Αντικατασταση ηχειων σε παλιο micro hifi

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλησπερα

εχω ενα παλιο οικονομικο micro hifi 10ετιας sony
CMT-FX200 https://www.sony.co.uk/electronics/support/res/manuals/4178/41785061M.pdf

Main unit
Amplifier section European and Russian models:
DIN power output (rated): 4 watts + 4 watts (4 ohms at 1 kHz, DIN)
Continuous RMS power output (reference): 5 watts + 5 watts (4 ohms at1 kHz, 10% THD)
Music power output (reference): 9 watts + 9 watts

Other models:
DIN power output (rated): 4 watts + 4 watts (4 ohms at 1 kHz, DIN)
Continuous RMS power output (reference): 5 watts + 5 watts (4 ohms at1 kHz, 10% THD)

Input
AUDIO IN (stereo mini jack): Sensitivity 550 mV, impedance 50 kilohms

Outputs
PHONES (stereo mini jack): Accepts headphones with an impedance of8 ohms or more
SPEAKERS: Accepts impedance of 4 ohms



για να μην το αποσυρω σκεφτομαι να αλλαξω ηχεια κ καλωδια

το μπατζετ ειναι max 100. αξιζει τον κοπο;θα δω διαφορα;

αν το θεμα δεν ειναι για εδω, παρακαλώ να το μεταφέρετε
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:
 

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

σας ευχαριστω πολυ. ηταν μια τεχνικη λεπτομερεια την οποια αγνοουσα.

να υποθεσω οτι και αυτο-ενισχυόμενα ηχεια https://www.skroutz.gr/s/8028026/Edifier-R1000TCN.html δε θα προσφερουν κατι παραπανω;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Αυτά πως θα τα συνδέσεις;
Έχει κάποιο line out και θα έχεις το σύστημα μόνο σαν πηγή;
Διότι στην έξοδο των ηχείων δεν συνδέονται.
 

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
καλημερα φιλε μου ! ηχεια σε αυτο το κοστος μπορεις να βρεις, απλως ο ενισχυτης εχει λιγα βατ με αποτελεσμα να μην τα οδηγει σωστα και να παραμορφωνει! δυστηχως αυτου του τυπου οι ενισχυτες ειναι σεταρισμενοι να οδηγουνται με τα δικα τους ηχεια ! και να τα αλλαξεις διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις ! εαν τα ηχεια σου ειναι λειτουργικα αστα ετσι οπως ειναι! :a0210:

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.

Αυτά πως θα τα συνδέσεις;
Έχει κάποιο line out και θα έχεις το σύστημα μόνο σαν πηγή;
Διότι στην έξοδο των ηχείων δεν συνδέονται.

ευχαριστω. κατανοητό δεν το προχωραω.