυπάει ο εκνευρισμός κόκκινο, τελείωσε το θεμα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Τα Surface εχουν tablet mode, και υπάρχουν και μερικές εφαρμογές που υποστηρίζουν touch με ανάλογο UI.
Pot player, υπάρχει ένας file browser και ο ίδιος ο file explorer γινεται με καποιςες ρυθμίσεις και ετοιμάζεται νέος για τα dual screen
https://www.theverge.com/2019/10/25...lamshell-support-modern-file-explorer-details

Αλλά όπως ειπώθηκε άν η κύρια χρήση είναι καναπές κρεβάτι τότε ipad / android αν θέλεις την ευκολία να βάζεις ενα usb stick με ότιδήποτε ταινίες κλπ αν και τελευταία το ios με το κατάλληλο αντάπτορα.
Για browser που λές οτι θέλεις 95% χρήση, στο surface βαζεις tablet mode και ρυθμίζεις το pop up keyboard, αλλα στη πράξη με chrome κλπ δέν λειτουργει όπως θέλει κανείς, εκτός αν έχεις και το keyboard cover κουμπωμένο να κάνεις δουλειά σαν σε λάπτοπ, αλλά μόλις το "δει" οι περισσότερες εφαρμογές μπαίνουν σε desktop mode LOL
https://www.howtogeek.com/311881/how-to-make-chrome-more-touch-friendly-on-the-microsoft-surface/

Στην εξοχή όποτε πάω, για go-to device πέραν του κινητού ειναι ipad 13, αν θέλω να κάνω δουλειά (laptop) ανοίγω SP3 κουμπώνω εξωτερική οθόνη κλπ
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Όχι βέβαια , δεν θέλω να έχω το keyboard πάνω σε ένα χαλαρό browsing.

Αλλά είναι άλλη φάση τα windows. Είναι εργαλείο όχι παιχνιδομηχανή.

Έχεις τα Mozilla σου με τα ublock origin τα VPN σου είναι άλλη φαση.

Τα κάνεις και έμμεσα και στο Android βέβαια.
Είναι ωραία όμως η μεγάλη οθόνη. 2 ιντσες έχει διαφορά.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
βασικά αποφασίζεις που θες να κάνεις παραχωρήσεις, το οποίο προκύπτει από τη χρήση που το θες

για casual surfing/netflix στον καναπέ, παίρνεις ένα s5e με 300+ ευρώ και καθάρισες (σωστό touch interface, πανάλαφρο, τέλεια OLED οθόνη)

αν θες το κάτι παραπάνω με (πολύ) λίγο laptop replacement και πενάκι, παίρνεις s6 με αντίστοιχο καπέλο στην τιμή - στην οποία πρέπει να βάλεις και το πανάκριβο πληκτρολόγιο κάποια στιγμή

αν θες μια all-in-one λύση, κοιτάς και τα 2-1 - προσωπικά με το spectre x360 είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είναι εξαιρετικά βολικό να έχεις τα πάντα σε 1 συσκευή


τα surface έχουν εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και το i5/8/128 είναι επαρκές, αλλά το λειτουργικό δεν είναι για touch, πως να το κάνουμε...