Ασημοκόλληση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Προχθές μαζί με τον Κωστή (Wolfegolas) αγοράσαμε βόρακα και ράβδους ασημοκόλλησης καθώς και ράβδους αλουμινίου.
Σήμερα επιχείρησα για πρώτη φορά να κολλήσω με ασημοκόλληση μια κορδέλα που μου είχε σπάσει πριν 2-3 μέρες. Η διαδικασία μου φάνηκε σχετικά εύκολη και αφού τλείωσα η κόλληση έδειχνε να είναι μια χαρά.
Δυστυχώς όμως στην πράξη αποδείχτηκε οτι δεν ήταν και τόσο εντάξει όσο νόμιζα, στο πρώτο ζόρι έπασε.
Μήπως έχει ποιος εμπειρία να μας πεί μερικά πράγματα σχετικά; Δηλαδή αυτή η ασημοκόλληση είναι τόσο γερή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε κορδέλα ή εναι μόνο για δαχτυλιδάκια;
Εγώ νόμιζα οτι η ασημοκόλληση είναι μεγάλης αντοχής. Μήπως το λάθος ναι δικό μου; Πώς γίνεται σωστά αυτή η δουλειά;
Πάσα βοήθεια δεκτή.
 

Attachments

  • IMG_E3600.jpg
    IMG_E3600.jpg
    76.2 KB · Views: 240
  • IMG_E3602.jpg
    IMG_E3602.jpg
    97 KB · Views: 238
  • IMG_E3605.jpg
    IMG_E3605.jpg
    117.9 KB · Views: 238
  • IMG_E3606.jpg
    IMG_E3606.jpg
    177.9 KB · Views: 241

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Μηπως μπορεις να ανεβασεις ολα τα υλικα που χρησιμοποιουνται για την ασημοκολληση και πως γινεται η εφαρμογη της (πχ. πανω στην κορδελα που κολλησες).

Ειναι ιδια διαδικασια με την κοινη κολληση με το καλάϊ?

Ωραιο και ενδιαφερον θεμα! Οποιος εχει ουσιαστικη εμπειρια και μπορει να βοηθησει ας πει δυο λογια.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Mπάμπη τι εννοείς ασημοκόλληση ;
Η <κανονική> ασημοκόλληση περιέχει κατα κύριο λόγο καθαρό ασήμι και συνήθως τσίγκο για να κατεβάσει το σημείο τήξης έτσι ´ωστε να μπορούν να κολληθούν ασημένια αντικείμενα χωρίς να καταστραφούν .
Το να προσπαθήσεις να κολλήσεις ατσάλι με ασημοκόλληση είναι ανούσιο .

Και φυσικά θα πρέπει να έχεις αρκετά δυνατό φλόγιστρο για να φθάσεις τη θερμοκρασία λίγο χαμηλότερα από το σημείο τήξεως του ατσαλιού ώστε να κάνεις <θερμή> κόλληση .Αλλά αυτό θα κατέστρεφε το ατσάλι .
 

wolfegolas

Senior Member
7 December 2016
312
Αθήνα - Τρίκαλα
Ούτε τηλεπάθεια να είχαμε.. συμπτωματικα σήμερα θα κάνω και εγώ δοκιμή μιας και κατάφερα και έσπασα μια από τις καλές!φανταζομαι τροχισες πρώτα τις δυο ακρες ώστε να εφάπτονται σωστά ε; Επίσης με ποια από τις δυο ράβδους δοκίμασες;
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Την ασημοκοληση μεχρι τωρα την ηξερα για ψιλοδουλειες. (επισκευη μεταλικων μικροανικειμενων πχ μεταλικοι σκελετοι γιαλιων)
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Λοιπόν ένα ένα...
Μιχάλη, δες το βιντεάκι. Τα λέει αναλυτικά.




Πέτρο για κανονική ασημοκόλληση μιλάω, με ράβους που περιέψουν 65% ασήμι 20% χαλκό και 15% τσίγκο.

Κωστή δεν τα τρόχισα, τους έκανα όμως πολύ καλή επαφή. Την ράβδο της ασημοκόλλησης δοκίμασα, η άλλη είναι αλουμίνιο.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Θα τα πώ εγώ μπακαλίστικα. Οπως όλες οι κόλες δεν είναι για όλα τα υλικά, κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση. Αυτοί που κολλάνε πριονοκορδέλες, κολλάνε την ίδια την κορδέλα. Ουσιαστικά πυρώνουν το ίδιο το μέταλλο και γίνεται ένα σώμα.
Γιαυτό και άν δείς όταν παίρνεις μια καινούργια κορδέλα, το σημείο της ένωσης είναι μαυρισμένο απο την θερμοκρασία.

1ον. Εσυ προσπάθησες να εισάγεις ένα ξένο σώμα σε ένα άλλο.

2ον. Η ασημοκόληση όπως και η μπρουτζοκόληση, δεν είναι για να δέχονται μεγάλες δυνάμεις και πιέσεις, ειδικά όταν πρέπει να τριφτεί το σημείο, και να μείνει ένα Τίποτα από την κόλληση. Θα είχε εφαρμογή άν απλά κόλλαγες την κορδέλα καβαλόντας το ένα κομμάτι επάνω στό άλλο. Αλλά τότε δεν θα είχες κορδέλα.

3ον. Ακόμα και με αργκόν να προσπαθήσεις να κολήσεις, κάτι που είχα κάνει εγώ στο παρελθόν, που θεωρητικά είναι πιο κοντά και πιο βατό με το μέταλλο της κορδέλας, και μετά το τρίψεις, θα σπάσει πάλι. Αν όχι εκείνη την ώρα, μόλις βάλεις επάνω στο μηχάνημα και πάς να κόψεις.... θα αφήσει χρόνους.
Αυτά.......... πολύ πολύ χονδρικά.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Το ξέρω Βabis. Απλά σου μεταφέρω τις ελπίδες που είχα και εγώ μικρός. Μεγαλώνοντας έμαθα.. Κάποια πράγματα "δεν" γίνονται όπως τα θέλουμε.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Λοιπόν ένα ένα...
Μιχάλη, δες το βιντεάκι. Τα λέει αναλυτικά.




Πέτρο για κανονική ασημοκόλληση μιλάω, με ράβους που περιέψουν 65% ασήμι 20% χαλκό και 15% τσίγκο.

Κωστή δεν τα τρόχισα, τους έκανα όμως πολύ καλή επαφή. Την ράβδο της ασημοκόλλησης δοκίμασα, η άλλη είναι αλουμίνιο.


O χαλκός ανεβάζει το σημείο τήξης όταν περιέχεται μεσα σε ασημοκόλληση ,οπότε είναι για άλλες εφαρμογές .
Στο βίντεο που παραθέτεις γίνεται θερμή κόλληση ,αλλά αν τα μέταλλα που συγκολλιούνται δεν είναι ατσάλια ,το οποίο έχει πολύ υψηλό σημείο τήξης .
Ακόμη και να το συγκλήσεις με τον Χ θερμικό τρόπο ,τότε θα χρειαστεί ξανά <βάψιμο> γιατί θα έχει γίνει πολύ μαλακό .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Θα τα πώ εγώ μπακαλίστικα. Οπως όλες οι κόλες δεν είναι για όλα τα υλικά, κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση. Αυτοί που κολλάνε πριονοκορδέλες, κολλάνε την ίδια την κορδέλα. Ουσιαστικά πυρώνουν το ίδιο το μέταλλο και γίνεται ένα σώμα.
Γιαυτό και άν δείς όταν παίρνεις μια καινούργια κορδέλα, το σημείο της ένωσης είναι μαυρισμένο απο την θερμοκρασία.

1ον. Εσυ προσπάθησες να εισάγεις ένα ξένο σώμα σε ένα άλλο.

2ον. Η ασημοκόληση όπως και η μπρουτζοκόληση, δεν είναι για να δέχονται μεγάλες δυνάμεις και πιέσεις, ειδικά όταν πρέπει να τριφτεί το σημείο, και να μείνει ένα Τίποτα από την κόλληση. Θα είχε εφαρμογή άν απλά κόλλαγες την κορδέλα καβαλόντας το ένα κομμάτι επάνω στό άλλο. Αλλά τότε δεν θα είχες κορδέλα.

3ον. Ακόμα και με αργκόν να προσπαθήσεις να κολήσεις, κάτι που είχα κάνει εγώ στο παρελθόν, που θεωρητικά είναι πιο κοντά και πιο βατό με το μέταλλο της κορδέλας, και μετά το τρίψεις, θα σπάσει πάλι. Αν όχι εκείνη την ώρα, μόλις βάλεις επάνω στο μηχάνημα και πάς να κόψεις.... θα αφήσει χρόνους.
Αυτά.......... πολύ πολύ χονδρικά.

Ο μόνος τρόπος που θεωρητικά μπορεί να γίνει είναι η αυτοκόλληση ,δηλ να φθάσεις το μέταλλο στο σημείο τήξεως να ομογενοποιηθεί και να το αφήσεις να ψυχθεί Αυτό χρειάζεται εμπειρία και φυσικά φλόγα που να μπορεί να φθάσει στο βαθμό τήξης του ατσαλιού .Και έπειτα φυσικά χρειάζεται <βάψιμο> γιατί θα έχει γίνει ματζούνι .
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
To νημα θα ζωντανεψει σε κανα διμηνο που θα μου ερθουν απο τον e-μπέηδα βεργες ασημοκολλησης (metal welding rods 57% silver) βεργες αλουμινοκολλησης (aluminium welding rods) και μπολικος βορακας (borax flux) :))

Ενα πυροτουβλο απομενει και ειμαστε πληρεις για να αρχισουμε τα πειραματα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Πολυ ωραιο λινκ Κωστη, ολα μαζεμενα και φτηνα απο Ελλαδα. Thanks!

Bλεπω εχει βορακα σε υγρη μορφη. Μηπως βολευει περισσοτερο απο βορακα σε σκονη που πηρα εγω?
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Mια χαρά είναι η σκόνη βόρακα. Μόλις έρθει σε επαφή με την φλόγα μελώνει. Λογικά μια η άλλη θα είναι με το υγρό.
Θα χρειαστείς ένα μικρό μεταλλικό η γυάλινο βαζάκι, όπου θα βάλεις τον βόρακα, και στο καπάκι θα ανοίξεις τρύπα, όπου από εκεί θα ψαρεύεις τον βόρακα. Για να κολλήσει ο βόρακας στην βέργα της κόλλησης, θέλει ελαφρύ ζέσταμα η βέργα πρίν την βουτήξεις στην τρυπά. Επειδή κάποια στιγμή θα σου σβολιάσει, γιαυτό κάνεις τρύπα, ώστε να μην παίρνεις μεγάλη ποσότητα υλικού.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Thanks man! Καθε πληροφορια ειναι χρησιμη.

Θα δοκιμασω ολα τα υλικα ενδελεχως, απο βεργες με διαφορετικα ποσοστα ασημιου, ολες τις μορφες βορακα και ποσο πολυ η λιγο θα πρεπει να μπαινει στο σημειο της κολλησης αλλα και στον τυπο του φλογιστρου που ειναι πιο καταλληλο για μικροκολλησεις.

Δυστυχως στο διαδικτυο οι τροποι εφαρμογης ειναι αρκετοι και το αποτελεσμα φαινομενικα παρομοιο, οπως ακριβως στη μαγειρικη!
Αλλιως ξερει και ετοιμαζει/εκτελει μια συνταγη ο ενας και αλλιως ο αλλος. Το φαι στο τελος στις περισσοτερες περιπτωσεις τρωγεται :)
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
761
Απάντηση: Re: Ασημοκόλληση

Thanks man! Καθε πληροφορια ειναι χρησιμη.
Δυστυχως στο διαδικτυο οι τροποι εφαρμογης ειναι αρκετοι και το αποτελεσμα φαινομενικα παρομοιο, οπως ακριβως στη μαγειρικη!

47.000 ώρες θεωρίας να έχει κάποιος, σάν την πράξη δεν υπάρχει..:eek:perator:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν διαφορετικά είδη ασημοκόλλησης, όχι ως προς τη σύνθεση που σίγουρα υπάρχει, αλλά ως πρός την τήξη.
Υπάρχει ασημοκόλληση που λειώνει περίπου στους 300 βαθμούς Κελσίου και ασημοκόλληση που λείωνει στους 600 βαθμούς.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Eννοεις το σημειο τηξης της ραβδου συγκολλησης? Φανταζομαι οτι αυτο αναγραφεται στην συσκευασια.

Εν πασει περιπτωσει, το φλογιστρο versatip της Dremel φτανει 1200 βαθμους θερμοκρασιας σε ανοιχτη φλογα οποτε ειμαστε οκ.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Ναι, την τήξη της ράβδου εννοώ αλλά έγραψα ασημοκόλληση ενώ εννοούσα ράβδο για κόλληςη αλουμινίου.
Το φλόγιστρο μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία αλλά κάποιες φορές, αυτή η ψηλή θερμοκραςία, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
Με την χαμηλή θερμοκρασία μπορείς να κολλήσεις και τενακάκι μπύρας. Αν όμως η ράβδος που θα χρησιμοποιήσεις χρειάζεται πολύ ψηλή θερμοκρασία κινδυνεύεις να λιώσεις το τενεκάκι.