Βοηθειαααα,το DAC θα μου καψει το tweeter

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Καλημερα στην παρεα,εχω παρατηρησει,τον τελευταιο καιρο οτι το DAC μου,μου πεταει κορυφες(υψισυχνες),μονο στο αριστερο καναλι.
Οι κορυφες ειναι αρκετα δυνατες,και αυτο που εισπρατω ακουγετε σαν τσακ...τσακ ,καποιες φορες δεν ειναι στιγμιαιο και ακουγετε σαν κρατς κρατς με μεγαλυτερη διαρκεια σε σχεση με το στιγμιαιο,θυμιζει κατεστραμενο ποτενσιομετρο ο θορυβος,φοβαμαι μην μου καψει κανενα τουιτερ.
Το DAC ειναι γνωστο εδω στην κοινοτητα,του εχω κανει και την μοντα για να παρω balanced εξοδο,λογο του οτι το ηχειο που οδηγει ειναι ενεργο και εχει μονο balanced εισοδο,και η ρυθμηση της εντασης γινεται σε ψηφιακο επιπεδο απο τον μεικτη του υπολογιστη(το σχετικο εικονιδιο),δεν υπαρχει δηλαδη πουθενα αναλογικη ρυθμηση της σταθμης(ποτενσιομετρο).
Μεχρι τωρα αλλαξα τις καλωδιωσεις απο τα XLR τα θηλυκα του σασι ,υπεθεσα ηταν θεμα κολησεων,ισως επεδρασε μετα απο καιρο τα υπολοιμα flux απο τις κολησεις,πανω στην πλακετα που ειχα κανει, για να κανω την μοντα για balanced εξοδο,μετα αλλαξα τα opamp,ξαναεβαλα τα μανησια δηλαδη(opamp 134,τα ειχα αντικαταστησει με το που ειχα αγορασει το DAC με τα 627),αποτελεσμα μηδεν.
Μπορει καποιος να βοηθησει;τι μπορει να φταει,ειναι βεβαιο οτι το προβλημα ειναι του DAC γιατι αλλαζοντας καναλια στην συνδεσμολογια μεταφερθηκε το προβλημα στο δεξι καναλι,ετσι απεκλεισα το ενδεχομενο προβληματος στα ενεργα ηχεια.Αυτο ειναι το DAC
https://avclub.gr/forum/showthread.php/59068-%CE%9C%CE%B9%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-Wolfson/page55

 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται στο αναλογικό τμήμα.
Ένα redo στις κολλήσεις των XLR (πλακέτα, ακροδέκτες και καλώδια),
καθώς και ένας έλεγχος στις βάσεις των ολοκληρωμένων εξόδου
(ίσως και εκεί χρειαστεί redo στις κολλήσεις, αφού φυσικά αναιρεθούν οι τελεστικοί).
Προσοχή επίσης σε τυχόν ραγίσματα κοντά στις βάσεις των τελεστικών
και φυσικά καλό καθάρισμα από υπολείμματα κόλλησης.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
dinos,ευχαρηστω για την βοηθεια,ξερεις κατι,μου θυμιζει εντονα στατικο ηλεκτρισμο,το θεμα ειναι γιατι προσβαλεται μονο το αριστερο καναλι.
Αληθεια το....redo τι ακριβος ειναι;δεν το καταλαβα....γενικοτερα το κινεζοDAC εχει αρκετα υπολοιματα απο flux στην πλακετα σκεφτηκα να την βγαλω να της κανω ενα ..... μπανακι,ενταξη και οπως ειναι τοποθετημενη μπορει να γινει ενας καλος καθαρισμος με πινελο και υψηλης καθαροτητας αλκοολη...τωρα για ραγισμα στην πλακετα τι να πω...
Τα εξαρτηματα που ακολουθουν μεταξυ των τσιπακιων (κυριως μετατροπεις,wolfson) και των opa ειναι ελαχιστα,ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες(nichicon!),μη ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες και αντιστασεις,οι ηλεκτρολυτικοι απο εμφανηση ειναι κουκλακια δεν μοιαζουν να εχουν καμπυλη ,τυχων φουσκωμα,στην ανω επιφανεια τους,τι θα μπορουσαν να παθουν τα υπολοιπα εξαρτηματα μετα τα τσιπακια (wolfson).
Βοηθηστε παιδια γιατι δεν λεει να μου καψει ο κινεζος το τουιτερ επειδη θελει κατα διαστηματα να κανει τον κινεζο(lol)...100ευρω κανει το τουιτερ και το πιο δυσκολο ειναι να το βρω(dynaudio).
Σ ευχαρηστω και παλι Ντινο,αν θες πες μου σε παρακαλω τι ειναι το redo
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Με το redo εννοώ ξανακόλλημα (σωστό με ικανό χρόνο και θερμοκρασία)
με ή χωρίς κόλληση και λίγο flux, ώστε να αναταχθούν πιθανές ψυχρές κολλήσεις.
Μετά καθάρισμα.
Τέτοιους θορύβους έχω συναντήσει επίσης σε απότομη διακοπή
της ψηφιακής επικοινωνίας (πχ ασύρματο SPDIF). Αλλά αφορούσε και τα δύο κανάλια.
Δοκίμασε και την έξοδο του single end αν κάνει τα ιδία.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Ντινο ευχαριστω για το ενδιαφερον,δοκιμασα και την εξοδο του single end και δεν εχω καν ηχο,ουτε τυχον βομβους,φυσημα κλπ,ειναι σαν να μην εχω συνδεσει τα ιντερκονεκτ στον ενισχυτη,νεκρη εντελως η εξοδος απο εκει,με παραξενεψε ουτε εναν θορυβο;δεν ανοιξα τερμα τον ενισχυτη(ακουστικων ειναι),φοβηθηκα μην αρχησουν οι θορυβοι και καταστρεψω τα ακουστικα,και παρατηρησα οτι οι θορυβοι,οι ενταση τους,εξαρταται απο την ενταση την οποια μεταβαλω ψηφιακα(μεικτης υπολογιστη).
Πρεπει να βγαλω την πλακετα για σωστο καθαρισμο,θα δοκιμασω μια φορα ετσι οπως ειναι τοποθετημενη στο κουτι,ειναι λιγο μανικι να βγει.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Δημητρη δοκιμασα το DAC και σε αλλο υπολογιστη τα ιδια εκανε,αρα τελικα δεν ειναι απο στατικο ηλεκτρισμο ο θορυβος,σ αυτο συνηγορει και το γεγονος οτι εμφανιζεαι μονο στο αριστερο καναλι,ποτε δεν τον ακουσα στο δεξι.
Ειναι και το οτι στον κυριως υπολογιστη οπου εχω το κινεζοDAC,το προβληματικο,εχω συνδεσει εναλλακτικα ενα Lake people DAC, το οποιο δουλευει διχως να βγαλει αχνα,θορυβος ουτε για αστειο.
Τι λετε,ειναι ασφαλες το συμπερασμα οτι το προβλημα ειναι στο αναλογικο τμημα του μετατροπαια στο αριστερο καναλι,ειναι λιγο μανικι το βγαλσιμο της πλακετας για να ξαναπερασω τις κολλησεις(το redo που λεει ο Ντινος) και να καθαρισω την πλακετα.
Αληθεια ,χαρην της κουβεντας πως διαπιστωνουμε,μετραμε ενα opamp αν δουλευει;προφανως με μετρηση με πολυμετρο των ακροδεκτων του,θα πρεπει να βρησκεται υπο ταση;
Κατι βρηκα απο την ιστοσελιδα του κατασκευαστη σε pdf αλλα δεν στροφαρα και πολλυ ,βασικες γνωσεις τεχνολογιας ηλεκτρονικων εξαρτηματων εχω.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Για την ιστορια,ισως να βοηθηθει και καποιος αλλος με παρομοιο προβλημα ,εκανα τα παρακατω:
Aλλαγη στους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες γυρω απο τα 2 απο τα συνολικα 4 wm8740,τα δυο που ειναι για το αριστερο καναλι που εχει το προβλημα.
αλλαξα τις θεσεις των wm8740,δηλαδη τα δυο του δεξιου καναλιου πηγαν στο αριστερο καναλι και ατιστοιχα τα δυο του αριστερου στο δεξι,ειχα διαβασει σε ενα φορουμ οτι σε καποια υλοποιηση που ειχε το ιδιο προβλημα με το δικο μου DAC(αλλη υλοποιηση ηταν,οχι με wm8740) εκεινος ειχε αντικαταστησει τον μετατροπαια (chip)του αντιστοιχου καναλιου.
Εντοπησα ενα σταθεροποιητη που εμοιαζε να εχει ψυχρη κοληση,εμοιαζε να εχει κατι σαν ρωγμη πανω στην κολληση,και το ξαναπερασα με το κολλητηρι,ζεστανα και ξανακολλησα αρκετες κολλησης απο την κατω πλευρα της πλακετα.
Επειδη το pcb ειναι through hole σε καποιες κολλησης ηταν κολλημενα μονο απο την πανω πλευρα τα εξαρτηματα,τις ξαναπερασα και απο κατω.
Σωστο θα ηταν φυσικα να κανω μια μια τις αλλαγες για να εντοπισω την ακριβη αιτια,αλλα λογο του οτι το βγαλσημο της πλακετας απο το κουτι ηταν μεγαλο ...μανικι(οτι καλωδιο εφευγε απ την πλακετα για να παει :στο μετασχηματιστη ,στα rca ,στα xlr και στο coaxial spdif ηταν ολα κολλημενα και οχι κουμπωτα)εκανα ολες τις αλλαγες μαζι.
Αρχικα οταν το εβαλα να δουλεψει μετα απο 2 περιπου ωρες ξανακουστικε ο θορυβος,μια φορα μονο,απο το προβληματικο καναλι,πιθανωτατα να οφειλοταν στο στρωσημο των νεοτερων ηλεκτρολυτικου,δεν πτοηθηκα,μετα απο αυτο εχω ακουσει περιπου συνολικα 8 ωρες μουσικη και δεν ξαναβγαλε αχνα,θεωρω οτι το προβλημα λυθηκε.
Ευχαρηστω οσους βοηθησαν,τα μελη του φορουμ