Hifiman HE-560 Headphones

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς


Hifiman HE-560.
Πρίν λίγα χρόνια το upper midrange μοντέλο της εταιρείας με retail γύρω στα 800 γιούρος.
Πλέον discontinued από τα Sundara που αντικατέστησαν 560 και 400i αφήνοντας την ανώτερη μεσαία κατηγορία στα Αnanda.
Λόγω των παραπάνω μπορείτε να πετύχετε πλέον τα 560 σε καλές τιμές.
Κάτι τέτοιο πέτυχα και εγώ οπότε γράφω μερικές πολύ γρήγορες πρώτες εντυπώσεις.

Ωραία παρουσίαση με ωραίο κουτάκι.

Πολύ άνετα στο δικό μου κεφάλι. Μαλακά δερμάτινα μαξιλάρια, στέκα minimal που απλά κάνει τη δουλειά και κυρίως εξαιρετικά ελαφριά για planar.

Ποιότητα κατασκευής απλά οκ. Μεταλλική στέκα η οποία είναι λίγο stiff στις αυξομειώσεις μεγέθους, πλαινά από ξύλο που δίνει μια premium ψευδαίσθηση αλλά και πλαστικά hinges που είναι το πιο ευαίσθητο σημείο. Σε καμία περίπτωση το σύνολο δεν είναι για 800 ευρώ. Tα αντίστοιχα της Auzede και τα Acoustic Research AR-H1 είναι ανώτερα κατασκευαστικά (και βαρύτερα..).

Ευκολία οδήγησης? Τα πιο δυσκολοδήγητα ακουστικά που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Kάπως αναίσθητα δείχνουν πόσο λίγος είναι ο RME Αdi-2 pro ενισχυτικά αν δεν χρησιμοποιήσεις την balanced έξοδο. Θέλουν βαρβάτο ενισχυτή με δύναμη και όγκο. (Kάτι σε Violectric ίσως?)

Στα του ήχου και έχοντας στο μυαλό ότι δεν οδηγούνται ικανοποιητικά αυτή τη στιγμή:
Oυδέτερος προς αναλυτικός ήχος που στερείται σώματος ελαφρώς, καλός διαχωρισμός οργάνων και μουσικη σκηνή (όχι σε επίπεδα HD 800 π.χ αλλά σαφώς ανώτερα από τα HD 650). Planar τύπου μπάσο με καλή έκταση και γραμμικότητα (θα ήθελα λίγο punch και ταχύτητα παραπάνω που έχω ακούσει σε άλλα planar). Μεσαίες ουδέτερες σχετικά χωρίς κάποια έντονη έμφαση ή υποχώρηση, πρίμα ελαφρώς τονισμένα και μεταλλικά αλλά σε ανεκτά επίπεδα.

Με έναν καλό ενισχυτή και λίγο EQ στις τιμές που παίζουν τώρα (γύρω στα 300 ευρώ) είναι καλό value for money.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλό άκουστα Μάνο!

Πάντως μια και πιάσαμε την Hifiman και αφού έχω τα Ananda από το loaner tour να πω ότι τελικά όλοι μας ακούμε πολύ διαφορετικά.
Μετά το hype και review που είχα διαβάσει περίμενα να μου πέσει το σαγόνι.
Αντί αυτού όμως άκουσα ένα κάτω του μετρίου ακουστικό με σωστή μεν τονικότητα αλλά πολύ κακή απόσβεση και χροιά.
Κανένα υψίσυχνο όργανο δεν ακούγεται σωστά.
Από ποιότητα κατασκευής άσε ούτε για 400 όχι ένα χιλιάρικο που κοστίζει.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Τα 560 με 2-3 βατάκια θα ακουστούν διαφορετικά.

Δεν παίζουν αυτά τα ακουστικά από Ντακ που τυχαίνει να έχουν και ενισχυτή.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Καλό άκουστα Μάνο!

Πάντως μια και πιάσαμε την Hifiman και αφού έχω τα Ananda από το loaner tour να πω ότι τελικά όλοι μας ακούμε πολύ διαφορετικά.
Μετά το hype και review που είχα διαβάσει περίμενα να μου πέσει το σαγόνι.
Αντί αυτού όμως άκουσα ένα κάτω του μετρίου ακουστικό με σωστή μεν τονικότητα αλλά πολύ κακή απόσβεση και χροιά.
Κανένα υψίσυχνο όργανο δεν ακούγεται σωστά.
Από ποιότητα κατασκευής άσε ούτε για 400 όχι ένα χιλιάρικο που κοστίζει.
Τα άκουσα μεσω της εξόδου ακουστικών του λαμπατου προενισχυτη της Audio Hungary (δεν ξέρω πόσα watt δινει), και ήταν ...ισοπεδωμενα. Αντίθετα τα 650 που αγοράστηκαν αντ' αυτών παίζουν άλλου. Άρα πράγματι θέλουν πολύ δύναμη για σπρώξιμο.
 

entropia

Established Member
12 December 2008
125
Θεσσαλονικη
Μανο οσο για τα πριμα ειναι σχετικο αυτο που λες.....πρίμα ελαφρώς τονισμένα και μεταλλικά αλλά σε ανεκτά επίπεδα....εγω θα ελεγα οτι ειναι λιγο ...σκοτεινο ακουστικο με την εννοια οτι δεν προβαλει τις υψηλες,μοιαζει...συγκρατημενο,ωστοσο εχει μεγαααααλο ηχοχρωματικο πλουτο στην περιοχη,ποτε δεν με απογοητευσε στο να ταυτοποιησω ποσα διαφορετικα σε τονικοτητα πιατινια εχει ο ντραμερ.
Το χαμηλο του μ αρεσει πολλυ,αναλαφρο αερατο θα ελεγα,με καλη ταχυτητα,αυτο ειναι που μ ενθουσιαζει στα μαγνητοστατικα η αισθηση ελευθεριας αλλα και πειθαρχειας με την οποια αναπαραγουν την μουσικη,το ασυμπιεστο,η μουσικη ρεει αβιαστα.
Σε αντιθεση με τα ηλεκτροδυναμικα ακουστικα που θεωρητικα τουλαχιστων στερουνται ταχυτητας,βεβαια ηδη ακουω τον Sonorus εκει στο βαθος....της αιθουσας ακροασης..., να φωνασκει και να διαμαρτυρεται οτι τα μαγνητοστατικα παιζουν νωχελικα διχως δυναμικα,αψυχα...ομολογησε το Πετρο,το ξερω οτι αντιπαθεις οσους λατρευουν τα πανελ,μας μισεις,δεν ειναι ντροπη σε προτρεπω να το ομολογησεις....χαχαχαχ
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το έχω δηλώσει εδώ και χρόνια.

Και μια παρατήρηση άσχετη με τον ήχο.
Η Hifiman θα έπρεπε να ντρέπεται για την ποιότητα κατασκευής που προσφέρει.
Τα ακουστικά της θα έπρεπε να τα πουλάει στα μισά λεφτά από αυτά που ζητάει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
IMG_20190920_171936505.jpg
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλό άκουστα Μάνο!

Πάντως μια και πιάσαμε την Hifiman και αφού έχω τα Ananda από το loaner tour να πω ότι τελικά όλοι μας ακούμε πολύ διαφορετικά.
Μετά το hype και review που είχα διαβάσει περίμενα να μου πέσει το σαγόνι.
Αντί αυτού όμως άκουσα ένα κάτω του μετρίου ακουστικό με σωστή μεν τονικότητα αλλά πολύ κακή απόσβεση και χροιά.
Κανένα υψίσυχνο όργανο δεν ακούγεται σωστά.
Από ποιότητα κατασκευής άσε ούτε για 400 όχι ένα χιλιάρικο που κοστίζει.

Ευχαριστώ Πέτρο!

Κρίμα για τα Ananda γιατί και εγώ άκουγα καλά πράγματα.
Νext try τα Αrya?

Τα 560 με 2-3 βατάκια θα ακουστούν διαφορετικά.

Δεν παίζουν αυτά τα ακουστικά από Ντακ που τυχαίνει να έχουν και ενισχυτή.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Indeed...

Τα άκουσα μεσω της εξόδου ακουστικών του λαμπατου προενισχυτη της Audio Hungary (δεν ξέρω πόσα watt δινει), και ήταν ...ισοπεδωμενα. Αντίθετα τα 650 που αγοράστηκαν αντ' αυτών παίζουν άλλου. Άρα πράγματι θέλουν πολύ δύναμη για σπρώξιμο.

Πραγματικά θέλουν dedicated βαρβάτο ενισχυτή με πολλά βατ και @@.

Μανο οσο για τα πριμα ειναι σχετικο αυτο που λες.....πρίμα ελαφρώς τονισμένα και μεταλλικά αλλά σε ανεκτά επίπεδα....εγω θα ελεγα οτι ειναι λιγο ...σκοτεινο ακουστικο με την εννοια οτι δεν προβαλει τις υψηλες,μοιαζει...συγκρατημενο,ωστοσο εχει μεγαααααλο ηχοχρωματικο πλουτο στην περιοχη,ποτε δεν με απογοητευσε στο να ταυτοποιησω ποσα διαφορετικα σε τονικοτητα πιατινια εχει ο ντραμερ.
Το χαμηλο του μ αρεσει πολλυ,αναλαφρο αερατο θα ελεγα,με καλη ταχυτητα,αυτο ειναι που μ ενθουσιαζει στα μαγνητοστατικα η αισθηση ελευθεριας αλλα και πειθαρχειας με την οποια αναπαραγουν την μουσικη,το ασυμπιεστο,η μουσικη ρεει αβιαστα.
Σε αντιθεση με τα ηλεκτροδυναμικα ακουστικα που θεωρητικα τουλαχιστων στερουνται ταχυτητας,βεβαια ηδη ακουω τον Sonorus εκει στο βαθος....της αιθουσας ακροασης..., να φωνασκει και να διαμαρτυρεται οτι τα μαγνητοστατικα παιζουν νωχελικα διχως δυναμικα,αψυχα...ομολογησε το Πετρο,το ξερω οτι αντιπαθεις οσους λατρευουν τα πανελ,μας μισεις,δεν ειναι ντροπη σε προτρεπω να το ομολογησεις....χαχαχαχ

Κώστα σίγουρα όλα είναι σχετικά. Μπορεί π.χ μια τοπική προβολή εκεί γύρω στα 10 khz να δίνει ένα μεταλλικό τόνο (συχνό φαινόμενο σε αρκετά ακουστικά) αλλά κατά τα άλλα η καμπύλη να παίρνει την κατιούσα. Σκοτεινό δεν θα το έλεγα πάντως προσωπικά αλλά γενικά έχω μια ευαισθησία στην υψηλή περιοχή.
Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις όταν έχω χρόνο και καλύτερο ενισχυτή για να ακούσω.