Willow [Disney+]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 1 12.5%
  • Μέτρια

    Votes: 3 37.5%
  • Κακή

    Votes: 4 50.0%

  • Total voters
    8

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,099
Λιβαδειά

Disney+ | Imdb | Flix



Ο Γουόργουικ Ντέιβις είναι ένας από εκείνος τους ηθοποιούς που έχουμε αγαπήσει πολύ, ίσως κάποιοι από εμάς,
χωρίς να το ξέρουμε. Εχει πρωταγωνιστήσει σε ρόλους όπως ίγουοκ στα «Star Wars», ως καθηγητής Φλίτγουικ
και Γκρίπγουκ στη σειρά ταινιών του «Χάρι Πότερ», ή ως την φυσική μορφή του Μάρβιν στο «Γυρίστε τον
Γαλαξία με Οτοστόπ».

Αλλά σίγουρα η ταινία που έδωσε στον Ντέιβις τον πρώτο του πρωταγωνιστικό ρόλο και τον έκανε τόσο αγαπητό
στο κοινό ήταν το «Willow» του Ρον Χάουαρντ, στην οποία πρωταγωνιστούσε ως ένας νάνος που προσπαθούσε
να σώσει το μωρό της προφητείας, την Ελόρα Ντάναν, από την κακιά βασίλισσα Μπαμβόρντα. Η ταινία, στην
οποία μάλιστα πρωταγωνιστούσε και Βαλ Κίλμερ, κυκλοφόρησε το 1988 και ήταν δημιούργημα του Τζορτζ
Λούκας, ο οποίος προσπάθησε να δοκιμάσει την τύχη του και στο είδος της επικής φαντασίας. Η ταινία
μπορεί να μην αγαπήθηκε τόσο πολύ από τους κριτικούς, αλλά το κοινό την λάτρεψε και έγινε γρήγορα
μια από τις πιο καλτ ταινίες τους είδους.

O Χάουαρντ, μιλώντας στο podcast του Τζον Χόρογουιτς «Happy Sad Confused», είπε πως βρίσκεται
σε ζητήσεις με την Lucasfilm και την Disney, αλλά και τον σεναριογράφο του «Solo» Τζον Κασντάν,
για μια συνέχεια των περιπετειών του Γουίλοου ως σειρά στο κανάλι Disney+.

«Υπάρχουν σοβαρές συζητήσεις με τον Κασντάν, ο οποίος ήταν ένας από τους σεναριογράφους του “Solo”,
ο οποίος κυνηγούσε εμένα και την Κάθλιν Κένεντι εδώ και καιρό για το “Willow”, την ώρα που γυρίζαμε
την ταινία. Βρισκόμαστε σε συζητήσεις για να κάνουμε το “Willow” σειρά για το Disney+. Και νομίζω πως
θα είναι η καλύτερη λύση. Η αλήθεια είναι πως ο Τζορτζ [Λούκας] πάντα σκεφτόταν την πιθανότητα να
κάνουμε το “Willow” σειρά. Ετσι θα μπορέσουμε να επικεντρωθούμε στο να αναπτύξουμε καλύτερα
τους αγαπημένους μας χαρακτήρες, αλλά και μερικούς καινούργιους. Και ο Κασντάν έχει μια ιδέα
η οποία πιστεύω πως θα γίνει κάτι το υπέροχο.»

Ο Ντέιβις έχει επιβεβαιωθεί πως θα επιστρέψει στον ρόλο του Γουίλοου, ο οποίος θα είναι πιο «ώριμος
ως χαρακτήρας» στη σειρά. «Ο Γουόργουικ θα επιστρέψει. Είναι τόσο καλός και υπέροχος ηθοποιός
και ανυπομονώ να δούμε έναν πιο ώριμο Γουίλοου σε δράση», πρόσθεσε ο Χάουαρντ.

Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε για περισσότερα νέα, μέχρι το
Disney+ να ανοίξει τις πύλες του, τουλάχιστον στην Αμερικής, στις 12 Νοεμβρίου 2019.




 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,940
Εκεί ψηλά.....
Πολυ ενδιαφερον.


Αντι να δουμε ως συνηθως παραμυθακια σε μετριου μπατζετ ταινιες ας δουμε και ενα σε υψηλου μπατζετ σειρα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Willow-1-650x365.jpg


Exclusive: Warwick Davis Says Pump the Breaks On Willow!
https://www.comingsoon.net/movies/n...mp-the-breaks-on-willow-but-hes-still-excited

O Warwick Davis όπως λέει το άρθρο του airb επιστρέφει! :a0210:
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Το Disney+ Ετοιμάζει Την Σειρά Του "Willow"

Απο Cinemode

Αν και η υπηρεσία streaming Disney+ διαθέτει ένα πολύ πλούσιο κατάλογο από κινηματογραφικές ταινίες, το ίδιο δεν μπορεί να ειπωθεί και για τις τηλεοπτικές σειρές,
καθώς πέρα από το "The Mandalorian" δεν έχει να επιδείξει κάτι εξίσου αξιόλογο.
Βέβαια, οι τσέπες της Disney είναι πολύ βαθιές και ήδη ετοιμάζει πολλές νέες σειρές που θα εμπλουτίσουν τον κατάλογο της.

Μια από αυτές είναι και το "Willow", η τηλεοπτική μεταφορά του κινηματογραφικού φιλμ που κυκλοφόρησε το 1988,
με σκηνοθέτη τον Ron Howard ("A Beautiful Mind") και παραγωγό τον George Lucas ("Star Wars").

"Η σειρά εξελίσσεται αρκετά χρόνια μετά τα γεγονότα του κινηματογραφικού φιλμ.
Η σειρά εισάγει νέους χαρακτήρες στο μαγευτικό βασίλειο των νεράιδων και των δικέφαλων τεράτων Eborsisk και υποδέχεται ξανά τον ομώνυμο ήρωα Willow Ufgood, που υποδύεται ξανά ο μοναδικός Warwick Davis."


Στη θέση των showrunners βρίσκονται οι Jonathan Kasdan ("Solo") και Wendy Mericle ("Arrow"), ενώ την σκηνοθεσία του πιλοτικού επεισοδίου έχει αναλάβει ο Jon M. Chu ("G.I. Joe: Retaliation", "Crazy Rich Asians"),
ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον Ron Howard και την Kathleen Kennedy.


Σύμφωνα με τον σκηνοθέτη-παραγωγό Jon M. Chu:

"Μεγαλώνοντας στη δεκαετία του 80', το 'Willow' με επηρέασε σημαντικά. Η ιστορία των πιο γενναίων ηρώων στα πιο απρόσμενα μέρη, επέτρεψε σε εμένα,
ένα παιδί από την Ασία που μεγάλωσε σε ένα Κινέζικο εστιατόριο με το όνειρο να πάει στο Hollywood, να πιστέψω στην δύναμη της δικής μας θέλησης, αποφασιστικότητας και φυσικά της μαγείας μέσα μας.
Έτσι το γεγονός ότι θα δουλέψω με τους ήρωες μου, είναι κάτι περισσότερο από ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα, είναι όνειρο ζωής.
Ο Jon Kasdan και η Wendy Mericle έχουν προσθέσει τόσο πρωτοποριακούς νέους χαρακτήρες και συναρπαστικές εκπλήξεις σε αυτή την διαχρονική ιστορία, που ανυπομονώ να ξεκινήσω αυτό το επικό ταξίδι."



Ενώ σύμφωνα με τον Ron Howard:

"Είναι δημιουργικά συναρπαστικό, που όχι μόνο θα επισκεφτώ ξανά τον κόσμο και τους χαρακτήρες που δημιούργησαν οι Geroge Lucas, Bob Dolman και εγώ, αλλά και που το βιώσω μέσα από μια νέα,
φρέσκια ματιά απο την φαντασία του Jon Kasdan και της Team Willow. Αυτό δεν είναι ένα νοσταλγικό ταξίδι στο παρελθόν,
είναι ένα δημιουργικό βήμα μπροστά και είναι φανταστικό που θα είμαι μέρος του."


Τα γυρίσματα της τηλεοπτικής σειράς του "Willow" θα ξεκινήσουν μέσα στο 2021...

https://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/to-disney-etoimazei-tin-seira-toy-willow.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Κρίμα..

Μακάρι να βρουν κάποιον με ταλέντο που να του αρέσει πολύ αυτό που θα κάνει..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Δες τα παρακάτω άρθρα..


 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..

Ελπίζω να μην το κάνουν πολύ παιδικό..

Είδα και το

να κυκλοφορεί από Disney σε 4Κ με Ελληνικά!

Για να το ξαναδούμε!
 
  • Like
Reactions: Panoramix
17 June 2006
23,687
Αθήνα
Είδα κι εγώ την ταινία για να το θυμηθώ. Παιδιά, λυπάμαι που θα το πω αλλά με τα σημερινά δεδομένα μου φάνηκε πολύ παιδική. Δεν λέω για τα εφφέ που είναι τελείως ψεύτικα, αυτά άλλωστε μπορούσαν οι άνθρωποι τοτε , αλλά μιλάω γενικά. Και σαν στορυ και σαν ερμηνείες. Χαρακτηριστικο του george lukas που δεν δείχνει σταγόνα αίμα (όπως και στα star wars) για να στοχεύσει στην παιδική ηλικία.

Ελπίζω κι εγώ να μην δούμε καμία Χιονάτη με την κακιά μάγισσα. Θα μου πεις τι περιμένεις να δεις; Άρχοντα; Όχι βέβαια, αλλά να είναι κάπως πιο "μεγαλίστικο".