Απόψεις για την επιλογή νέας TV..!!!

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Γειά σας θέλω την άποψη σας για αυτά τα δυο μοντέλα την HiSENSE H55U8B και την LG SM8600PLA. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα περιμένω να την ακούσω. Απόσταση λίγο πάνω απο τα 2,8 μέτρα και θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο.Εκτός απο την ποιότητα της εικόνας καλό θα είναι να έχει γρήγορο smart menou και να παίζει τα περισσότερα είδη αρχείων.Θα χρησιμοποιηθεί και για videogames καθώς και αθλητικά.
 

stazzy

New member
25 December 2009
54
Χαλάνδρι
Γειά σας θέλω την άποψη σας για αυτά τα δυο μοντέλα την HiSENSE H55U8B και την LG SM8600PLA. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα περιμένω να την ακούσω. Απόσταση λίγο πάνω απο τα 2,8 μέτρα και θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο.Εκτός απο την ποιότητα της εικόνας καλό θα είναι να έχει γρήγορο smart menou και να παίζει τα περισσότερα είδη αρχείων.Θα χρησιμοποιηθεί και για videogames καθώς και αθλητικά.
Hinsense - VA panel (καλύτερη απεικόνιση - χειρότερο viewing angle) / LG - IPS panel
Hinsense υποστηρίζει και HDR10+ ενώ η LG όχι


Μάλλον για Hinsense θα πήγαινα 649 με 5ετή δώρο vs 699 η LG με 5ετή από public...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Γρηγορότερο smart έχει η LG όπως και καλύτερο media player που υποστηρίζει όλα τα είδη των αρχείων και με ήχο DTS που η Hisense δεν υποστηρίζει. Επίσης έχει από τα χαμηλότερα input lag για παιχνιδοκονσόλες 14 ms ενώ η Hisense 33ms. Φωτεινότητα έχουν κι οι δύο το ίδιο 400 nιts που τις καθιστά μέτριες στην απεικόνιση HDR ταινιών. Με λίγα λόγια η Hisense έχει βαθύτερα μαύρα ενώ σε όλα τα άλλα η LG είναι καλύτερη.
 

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Απο όσα λες papasouzakias καταλαβαίνω ότι η lg υπερτερεί έναντι της hisense στα περισσότερα χαρακτηριστικά και το μόνο αδύναμό σημείο της lg ειναι το ips panel.Θα μπορούσες να πεις ότι η Hisense είναι μια βελτιωμενη έκδοση της Samsung;Αν ξέρεις η lg έχει smart assistant;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Γειά σας θέλω την άποψη σας... ...LG SM8600PLA... ..θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο.

IPS panel και υπνοδωμάτιο δεν πάνε μαζί. Μια τηλεόραση με IPS panel υστερεί έναντι μιας με VA στα 2 κυριότερα σημεία: Απεικόνιση του μαύρου και αντίθεση. Ενα android box μπορεί να μετατρέψει την χειρότερη smart πλατφόρμα στην καλύτερη και να παίξει οποιοδήποτε format αρχείου υπάρχει. Δεν μπορεί να πάει την αντίθεση απο το 1000:1 στο 4000:1 όμως...
 

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Έχεις δίκιο για την αντίθεση Ducksong αυτή δεν μπορεί να αλλάξει καθώς εξαρτάται μόνο απο την τηλεόραση. Επομένως κοιτάω μεταξύ της Ηisense και της Samsung που έχουν VA panel αν έχω καταλάβει σωστά;
 

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Αξίζει η αγορά της Samsung 55Q70R στη τιμή που έχει τώρα κοντά στα 1000€ ή να περιμένω μήπως πέσει η τιμή της τις επόμενες μέρες;