BR Player 4K

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις για αγορά player που να παίζει 4Κ ταινίες.
Με ένα μπάτζετ γύρω στα 500 ευρώ υπάρχει κάποιο αξιόλογο ή πρέπει να ανέβω ακόμη περισσότερο?
Η σύνδεση θα γίνει σε τηλεόραση OLED.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τι το κάνει να ξεχωρίζει? Η ποιότητα εικόνας και ήχου ή/και τα υποστηριζόμενα φορμά σα media player?
με hdr+ και dolby vision όλα ΟΚ?
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Το 824 από USB δεν παίζει αρχεία 4Κ.Ξέχασέ το.

Αν το θέλεις για δισκάκια μόνο (και netflix έχει),τότε το σκέφτεσαι σοβαρά.Εχει τον επεξεργαστή HCX που παρεμβαίνει στο HDR και κάνει πολύ καλό upscaling τα 1080p.

Υποστηρίζει Dolby Vision και HDR10+

Επισήμως η Panasonic Greece δεν το εισάγει ακόμα.

Στο skroutz όμως υπάρχουν κάποια (μικρά) καταστήματα που -προφανώς-το κάνουν παραεισαγωγή.

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο.
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Re: Απάντηση: BR Player 4K

Το 824 από USB δεν παίζει αρχεία 4Κ.Ξέχασέ το.

Αν το θέλεις για δισκάκια μόνο (και netflix έχει),τότε το σκέφτεσαι σοβαρά.Εχει τον επεξεργαστή HCX που παρεμβαίνει στο HDR και κάνει πολύ καλό upscaling τα 1080p.

Υποστηρίζει Dolby Vision και HDR10+

Επισήμως η Panasonic Greece δεν το εισάγει ακόμα.

Στο skroutz όμως υπάρχουν κάποια (μικρά) καταστήματα που -προφανώς-το κάνουν παραεισαγωγή.

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο.

Δεν με καίει και τόσο το usb όσο να παίζει καλά τα δισκάκια 4Κ αλλά και τα BR που έχω πάρα πολλά.
Αυτό που με ανησυχεί για λίγο που το έψαξα, ότι η εδώ αντιπροσωπεία δεν το φέρνει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: BR Player 4K

Δεν με καίει και τόσο το usb όσο να παίζει καλά τα δισκάκια 4Κ αλλά και τα BR που έχω πάρα πολλά.
Αυτό που με ανησυχεί για λίγο που το έψαξα, ότι η εδώ αντιπροσωπεία δεν το φέρνει.

Πάρε το από Amazon.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Πάντως όλο αυτό το παιχνίδι με τα blu Ray με το κλειστό Hardware και με σύντομη ημερομηνία λήξης είναι γεγονός ...Ειδικότερα αν είσαι κάτοχος και έχουν περάσει από τα χέρια σου πολυδιαφημισμένα DVD player αλλά και blu ray player.
Από εκεί και πέρα ο αγοραστής αποφασίζει αλλά να δεν το κρύβω η καλύτερη εμπειρία που είχα ever ήταν με ένα ps3 και το πρόσφατο Xbox X.

Έχει πάντως γέλιο και κλάμα όλη αυτή η ιστορία όταν βλέπεις μια παιχνιδομηχανή -κονσόλα όχι μόνο να είναι εφάμιλλη με τα επώνυμα και πανάκριβα player αλλά και σε ορισμένες περιπτώσεις να τα ξεπερνάει λόγω Hardware κσι λογισμικού ακόμη και αν το σήμα είναι DVD-SD.
Είναι βλέπεται οι λεγόμενες αναβαθμίσεις αρκεί να υποστηρίζεται .

Παραθέτω ένα link πιο κάτω αλλά θέλει προσοχή ...Ο συντάκτης εξού και οι αναβαθμίσεις ...Δεν έχει προβλέψει πιο κάτω ότι η συγκεκριμένη κονσόλα είναι η πιο αθόρυβη της αγοράς αλλά και ότι παίζει κανονικά CD,DVD και είναι ultra blu ray player και όχι μόνο ...https://www.loudersound.com/features/the-best-blu-ray-players
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
Στην αγορά υπάρχουν πολλά players και οι επιλογές πολλές. Μόνο στην Ελλάδα είμαστε γενικά πίσω.
Μια παιχνιδοκονσόλα έχει το επιπλέον προτέρημα των παιχνιδιών αλλά απότι κατάλαβα είναι λίγο πίσω απο ήχο.
Το άλλο που κατάλαβα είναι ότι το amazon είναι αν όχι η μοναδική επιλογή, σίγουρα η καλύτερη.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Στην αγορά υπάρχουν πολλά players και οι επιλογές πολλές. Μόνο στην Ελλάδα είμαστε γενικά πίσω.
Μια παιχνιδοκονσόλα έχει το επιπλέον προτέρημα των παιχνιδιών αλλά απότι κατάλαβα είναι λίγο πίσω απο ήχο.
Το άλλο που κατάλαβα είναι ότι το amazon είναι αν όχι η μοναδική επιλογή, σίγουρα η καλύτερη.
Μα πως είναι δυνατόν η παιχνίδι -κονσόλα να είναι ultra blu ray player να υποστηρίζει το passthrough (δισκάκι )δηλαδή όλα τα codec του ήχου με συμβατό ενισχυτή και να μένει πίσω ;
Γνωρίζεις πολλά ultra blu Ray player να παίζουν παιχνίδια όπως λες ,να έχεις την δυνατότητα με ακουστικά να ακούς εκεί ασύρματα χωρίς AV να διαθέτει kodi και όχι μόνο ...
Θα έλεγα να το ψάξεις καλύτερα και εντέλει εσύ είσαι που αποφασίζεις .
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: BR Player 4K

Το 824 από USB δεν παίζει αρχεία 4Κ.Ξέχασέ το.

Αν το θέλεις για δισκάκια μόνο (και netflix έχει),τότε το σκέφτεσαι σοβαρά.Εχει τον επεξεργαστή HCX που παρεμβαίνει στο HDR και κάνει πολύ καλό upscaling τα 1080p.

Υποστηρίζει Dolby Vision και HDR10+

Επισήμως η Panasonic Greece δεν το εισάγει ακόμα.

Στο skroutz όμως υπάρχουν κάποια (μικρά) καταστήματα που -προφανώς-το κάνουν παραεισαγωγή.

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο.

Να προσθέσω λίγα πράγματα κι εγώ για να βοηθήσουμε το φίλο μας:

Για το 4K UHD BD player panasonic UB9000 που είναι και η ναυαρχίδα της panasonic είχε νομίζω αναφερθεί σε διπλανό φόρουμ ότι από τη usb του αναπαράγει κανονικά 4K mkv αρχεία αλλά από τον ήχο του mkv μόνο απλό Dolby Digital.Ξεχνάς δηλαδή dts hd ma,dolby atmos,dts:x κλπ σε αναπαραγωγή mkv από usb.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το link του διπλανού φόρουμ,το παραθέτω εδώ:

https://www.avsite.gr/forum/threads/panasonic-ub9000-uhd-4k-player-vs.163375/page-6

Επίσης θέλω κι εγώ να τονίσω για τον επεξεργαστή HCX και την παρέμβαση που κάνει στο HDR,όπως αναφέρει και ο καλός μας φίλος Δημήτρης πιο πάνω: Το 824 όπως και ο μεγάλος αδελφός του,το UB9000,έχουν μέσα στο μενού τους μια επιλογή με όνομα : HDR Optimizer .

Από τα λίγα που έχω καταλάβει το HDR optimizer αυτό που κάνει είναι το εξής: Προφανώς η φωτεινότητα (μετρούμενη σε nits) που μπορεί να αποδώσει μια συγκεκριμένη τηλεόραση έχει ένα συγκεκριμένο όριο (κάποιο συγκεκριμένο αριθμό nits).Αν τώρα η ταινία (ή κάποια τμήματα της ταινίας ειδικά όταν μιλάμε για Dolby Vision ή HDR10+ που έχουμε δυναμικά metadata) στο 4Κ BD είναι γυρισμένη σε φωτεινότητα μεγαλύτερη από τη μέγιστη φωτεινότητα που μπορεί να αποδώσει η τηλεόραση,τότε θα πρέπει να γίνει κάποιου είδους "προσαρμογή" ώστε να απεικονιστεί το περιεχόμενο διατηρώντας κατά το δυνατόν τις διάφορες διαβαθμίσεις της φωτεινότητας στην εικόνα αλλά σε διαφορετική κλίμακα.Κάτι σαν αλλαγή κλίμακας όπως λέμε σε ένα σχέδιο ή σε ένα μοντέλο.Αυτή η διαδικασία είναι, αν έχω καταλάβει καλά,το λεγόμενο tone mapping. Εδώ τώρα στο tone mapping είναι που έρχεται και παρεμβαίνει τo feature που ακούει στο όνομα HDR optimizer και απ´ότι έχω καταλάβει αυτό που κάνει χοντρικά είναι ότι:

Στο player στην επιλογή HDR optimizer έχει επιλέξει ο χρήστης τι είδους τηλεόραση έχει.Μάλιστα έχει ξεχωριστή επιλογή για oled (νομίζω και στο 824 και στο UB9000) και νομίζω μόνο στο UB9000 έχει και επιπλέον επιλογή και για projector. Γνωρίζοντας επομένως το player, από την επιλογή που έχει κάνει ο χρήστης,έστω χονδρικά τη μέγιστη φωτεινότητα (μετρούμενη σε nits) που μπορεί να αποδώσει η τηλεόραση μας,υποστηρίζει ότι κάνει πιο "ομαλά" και πιο "επιτυχημένα" τη διαδικασία του tone mapping σε σχέση με ένα κοινό player που δεν έχει καν τέτοια επιλογή.Γι αυτό το λόγο και ο Vincent στο παρακάτω βίντεο αναφέρει το HDR optimizer ως "killer feature" :

https://www.youtube.com/watch?v=oTw_Toh0PzA


Εγώ τώρα βέβαια σαν πρόταση θα έβαζα και το media player zappiti pro 4K HDR το οποίο όπως είδα είναι και isf certified.Μπορεί να είναι media player και να μην παίζει δίσκους αλλά δείχνει μηχανάκι επιπέδου.Έχουμε κάποιο 4Κ BD player το οποίο να έχει isf certification? Πραγματικά αναρωτιέμαι τι έκανε το zappiti που δεν έκανε ας πούμε το oppo 203 και πήρε το isf certification.

Προσωπικά δεν το κρύβω ότι αν και κάτοχος oppo 203 ,για το HDR optimizer μου έχουν μπει κάποιες σκέψεις για το panasonic 824 ή ub9000 το οποίο είναι βέβαια απλησίαστο.Για το λόγο αυτό θα ήθελα να ακούσω κι εγώ κάποιες γνώμες σχετικά με panasonic 824 (ή ub9000) vs oppo 203.
Αν είχαν και μια HDMI IN τα panasonic θα είχε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον βέβαια!

Επίσης να κάνω ένα copy paste κάτι που πρόσφατα έπεσε τυχαία μπροστά μου:

Δείτε λοιπόν στο παρακάτω pdf αρχείο της Dolby με τίτλο: "Dolby Vision UHD Blu-ray Authoring Workflow Guide" στη σελίδα 5 στην παράγραφο με τίτλο "Recommended hardware for testing" :

https://www.dolby.com/us/en/technol...olby-vision-uhd-bluray-authoring-workflow.pdf

Obtain the following for testing:

Oppo UDP-203 Dolby Vision compatible Blu-ray player
LG OLED C7-series ore newer Dolby Vision compatible TVs

Εμένα πάντως όταν το είδα μου έκανε κάποια έκπληξη...
 

Γιώργος(MAC)

Senior Member
28 December 2007
521
keraki σε ευχαριστώ για τα τόσο επεξηγηματικά που ανέβασες.
Σαν κάτοχος του br OPPO 93, ομολογώ ότι δελεάστικα για το 203, όμως δυστυχώς η εταιρεία μας άφησε οπότε μάλλον για το panasonic 824 με βλέπω αν και φοβάμαι το εδώ service αν το φέρω απο amazon.
Η C7 έχει κάποιες μικροδιαφορές απο την C8.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
keraki σε ευχαριστώ για τα τόσο επεξηγηματικά που ανέβασες.
Σαν κάτοχος του br OPPO 93, ομολογώ ότι δελεάστικα για το 203, όμως δυστυχώς η εταιρεία μας άφησε οπότε μάλλον για το panasonic 824 με βλέπω αν και φοβάμαι το εδώ service αν το φέρω απο amazon.
Η C7 έχει κάποιες μικροδιαφορές απο την C8.

Και ευτυχώς που μας άφησε διότι όλα τα λεφτά ήταν η τσάντα που έδινε δώρο για να το πηγαίνεις βόλτα .
Και στο λέει ένας κάτοχος που έχει oppo 103eu. Απλά πληροφοριακά το παλιό Sony 790 το είχε για τα κρεμμυδάκια ειδικότερα όταν το σήμα ήταν SD.
Έχεις δει από κοντά την παιχνιδομηχανή μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις με το oppo 203 στις μεγάλες ίντσες ;
Σε προτρέπω να το κανείς .