Φίλος μου ενδιαφέρεται για αγορά OLED 77"

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Γεία σας,φίλος μου ένδιαφέρεται γία άγορά oled 75άρας άφού τίς είδε σήμερα στόν Κωτσόβολο έντυπωσιάστηκε άλλά ή τιμή της 7500 περίπου άπ'ότι μού είπε καί έρωτώ άξίζει ή άγορά τώρα πού ύπάρχουν έκπτώσεις? τί πρέπει νά προσέξει? ή θά είναι καλύτερα νά περιμένει τήν BF ή παίζουν καλύτερες προσφορές τώρα; ποίό είναι τό καλύτερο μοντέλο μάρκα σύμφωνα μέ τά τωρινά δεδομένα;.Τόν κρατάω πρός τό παρόν γιατί μού φαίνονται άκριβές καί τόν προτρέπω νά δεί καί τίς 65άρες πού έχουν λογικότερες τιμέςΘά ήθελα τήν βοήθεια σας καί τίς γνώσεις σας μήν τυχόν καί κάνει μιά παρορμητική άγορά χωρίς ώφελος στήν ποιότητα είκόνας.Εχει μία πλασμα panasonik 50άρα καί είναι εύχαριστημένος άλλά θέλει νά άγοράσει οπωσδήποτε μεγαλύτερη...τά φώτα σας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης

Προφανώς, οι 77" OLED δεν είναι value for money λύσεις. Καλύτερα προβολέα, άμα θέλει άνω των 65" για ταινίες και δεν είναι ικανοποιητικές οι LCD.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Αγορά νέας τηλεόρασης

Michalis3 πρότεινε τήν καλύτερη 65άρα άσχέτως τιμής γιατί ό φίλος έχει έκπτωσή 50% εσπα καί τήν δικαιολογεί λόγω δουλιάς γι'αυτό καί τόση πρεμούρα...δέν θέλει προβολέα καί θά ήθελε νά παίζει εί δυνατόν τά πάντα καί νά συνδέεται μέ τό home cinema πού διαθέτει εϋκολα.
 

GAAA

New member
28 February 2007
25
Αφου έχει home cinema τοτε ας παει σε LG 65C9, 2400 euros τωρα στις εκπτώσεις 2200 euros σε BF
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
GAAA ευχαριστώ γιά τήν πρόταση άν καί άκριβή γιά 65άρα πρός τό παρόν.Μού έβαλε σέ.σκέψεις γιατί ό φίλος μού άνέφερε γιά τίς άλλες πού παίζαν δίπλα στόν Κωτσόβολο ότι φαινόταν σάν ξεθωριασμένες σέ σχέση μέ τήν lg oled, εγώ τό θεωρώ υπερβολικό καί άφού θέλει 75άρα απ'ότι είδα παίζουν σέ πολύ καλές τιμές οί led.Τώρα θά ήθελα νά ξέρω ποιά είναι ή καλύτερη led στίς 75 καί εάν άξίζει νά πάει κανείς σέ αυτή.Καί θά συμφωνήσω μέ τόν Michalis3 ότι οί 75αρες oled δέν είναι VFM.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
77" OLED. 75" δεν υπάρχουν. Επίσης, μάλλον δεν υπάρχει νόημα να προταθούν 75" LCD, αφού η διαφορά με τις OLED είναι σημαντική (στην εικόνα). Οπότε, αν η απόσταση θέασης είναι το πολύ τέσσερα μέτρα, ας πάει σε 65" OLED. Πιθανώς θα υπάρχουν κάποιες διαθέσιμες κοντά στα δύο χιλιάδες ευρώ, στο τέλος Νοεμβρίου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Κάποια στιγμή, στο περσινό black friday είχε κάτσει 77άρα OLED της LG, απότι έμαθα καινούργια όχι demo, στα τέσσερα χιλιάρικα περίπου. Αν θεωρεί ότι ο προυπολογισμός του μπορεί να κάνει ένα stretch μέχρι εκεί και για OLED και δεν έχει άμεση ανάγκη από τηλεόραση ίσως να είχε νόημα να περιμένει το black friday και καμία εβδομάδα μετά.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη, θανάση καί GAAA γιά τήν ενημέρωση έγραψα άπό βιασύνη 75 καί ναί θά πάει στήν lgc9 τό άποφάσισε θά περιμένει τίς έκπτώσεις Νοεμβρίου νά'σται καλά, τό μέγεθος άς τό άποφασίσει ό ίδιος.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Κοίτα στα λεφτά που είναι τώρα η 77άρα OLED μονο αν έχει λεφτά για πέταμα την παίρνεις.
Και εγώ OLEDακίας είμαι αλλα δεν αξίζει τόσα λεφτά. Τώρα κοντά στις 4000 κάτι γίνετε. Και πάλι πολλά είναι.
Πόση είναι η απόσταση θέασης? Αν είναι μεγάλη εγώ θα κοίταγα για 82/85 ιντζές.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Γιώργο ό φίλος άποφάσισε νά τήν άγοράσει άπό έλλάδα τήν bf έάν διαβάσεις τά προηγούμενα έχει μεγάλη έκπτωση καί συμφωνώ ότι ή τιμή της είναι άσύμφορη σήμερα μέ τίς τρέχουσες τιμές.