Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,581
Αθήνα
Έχω αυτό το access point

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/access-point/tl-wa901nd/

Πάω να στριμαρω με το κινητό Samsung S9+ αρχείο 1080p είτε m2ts από το ΝAS

Αποτυχία. Στο 1080p κάνει κολλήματα κάθε 10-15 δευτερόλεπτα και στο m2ts κάθε 5 δευτερόλεπτα. Δεν χρησιμοποιείται από κανέναν άλλο το access point εκείνη την στιγμή.

Υπόψιν υπάρχει οπτική επαφή με το access point. Ούτε τοίχοι ούτε τίποτα.

Είναι λογικό; Τι access point χρειάζεται για να στριμαρεις ασύρματα μεγάλα αρχεία χωρίς κολλήματα;

Αν θέλετε να σας κάνω screenshot την ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ κινητού και AP πείτε μου ποιο προγραμματακι αξιόπιστο να χρησιμοποιήσω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έχω αυτό το access point

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/access-point/tl-wa901nd/

Πάω να στριμαρω με το κινητό Samsung S9+ αρχείο 1080p είτε m2ts από το ΝAS

Αποτυχία. Στο 1080p κάνει κολλήματα κάθε 10-15 δευτερόλεπτα και στο m2ts κάθε 5 δευτερόλεπτα. Δεν χρησιμοποιείται από κανέναν άλλο το access point εκείνη την στιγμή.

Υπόψιν υπάρχει οπτική επαφή με το access point. Ούτε τοίχοι ούτε τίποτα.

Είναι λογικό; Τι access point χρειάζεται για να στριμαρεις ασύρματα μεγάλα αρχεία χωρίς κολλήματα;

Αν θέλετε να σας κάνω screenshot την ταχύτητα σύνδεσης μεταξύ κινητού και AP πείτε μου ποιο προγραμματακι αξιόπιστο να χρησιμοποιήσω.

δοκιμασε να αντιγραψεις το αρχειο βιντεο που σε ενδιαφερει απο το nas, στο κινητο. Δες τι ταχυτητα δειχνει το ρουτερ και πες μας αυτην, οπως επισης και το μεγεθος-διαρκεια του βιντεο.
Οταν αντιγραφεις απο το nas προς το κινητο, ασε το να προχωρησει λιγο (π.χ. 1 λεπτα, μην το κοψεις μετα απο μερικα δευτερολεπτα δηλαδη), ωστε να βεβαιωθεις οτι η ταχυτητα που πιανει ειναι σταθερη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Έκανα το copy με τον es explorer και παίζει μεταξύ 1.97-2.02 Mb/s
Χάλια ε;
Ε ναι, με τέτοια ταχύτητα δεν θα μπορείς να παίξεις αρχεία βίντεο με μεγάλο bitrate. Χρειάζεσαι περίπου το διπλάσιο.
Έχεις τέτοιες ταχύτητες μόνο από το κινητό ή και από λάπτοπ ;.
Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο WiFi μήπως υπάρχουν και άλλοι σε αυτό που βρίσκεσαι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Υπόψιν από το Nas μέχρι το access point μεσολαβούν 3 gigabit switchers.

Λέτε να είναι αυτό το πρόβλημα;
Ώπα, αυτό δεν μας το είχες πει!! Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα, αλλά σπίτι μου πέταξα ένα "gigabit" switch διότι τελικά έφταιγε για τα περισσότερα προβλήματα ταχύτητας.
Δοκίμασε να φέρεις το Nas και το WiFi AP κοντά (χωρίς switch να μεσολαβεί) και ξανακανε μέτρηση
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Καταρχήν αυτό το access point μπορεί να πιάσει την διπλάσια ταχύτητα ;
Ναι. 5megabyte/sec μπορείς να πιάσεις και με ap δεκαετίας, δεν είναι καμμία φοβερή ταχύτητα. Πιστεύω η μαλακία γίνεται με τα switches.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Βέβαια καλωδιακά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στριμαρω ακόμα και αυτά τα τεστ βιντεκια με τις τσούχτρες με τρελό bitrate . Κανένα κολλημα.
Το καλώδιο, από την μεριά του player, που κουμπώνει? Πάνω στο WiFi AP ή κάπου αλλού;
 
17 June 2006
23,581
Αθήνα
Έβγαλα εκτός ένα switcher., τα ίδια.
Δεν φταίει αυτό.

Βγάζω εκτός ένα άλλο switcher και πήγε 3.0-3.1Mb/s

Βέβαια και πάλι λίγο είναι.

Αυτες οι ρυθμίσεις τα channel width 20khz,40khz στο access point παίζουν ρόλο;
 
17 June 2006
23,581
Αθήνα
Τα έβγαλα όλα τα switchers.
Nas και access point κατευθείαν πάνω στο ρούτερ του ΟΤΕ.

Τρίχες . 3.κατι πάλι.

Η μόνη επιλογή που έχει μείνει είναι να βάλω το access point με καλώδιο ενός μέτρου πάνω στο ρούτερ.
Τώρα είναι με μακρύ καλώδιο 15 μέτρα τερματισμενο από μένα όχι εργοστασιακό γιατί περνάει μέσα από κανάλια και πάει σε άλλον όροφο.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Τα έβγαλα όλα τα switchers.
Nas και access point κατευθείαν πάνω στο ρούτερ του ΟΤΕ.

Nas και να πάρεις απο το wifi του router ?

To AP σου από ότι βλέπω έχει απο μόνο του 2 "στραβά". Δεν έχει gigabit και δεν έχει και 5 GHz.

Βέβαια κάτι άλλο στραβώνει γιατι και έτσι θα έπρεπε να φτάνει τα 10ΜΒ/sec. (από τα 12.5 του θεωρητικού των 100mbps)
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Το info απο το router μου για ίδιο κινητό
5 GHz↠-> 866 Mbit/s Samsung-Galaxy-S9

Απο switch είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το https://www.linksys.com/gr/p/P-LGS108P/
8 πορτες και οι 4 με POE (που χρειαζόμουνα για τις κάμερες)

Είναι λίγο ακριβό βεβαια, κάπου στα 80 .
 
17 June 2006
23,581
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρόβλημα με ασυρματο streaming από NAS

Nas και να πάρεις απο το wifi του router ?

O OTE μου έχει φέρει ένα oxygen που έχει και 2.4 και 5 Ghz

Με 2.4: Η ταχύτητα είναι στα 2.7 Mb/s (και φυσικά κολλάει το m2ts αρχείο)

Με 5Ghz : Η ταχύτητα εκτοξεύτηκε στο 5.3 !! (και κολλάει πάλι το m2ts αρχείο πιό αραιά όμως)

Δοκιμάζω με τον MX player με ΗW+ κωδικοποιητή.


Μούφα. Αναξιόπιστα τα wifi για σοβαρό στριμάρισμα. Μόνο για κανα σαβουροnetflix κάνει....

Long live καλώδιο. :BDGBDGB53: