Αγορά για 43'' εως 450

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
θελω να παρω μια τηλεόραση για την κρεβατοκάμαρα .η κρεβατοκάμαρα δεν έχει πολυ φως.η θεαση θα γινεται ξαπλωμένος πλάγια οποτε θελω μεγάλη γωνία θεασης γιατί και λογω θεσης του επιπλου σε μια 28'' αναγκαστικά κοιτω με το κεφαλι και τα ματια προς τα κατω(πολυ κουραστικό ).ψαχνω (η αγορά θα γινει την περίοδο των προσφορών black friday)για μια 40αρα περιπου εως μαξ 450 ευρω μονο απο τα γνωστά μεγάλα ελληνικά καταστήματα (λογω ατοκων δωσεων).θελω να μπορω να την ελεγχω μεσω google home mini /logitech harmony .προοριζεται για σειρές /ταινιες μεσω mibox s 4k,τηλεοπτικό ,αθλητικα και μεσω οτε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: αγορά για 40'' εως 450 εωρω

σε αυτές τις ίντσες γενικά δε γίνονται reviews γι αυτό δεν απαντάει και κανείς. Οι 40 ίντσες δεν είναι και συνηθισμένη διαγώνιος. Στις 43 θα έχεις πιο πολλές επιλογές...
Δεν έχω ιδέα για google home. Αφού θέλεις ips panel(μεγάλες γωνιές θέασης) είναι εύκολο γιατί σχεδόν ολες οι 43 είναι. Γενικά όσο πιο μεγάλο κωδικό πάρεις τόσο παραπάνω πράγματα θα έχει.
Άρα Sony σειρά 8, η Samsung qled60R. Η lg νομίζω στις 43 ίντσες δεν έχει nanocell (άρα δεν έχεις wide colour gamut)
Περίμενε κάποια προσφορά αυτές τις μέρες..
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
Re: αγορά για 40'' εως 450 εωρω

ευχαριστω φιλε μου .μπορει καποιος μοντ να αλλαξει τον τιτλο σε 43'';
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

Εγω εχω ενα αλλο θεμα. Θελω (ισως) να αγορασω μια καλη 43αρα για το δωματιο, ειδικα αν 2-3 καλες βγουν σε καποια προσφορα στην bf (η αργοτερα, απο το 20 που θα βγουν οι καινουργιες σειρες και θα αρχισουν να ξεστοκαρουν οι παλιες).
Δεν υπαρχει ομως 43 που να ειναι ταυτοχρονα 100hz και να εχει local dimming παρα μονο ενα απο τα δυο. Γενικα τι θεωρειται πιο σημαντικο απο τα 2? Εχει νοημα το local dimming σε συνθηκες δωματιου και μικρες ιντσες? Η "αυθορμητη" αντιδραση μου ειναι να προτιμησω τα 100 hz, απο την αλλη ομως στο υπονοδωματιο βλεπω συνηθως η καμια ταινια με την συζυγο (νετφλιξ η στικακι) η καμια φορα παιζω και κανα game....
 

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Απάντηση: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

Σε αυτό το μέγεθος δεν υπάρχουν 100hz και για μένα καλύτερα να έχει hz παρα local dimming αν και τα δυο αυτά χαρακτηριστικά υπάρχουν μόνο σε μεγαλύτερες οθόνες.!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι

Dennis007

New member
2 March 2019
22
Απάντηση: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

Δεν ειναι value for money σε αυτές τις ίντσες για αυτό υπάρχει Μόνο μια.!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

μην σε απασχολεί το local dimming αν δεν σκοπεύεις να δεις περιεχόμενο High Dynamic Range (HDR). βασικός σκοπός του local dimming είναι να σου δίνει τοπικά κοντά στα 1000 nits φωτεινότητα. Οι ταινίες ομως που είναι Full HD γίνονται master σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα.
Τα 100Ηz είναι περισσότερο απαραίτητα σε γρήγορα σκηνές όπως αθλητικά.
Στις 43 ίντσες δεν υπάρχουν τηλεοράσεις με local dimming πάντως όπως είπαν.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

μην σε απασχολεί το local dimming αν δεν σκοπεύεις να δεις περιεχόμενο High Dynamic Range (HDR). βασικός σκοπός του local dimming είναι να σου δίνει τοπικά κοντά στα 1000 nits φωτεινότητα. Οι ταινίες ομως που είναι Full HD γίνονται master σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα.
Τα 100Ηz είναι περισσότερο απαραίτητα σε γρήγορα σκηνές όπως αθλητικά.
Στις 43 ίντσες δεν υπάρχουν τηλεοράσεις με local dimming πάντως όπως είπαν.

Υπαρχει αλλα ειναι πανακριβη...και υπαρχουν και δυο 4οαρες, ολες πανασονικ
https://www.skroutz.gr/c/12/television/f/342156_913402/40-43-Local-Dimming.html?order_by=pricevat
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: αγορά για 43'' εως 450 εωρω

Έτσι για την ιστορία, η Samsung "The Frame" 43LS03R δύσκολα να είναι 100/120Hz με MCFI ,εδώ δεν είναι η QE43Q60RA και η QE49Q70RA.

Νομιζω οτι ειναι η q60 με αλλο ονομα και πλαισιο...οποτε μπορει να αλλαξανε μονο αυτο το spec επειδη ειναι και πιο ακριβη.....
Απο την αλλη ομως, το rtrings τις εξαιρει και τις δυο στις 43 και 49 ιντσες απο το Native Refresh Rate 120 hz, αρα μαλλον εχεις δικιο....
https://www.rtings.com/tv/tools/com...-frame-2019/780/1599?usage=7318&threshold=0.1