TV για χρήση ως monitor PC!

Παιδιά ποιά τηλεόραση θα προτείνατε για χρήση αποκλειστικά ως οθόνη υπολογιστή στις 55-65 ίντσες; Τηλεοπτικά προγράμματα, ταινίες, smart ικανότητες και τα συναφή είναι αδιάφορα. Η αποκλειστική της χρήση θα είναι η παρουσίαση εικόνων-φωτογραφιών και ίσως κάποιων μικρών βίντεο. Προϋπολογισμός σφικτός, σας ευχαριστώ!
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Οπότε λόγω χρήσης και π/υ αποκλείονται οι OLED. :p
Προτείνω στις 60 ίντσες την LG 7100 που έχει VA panel και είναι σχετικά οικονομική...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Τις oled τις αποκλείεις λόγω πιθανού burn in? Σε ευχαριστώ!

Ναι, δεν είναι και ότι καλύτερο για PC λόγω των στατικών εικόνων (πχ μπάρα στα windows, κλπ)...
Aλλά και λόγω σφιχτού προϋπολογισμού όπως είπες... Κάτω από 1000 ευρώ δεν θα βρεις ΟLED (55άρα).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
OLED όχι γιατί σε στατική εικόνα έχεις 150 nits, ακόμα και burn in να μην είχες...
 
Κατάλαβα,είστε κατατοπιστικότατοι. Να το θέσω αλοιώς, ποιά μη oled θα μπορούσε να μου δώσει την καλύτερη δυνατή εικόνα σε φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί από φωτογράφο (άρα υψηλής πιστότητας) ανεξαρτήτου budget?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Θέλεις "όμορφες" ή αντιπροσωπευτικές εικονες με χρωματική ακρίβεια;
Για editing ή για παρουσίασεις;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Εγώ θα έλεγα να πας σε ips και όχι σε va panel αφού το θες για παρουσιάσεις να βλέπουν όλοι από διάφορες γωνιές
Μια nanocell lg sm8x, sm9x ή μια Sony από την σειρά 8 ίσως να σου κάνει.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Αντιθέτως, οι VA, MVA έχουν απείρως καλύτερη αντίθεση από τις Ips και δείχνουν πιο εντυπωσιακή εικόνα από μπροστά.
Ιδίως αν ειναι μεγαλο το πάνελ και δεν βλέπουν υπό γωνία οι θεατές.

Για επεξεργασία ναι προτείνω και εγώ Ips,
αλλά για wow factor,
καλύτερες οι oled
και μετά VA lcd.
Οι ips δείχνουν ξεπλυμενες
λόγω μειωμένης αντίθεσης.