Αντικατασταση ηχειων σε παλιο micro hifi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλησπερα

εχω ενα παλιο οικονομικο micro hifi 10ετιας sony
CMT-FX200 https://www.sony.co.uk/electronics/support/res/manuals/4178/41785061M.pdf

Main unit
Amplifier section European and Russian models:
DIN power output (rated): 4 watts + 4 watts (4 ohms at 1 kHz, DIN)
Continuous RMS power output (reference): 5 watts + 5 watts (4 ohms at1 kHz, 10% THD)
Music power output (reference): 9 watts + 9 watts

Other models:
DIN power output (rated): 4 watts + 4 watts (4 ohms at 1 kHz, DIN)
Continuous RMS power output (reference): 5 watts + 5 watts (4 ohms at1 kHz, 10% THD)

Input
AUDIO IN (stereo mini jack): Sensitivity 550 mV, impedance 50 kilohms

Outputs
PHONES (stereo mini jack): Accepts headphones with an impedance of8 ohms or more
SPEAKERS: Accepts impedance of 4 ohms



για να μην το αποσυρω σκεφτομαι να αλλαξω ηχεια κ καλωδια

το μπατζετ ειναι max 100. αξιζει τον κοπο;θα δω διαφορα;

αν το θεμα δεν ειναι για εδω, παρακαλώ να το μεταφέρετε
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:
 

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

σας ευχαριστω πολυ. ηταν μια τεχνικη λεπτομερεια την οποια αγνοουσα.

να υποθεσω οτι και αυτο-ενισχυόμενα ηχεια https://www.skroutz.gr/s/8028026/Edifier-R1000TCN.html δε θα προσφερουν κατι παραπανω;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτά πως θα τα συνδέσεις;
Έχει κάποιο line out και θα έχεις το σύστημα μόνο σαν πηγή;
Διότι στην έξοδο των ηχείων δεν συνδέονται.
 

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Αυτά πως θα τα συνδέσεις;
Έχει κάποιο line out και θα έχεις το σύστημα μόνο σαν πηγή;
Διότι στην έξοδο των ηχείων δεν συνδέονται.

ευχαριστω. κατανοητό δεν το προχωραω.