Επανέναρξη Πωλήσεων-Ανταλλαγών στη κατηγορία DIY

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

28 June 2006
2,941
μιας και το χόμπι είχε μπει καιρό στον πάγο και τώρα ξεναζεσταίνεται μεν, προς άλλες κατευθύνσεις δε και το θέμα κόρνες έπεσε οριστικά θύμα της αρμονικής συνύπαρξης με το έτερον ήμισυ και
των αντιλήψεών του περί διακόσμησης εσωτερικού χώρου (κοινώς παντόφλα), θέλω να πουλήσω κάποια ελάχιστα δουλεμένα μεγάφωνα που είναι κρίμα να κάθονται.
Ερώτημα: πού μπαίνει η αγγελία, στα ηχεία ή στα διάφορα; Λόγω αποχής έχω χάσει λίγο τον προσανατολισμό στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ
Κων/νος
 
28 June 2006
2,941
Καλησπέρα.
Εγώ θα το έβαζα στα Ηχεία.
Έχεις ζητήσει δικαίωμα συμμετοχής στις αγγελίες?

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω δημοσιεύσει πέρυσι, άλλαξε κάτι; και αν ναι πώς το ζητάω;
 
Last edited by a moderator:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
μιας και το χόμπι είχε μπει καιρό στον πάγο και τώρα ξεναζεσταίνεται μεν, προς άλλες κατευθύνσεις δε και το θέμα κόρνες έπεσε οριστικά θύμα της αρμονικής συνύπαρξης με το έτερον ήμισυ και
των αντιλήψεών του περί διακόσμησης εσωτερικού χώρου (κοινώς παντόφλα), θέλω να πουλήσω κάποια ελάχιστα δουλεμένα μεγάφωνα που είναι κρίμα να κάθονται.
Ερώτημα: πού μπαίνει η αγγελία, στα ηχεία ή στα διάφορα; Λόγω αποχής έχω χάσει λίγο τον προσανατολισμό στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ
Κων/νος

Τι πουλάς σύντροφε ;
 
Last edited by a moderator:
28 June 2006
2,941
Φίλτατοι διαχειριστές, άλλη μία ερώτηση: Μετά από 7 χρόνια στον "πάγο" ξαναπιάνω σιγά σιγά το χόμπι.Πολλά από τα υλικά που έχω αγοράσει ξέρω πλέον ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν, οι εποχές των ατελείωτων πειραματισμών πέρασαν. Μπορώ να βγάλω κάποια από αυτά προς πώληση στα "διάφορα", ή έχουμε θέμα? Υπάρχει όριο στη συχνότητα/πλήθος αγγελιών? Δεν είναι τόσο για τα χρήματα, για μικρά ποσά μιλάμε, όσο για το να μην κάθονται χωρίς λόγο. Άλλωστε ακόμα και μισή αποθήκη υλικά να έχεις -όπως καλη ώρα- θα θελήσεις να κάνεις κάτι για το οποίο όλο και θα βρεθεί έλλειψη . Νόμος, δεν το απέφυγε κανείς απ' όσο ξέρω.
Πρόκειται κατά βάση για μεγάφωνα (έχω ήδη βάλει για ένα ζεύγος), λάμπες, μετ/τές, πυκνωτές λαδιού και μπορεί κανα δυο όργανα ( να ελέγξω πρώτα λειτουργία) που δεν θα χρησιμοποιήσω πια γιατί τα έχω διπλά.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
καλό βράδυ
Κων/νος
 
Last edited by a moderator:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Μμμμμ δεν το είχα δει ποτέ αυτό ,σαν αποφασίζω και διατάζω είναι και εντελώς απαράδεκτο
Καλημέρα σας
 
Last edited by a moderator:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Υπάρχουν κάποιο άνθρωποι (ορισμένοι, εκλεγμένοι κλπ) οι οποίοι αποφασίζουν για τους Κανόνες λειτουργίας του Forum.
Έτσι λειτουργούν τα Forum όλου του κόσμου.
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
είχα ξανακάνει την ερώτηση σε τι επηρέαζαν την λειτουργια του φόρουμ οι πωλήσεις υλικών από την diy και δεν πήρα απαντηση

δικαίωμα σας να μην δίνεται απαντηση οπως και να διαχειρίζεστε το φόρουμ οπως θέλετε βέβαια

όσο για την ανακοίνωση θα έλεγα ότι ειναι πολύ αυταρχική και δεν ταιριάζει σε κανένα φόρουμ

αυτά από εμένα

ευχαριστώ για την απαντηση και την φιλοξενία
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
είχα ξανακάνει την ερώτηση σε τι επηρέαζαν την λειτουργια του φόρουμ οι πωλήσεις υλικών από την diy και δεν πήρα απαντηση

δικαίωμα σας να μην δίνεται απαντηση οπως και να διαχειρίζεστε το φόρουμ οπως θέλετε βέβαια

όσο για την ανακοίνωση θα έλεγα ότι ειναι πολύ αυταρχική και δεν ταιριάζει σε κανένα φόρουμ

αυτά από εμένα

ευχαριστώ για την απαντηση και την φιλοξενία

γιατί δεν βάζεις απλά μια αγγελία τα προς πώληση υλικά και όποιος θελήσει κάτι να σου στείλει ενα πμ;
σαν να χαλάς την ζαχαρένια σου τσάμπα μου φαίνεται.
 
Last edited by a moderator:
28 June 2006
2,941
Μμμμμ δεν το είχα δει ποτέ αυτό ,σαν αποφασίζω και διατάζω είναι και εντελώς απαράδεκτο
Καλημέρα σας

Τάκη μου κάνει λίγο deja vu αυτή η κουβέντα, τα ίδια λέγαμε και πριν 10 χρόνια. Κανένα φόρουμ που θέλει ειλικρινά να προωθήσει το αντικείμενό του δεν πρέπει να γίνεται bazaar του κάθε περαστικού άσχετου ή χώρος συγκαλυμμένης εμπορικής δραστηριότητας κατ' ουσίαν επαγγελματιών.
Για το "αυταρχικό" του πράγματος, δεν συμφωνώ: Είναι δημόσιο βήμα και οι ιδιοκτήτες του - εν προκειμένω το σωματείο - έχουν ευθύνη απέναντι του νόμου για οτιδήποτε γράφεται. Θα πρέπει να έχουν λοιπόν και τον απόλυτο έλεγχο κατά το δοκούν.
Τον κανονισμό δεν τον είχα δει μιας και απείχα επί μακρόν, είναι ξεκάθαρο, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ρώτησα ειδικά γιατί με τα diy υλικά είχαμε ολόκληρη ιστορία κάποτε.
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Τάκη μου κάνει λίγο deja vu αυτή η κουβέντα, τα ίδια λέγαμε και πριν 10 χρόνια. Κανένα φόρουμ που θέλει ειλικρινά να προωθήσει το αντικείμενό του δεν πρέπει να γίνεται bazaar του κάθε περαστικού άσχετου ή χώρος συγκαλυμμένης εμπορικής δραστηριότητας κατ' ουσίαν επαγγελματιών.
Για το "αυταρχικό" του πράγματος, δεν συμφωνώ: Είναι δημόσιο βήμα και οι ιδιοκτήτες του - εν προκειμένω το σωματείο - έχουν ευθύνη απέναντι του νόμου για οτιδήποτε γράφεται. Θα πρέπει να έχουν λοιπόν και τον απόλυτο έλεγχο κατά το δοκούν.
Τον κανονισμό δεν τον είχα δει μιας και απείχα επί μακρόν, είναι ξεκάθαρο, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ρώτησα ειδικά γιατί με τα diy υλικά είχαμε ολόκληρη ιστορία κάποτε.

δεν είμαστε περαστικοί από το φορουμ φαίνεται αλλωστε και η συμμετοχή μας και μιλάω για όλη την κοινότητα του diy αυτό ήταν και το θέμα αλλωστε και όχι όλες οι αγγελίες στις οποίες σύμφωνο να υπάρχει ελεγχος
στην συγκεκριμένη κατηγορία κανένας άλλος πλην των μελών δεν έβαλαν αγγελία από όσο γνωρίζω

vladd δεν χαλάω την ζαχαρένια μου καθόλου και ούτε τα λέω εκνευρισμενος άπλα οταω τα βάζαμε στην κατηγορία του diy τα έβλεπαν τα μέλη που ενδιαφέρονταν και όποιος ήθελε έστελνε pm και ίσως να αγόραζε κάτι από αυτά που εχουμε όλοι μας και κάθονται στο ράφι

τέλος πάντων δεν θα ξανά ασχοληθώ γνωρίζω οτι ασχολήθηκαν και άλλοι με το θέμα αλλα άκρη δεν βρέθηκε οι ιδιοκτήτες κανουν οτι θέλουν δικό τους ειναι το φόρουμ αλλωστε και εμείς άπλα φιλοξενουμαστε

sorry Για την αναστατωση στο θεμα σου Κωνσταντινε
 
Last edited by a moderator:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Tάκη εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου φιλοξενούμενο και ούτε εσένα φιλοξενούμενο.
To φόρουμ ανήκει ουσιαστικά στην κοινότητα του (που είμαστε όλοι εμείς) και νομικά στο σωματείο (που είναι και ο ιδιοκτήτης που ανέφερες).
Οι αποφάσεις περί αγγελιών παίρνονται από την ανώτατη διαχείριση που προκύπτει από το σωματείο.

Σωστές ή λάθος θα το κρίνει ο καθένας μόνος του. Αν τις κρίνει λάθος η λύση είναι η συμμετοχή στο σωματείο ώστε να προτείνει αυτό που θεωρεί σωστό.

Λύση δεν είναι να τα ακούν οι συντονιστές του δικάναλου για κανονισμό που αφορά όλο το φόρουμ και δεν είναι στην δικαιοδοσία μας να αλλάξουμε. Πίστεψε με εμείς αυτό που ήταν να κάνουμε το κάναμε.

Παρακαλώ θερμά να μην χουμε ξανά και ξανά αυτή τη συζήτηση.
 
Last edited by a moderator:

argqsys

New member
20 January 2010
83
ΝΑ Αττική
Πρέπει να σας προβληματίσει η χαμηλή συμμετοχή τελευταία και η απουσία diy παλαιών δραστήριων μελών.

Α.
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Πρέπει να σας προβληματίσει η χαμηλή συμμετοχή τελευταία και η απουσία diy παλαιών δραστήριων μελών.

Α.

προφανώς υπάρχουν σοβαροί λόγοι που συμβαίνει αυτό
 
Last edited by a moderator:
Πρέπει να σας προβληματίσει η χαμηλή συμμετοχή τελευταία και η απουσία diy παλαιών δραστήριων μελών.

Α.

Δεν νομίζω ότι τους απασχολεί ιδαιτέρως αυτό. Η DIY κοινότητα είναι πολύ μικρή σε σχέση με τον υπόλοιπο όγκο μελών του φόρουμ. Όθεν...

Ναι, όντως, η κινητικότητα στο τμήμα αυτό του φόρουμ έχει μειωθεί απελπιστικά τον τελευταίο καιρό. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με τους κανονισμούς ή την αντιμετώπιση των διαχειριστών.
 
Last edited by a moderator:
Ήθελα και γω να βάλω καμιά-δυο αγγελίες για DIY πραγματάκια, ευτελούς αξίας, περισσότερο για να βοηθήσω άλλα μέλη παρά για να αποκομίσω κάποιο κέρδος από αυτά.
Το όριο των 1.000 μηνυμάτων είναι εξοντωτικά απαγορευτικό για μέλη σαν και εμένα, που είμαι πολύ λακωνικός.
Από την άλλη, έστω και αν πληρούσα τις προδιαγραφές (1.000 μηνύματα) και έβαζα κάποιες αγγελίες για κάποιες πλακέτες που μου περισσεύουν ή κάποια ολοκληρωμένα που κάθονται εδώ και χρόνια, αμφιβάλλω αν κάποιος από εδώ μέσα θα τις έπαιρνε είδηση. Αυτό ήταν και το μεγάλο πλεονέκτημα του τρόπου που λειτουργούσαν αυτές οι αγγελίες για μικρο-πράγματα που αφορούσαν ένα πολύ περιορισμένο κοινό ολόκληρου του φόρουμ. Και αυτό είναι που δεν μπόρεσαν να κατανοήσουν οι διαχειριστές: ότι αυτό το νήμα που είχε ανοίξει δεν ήταν ποτέ δυνατόν να προσελκύσει αλεξιπτωτιστές ή εμπόρους. Στο κάτω-κάτω της γραφής, οι περισσότεροι εδώ μέσα γνωριζόμαστε και προσωπικά - δεν είμαστε δα και τόσοι πολλοί.
 
Last edited by a moderator: