Αγορά LG OLED 65 C9

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Έχω καταλήξει εδώ και πολύ καιρό στην αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης. Εδώ και καιρό κοιτάω τις τιμές περιμένοντας να πέσει στα 2200 ευρώ για να την χτυπήσω. Φυσικά περιμένω και το Black Friday να δω τι προσφορες θα παίξουν Είχα δει την προσφορά στις 17/10 στην media market με 5-έτη εγγύηση αλλά επειδή είχα ταξίδι στο εξωτερικο, κωλωσα. Τώρα που γύρισα και το budget μου επιτρέπει, είμαι έτοιμος να κάνω την κίνηση μου. Σκεφτόμουν αγορά από μεγάλη αλυσίδα λόγω του ότι θέλω οπωσδήποτε την επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια. Είναι πολλά τα λεφτά για μια τέτοια τηλεόραση και θέλω για 5 χρόνια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Πήγα την είδα χθες από κοντά στον Κωτσόβολο και έπιασα την κουβέντα με το πωλητή που φάνηκε να ξέρει αρκετά. Μιλήσαμε για τις εγγυήσεις και μου είπε ότι του Κωτσόβολου είναι καλύτερη συγκριτικά με Mediamarkt (προφανώς όμως και αυτό θα έλεγε) λέγοντας μου ότι σου προσφέρει 0 dead pixel και αλλαγή σε περίπτωση burn in. Επίσης ότι είναι πανελλαδική η κάλυψη και σου δίνουν καινούργια τηλεόραση σε περίπτωση επανεμφάνισης του ίδιου προβλήματος. Ψάχνωντας λίγο στα site τους είναι λίγο γενικοί και αοριστοι οι όροι στις εγγυήσεις τους. Εσείς τι εμπειρία έχετε με Mediamarkt και Κωτσόβολο αντίστοιχα;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
λέγοντας μου ότι σου προσφέρει 0 dead pixel και αλλαγή σε περίπτωση burn in. Επίσης ότι είναι πανελλαδική η κάλυψη και σου δίνουν καινούργια τηλεόραση σε περίπτωση επανεμφάνισης του ίδιου προβλήματος. Ψάχνωντας λίγο στα site τους είναι λίγο γενικοί και αοριστοι οι όροι στις εγγυήσεις τους. ;

Για αυτά που σου είπε ο πωλητής για 0 καμμένο pixel, για αλλαγή σε περίπτωση burn in και το ότι σου δίνουν καινούργια τηλεόραση σε περίπτωση επανεμφάνισης του ίδιου προβλήματος βάλτους να στο γράψουν πάνω στην απόξειξη με όνομα και υπογραφή.
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Γι αυτό και εγώ ρωτάω και εδώ για να δω τι παίζει πραγματικά. Καμία εμπιστοσύνη γενικά δεν τους έχω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Για αυτά που σου είπε ο πωλητής για 0 καμμένο pixel, για αλλαγή σε περίπτωση burn in και το ότι σου δίνουν καινούργια τηλεόραση σε περίπτωση επανεμφάνισης του ίδιου προβλήματος βάλτους να στο γράψουν πάνω στην απόξειξη με όνομα και υπογραφή.

Κοιτα για το burn in να το πιστεψω. Και μενα στο Public το ιδιο μου ειπαν, οτι δηλαδη αν και με "γκρινια", ετσι και κανεις burn in και ερθει ο τεχνικος της LG και δει οτι δεν ωφειλεται σε σενα (δηλαδη δει οτι η tv δεν εχει κανει αιφνιδιο shut down λογω πτωσης τασης και εχει κανει τους κυκλους της ανα 6 ωρες), τοτε σου καλυπτει την ζημια. Αρα αφου αυτοι ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΥΝ την εγγυηση για ΑΛΛΑ 3 χρονια, ειναι υποχρεωμενοι να μην την καλυπτουν σε κατι "λιγοτερο", ισα ισα σου λενε οτι την καλυπτουν και για "παραπανω" πραγματα....

Για το zero pixel δεν ξερω....αν δεν τπ καλυπτει η LG (το εκανε παλιοτερα σε καποιες τηλεορασεις της ) το θεωρω εξαιρετικα απιθανο να το καλυπτουν αυτοι απο μονοι τους....
Οσο για την ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με νεα συσκευη, ξερω οτι το κανουν στις δικες τους εγγυησεις στον Κωτσοβολο σε περιπτωση των μικροσυσκευων (που ουτως η αλλως θα ηταν δωρο-αδωρο να μπουν στην διαδικασια επισκευης τους), για τις τηλεορασεις δεν ξερω...φανταζομαι οτι αν το κοστος επισκευης ειναι μεγαλο (πχ πανελ) θα σου δινουν καινουργια.....
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οταν κανετε επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια, παιρνετε ενα συμβολαιο με ορους εγγυησης. Ζητατε να το διαβασετε ΠΡΙΝ το αγορασετε. Αν εκει γραφει για καλυψη απο χαλασμενα πιξελ burn in κλπ...ολα καλα.
Οτι σας πουν στα λογια δεν μετραει τιποτα. ΜΟΝΟ για οτι γραφει το ασφαλιστρο καλυπτεστε.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Πλακα στην πλακα τωρα, εχουμε μαζευτει τουλαχιστον 3-4 που εχουμε κανει την ιδια σκεψη για την ιδια τηλεοραση και περιμενουμε το BF. Μηπως να καναμε κανα "ντου"¨μαζι σε κανα μαγαζι να παιρναμε και κατιτις παραπανω σε εκπτωση (αν παιζει κατι τετοιο) ή σε κανα "δώρο"?
Αν και εγω για να καταφερω να παρω τετοια tv ακομα και αν υποθεσω οτι η τιμη bf θα συμπεσει περιπου με το ποσο που την ειχε βαλει ο Κωτσος (και οι λοιποι) για μιση μερα.....πρεπει παραλληλα να συμπεσει με κανα -20% Eurobank (λογικα ΕΝΑ απο τα μεγαλα θα εχει κατι τετοιο εκεινες τις μερες).
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αναφορά στο zero dead pixel που φυσικά δεν το βρήκα γραπτώς στην ιστοσελίδα τους... Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Κωτσόβολος έχει δυο διαφορετικές επέκτασεις, την απλή και την premium, όπου στην premium λέει ότι εάν εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα ξανά (;;;) στην αλλάζουν. Προσωπικά από τον Κωτσόβολο δεν έχω και τις καλύτερες εμπειριες αλλά αυτό σίγουρα μπορούν να το πουν όλοι για όλες τις μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα. Αυτό που βλέπω είναι ότι τώρα έχει προωθητική ενέργεια η LG, που δίνει επιπλέον έκπτωση 2800-400=2400 ευρώ + την οποία επέκταση εγγύησης βάλεις. Νομίζω όμως αξίζει να περιμένω μέχρι το Black Friday, λογικά κάποια έκπτωση επιπλέον θα βγάλει.
 
19 June 2006
35,671
Στο BF θα έχουν και άλλες επιλογές:

2 κατοστάρικα κάτω σε αυτούς που φοράνε σλιπ και όχι boxer. Η κάλυψη όμως θα είναι για τα μισά πεθαμένα pixels. Στα άλλα μισά, πρέπει να έρθει ιατροδικαστής, οπότε η τιμή σηκώνεται 3 κατοστάρικα. Από αυτά η τιμή μειώνεται 100 ευρώ αν ο ιατροδικαστής έρθει με το λεωφορείο και όχι ταξί. Αν έρθει με δικό του όχημα και βάλει την racing υπάρχει ένα έξτρα κόστος 32,5 ευρώ.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Για αυτά που σου είπε ο πωλητής για 0 καμμένο pixel, για αλλαγή σε περίπτωση burn in και το ότι σου δίνουν καινούργια τηλεόραση σε περίπτωση επανεμφάνισης του ίδιου προβλήματος βάλτους να στο γράψουν πάνω στην απόξειξη με όνομα και υπογραφή.


όντως στην εγγύηση το γράφουν ότι με ένα pixel καμμένο την παίρνουν πίσω , αλλά σίγουρα δεν θεωρείται βλάβη "αποτύπωση εικόνας" (το γράφει)
για τα υπόλοιπα βαριέμαι να διαβάζω ξανά. είναι ψείρες τα γράμματα και θέλουν μεγενθυτικό φακο...
αυτά πριν από 3-4 χρόνια. τώρα δε ξέρω αν άλλαξαν.
τώρα το να σου δίνουν εγγύηση για burn in σήμερα στις oled μου κάνει πολύ παράξενο.. στο κάτω κάτω σε 5 χρόνια αφήνεις για 2-3 μέρες μια εικόνα σε μαξ φωτεινόητητα και παίρνεις καινούριο μοντελό; δεν βγάζει νοήμα να δίνουν εγγύηση για burn in...
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Απάντηση: Re: Αγορά LG OLED 65 C9

Πλακα στην πλακα τωρα, εχουμε μαζευτει τουλαχιστον 3-4 που εχουμε κανει την ιδια σκεψη για την ιδια τηλεοραση και περιμενουμε το BF. Μηπως να καναμε κανα "ντου"¨μαζι σε κανα μαγαζι να παιρναμε και κατιτις παραπανω σε εκπτωση (αν παιζει κατι τετοιο) ή σε κανα "δώρο"?
Αν και εγω για να καταφερω να παρω τετοια tv ακομα και αν υποθεσω οτι η τιμη bf θα συμπεσει περιπου με το ποσο που την ειχε βαλει ο Κωτσος (και οι λοιποι) για μιση μερα.....πρεπει παραλληλα να συμπεσει με κανα -20% Eurobank (λογικα ΕΝΑ απο τα μεγαλα θα εχει κατι τετοιο εκεινες τις μερες).

Εγώ μέσα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά LG OLED 65 C9

Ίσα ίσα .... έχουν κάνει τεστ που κρατάει πολλές βδομάδας και έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει φόβος burn in και ότι είναι περισσότερο ψυχολογική η ιδέα

Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε όλοι oled είναι οι τιμές τους... κάτι πρέπει να κρατήσουν και οι εταιρείες σαν premium μοντέλο για να πουλάνε ακριβά... πάντα το έκαναν άλλωστε ..
Επίσης υπολόγιζε και την επέκταση εγγύηση αν πάρεις ακριβή τηλεόραση ...

Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Και μάλιστα ο βασικός λόγος που έχω OLED είναι η τιμή που μας είχαν κάνει επειδή είχαμε πάρει τρεις (μία 55C7 και δύο 55Ε7).

Δεν έχετε να χάσετε τίποτα με μια δοκιμή/ερώτηση.

EDIT

Αα ξέχασα....εκτός από την έκπτωση, είχαμε πάρει και 20% επιστροφή σε yellows (Πειραιώς) και δωρεάν 5ετή εγγύηση.
 

stazzy

New member
25 December 2009
54
Χαλάνδρι
Παίδες και εγώ πάω για 65 άρα... Από τον Ιούνιο έχω βάλει στόχο την BF. C9 ή Β9 αν αντέξω... μεχρι 2200 με 5ετή με κόβω.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
όντως στην εγγύηση το γράφουν ότι με ένα pixel καμμένο την παίρνουν πίσω , αλλά σίγουρα δεν θεωρείται βλάβη "αποτύπωση εικόνας" (το γράφει)
για τα υπόλοιπα βαριέμαι να διαβάζω ξανά. είναι ψείρες τα γράμματα και θέλουν μεγενθυτικό φακο...
αυτά πριν από 3-4 χρόνια. τώρα δε ξέρω αν άλλαξαν.
τώρα το να σου δίνουν εγγύηση για burn in σήμερα στις oled μου κάνει πολύ παράξενο.. στο κάτω κάτω σε 5 χρόνια αφήνεις για 2-3 μέρες μια εικόνα σε μαξ φωτεινόητητα και παίρνεις καινούριο μοντελό; δεν βγάζει νοήμα να δίνουν εγγύηση για burn in...

βγαζει, διοτι σου λενε οτι πρωτα θα ελεγξουν αν η δικη σου χρηση ηταν σωστη....κοινως να δουν αν η τηελοραση λειτουργησε πανω απο 6 ωρες χωρις κλεισιμο και αν σου "εκλεισε" αποτομα (λογω διακοπης ρευματος)κοκ. Αυτο ισχυει και στην κανονικη 2χρονη εγγυηση της εταιρειας (λενε)
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Απάντηση: Re: Αγορά LG OLED 65 C9

Παίδες και εγώ πάω για 65 άρα... Από τον Ιούνιο έχω βάλει στόχο την BF. C9 ή Β9 αν αντέξω... μεχρι 2200 με 5ετή με κόβω.

Για την διαφορα στην τιμη δεν νομιζω οτι αξιζει να πας σε Β9. Ειναι πολυ καλυτερη η C9.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Παιδιά από την εμπειρία μου(τα τελευταία χρόνια ειχα φτάσει σε σημειο να αλλαζω τηλεόραση κάθε χρόνο και μάλιστα όλες oled)θα σας πω ΟΛΟΙ λένε ψέμματα!Δεν ισχύει το μηδεν πιξελ για oled τηλεοράσεις καθώς 9 στης 10,όπως το ακούτε 9 στης 10 oled εστω και ενα καμμένο πιξελ θα βρείτε.
Εχω τσακωθεί άπειρες φορές με media που πριν αγοράσεις τηλεόραση σου τάζανε λαγούς με πετραχήλια και μετα οταν τους έλεγες για πιξελ σε βάζανε να τα βρεις με LG και γενικα ο ένας τα έριχνε στον άλλο.
Από την αλλη βεβαια να πω οτι η LG έχει μακράν το καλύτερο service και εννοείται εαν έχετε κάποιο προβλήμα είτε θα σας δώσει καινουργια η αντικατάσταση πάνελ.
Το μόνο αρνητικό της οτι καμια φορά θέλουν ζορισμα και φωνή εαν πέσεις σε κανενα "εξυπνάκια" υπάλληλο...
Οσο αφορά τα πιξελ από την εμπειρία που έχω ειδικά σε oled επαψα να της ψαχνω γιατι όπως σας είπα 9 στης 10 είτε θα εχουν από την αρχή η σιγουρα θα παρουσιάσουν αργότερα!
Ενταξει το κακό είναι μικρό εαν φανταστείτε οτι φαίνονται με πολύ ψάξιμο αφού πλεον σε 4κ ανάλυση το πιξελ ειναι παρα πολυ μικρο..
Και φανταστείτε μιλάμε για πανω απο 8 εκατομμύρια πιξελ λογικό 3-4 από αυτά κάποια στιγμή να καούν!
Το κυριότερο που πρέπει να σας απασχολεί σε μια oled το θέμα με το banding,που και αυτό τα τελευταία χρονιά έχει βελτιωθεί αρκετά.
Τέλος να αναφέρω της oled που είχα πριν παρω την εκπληκτική 65αρα C9:
930v(full HD μοντέλο) Ε7,Ε8 Και τωρα από τον Μάιο εχω την C9 που ελπιζω να την κρατήσω τουλάχιστον μια 5ετια,και να μην με πιάσει πάλι η μανία της αλλαγής..
Όσοι πάντως ενδιαφέρεστε για αγορά της C9 εχω τα "κονε" μου από Κωτσοβολο ίσως βοηθησω να την πάρετε σε καλή τιμή να σας δωσω το τηλ του γνωστού μου,στο παρελθόν εδω στο site ειχα βοηθήσει κάνα δυο ατομα!
Όποιος θέλει ας μου στηλει
[email protected]
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Λοιπόν εχω νεώτερα από τον γνωστό μου στον Κωτσοβολο,τον πηρα τηλ. Για να τον ρωτήσω για προσφορα που ενδιαφέρεστε μερικοί φίλοι από εδω για την C9,και μου είπε αύριο θα μου έχει απάντηση..
Μου είπε όμως κατι αλλο ενδιαφέρον!Ηταν τωρα σε σεμινάριο της LG και με διαβεβαίωσε και μάλιστα τον ρώτησα 3 φορές ότι η premioum εγγύηση του Κωτσοβολου καλύπτει ακομα και 1 καμμένο πιξελ εαν υπάρχει.
Ακόμα και σε burn in και 15 ωρες συνεχομενα να παίζεις και να πάθεις σε καλύπτει!Αλλά αυτο με το burn in που σε καλύπτει ειναι για τα 2 πρωτα χρόνια και ας εχεις 5ετια!Μετα τα 2 χρόνια έχεις καλυψη σε pixels,banding κτλ.
Εννοείται στην εγγύηση είναι και τα προβλήματα banding..
Στο μόνο που δεν σε καλύπτει εαν πάθεις burn in εαν την βγαλεις από το ρεύμα δηλαδη κάνεις κάτι εσκεμμένα,αυτο το βλέπουν μέσα από το service..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Αγορά LG OLED 65 C9

Στο μόνο που δεν σε καλύπτει εαν πάθεις burn in εαν την βγαλεις από το ρεύμα δηλαδη κάνεις κάτι εσκεμμένα,αυτο το βλέπουν μέσα από το service..

Και ποιος του ειπε πως αν την βγαλει απο το ρευμα παθαινει Burn in. ?
 

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Eπειδη διαβαζω για την C9 εβγαλε στο νεο φυλλαδιο το eshop την 55αρα στα 1399,00 ευρω αλλα με 2 χρονια εγγυηση.
https://www.e-shop.gr/newsletter/mail-191031_82751.html?&utm_campaign=newsletter191031&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other

Πιστευω οτι ολο και καποιος απο τους μεγαλους θα την βγαλει στην ιδια τιμη με 5 χρονια εγγυηση ειτε BF ειτε προς τα Χριστουγεννα.