off road XHP 70.2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα παίδες,

Εδώ και καιρό μου καρφώθηκε να φτιάξω ένα ζευγάρι λεντοπροβολέων με πολλά lumen και στενή δέσμη και με εντελώς βιομηχανική αισθητική, για χρήση off road, με direct drive τροφοδοσία 12V από το ηλεκτρικό κύκλωμα αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας...
Ψώνισα αρχικά δυο μεγάλα (Φ 60 mm) οπτικά Carclo με δέσμη 8 μοιρών, αλλά η δέσμη τους ποτέ δεν ήταν τόσο κλειστή όσο είχα στο μυαλό μου, οπότε κατέληξα σε δυο κάτοπτρα smooth από Convoy L6, που ήταν στην "σωστή" διάμετρο για την εφαρμογή μου (~68 mm) και ξέρω τι κάνουν, μιας και έχω τον L6, direct drive με 6βολτο XHP 70.2 και smooth κάτοπτρο και είναι πραγματικά πολύ καλός...

Ψώνισα λοιπόν δυο δωδεκάβολτα XHP 70.2 σε neutral tint, τα τοποθέτησα σε δυο μισόκιλα αλουμινένια passive coolers για επεξεργαστές PC (διαστάσεις 99x99x70 mm) που βρήκα σε πολύ καλή τιμή και έκρινα ότι με κάλυπταν έστω και οριακά, "πάτησα" το λείο κάτοπτρο πάνω στο XHP με τέσσαρες ανοξείδωτες βίδες Μ5 με πομπέ παξιμάδια, που πιάνουν και το χοντρο plexiglass που καλύπτει και προστρατεύει το προβολάκι και το πράγμα ήταν έτοιμο... Η "ροδέλα" από φυμέ plexiglass που κεντράρει τον καθρέφτη και δημιουργεί το σκαλοπατάκι στεγανοποίησης κόπηκε από τεσσάρι plexiglass και κολλήθηκε στο 8άρι διαφανές plexiglass (που έχει και τις γρατζουνίτσες του...) με χλωροφόρμιο...

Είχα κοιτάξει τα spec του XHP 70.2, οπότε το τροφοδότησα με τα 13.8 που δίνει εν λειτουργία το αυτοκίνητο και το μηχανάκι μου, με ένταση στα 5 περίπου amperers, δηλαδή 65-70 watt... Να σημειώσω ότι στα 12 V καταναλώνει περίπου 1.5 amperes και στα 14.5 V, περίπου 5.6 amperes...

Στα 13.9 V (5.12 amperes) μετά από μία ώρα στον πάγκο, με 23 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος, χωρίς υποβοήθηση ψύξης, η ψύκτρα έφτασε στους 68 βαθμούς maximum, ενώ μόλις το έβγαλα έξω που ίσα ίσα φύσαγε, η θερμοκρασία έπεσε ταχύτατα οκτώ σχεδόν βαθμούς (!!!!), οπότε θεωρώ ότι η ψύκτρα είναι ΟΚ για το αυτοκίνητο ή το μηχανάκι, που συνεχώς θα βρίσκεται σε ρεύμα αέρα...

Για δείτε το στις χτεσινές δοκιμές, πριν στρογγυλέψω το plexiglass (να ταιριάξει με το εσωτερικό φυμέ δαχτυλίδι...) τόσο για να μην ντένει σε κλαδιά, όσο και για αισθητικούς λόγους (!!!) και φτιάξω ανοξείδωτες βάσεις για το μοντάρισμα στον προφυλακτήρα... Μιλάμε για αρκετά πάνω από 7000 lumen αν δεν κάνω λάθος...





QLvvvIV.jpg
KRW8AAJ.jpg
BWOprUK.jpg


Fj62gyW.jpg
kVXST35.jpg


OJuqLVg.jpg
7vHveJr.jpg
uuiQOBy.jpg


tCOxyfR.jpg
nQmqFn2.jpg
tvv795t.jpg


19ZHeV3.jpg
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Μερακλίδικη κατασκευή , μπράβο σου !

Αναφορικά με το αυθεντικό USA Cre XLamp XHP70.2 σε P2 flux bin που έχω σε reel 6500K & 5000K και με AWG 14 :
Στα 12V (επάνω στο Led) καταναλώνει 1,5A και δίνει 2680Lm
Στα 5,15A το XHP70.2 σε P2 flux bin δίνει 7000Lm αλλά σε Vf = 13,4V
Στα 13,8V και 6,35A με Lm/Watt=91 , δίνει 8000Lm σε 88W
Στα 14,4V όπου > 150W , το XHP70,2 P2 θα καταστραφεί !

Όμως το XHP70.2 P2 στα 2,5A/12,38V έχει efficiency Lm/Watt=132 και δίνει 4100Lm , οπότε 2 X XHP70.2 με buck driver 5A και 61,9W
Θα μας δώσουν 8200Lm με μισές θερμικές απώλειες και δεν κινδυνεύει το XHP70.2 από τα 14,4V peak του αλτερνέιτορ άν μπούν τα
σωστής διατομής καλώδια , άρα απαιτείται απαραίτητα buck driver σταθερού ρεύματος λειτουργίας.
Από την άλλη γιατί να μην χρησιμοποιήσεις τους υπάρχοντες φανούς αυτοκινήτου/μηχανής που ήδη έχουν 8-10 μοίρες εστίαση και να
μην είναι Off Road αλλά κανονικής οδικής χρήσης με την σκάλα προβολέων σαν off road με έτοιμη κατασκευή 60W / 2 X XHP70.2 και
6000Lm ανά φανάρι πράγμα που εγώ ήδη έχω κάνει στο αυτοκίνητό μου από πέρυσι με δικό μου driver και 2 X 7000Lm.

deb137d8ce2da06521497a1b914d5f83.jpg


Τώρα άν χρειάζεσαι κατευθυνόμενο φωτισμό ισχύος , Convoy L6 MOD στο χέρι από το παράθυρο ...
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Ώπα Αντώνη, έχω ερωτήσεις:

1. Που πουλιέται αυτή η λάμπα με XHP 70.2 ??? Είναι δίσκαλη Η4 ???
2. Πόσο καλά διαχέεται το (πολύ) φως αυτής της λάμπας σε "κλασσικά" φανάρια-καθρέφτες με διαμορφωμένο κρύσταλο, ή στα πιο μοντέρνα φανάρια-καθρέφτες με καθαρό κρύσταλο ??? Δεν στραβώνει τους αντίθετα ερχόμενους η μικρή σκάλα ???
3. Με τον καινούργιο μου στεγανό altenator, που αντικατέστησε το ηλικίας 30 ετών (τόσο είναι το αυτοκίνητό μου...) επίσης στεγανό μαμά, δεν έχουμε μετρήσει πάνω από 13.9 V ποτέ... Να ανησυχώ για πιθανά ψηλά spikes ??? Κι αν υπάρχουν στιγμιαία τέτοια spikes, θα εξατμίσουν λες τα XHP μου ???

Προφανώς δεν έχω την παραμικρή αυταπάτη ότι το XHP 70.2 που αγόρασα το Πάσχα από Κίνα είναι αυθεντικό...

Convoy L6 με XHP 70.2 5K (επίσης Κινέζικο...), καλό direct driver (Lexel), καλοεστασμένο smooth καθρέφτη, φωτιζόμενο διακόπτη, ramping και σωστά καλώδια έχω... Clear κιόλας... https://avclub.gr/forum/showthread.php/161327-Convoy-L6?highlight=convoy+L6
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: off road XHP 70.2

1 ) Πολλά και διάφορα https://www.google.gr/search?client...+Xhp70.2+LED&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
2 ) Πολύ καλά , το έχουν ψάξει εδώ και 10 χρόνια που κυκλοφορούν και έχω βάλει σε όλων τα αυτοκίνητα στην οικογένεια , για ανεξάρτητο φανάρι προβολέα
όπως στο GTi μου είναι ιδανικό γιά διπλό XHP70 ή 50 , αλλά γιά τα διπλά παλιά φανάρια υπάρχουν version με δύο σκάλες των 2 & 1 Led , τα οποία έχω βάλει
στο Focus της μητέρας μου , δεν τυφλώνει άμεσα το φανάρι αλλά τυχόν ισχυρή ανάκλαση σε γυαλιστερή άσφαλτο αφού είναι τεράστια η ισχύς , η αρχή λειτουργίας
είναι με τα οπτικά που λειτουργούν και οι λαμπτήρες ιωδίνης.
Το δέ XHP70 τελευταίου flux έχει ελαφρώς μεγαλύτερη έξοδο Lumen & efficiency σε χαμηλώτερη ισχύ , οπότε μην τα σνομπάρεις σε τυποποιημένες κατασκευές.
3 ) Πάνω από 2000 στροφές , το δυναμό δίνει 14,4V γιατί αυτή είναι η τάση τερματισμού φόρτισης της μολύβδου ρηχής εκφόρτισης σε οχήματα και ST-By συναγερμών
αλλά σύμφωνα με τα καλώδια και το ρεύμα που μέτρησες άν δεν αλλάξεις τίποτε δεν νομίζω να κινδυνεύουν δεδομένου ότι τα παλιά XHP70.2 flux bin έχουν υψηλότερο
Vf από το P2 flux που σου έγραψα τα specs.

Ο δε παλιός Convoy L6 XHP50 version με SMO extra (όπως αυτό που χρησιμοποίησες) έχει πολύ καλύτερο reflector από τον καινούργιο και με XHP70.2 P2 5000K dedome
και όχι direct αλλά buck driver MOD 10 amperes , "εκτελεί" με 5700Lm ότι υπάρχει σε αυτό το μέγεθος και πάει και 850 m απόσταση (πουλήθηκαν όλα τα MOD δυστυχώς).
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: off road XHP 70.2

Επειδή υπάρχει γενικά μιά ασάφεια στο over-driving XHP70.2 P2 και ότι διαβάζω από benchmark είναι τελείως λάθος και ειδικά
και από σχεδιαστές drivers , δημοσιοποιώ και εδώ τα specs από 2019 παραγωγής Reel που έχω και πρόσφατα μέτρησα με ακρίβεια
σε cold start 25° C στη γνωστή πανεπιστημιακή σφαίρα 1,5m με δικό μου εξοπλισμό ψύξης / τροφοδοσίας.

Τονίζω ότι το XHP70.2 P2 μπορεί να αντέχει στιγμιαία ρεύματα μέχρι 22Α όμως δεν σημαίνει ότι θα ζήσει και πάνω από 10 ώρες !!!
Συγκεκριμένα , δεν βάζουμε δια ροπάλου την direct mosfet μούφα σε 6-βολτο μονό Led , γιατί άν έχουμε ισχυρή καλωδίωση AWG 14 ,
Spring by-pass και ισχυρό διακόπτη 20Α (πχ Convoy L6 MOD ), τότε άν βάλουμε 2 Shockli ή Liitokala ακόμα και Basen μπαταρίες
26650 8,4V απευθείας στο αυθεντικό XHP70.2 P2 , θα πέσει μέν η τάση τους στα 3,65 Χ 2 = 7,3V αλλά το ρεύμα θα είναι >30Α στο
LED και θα καεί στα πρώτα δευτερόλεπτα άν δεν πάρουν φωτιά ελατήρια/διακόπτης/καλώδια ... το άν το έσωσαν οι άχρηστες Effest ,
AW μέχρι τώρα πού πέφτουν στα 3,3 V στα υψηλά ρεύματα δεν σημαίνει ότι η Shockli θα "χαρίσει κάστανα"που γυρίζει μίζα ...
Με Li-Po των RC δέ , δεν θα προλάβει να ανάψει ...

Η max τάση που μπορείτε να τροφοδοτήσετε το παρακάτω led ώστε να "ζήσει" γιά μερικές χιλιάδες ώρες είναι 7V (επάνω του )
και αυτό γίνεται με mosfet driver με current limit controller (όχι buck driver) με συμβουλή μου γιά max ρεύμα 11,3A που θα
πάρετε τα μέγιστα σε περισσότερο από τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα ...

DfPlNozh.png
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλό μεσημέρι παίδες,

Τέλειωσα λοιπόν με την ησυχία μου και τοποθέτησα στο παλιό μου τετρακίνητο τα δυο λεντοπροβόλια με τα XHP 70.2 και τους καθρέφτες του Convoy L6...
Μιλάμε για πολύ φως. Σκεφτείτε ότι είναι το καθένα πάνω από 7000 lumen και φανταστείτε τα επί δυο... ΠΟΛΥ ΦΩΣ... Πολύ φως παντού, από πολύ κοντά, μέχρι πολύ μακριά... Σούπερ για γρήγορους χωματόδρομους...

Το φώς κοντά όμως ήταν τόσο πολύ, που στους "άσπρους" χωματόδρομους, ή σε στροφές με "άσπρα" πρανή απέναντι, το φως με στράβωνε, ήταν κάποιες στιγμές υπερβολικό...

Τα χρησιμοποίησα έτσι για δυο μεγάλες βραδινές βόλτες και μετά αποφάσισα ότι θα ήταν χρησιμότερα αν είχαν στενότερες δέσμες με μεγαλύτερη πυκνότητα φωτός, ώστε να φωτίζουν κυρίως μακριά...

Αμ έπος λοιπόν...
Από τον Θοδωρή (teomav.gr), σε πολύ καλή τιμή και άψογη συνεννόηση ψώνισα δυο εξάβολτα XHP 50.2 6K, σε χάλκινες βάσεις, που μου τα έστειλε άμεσα.

Τα τοποθέτησα προσεκτικά, τα τροφοδότησα με δυο drivers (https://www.cableworks.gr/ilektroni...djustable-buck-converter-module-power-supply/) που βρήκα μάλιστα στην Ελλάδα (το μαγαζί έχει πολύ μεγάλη ποικιλία τροφοδοτικών, αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά...) στα 6.6 volt, που το XHP 50.2 τραβάει 5 amperes και είδα το φως μου... Χωρίς να έχω υπερβολικό φως κοντά, τα προβολάκια μου με την πιο στενή τους δέσμη, κυριολεκτικά "σκοτώνουν" μακριά και μέχρι ΠΟΛΥ μακριά...

Θα τα φωτογραφήσω τοποθετημένα και στην πρώτη ευκαιρία έχει νυχτερινό βιντεάκι...

ΣΟΥΠΕΡ γίνανε, οπότε και κατοχυρώνονται ως έχουν, άσε που είναι και ασορτί σε χρώμα φωτός με τα 6Κ εφτάιντζα στρογγυλά λεντοφάναρα που έχω τοποθετήσει στο καμάρι μου...

Τα έχω συνδέσει με ένα ενδιάμεσο διακόπτη (πέντε επαφών) να είναι OFF, ON μόνα τους, ή ON μαζί με τη μεγάλη σκάλα των φώτων, οπότε είναι και πολύ εύχρηστα...
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: off road XHP 70.2

Τα τοποθέτησα προσεκτικά, τα τροφοδότησα με δυο drivers (https://www.cableworks.gr/ilektroni...djustable-buck-converter-module-power-supply/) που βρήκα μάλιστα στην Ελλάδα
Να επισημάνω ότι δεν τροφοδοτούμε Led με σταθεροποιημένη τάση αλλά μόνο με σταθερό ρεύμα , ο λόγος είναι ότι το Led με τις μεταβολές θερμοκρασίας
αλλάζει το σημείο Vf του πάνω από 100mV και άν παράδειγμα ρυθμίσεις το XHP50 στα 6,4V , 5A κάποια άλλη στιγμή αργότερα το ρεύμα θα ξεπεράσει τα 6Α
επίσης όταν θα πρωτοανάψεις τα φώτα σε cold start θάναι στο 60% της φωτεινότητας που τα ρύθμισες υπό σταθεροποιημένη τάση !
Άν θέλουμε να αγοράσουμε step-up ή Step-down DC to DC converter που δεν είναι κατασκευασμένος γιά τροφοδοσία Led , τότε απαρραίτητα διαλέγουμε
αυτόν που έχει ρύθμιση ρεύματος και τελευταία την ρύθμιση τάσης που δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιά το Led άν δεν είναι πάνω από 4 φορές μεγαλύτερη
η τάση τροφοδοσίας από αυτή του Led.

Με πάνω από 6000 Lumen flood φωτισμό δεν μπορείς νά οδηγήσεις εξαιτίας της κόρης οφθαλών και της αδράνειας που δημιουργείται από τις κοντινές
ισχυρές ανακλάσεις , με μικρή εστίαση (μεγαλύτερη πυκνότητα) μάλλον με τίποτα ... και είναι και επικίνδυνο !
Μόνο σε ανοιχτές ευθείες !
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλό μεσημέρι...

Τα καρφιά μου με τα XHP 50.2 κυριολεκτικά γαζώνουνε... ΠΟΛΥ φως και πολύ καλή κατανομή τώρα που με τα 50.2 στένεψε η δέσμη. Είναι πάρα πολύ χρήσιμα σε γρήγορες νυχτερινές off road διαδρομές... ΣΟΥΠΕΡ...
Είχα στο μυαλό μου για cc-cv τροφοδοτικάκι εξ αρχής, οπότε και αντικατέστησα άμεσα τα cv με αυτά: https://www.cableworks.gr/ilektroni...-cv-lithium-battery-step-down-charging-board/ τα οποία τώρα το χειμώνα δεν ζεσταίνονται πολύ, αλλά επειδή το καλοκαίρι ίσως ανεβάζουν θερμοκρασία, θα τα βοηθήσω με λίγο thermal pad και μια αλουμινένια ψύκτρα...

C1HDVo1.jpg


8Jg6ZLq.jpg


0F7FtSZ.jpg


zq28lqz.jpg


e02xdHT.jpg


71aZIv5.jpg


WSyMdQa.jpg


vii21dx.jpg


xDibD8s.jpg


Τα στρογγυλά triples, με τις αλουμινένιες ψύκτρες τους, είναι αυτά που έφτιαξα εδώ και χρόνια και δουλεύουν τζάμι ακόμα (https://avclub.gr/forum/showthread.php/81037-Off-road-LED-light) Με τα οπτικά των 20 μοιρών δίνουν πολύ καλό και ομοιόμορφα κατανεμημένο φως μέχρι τα 70 μέτρα... Όπως βλέπετε τα έχω τοποθετημένα δέκα περίπου μοίρες έκκεντρα για να έχω πολύ φως στα όρια των διαδρομών, δηλαδή στα πλάγια του δρόμου...

Αναμείνατε για βιντεάκι νυχτερινής διαδρομής...


θενκς,
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλό μεσημέρι...

Τα καρφιά μου με τα XHP 50.2 κυριολεκτικά γαζώνουνε... ΠΟΛΥ φως και πολύ καλή κατανομή, τώρα που με τα 50.2 στένεψε η δέσμη. Είναι πάρα πολύ χρήσιμα σε γρήγορες νυχτερινές off road διαδρομές... ΣΟΥΠΕΡ...
Είχα στο μυαλό μου για cc-cv τροφοδοτικάκι εξ αρχής, οπότε και αντικατέστησα άμεσα τα cv με αυτά: https://www.cableworks.gr/ilektroni...-cv-lithium-battery-step-down-charging-board/ που τα ρύθμισα 6.6 volt / 5 ampreres και τα οποία τώρα το χειμώνα δεν ζεσταίνονται, παρ' ότι είναι στο χώρο του μοτέρ, αλλά επειδή το καλοκαίρι ίσως ανεβάζουν θερμοκρασία, θα τα βοηθήσω με λίγο thermal pad και μια αλουμινένια ψύκτρα...

C1HDVo1.jpg


8Jg6ZLq.jpg


0F7FtSZ.jpg


zq28lqz.jpg


e02xdHT.jpg


71aZIv5.jpg


WSyMdQa.jpg


vii21dx.jpg


xDibD8s.jpg


Τα στρογγυλά triples, με τις αλουμινένιες ψύκτρες τους, είναι αυτά που έφτιαξα εδώ και χρόνια και δουλεύουν τζάμι ακόμα (https://avclub.gr/forum/showthread.php/81037-Off-road-LED-light) Με τα οπτικά των 20 μοιρών δίνουν πολύ καλό και ομοιόμορφα κατανεμημένο φως μέχρι τα 70 μέτρα... Όπως βλέπετε τα έχω τοποθετημένα δέκα περίπου μοίρες έκκεντρα για να έχω πολύ φως στα όρια των διαδρομών, δηλαδή στα πλάγια του δρόμου...

Αναμείνατε λίγο για βιντεάκι νυχτερινής διαδρομής...


θενκς,

ΥΓ. Λάσπη παντού...