Βοήθεια για αγορά ενισχυτή

Giorgos_86

New member
13 January 2015
4
Κύπρος
Σας καλημερίζω.

Μετά απο χρονια υπομονή έφτασε ο καιρός να αποκτήσω το δικό μου home cinema.

Λόγω περιορισμου απο την εξουσία (γυναίκα μου) προχωρήσαμε με την εγκατάσταση του KEF T305 μαζί με 2 KEF στο ταβάνι για ATMOS.

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ενισχυτή.

Οι επιλογές είνα οι ακόλουθες:

1.Pioneer VSX LX-304

η

2. Denon AVR X2600H

Τείνω προς τον Denon για τον λόγο ότι υποστηρίζει eARC. Το πιο πάνω σύστημα θα το ολοκληρώσω πιθανότατα με την Lg C9 η οποία υποστηρίζει το eARC.

Παρακαλώ όπως έχω τις εισηγήσεις σας για την επιλογή ενισχυτή.

Ευχαριστώ,

Γιώργος
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,657
Αθήνα
Βασικά δεν είναι το eARC μόνο. Κυρίως είναι κατ' αρχήν το bass management που δεν έχει ο Pioneer και η ισοστάθμιση που επίσης δεν έχει.

Θα υποχρεωθείς σε κοινό σημείο αποκοπής για όλα τα ηχεία, όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι καταστροφικό ειδικά για τα ηχεία οροφής/Atmos σε σχέση με τα υπόλοιπα, και η έκδοση MCACC που έχει επάνω ο 304 είναι της πλάκας. Χωρίς φίλτρα για να επέμβεις κατόπιν και με έναν απλό γραφικό ισοσταθμιστή που επί της ουσίας είναι άχρηστος.

Το μόνο θετικό είναι ότι είναι 9κάναλος. Όμως ως γνωστόν, το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά... .
 

Giorgos_86

New member
13 January 2015
4
Κύπρος
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Άρα με βάση αυτά προχωράμε με χίλια με τον Denon. Υπάρχει και η πιθανότητα για τον Χ3500Η αλλα με βάση τις ανάνγκες μου πιστεύω καλύτερα είναι να παω με τον πιο νεο Χ2600Η σωστά?