μεγαφωνο woofer στα 100w??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sahara

New member
30 April 2011
62
Γεια σας
Ψαχνω μεγαφωνο woofer στα 100w να μου δωσει στις χαμηλες συχνοτητες, σε κλιστο..
θα το βαλω σε αυτονομο ενισχυτη
ποιο θα συνιστουσατε??
Ευχαριστω
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: μεγαφωνο woofer στα 100w??

εχει κανεις εμπιρια για αυτο το Full Raneg?
Fane 12-250tc

https://www.fane-international.com/view-product/SOVEREIGN-12-250TC

Είναι είτε για κλειστό κουτί είτε για μπάφλα. Δεν κάνει για ρεφλεξ, μια λάσπη θα είναι το μπάσο (ακαθόριστο βούισμα).
Δεν είναι κακό, -3db στους 62 σε 150 λίτρα κλειστό κουτί. Κοντά σε τοίχο πας 50 περίπου. Αν ο χώρος δεν είναι τεράστιος, το θεωρώ πολύ αξιοπρεπές για τα λεφτά του.
Δεν ξέρω βέβαια πώς ακούγεται.
Βάλε εδώ τις παραμέτρους του να δεις και μόνος σου...

Edit: Τώρα είδα ότι θεωρείται full range. Θεωρητικά μπορεί, πρακτικά γιοκ. Ένα τουίτερ πάνω από τους 2-3 θα το θέλει, 12άρι είναι, θα ακούγεται κάπως ψηλά
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Re: Απάντηση: Re: μεγαφωνο woofer στα 100w??

Είναι είτε για κλειστό κουτί είτε για μπάφλα. Δεν κάνει για ρεφλεξ, μια λάσπη θα είναι το μπάσο (ακαθόριστο βούισμα).
Δεν είναι κακό, -3db στους 62 σε 150 λίτρα κλειστό κουτί. Κοντά σε τοίχο πας 50 περίπου. Αν ο χώρος δεν είναι τεράστιος, το θεωρώ πολύ αξιοπρεπές για τα λεφτά του.
Δεν ξέρω βέβαια πώς ακούγεται.
Βάλε εδώ τις παραμέτρους του να δεις και μόνος σου...

Edit: Τώρα είδα ότι θεωρείται full range. Θεωρητικά μπορεί, πρακτικά γιοκ. Ένα τουίτερ πάνω από τους 2-3 θα το θέλει, 12άρι είναι, θα ακούγεται κάπως ψηλά

Ναι σ'ευχαριστω
Πιστευω στα στα ψηλα δεν θα εχει προβλημα γιατι εχει αλλα δυο χονια κωνους, αλλα θα ειναι δισκολο στις χαμηλες. Θελει πολυ μεγαλο κουτι κλπ...

Εχω 2 ζευγαρια faital 4FE35 (fs100, 91dB, Xmax 2,73, 30W-60W τι καθενα) που σκεφτομαι να αξιοποιησω σε ενα συστημα 2 δρομων.
π χ να τα συνδιασω με ενα δυνατο Mid-Low κομμενα στα 600Hz η 900Hz.
Τι μεγαφωνο και με ποια χαρακτηριστικά θα μπορουσα να συνδυάσω εδω.
Ποιο 12ρι Mid-Low θα τεριαζε εδω με πολυ καλη ποιοτητα