DSD αρχεία και flac.... κλπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Έπεσε στα χέρια μου ένα Sony Walkman NW A45, το πασπάτεψα από περιέργεια, και έμαθα για την ύπαρξη του ήχου σε format DSD (DSF κλπ).

Το walkmanaki είχε 3 τραγούδια σε dsd φορμάτ μέσα του, για επίδειξη. Τα άκουσα και μου άρεσε ο ήχος "High Resolution".

Έβαλα να ακούσω από το walkman και ένα δυο τραγούδια σε φορμάτ flac, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα, τόσο όσο με τα αρχεία DSD.

Έψαξα μετά στο νετ, για αρχεία dsd (και free downloadable), αλλά τίποτε. Είχε 5-6 δίσκους στον "κόλπο των πειρατών"... αλλά στο εξειδικευμένο Soulseek δεν βρήκα ούτε ένα αρχείο, για δείγμα!

Όπου έλεγε στο γκουγκλάρισμα dsd free download, όλα ήταν στο τέλος επί πληρωμή!

Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει το τζάμπα για αυτά τα αρχεία, τα dsd!

Βρήκα όμως αρκετά flac, παίζουν στο walkman. Ειναι ιδέα μου ότι τα flac δεν ακούγονται τόσο ωραία όσο τα αρχεία dsd , δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τα dsd ή θέλουν καθάρισμα τα αυτιά μου;
 
Last edited by a moderator:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
DSD μπορείς να αγοράσεις από το nativedsd.com Για τζάμπα, δεν θα βρεις πέρα από τα demo των εταιριών. Ούτε σπασμένα, γιατί τα DAC που υποστηρίζουν DSD είναι λίγα και δεν αξίζει τον κόπο να τα κάνει κάποιος upload.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει σοβαρή διαφορά στον ήχο. Τώρα η εξήγηση για την ποιότητα των DSD είναι διπλή:
1. Μπορεί να έχει native υποστήριξη DSD το Sony. Αν ισχύει ότι με τα SACD της, μπορεί να μετατρέπει τα FLAC σε DSD.
2. Τα εργαλεία επεξεργασίας των DSD είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Πέρα από fade και λίγο eq, όλη η επεξεργασία πρέπει να γίνει σε PCM και να ξαναμετατραπούν τα αρχεία σε DSD. Οπότε όποιος γράφει σε DSD και θέλει να είναι πιουρίστας πρέπει να το πετύχει "με την μία". Ίσως αυτό να κάνει τη διαφορά.
 
Τα περισσότερα "δωρεάν" DSD μουσικά αρχεία προέρχονται από ripping από sacd με κάποιες αρχικές εκδόσεις του playstation 3 που είχαν αυτή τη δυνατότητα.

Τα περισσότερα από αυτά βρίσκονται σε μορφή iso και όχι dsf. Αν ο player δεν υποστηρίζει τα iso αρχεία, υπάρχουν μετατροπείς σε dsf.

Πάντως από αυτά που κυκλοφορούν δεν είναι όλα καλά.

Βέβαια, με κάποια demo κομμάτια, πέφτουν σαγόνια. Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Έπεσε στα χέρια μου ένα Sony Walkman NW A45, το πασπάτεψα από περιέργεια, και έμαθα για την ύπαρξη του ήχου σε format DSD (DSF κλπ).

Το walkmanaki είχε 3 τραγούδια σε dsd φορμάτ μέσα του, για επίδειξη. Τα άκουσα και μου άρεσε ο ήχος "High Resolution".

Έβαλα να ακούσω από το walkman και ένα δυο τραγούδια σε φορμάτ flac, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα, τόσο όσο με τα αρχεία DSD.

Έψαξα μετά στο νετ, για αρχεία dsd (και free downloadable), αλλά τίποτε. Είχε 5-6 δίσκους στον "κόλπο των πειρατών"... αλλά στο εξειδικευμένο Soulseek δεν βρήκα ούτε ένα αρχείο, για δείγμα!

Όπου έλεγε στο γκουγκλάρισμα dsd free download, όλα ήταν στο τέλος επί πληρωμή!

Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει το τζάμπα για αυτά τα αρχεία, τα dsd!

Βρήκα όμως αρκετά flac, παίζουν στο walkman. Ειναι ιδέα μου ότι τα flac δεν ακούγονται τόσο ωραία όσο τα αρχεία dsd , δεν μπορούν να υποκαταστήσουν τα dsd ή θέλουν καθάρισμα τα αυτιά μου;

Τα τραγούδια που άκουσες σε DSD υπάρχουν μετά βεβαιότητος και σε άλλα φορμά, Flac, MP3 320 κλπ. Δοκίμασες να τα ακούσεις; Γιατί αν συγκρίνεις το χ τραγούδι σε DSD με το ψ τραγούδι σε φλακ συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Μεταφέρθηκαν χτες βράδυ, στο walkmanaki, στην εξωτερική sd κάρτα του sandisk χωρητικότητας 200 gb, περί τα 80 gb τραγούδια σε μορφή flac , από το υπολογιστή (τα οποία τσιμπήθηκαν πρώτα από το nas). επίσης ανέβηκανα άλλα 100 gb mp3 σε 320 (apo ton ypologisth στο walkman). Οι πιο πολλοί φάκελλοι ήταν με έτοιμες λίστες m3u. Oι μεταφορές αυτές ήταν σχετικά γρήγορες... εντυπωσίασε ο χρόνος μεταφοράς. άρα το walkman se ayto yperterei apo alles paromoies-paremfereis syskeyes. O τεράστιος αυτος όγκος μουσικής ήταν συγκεντρωμένος προ δεκαετίας, στη χρυσή εποχή του soulseek και των ανταλλαγών!

Όταν όμως τα έβαλα να παίξουν, στο walkman, πρόσεξα ότι έβγαινε το μήνυμα σε αρκετά ως πολλά αρχεία FLAC ότι δεν είναι "παιξιματιάρικα"! δε θυμάμαι το μήνυμα στα αγγλικά.

Δεν έπαιζαν λοιπόν λόγω κάποιας κακής κωδικοποίησης σε flac (ΕΝΏ ΈΠΑΙΖΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ) , ίσως υπάρχει ασυμβατότητα με το σύστημα του walkman, ή επειδή τίγκαρα την sd κάρτα (νομίζω ότι το περιεχόμενό της τώρα είναι γύρω στα 170 gb - to pragmatiko ths όριο χωρητικότητας είναι 180gb κι ας λέει ότι είναι 200 gb. Δηλαδή παραφόρτωσα το walkman - prepei να υπάρχουν γύρω στα 12.000-15.000 αρχεία στην sd κάρτα, οπότε το walkman ta "eftyse"!!!

kapoios me sxetikh empeiria toy problhmatoς "μη παιξιματιάρικα flac?"
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Όταν όμως τα έβαλα να παίξουν, στο walkman, πρόσεξα ότι έβγαινε το μήνυμα σε αρκετά ως πολλά αρχεία FLAC ότι δεν είναι "παιξιματιάρικα"! δε θυμάμαι το μήνυμα στα αγγλικά.
Μπορεί να μην υποστηρίζεται η ανάλυση. Ας πούμε, αρκετά DAC δεν αναγνωρίζουν τα 88kHz. Το οποίο είναι και η στάνταρ ανάλυση μετατροπής DSD σε PCM...