AbbA quiz

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Στα πλαίσια των νέων μου καθηκόντων και σαν ευχαριστώ σε όλη την κοινότητά μας για όλα τα χρόνια που με ανέχεστε:guitarist:,σκέφτηκα να χαρίσω κάτι και εγώ με την σειρά μου.

Η ερώτηση είναι η εξής:

"Με ποιο τραγούδι ΔΕΝ ήταν ικανοποιημένοι οι Β&Β όταν κυκλοφόρησε και σιχτιρίζοντάς, το ΔΕΝ το περιέλαβαν στο νέο επερχόμενο άλμπουμ τους,Voulez-Vous?"


Ο νικητής θα παραλάβει ένα συλλεκτικό original βινύλιο "Voulez-Vous", made in Germany,σε πολύ καλή κατάσταση (αναλαμβάνω και τα μεταφορικά).
ABBA_-_Voulez_Vous.jpg


Σε περίπτωση πολλών σωστών απαντήσεων ,θα γίνει κλήρωσις.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Eιναι καμμια δεκαρια που οι Β+Β σιχτιριασαν και τελικα αποφασισαν να μη βαλουν στο δισκο.

Αλλα αυτο που μου ερχεται πρωτο στο μυαλο ειναι το Dream World που ενεταξαν μετα στην Ντε Λουξ εντισιον που εκδοθηκε το 2010 και επισης στο σετ του 1994 Θενκ Γιου φορ δε μιουζικ.

Βεβαια μπορει καποιος να σκεφτει και Σαμμερ Ναϊτ Σιτυ, που εγινε σινγκλ και ανεβηκε αρκετα ως τετοιο
ABBA_-_Summer_Night_City.jpg


Αργοτερα μπηκε και αυτο στο Greatest hits Vol 2 καθως και στις επανεκδοσεις σε Σι Ντι Ντε Λουξ εκδοσεις και βεβαια το Μποξ Σετακι που ειπαμε παραπανω.

Αλλα απεριψαν πολλα τραγουδια οι B&B στην διαρκεια της προετοιμασιας του Βουλε-βου. Πολλα δεν τα βρισκουμε καν σε αλλους δισκους επανεκδσεις κλπ.
Ηταν σε εποχη κρισης και τιποτα δεν τους καθοταν οπως ηθελαν ολοι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Eιναι καμμια δεκαρια που οι Β+Β σιχτιριασαν και τελικα αποφασισαν να μη βαλουν στο δισκο.

Αλλα αυτο που μου ερχεται πρωτο στο μυαλο ειναι το Dream World που ενεταξαν μετα στην Ντε Λουξ εντισιον που εκδοθηκε το 2010 και επισης στο σετ του 1994 Θενκ Γιου φορ δε μιουζικ.

Βεβαια μπορει καποιος να σκεφτει και Σαμμερ Ναϊτ Σιτυ, που εγινε σινγκλ και ανεβηκε αρκετα ως τετοιο
ABBA_-_Summer_Night_City.jpg


Αργοτερα μπηκε και αυτο στο Greatest hits Vol 2 καθως και στις επανεκδοσεις σε Σι Ντι Ντε Λουξ εκδοσεις και βεβαια το Μποξ Σετακι που ειπαμε παραπανω.

Αλλα απεριψαν πολλα τραγουδια οι B&B στην διαρκεια της προετοιμασιας του Βουλε-βου. Πολλα δεν τα βρισκουμε καν σε αλλους δισκους επανεκδσεις κλπ.
Ηταν σε εποχη κρισης και τιποτα δεν τους καθοταν οπως ηθελαν ολοι.

Μαζι γραφαμε cicadelic. Απο το στομα μου το πηρες ;P
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Den kommer fran klassiska albumet "waterloo" och heter "whats out". tror jag.:guitarist:

Αυτό ήταν τό χειρότερο τραγούδι καί δέν έπρεπε νά κυκλοφορησει είπε ό bjorn.
Lovelight καί dream world δέν συμπεριλήφθηκαν στό αλμπουμ voulez vous.Πάντως έξαιρετικοί οί ABBA τούς έζησα άπό κοντά στήν disco Alexandra πού πήγαινα τακτικά μέ τούς φίλους μου σύχναζαν μεμονομένα είτε σάν γκρουπ κάνανε παρουσιάσεις κάποια άλμπουμ πολλοί προσιτοί σάν άνθρωποι καί άπλοί, έτσι είναι άλλωστε οί περισσότεροι Σουηδοί.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Δεν είχα καμία αμφιβολία!
Όχι για το τραγούδι, αλλά για το πρώτο θέμα του Δημήτρη! :flipout:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: AbbA quiz

και ο panoramix σχεδόν το βρήκε..:)

Που ; Γιατι δεν το βρισκω ;P

........................................................................................

Tελικα καλα το θυμομουν :music-smiley-005:

Μεχρι και ιστοριες για διαζυγια επαιξαν τοτενες.

Ζηλευω τον συμφορουμιτη που τους εβλεπε εκει που συχναζαν...

....Τον Σεπτέμβριο του ’78 και με τα χιτς του Album ακόμα στα charts κυκλοφορούν το νέο τους single.Ηταν το Summer Night City.


ABBA_-_Summer_Night_City.jpg



Ένα αισθησιακό,ταξιδιάρικο και μεθυστικό upbeat τραγούδι που όμως…δεν ήταν ΑΒΒΑ !
Ηταν ένα μικρό σοκ για τους φανς και δή τους μεγαλύτερους στην ηλικία.Δεν είχε την παραμικρή σχέση με τον ήχο που γνώριζαν και εκστασιάζονταν,την πολυπλοκότητα και την δομή προηγούμενων συνθέσεων.Το SummerNight City δεν πήγε στο νο1 όπως όλα τα προηγούμενά τους φτάνοντας μέχρι το νο 5 στην Αγγλία( το μικρό αγοράκι στην Nυρεμβέργη που το άκουσε στο ραδιόφωνο το λάτρεψε και το λατρεύει μέχρι σήμερα..) Ο Benny & Bjorn δεν ήταν ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα της μίξης του και τους πήρε ένα χρόνο για να το αγαπήσουν τελικά.Ηταν τέτοια η απογοήτευσή τους που αποφάσισαν να μην το περιλάβουν τελικά στο νέο άλμπουμ τους !!........
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
.


συγχαρητηρια Ζωρζ :SFGSFGSF:

μπορω να κανω και εγω Διαγωνισμο
την τελευταια φορα μου ειπατε πρεπει να ζητω αδεια