Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Ξέρω,ξέρω

Η μόδα και το μέλλον είναι το streaming

Υπάρχουν άπειροι τρόποι για πρόσβαση στα μέσα,πολλάκις δωρεάν ,ειδικά για την Μουσική.

Εγώ ο ίδιος έχω συνδρομή στο Spotify premium και έχω τεστάρει και γλυτώσει πολλά λεφτά που θα πετούσα από δώ και από εκεί για κάτι -συνήθως-εφήμερο ή κοινώς πατάτα

Ελα όμως που έχουμε λατρεία και στα φυσικά μέσα,τα cd & τα βινύλια.

Γιατί καλό είναι το τσεκάρισμα στα άυλα αλλά η μαγεία του να κρατάς και να ακούς τον αγαπημένο σου δίσκο δεν μετριέται με τίποτα.Και από άποψη ποιότητας-πλην εξαιρέσεων-και από πλευράς διαθεσιμότητας (κοινώς υπάρχουν έργα που δεν τα βρίσκεις online.

Οπότε ξεκινώ αυτό το νήμα για τους αθεράπευτους,ξοδεμένους και συλλέκτες της Μουσικής για να ανταλλάσουμε τα αποκτήματά μας.

Θα αρχίσω με όπερα.

Το φεστιβάλ του Glynderbourne φημίζεται για τις σπουδαίες παραγωγές παραστάσεων όπερας.

Προχτές,Πέφτοντας στο αγαπημένο μου μαγαζί σε μια προσφορά 3 blu/ray με 3 όπερες του Μότσαρτ σε υπέροχη τιμή,την χτύπησα.

Είδα για αρχή το "έτσι κάνουν όλες" και μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα και με το καστ και με την παραγωγή,οπότε αισιοδοξώ και για τις άλλες δύο παρ όλο που τις έχω ήδη σε άλλες εκτελέσεις.Στην περίπτωσή μου..εν τω πολλώ το εύ..:)

91b0da47-b35e-4609-aba6-663df5fce2d2_1.830fbc1dbbfccf01787ca3a2e253c4a5.jpeg


Χτες επίσης παρέλαβα απ την hyperion (δεν υπάρχει πουθενά αλλού) τις "Σπουδές του Γκοντόφσκι σε etudes του Σοπέν" με τον καταπληκτικό Marc Andre Hamelin.

Είναι τόσο δύσκολο έργο που μόνο τρείς-τέσσερις πιανίστες στον κόσμο μπορούν να το παίξουν.Δισκογραφικά μόνο ο Hamelin κυκλοφορεί αν και μέρος των σπουδών ηχογράφησε και ο Μπερεζόφσκυ.

51aevrvw9WL._SY355_.jpg


Τέλος,σήμερα μου ήρθε απ το amazon η Σεχραζάτ σε SACD της Living Stereo με τον Fritz Reiner.

Την έχω και σε βινύλιο με τον Καραγιάν (!) αλλά είναι πανάρχαιο και φθαρμένο

81inA3TXvwL._SY355_.jpg


Εσείς τι καλό πήρατε?

Υ.Γ. Παρακαλώ τον Διονύση να επιληφθεί για το μέγεθος των φωτο..
 
Last edited by a moderator:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Χτες επίσης παρέλαβα απ την hyperion (δεν υπάρχει πουθενά αλλού) τις "Σπουδές του Γκοντόφσκι σε etudes του Σοπέν" με τον καταπληκτικό Marc Andre Hamelin.

Είναι τόσο δύσκολο έργο που μόνο τρείς-τέσσερις πιανίστες στον κόσμο μπορούν να το παίξουν.Δισκογραφικά μόνο ο Hamelin κυκλοφορεί αν και μέρος των σπουδών ηχογράφησε και ο Μπερεζόφσκυ.

Καλοάκουστα Δημήτρη. Θυμάμαι ότι έχω κάνει Παρουσίαση για το έργο αυτό.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Καλοάκουστα Δημήτρη. Θυμάμαι ότι έχω κάνει Παρουσίαση για το έργο αυτό.

Καλά θυμόμουν κάτι αλλά η άτιμη η ηλικία...το έχω κάψει εντελώς..:bigcry:

Σπουδαία παρουσίαση απροπό,δεν το περίμενα οτι ήσουν Σοπενικός.:grinning-smiley-043

Πάντως,δεν έχεις παράπονο Διονύση.

Μου πήρε 11 χρόνια για να "ψηθώ" τελικά..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Και γω ειμαι Σοπενικος.

Και Μοτζαρτσιανος και Μπαχιστης και Μπετοβενικος.
:BDGBGDB55:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Mωρη κουφαλα Κουν τι πετυχες...:grinning-smiley-043

Εγω τελευταια πετυχα το παρακατω σε Αμερικανικη κοπια...

8868093_R_Z001A
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Εφερε καποιος κατι μεταχειρισμενους στο μαγαζι ενος φιλου.Και ηταν μεσα.Στην αρχη δεν πιστευα οτι ειναι αμερικανικο.Το κοιταγα απο'δω το εψαχνα απο 'κει.
Αλλα ελα που ειναι.Και παιζει και σαν τετοιο.
Απο εκει βρηκα και αυτο..

Dare-cover.png


Eλληνικο.
 
Last edited by a moderator:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Παίδες, ας απογεύγουμε όσο γίνεται τις τεράστιες εικόνες.
Thanks!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

Εφερε καποιος κατι μεταχειρισμενους στο μαγαζι ενος φιλου.Και ηταν μεσα.Στην αρχη δεν πιστευα οτι ειναι αμερικανικο.Το κοιταγα απο'δω το εψαχνα απο 'κει.
Αλλα ελα που ειναι.Και παιζει και σαν τετοιο.
Απο εκει βρηκα και αυτο..

Dare-cover.png


Eλληνικο.
Άρα είναι το μόνο φύλλο να υποθέσω. Το δικό μου έχει sleeve που ανοίγει (αγγλικό ).
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Τι αγοράσαμε/παραλάβαμε πρόσφατα?

...δεν το περίμενα οτι ήσουν Σοπενικός.:grinning-smiley-043

Και γω ειμαι Σοπενικος.
Και Μοτζαρτσιανος και Μπαχιστης και Μπετοβενικος.
:BDGBGDB55:

Αν έπρεπε να δηλώσω ότι είμαι κάτι θα έλεγα ότι είμαι Bach-ικός και Beethoven-ικός. Αυτοί είναι οι παντός καιρού, ειδικά ο Κάντορας. Η μουσική του δεν είναι απλά διαχρονική, είναι ά-χρονη, ξεπερνάει την έννοια του χρόνου. Από εκεί και πέρα περνάω φάσεις Brahms και Bruckner. Τους υπόλοιπους, μικρούς και μεγάλους, τους επισκέπτομαι περιστασιακά.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Για την ιστορία,το παραπάνω άλμπουμ είναι το δεύτερο του ντράμερ Sarathy Korwar και ήταν έρωτας με την πρώτη 'αυτια'.
Η δεύτερη πλευρά ειδικά δεν ακουμπιεται..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Xμμμμ.... Τι παραλαβαμε σημερα ;

Μα τι αλλο ; Voulez - Vouuuuuuus .... !!! Γερμανικης κοπης. Deutche Qualitat ερχομενη απο Ελλαδα.

abba-voulez-vous(8).jpg


Ειναι το τροπαιο του διαγωνισμου του κυριου Ιωαννου

Μια ηλιαχτιδα γιορτινη μπηκε στο σπιτι εν καιρω καταιγωδη , ενα κομματι υμνου της ζωης και υπενθημηση νεοτητας.

Εξω βρεχει καρεκλοποδαρα αλλα και μεσα πλεον :award: :Banane0:

Τι χαρα δινει αυτη η μουσικη. Και να θυμομαστε οτι η μουσικη ειναι και για αυτο τον σκοπο. Οι Oi Abba μας χαμογελουν σε ολο τον δισκο. :grinning-smiley-043

Δημητρη ευχαριστω πολυ ! -bye-
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Από τις ωραιότερες μουσικές που έχουν γραφεί σε μια από τις καλύτερες εκτελέσεις και σε βινύλιο.

Schubert D 956 Amadeus Quartet -William Pleeth στο δεύτερο τσέλο

front.jpg