New Suzuki Jimny

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα στην παρέα,χρειάζομαι για μία ακόμη φορά την βοήθειά σας.
Σε παλαιότερο post είχα ζητήσει τις απόψεις σας όσον αφορούσε ένα ζεύγος ηχείων για FORD KA 1999 model year.
Πλέον είμαι στην αναμονή της παραλαβής του νέου Suzuki Jimny, οπότε και δε προχώρησε του ford ka η περίπτωση.
Υπάρχει κάποιος εδώ στη παρέα που να έχει ασχοληθεί καθόλου με το εν λόγω όχημα, γιατι όπως γνωρίζουμε όλοι είναι ένα από τα πιό δύσκολα οχήματα όσον αφορά τον ήχο. Το καλό στην υπόθεση είναι είναι ότι πλέον τα ηχεία είναι στις πόρτες, 13cm δυστυχώς, και ότι η θέση της πηγής ειναι ψιλά στο ταμπλό του αυτοκινήτου, όπου και σου παρέχει μεγάλη ευκολία για οποιοδήποτε replacement θέλει να κάνει κάποιος.
Έχω δεί αρκε´τα βιντεάκια στο youtube οπότε λίγο πολύ ξέρω τι '' παίζει ''.
Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ, κι έχει ασχοληθεί κάποιος, είναι αν υπάρχει κάποιο κιτ από 2 din σε 1 din γιατί θέλω να αντικαταστήσω την οθόνη με μια 1 din πηγή. Επίσης θα αντικατασταθούν τα ηχεία με διαιρούμενα για αρχή 13cm μέχρι να βρεθεί βάση για 16cm, και κατά πάσα πιθανότητα κάποιο αυτοενισχυόμενο sub λόγω χώρου και μόνο.
Οποιαδήποτε άποψη, γνώμη, ιδέα, δεκτή.
Ελπίζω να μη σας ζάλισα.
Α, καλό μήνα επίσης
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Γιατί να θες να αλλάξεις την υπάρχουσα πηγή σε 1 din ;
Συνήθως έχει πολλά καλούδια η πηγή του εργοστασίου.
Αν θες να βάλεις καλύτερο ήχο, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις με την υπάρχουσα πηγή.
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, έχω το προηγούμενο μοντέλο, αλλά στο θέμα ήχου είναι λίγα τα πράγματα που μπορείς ή αξίζει να κάνεις. Σαν αυτοκίνητο γενικά είναι αρκετά θορυβώδες και αν δεν αποφασίσεις να καταπιαστείς σοβαρά με θέμα ηχομόνωσης σε πόρτες, ταμπλό, μηχανή κλπ, δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο όφελος η τοποθέτηση μιας πολύ καλής -και ακριβής- πηγής ήχου.. Έχω δει κάποιους που προέβησαν και σε μεγάλωμα διαμέτρου στις πόρτες και προμήθεια νέων ηχείων και σε γέμισμα με αφρό στις πόρτες, αλλά -γνώμη μου- δεν έχει ιδιαίτερο όφελος, για το συγκεκριμένο αμάξι πάντα και ειδικά αν τοποθετήσεις κάποια στιγμή και πιο offroad λάστιχα..
Στο παλιότερο μοντέλο υπήρχαν εξαρτήματα που άλλαζες από 1 σε 2 din, καθώς και πλαίσια που επέτρεπαν την τοποθέτηση aftermarket πηγών καθώς η 2din υποδοχή ήταν διαφορετική και ταίριαζε μόνο το εργοστασιακό ηχοσύστημα, για το συγκεκριμένο δεν έχω υπόψη μου το ταμπλό του...
 
Γιατί να θες να αλλάξεις την υπάρχουσα πηγή σε 1 din ;
Συνήθως έχει πολλά καλούδια η πηγή του εργοστασίου.
Αν θες να βάλεις καλύτερο ήχο, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις με την υπάρχουσα πηγή.

Καλησπέρα και πάλι.
Κύριε Μιχάλη δε μου πολυαρέσουν οι οθόνες. Έχω κάνει μια κάποια έρευνα αλλά τζίφος για την ώρα.
Με βλέπω να καταλήγω σε 2din και πάλι με κανονική πηγή όμως όπως την ALPINE CDE-W296BT αν τη θυμάμαι καλά που έχει και time correction για τους γνωστες
 
Απάντηση: Re: New Suzuki Jimny

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, έχω το προηγούμενο μοντέλο, αλλά στο θέμα ήχου είναι λίγα τα πράγματα που μπορείς ή αξίζει να κάνεις. Σαν αυτοκίνητο γενικά είναι αρκετά θορυβώδες και αν δεν αποφασίσεις να καταπιαστείς σοβαρά με θέμα ηχομόνωσης σε πόρτες, ταμπλό, μηχανή κλπ, δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερο όφελος η τοποθέτηση μιας πολύ καλής -και ακριβής- πηγής ήχου.. Έχω δει κάποιους που προέβησαν και σε μεγάλωμα διαμέτρου στις πόρτες και προμήθεια νέων ηχείων και σε γέμισμα με αφρό στις πόρτες, αλλά -γνώμη μου- δεν έχει ιδιαίτερο όφελος, για το συγκεκριμένο αμάξι πάντα και ειδικά αν τοποθετήσεις κάποια στιγμή και πιο offroad λάστιχα..
Στο παλιότερο μοντέλο υπήρχαν εξαρτήματα που άλλαζες από 1 σε 2 din, καθώς και πλαίσια που επέτρεπαν την τοποθέτηση aftermarket πηγών καθώς η 2din υποδοχή ήταν διαφορετική και ταίριαζε μόνο το εργοστασιακό ηχοσύστημα, για το συγκεκριμένο δεν έχω υπόψη μου το ταμπλό του...

Άδικο δεν έχεις αν και πλέον ούτε τρακτερωτά λαστιχα ούτε υπερβολές, είχα κι εγώ το παλιό jimny επί 17 συναπτά έτη.....
Προτιμώ να φτιάξω καλό ήχο και αφήνω τα άλλα.
Το οποίο σημαίνει διαιρούμενα μπροστά, και ένα sub πίσω, με όλα τα απαραίτητα ηχομονωτκά υλικά.
Στο sub δυσκολεύομαι λιγάκι λόγω της μουσικής που μ'αρέσει.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Τι μουσική σου αρέσει ;
Θες ήχο από το υπογούφερ γρήγορο κ σφικτό ή πιο αργό κ πλαδαρό ;
Σίγουρα πάντως από μια καλή πηγή ήχου μπορείς να ρυθμίσεις ότι θες κ όπως το θες.
 
Ώς επί το πλείστον, ακούω rock, hard rock, heavy, classic rock, etc....
Βασικά ότι έχει σχέση με το rock, αλλά μπορεί να ακούσω για πχ, έτσι στα ξαφνικά και Jean Michel André Jarre‎, ή και κλασσική μουσική.
Αλλά πιό πολύ είμαι του ροκ.
Αν και θα μου πεις ότι μία ποικιλία μουσικών ακουσματων, είναι καλή και ως μουσική εμπειρία για το αυτί του κάθε ανθρώπου.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Άρα θεωρητικά πας για γρήγορο κ στακάτο μπάσο, όχι πλαδαρό κ με διάρκεια, ή καλύτερα, έτσι πιστεύω, αφού κ εγώ αντίστοιχα ακούσματα έχω (ακούω όμως κ τζαζ αρκετή).
Μην πας πάνω από τις 10-12 ίντσες το πολύ.
Θα βάλεις ηχεία μπροστά μόνο ή έχει κ πίσω ;
 
Καλησπέρα και πάλι, πιστεύω έχουμε ακριβώς τα ίδια ακούσματα including jazz.
Σκεφτόμουν για μέχρι 10'' ίντσες το πολύ, (μη πώ και για 8'' ίντσες, αλλά φοβάμαι μη δεν είναι επαρκές για τα μπάσα),δεν έχει χώρο πίσω καθόλου, μη χρειαστεί και κατασκευή για το sub.
Πίσω ούτε καν γιατί στη θέση που έχει μένει ανοιχτό - ακάλυπτο το ηχείο με αποτέλεσμα να χρειάζεται κατασκευή να κλείσει το ηχείο κάπου, στου στυλ jeep wragler τα οροφής κλειστά κουτιά, αν έχεις δεί.
Άρα, μπροστά μόνο και μάλιστα διαιρούμενα, ένα sub8 ή 10 ίντσες, έναν ενισχυτάκο, και το ........ The prisoner ξεκινάει την μέρα.:music-smiley-006::music-smiley-006:
Ψάχνω βάσεις για 16άρια όπως και δήποτε, (άμα με παίρνει και για οβαλ διαιρούμενα ακόμα καλύτερα), επίσης το τρίγωνο το πλαστικό στον καθρέφτη από μέσα, γιατί έχω δει εκτός Ελλάδος ότι εκεί βάζουν τα twitters, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι εκεί είναι η απόλυτη θέση αυτή βέβαια.
Συμπέρασμα, πηγή βρήκαμε, κοιτάω για τα ηχεία-sub-ενισχυτή, οπότε με βλέπω να φτάνω το 1000ρικο.........:furious3:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Να επιλέξεις χαμηλού βάθους υπογούφερ, όπως πχ πήρα εγώ, όπου σε κλειστή σχεδόν πάντα κούτα, μικρή κ ρηχή, έχεις πολύ καλό μπάσο.
Εγώ έχω πάρει της mtx.
 
Να επιλέξεις χαμηλού βάθους υπογούφερ, όπως πχ πήρα εγώ, όπου σε κλειστή σχεδόν πάντα κούτα, μικρή κ ρηχή, έχεις πολύ καλό μπάσο.
Εγώ έχω πάρει της mtx.

Καλημέρα, ούτως ή άλλως αυτό σκεφτόμουν. Τα mtx λένε είναι καλά για ροκ, αλλά και πάλι όλα είοναι σχετικά.
 
Καλημέρα στην δημιουργική παρέα. Έχω μία τελευταία ερώτηση. Με ή χωρίς time correction η πηγή, και αυτό λόγω του εσωτερικού όγκου του οχήματος ο οποίος είναι όπως γνωρίζετε μικρός.
Εύχομαι καλό και δημιουργικό Σ/Κ σε όλους.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καταρχήν για οβάλ ποτέ δεν ήμουν υπέρ...έπρεπε πάντα να κόψεις εταζέρα.
Η πηγή μπορεί να έχει ρύθμιση αλλά είναι κ θέμα κόστους.
 
Καλησπέρα και πάλι, για τα οβάλ εννοούσα για τοποθέτηση στις πόρτες αλλά από ότι είδα δεν υπάρχει αρκετός χώρος.
Όσον αφορά την πηγή, για αυτό ζήτησα γνώμες, βασικά έχω καταλήξει στα εξής.: με time correction σε Clarion CZ-702 ή to CZ-703E και alpine CDE-W296BT 2din ή CDE-196DAB ή CDE-195BT ( ίδια χαρακτηριστικά τα alpine απλά το 196 έχει DAB) και τέλος το CDE-178BT.
Σε πιό φθηνή λύση θα πήγαινα στο Alpine CDE-192R χωρίς time correction ( καθότι φαν της alpine).
Στο θέμα του ενισχυτή τώρα, με το Alpine CDE-192R θα συνδίαζα τον Alpine BBX-F1200.
Στα πιό ακριβά ή πάλι Alpine ή κάτι σε AudioControl όπως AudioControl ACM-4.300 λόγω μεγέθους και πιστεύω αρκετά καλής ποιότητας.
Μπορώ να παραθέσω τα links των συσκευών.?
 
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό. Είχα πολλές αναποδιές με τελευταία ως αποκορύφωμα την εγχειρηση στον αγκώνα.
Στο διαταύτα λοιπόν, ηχεία μόνο μπροστά τα Audison Prima APK 165 Ω2, διαιρούμενα.
Ωσονούπω, συνάντηση με εγκαταστάτη στην Αθήνα, για sub και για ενισχυτή 4 ή 2 καναλιών.
Εντός ολίγων ημερών έρχεται και η πηγή.