Αντικατάσταση (;) Samsung LE37B651

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Κάτοχος της SAMSUNG LE37B651 (https://www.lcd-compare.com/televiseur-SAMLE37B651-SAMSUNG-LE37B651.htm) εδώ και 12 χρόνια περίπου, που μας υπηρετούσε πιστά αποφάσισε να μας χαλάσει την προετοιμασία για τον χειμώνα.
Όταν την ανοίγουμε, έχει υπερβολικά έντονα το κόκκινο και το μαύρο χρώμα, όπως το αρνητικό στο φιλμ της φωτογραφίας με κόκκινο και μαύρο.
Η τηλεόραση έχει χρησιμοποιηθεί ως οθόνη υπολογιστή, εκεί παρατήρησα ότι κάτι άρχισε να πάει "Στραβά" το λευκό το έδειχνε γαλάζιο και το "όχι τόσο λευκό" ροζ.
Δεν ξέρω εάν γίνεται επισκευή και αν αξίζει σε περίπτωση που γίνετε.
Θα παρακαλούσα Προτάσεις για αντικαταστάτρια:
1) Η απόσταση θέασης είναι τα 3.5 - 4 μ
2) η χρήση της θα είναι 50/50 τηλεοπτικό πρόγραμμα και ταινίες μέσω υπολογιστή, οπότε θα λειτουργεί πολλές ώρες ως οθόνη.
Από την τηλεόραση που έχω είμαι ικανοποιημένος, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, μόνο το ότι κάποιοι γνωστοί είχαν θέμα ότι οι δικές τους δεν παίζουν κάποια αρχεία απευθείας από usb.
3) όχι υποδεέστερη από αυτή που έχουμε.
4) το κόστος απόκτησης θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο κάτω σε τριψήφιο νούμερο,
5) ιδανικά θα ήταν οι προτάσεις να είναι ανά κατηγορία τιμής.
Η τηλεόραση που έχω ήταν επιλογή που πάρθηκε μετά από ώρες μελέτης στο παρών φόρουμ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αντικατάσταση (;) Ssamsung LE37B651

Δηλαδή, τουλάχιστον ισάξια με την B651, για απόσταση περίπου τέσσερα μέτρα και με budget μικρότερο από χίλια ευρώ. Δύσκολα τα πράματα... Ίσως κάποια εκ των Samsung Q60R και RU8002, στις 65", να είναι ικανοποιητική λύση. Για πιο φθηνή επιλογή, την 60" LG UM7100.
 

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Re: Αντικατάσταση (;) SAMSUNG LE37B651

Δηλαδή, περάσαν 10+ χρόνια και ο τομέας τηλεόραση εκεί;
Λίγο που πρόλαβα να δω την επικαιρότητα, κατάλαβα ότι δεν κάνουν για την χρήση που θέλω όσες είναι OLED, λόγο σύνδεσης με τον υπολογιστή, τι άλλο πρέπει να προσέξω;
Οι διαγώνιο πρέπει να είναι τόσο μεγάλη; από 37 προέρχομαι.
Λέω μήπως καταφέρω να πέσω σε ποιο οικονομική κατηγορία.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Αντικατάσταση (;) SAMSUNG LE37B651

Πριν 12 χρόνια η ανάλυση της συσκευής ήταν 1920 x 1080 ενώ τώρα θα είναι 3840 x 2160. Δεν σου φαίνεται και εσένα λογικό να πρέπει να διπλασιάσεις την επιφάνεια της οθόνης για να δεις όλη την παραπάνω πληροφορία?

Η LG 60UM7100 Είναι ένας καλός συμβιβασμός για να πάρεις αυτό που θες σε "σφιχτό" budget. Οι Samsung πλεον έχουν θέμα με τον εσωτερικό player.

Αν θες να πας σε κάτι οικονομικό στις 65" κοίτα αυτή την Panasonic
 

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Re: Αντικατάσταση (;) SAMSUNG LE37B651

.... Δεν σου φαίνεται και εσένα λογικό να πρέπει να διπλασιάσεις την επιφάνεια της οθόνης για να δεις όλη την παραπάνω πληροφορία?

Η LG 60UM7100 Είναι ένας καλός συμβιβασμός για να πάρεις αυτό που θες σε "σφιχτό" budget. Οι Samsung πλεον έχουν θέμα με τον εσωτερικό player.

[/URL]

Οκ απλό και κατανοητό αυτό που έγραψες 😁😁😁
Η LG που προτείνεις είναι δηλαδή ότι ποιο οικονομικό τρέχει αυτή την εποχή!
Αν εξαιρέσω τον media player της τηλεόρασης, με το σκεπτικό ότι υπάρχει υπολογιστής από πίσω για να παίζουν οι ταινίες, αλλάζει κάτι στις επιλογές;
Να έχω τον νου μου τώρα που περιμένουμε (ταχαμ δήθεν) και Black friday!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Αντικατάσταση (;) SAMSUNG LE37B651

Λόγω BF θα βάλεις στα υπόψη σου την Samsung 58RU7100 Αυτή τη στιγμή δεν αξίζει για λίγα Ευρώ παρακάτω, αλλά αν πέσει -100 απο την LG θα πάει σε άλλο price bracket.

To ίδιο ισχύει και για την περσινή 60UK6200 που έχει παίξει και κάτω απο 500 αν θυμάμαι καλά.

Σαν μπούσουλα να θυμάσαι ότι απο LG κοιτάμε μόνο 60" και 70" για 65" παμε σε Sony, Samsung, Panasonic.

Ο Γενικός κανόνας πάντως είναι: Μην αγοράσεις πριν ρωτήσεις :grandpa:
 

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Re: Αντικατάσταση (;) SAMSUNG LE37B651

Σαν μπούσουλα να θυμάσαι ότι απο LG κοιτάμε μόνο 60" και 70" για 65" παμε σε Sony, Samsung, Panasonic.
:
Αυτά τα νούμερα που μου παραθέτεις, είναι σειρά ή ίντσες;
Είμαι ολίγον τι άσχετος!
Φυσικά και δεν πρόκειται να παραγγείλω πριν ρωτήσω.
Όπως έγραψα και στην αρχή. Την προηγούμενη την αγόρασα μετά από πολύ διάβασμα εδώ μέσα!
 

andreasomageiras

New member
15 March 2010
44
Μιας και έχω μπει στο παιχνίδι του ψαξίματος. Δεν μπορώ να ανέβω όμως οικονομικά!
Samsung UE55RU8002 55" αυτή κάνει για την περίπτωση μου;
Έστω και οριακά;
Στην τιμή skroutz από γνωστή αλυσίδα με το διαφημιστικό τρικ "παζάρι"
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Αυτά τα νούμερα που μου παραθέτεις, είναι σειρά ή ίντσες;

Ιντσες!


Μιας και έχω μπει στο παιχνίδι του ψαξίματος. Δεν μπορώ να ανέβω όμως οικονομικά!
Samsung UE55RU8002 55" αυτή κάνει για την περίπτωση μου;
Έστω και οριακά;
Στην τιμή skroutz από γνωστή αλυσίδα με το διαφημιστικό τρικ "παζάρι"

Εδώ που έφτασες δεν θα περιμένεις να ανέβεις εσύ αλλά να πέσουν αυτοί..:BDBDG54:

Απο ότι ακούω θα το πάνε για "Black Friday week" που σημαίνει ότι θα ξεκινήσουν τις προσφορές και τις "προσφορές" απο νωρίς πράγμα που σημαίνει και ξεστοκάρισμα που παρουσιάζεται σαν έκπτωση. :help:

Οποιος δεν είναι ενημερωμένος απο πριν για τιμές και ποιότητες θα παίξει Ρώσικη ρουλέτα :borg: