Επεξεργασία βίντεο σε Ipad

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Το τελευταιο καιρο επεξεργαζομουν τα βιντεο 4κ Από τις Fuji στο iPad pro και μάλιστα πιο εύκολα απ ότι στο PC!
Για διάφορους λόγους, αναγκαστηκα να δώσω το ipad pro και να γυρίσω σε android tablet , Samsung tab S5e.

Για να μη τη πατήσετε κι εσείς, σας πληροφορώ ότι δεν αναγνωρίζει καν τα βίντεο από καμία fuji, που τραβάει σε .mov .
Σε επικοινωνία με τους devs των προγραμμάτων (power director, kinemaster κλπ) μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται επίσημα και δεν μπορούν να κάνουν κάτι γι αυτό!

Παρομοια προβλήματα και με τ αρχεία από sony.... Έχω εικόνα αλλά όχι ήχο, η απάντηση ίδια...δεν υποστηρίζεται το συγκεκριμένο format!


Αυτά για να μη τη πατήσετε όπως εγώ....με το κατά τ αλλά "ανοιχτο" λειτουργικό.

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Fuji XT3 video

Πως την πάτησες έτσι βρε, δεν είχες κάνει καμία δοκιμή πριν ? και έδωσες το IPad ενοψη της επίσημης έκδοσης 13 ? Για Fuji ήξερες οτι υπήρχαν θέματα συμβατότητας παλιά και με προγράμματα σε φωτό όπως το Lr που έδιναν αλαίν ντελον αρχείο, έπρεπε να την είχες ψιλιαστει τη δουλειά.

Με τα αρχεία της SONY βέβαια μου κάνει εντύπωση η μη συμβατότητα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Fuji XT3 video

Αν θυμάμαι καλά και η Olympus. Mov αρχεία δε τραβάει?

η EM1.2 τραβάει MPEG-4 AVC/H.264 format σε 4Κ, FHD και έχει και επιλογή motion jpeg σε HD. Παλιά θυμάμαι κάποιες μηχανές έδιναν και επιλογή AVI αλλά μπορεί να τα μπλέκω με τις Πανυ, σπάνια περνώ απο τα μενού αυτά
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT3 video

γενικως στο android ειναι μπαχαλο το 4Κ... απο την kinemaster (που ειναι συνδρομητικο πρρογραμμα) μου εδωσαν καποιο demo να δοκιμασω με .mov υποστηριξη , αλλα εχει θεμα με το export!
Δεν κανει με τιποτα 4κ ...μονο μεχρι 720p, αστα να πανε.

Τεσπα... απλα το αναφερω για να προλαβω καποιους .
 

tollisth

New member
20 May 2018
5
Απάντηση: Re: Fuji XT3 video

γενικως στο android ειναι μπαχαλο το 4Κ... απο την kinemaster (που ειναι συνδρομητικο πρρογραμμα) μου εδωσαν καποιο demo να δοκιμασω με .mov υποστηριξη , αλλα εχει θεμα με το export!
Δεν κανει με τιποτα 4κ ...μονο μεχρι 720p, αστα να πανε.

Τεσπα... απλα το αναφερω για να προλαβω καποιους .

Αν σου είναι εύκολο να ανεβάσεις κάπου για να κατεβάσουμε ένα δείγμα από 4k60 400mbs
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT3 video

η εταιρεια αναφερει μεχρι 400... για να συμβει αυτο πρεπει να υπαρχει καταλληλη "σκηνη" .
Ειναι μεταβλητη η συμπιεση, οποτε οπως καταλαβαινεις αυτο αφορα το peak και σκηνες με τεραστια δυναμικη περιοχη , κινηση, λεπτομερεια κλπ.

Προσωπικα δεν τη χρησιμοποιω πολυ, μιας και η native εφαμογη με καλυπτει σε καθημερινες αναγκες.
 

tollisth

New member
20 May 2018
5
Απάντηση: Re: Fuji XT3 video

Ήθελα να δω ποιότητα βίντεο δεν το ήξερα αυτό κατάλαβα,ον μπορείς πάντως ανέβασε κάποιο δείγμα έστω και με την native εφαρμογή,για να δούμε την πραγματική ποιότητα γιατί από youtube κ.λ. χάνει αρκετά και άποψη edit θα ήθελα να το δοκιμάσω
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT3 video

Στο filmic pro τραβάς κυρίως flat profile log, που σημαίνει ότι θέλει επεξεργασία για να δεις καλό το τελικό αποτέλεσμα.
Θέλει color correction και grading, sharpen , κλπ... είναι φτιαγμένο κυρίως για μετά επεξεργασία.

Αν βρω λίγο χρόνο κάποια στιγμή θα τραβήξω ένα δείγμα.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Fuji XT3 video

Διαβάζω για 4κ σε ταμπλέτα και χαίρομαι που το παλεύετε, αλλά από την άλλη εγώ δυσκολεύομαι με 4κ στο σταθερό PC με 6t/12c επεξεργαστή κάρτα με 2000 gpu cores και 16GB ram... όχι κανα "τέρας" επιδόσεων δηλαδή, και προηγούμενης γενιάς, αλλά σίγουρα με δυνατότερα specs και από την καλύτερη ταμπλέτα. Οπότε, μήπως ζητάμε πολλά;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Fuji XT3 video

Διαβάζω για 4κ σε ταμπλέτα και χαίρομαι που το παλεύετε, αλλά από την άλλη εγώ δυσκολεύομαι με 4κ στο σταθερό PC με 6t/12c επεξεργαστή κάρτα με 2000 gpu cores και 16GB ram... όχι κανα "τέρας" επιδόσεων δηλαδή, και προηγούμενης γενιάς, αλλά σίγουρα με δυνατότερα specs και από την καλύτερη ταμπλέτα. Οπότε, μήπως ζητάμε πολλά;

Νίκο ούτε εγώ μπορούσα να φανταστώ τι επεξεργαστική δύναμη κρύβει ένα IPad Pro , έχω την προηγούμενη έκδοση και φτύνει τα hires αρχεία ενω το πισι μου αγκομαχάει , δες εδώ για περισσότερα : https://avclub.gr/forum/showthread.php/160559-Επεξεργασία-φωτογραφιών-με-Ipad-Pro, τώρα για βίντεο που ρωτάς θα σου πει ο Γιάννης περισσότερα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT3 video

το ipad pro τα χει για πλακα τα 4κ.... οταν ακομα και το PC μου ζοριζεται, ακομα και τα 60p!

Ειναι θεμα συνδιασμου hardware - software και καλου optimization.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Fuji XT3 video

Δεν αναφέρομαι στην αναπαραγωγή πάντως, αλλά στην επεξεργασία - noise reduction - sharpening - stabilization - export.
Κατανοητό βέβαια το καλό optimization που μπορεί να έχει το λειτουργικό και οι εφαρμογές.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT3 video

Δεν υπάρχουν ακόμα ολοκληρωμένα προγράμματα με τόσες δυνατότητες.
Αλλά αυτά που υπάρχουν κάνουν καλά τη δουλειά τους για απλό editing, αλλά πολύ ομαλά ακόμα και με πολλά layer video.

Δεν είναι φυσικά ισοδύναμα με προγράμματα όπως το fcpx, davinci κλπ, αλλά ακόμα και στην απλή μορφή τους, είναι πολύ πιο εύχρηστα και ομαλά από τα μεγάλα αδέλφια τους.

Δεν είναι φυσικά για να κανεις επαγγελματικές δουλειές....ακόμα!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
κυκλοφορησε το update για το Lumafusion (2.2) , που προσθετει μια πολυ βασικη δυνατοτητα.

Μπορεις (εννατι 20 ευρω) να εξαγεις XML για το Final cut και να συνεχισεις αν θελεις εκει το μονταζ .
Πολυ βασικη δυνατοτητα, για πολλους, που θελουν να αρχισουν στο ipad τη δουλεια, αλλα να τελειωσουν στον υπολογιστη τους.

Δουλευει κυριως με το final cut, αλλα και με το Davinci Resolve!

https://www.youtube.com/watch?v=JHG2AA6kQYU

https://www.youtube.com/watch?v=sglm-XaEnbk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
to Lumafusion ειναι σαφως το καλυτερο προγραμμα για βιντεο editing, αλλα δεν εχει ακομα μερικα χαρακτηριστικα που θελουμε, για να φτασει σε πληροτητα τα προγραμματα των desktop.

γι αυτο το λογο, εχω βρει μια εφαρμογη που συμπληρωνει το Lumafusion , κι εχει να κανει με την ελλειψη σταθεροποιησης των κουνημενων πλανων .

Λεγεται emulsio και δουλευει σε καποιες περιπτωσεις σχετικα καλα.

Δεν ειναι πανακεια βεβαια, αλλα βελτιωνει λιγο καποια πλανα...δοκιμαστε το.

Ενα μειονεκτημα ειναι οτι κροπαρει την εικονα (οπως ολα τα software) και το πλανο ειναι σαφως λιγοτερο λεπτομερες μετα τη μετατροπη.

Eχει πολλες παραμετρους για τη σταθεροποιηση (σε ποιο αξονα θα κανει), ποσο κροπ θελουμε, και ποιον αλγοριθμο θα χρησιμοποιησει (standart, cinematic kai vibration).

Το καλο ειναι οτι ειναι πολυ γρηγορο, σε πλανο 20 sec η αναλυση κραταει 5 sec και το export (4k 30p) περιπου 10 sec.
Oι χρονοι ειναι σαφως καλυτεροι απ το premiere σε desktop και φτανουν τους χρονους σε davinci - fcpx.

H ποιοτητα ειναι καλη, αλλα θελει λιγο ψαξιμο με τις παραμετρους...σε desktop και προγραμματα οπως το davinci/premiere/fcpx το αποτελεσμα ειναι καλυτερο, αλλα κοστιζουν πολυ παραπανω.

Το app εχει δωρεαν εκδοση για να δειτε αν σας κανει και μετα φυσικα πληρωνεις για να μην εχεις υδατογραφημα και ενα ακομα ποσο για τη διορθωση του rolling shutter.

Αξιζει μια δοκιμη....


https://www.youtube.com/watch?v=j4QjIooJaEE
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
επισης, να θυμισω οτι το ιδιο το ios μας δινει τη δυνατοτητα για αποθορυβοποιηση (denoide) σε φωτο και βιντεο !

Αρκει να επιλεξετε ενα βιντεο (ή φωτο) , EDIT, και μετα κατω κατω , επιλεγουμε NOISE REDUCTION .

Δεν εχει παραμετροποιηση, μονο ενταση , αλλα κατι ειναι κι αυτο.

Οποτε λυνουμε το βασικο θεμα για το μονταζ.... denoising και stabilising .
Τα βιντεο που παραγουμε απ αυτα , μπορουμε φυσικα να τα ενταξουμε μετα στο Lumafusion και να συνεχισουμε το μονταζ μας.

IMG_0048.jpg
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
θελετε με ενα κλικ (περιπου) να κανετε το βιντεο σας να μοιαζει χρωματικα με γνωστες ταινιες, παλιες φωτογραφιες σας και οτι αλλο θελησετε ?

Μ αυτη την εφαρμογη μπορειτε να κανετε colour matching σε οποια δικια σας φωτο και βιντεο , απο οποιαδηποτε αλλη φωτο ή βιντεο.

Πχ κατεβασα μερικες φωτο απο το ιντερνετ και απο γνωστες ταινιες οπως το minority report , blade runner 2049, saving private ryan κλπ

Tις ανοιγεις διπλα-διπλα με τις δικες σου φωτο/βιντεο και με ενα κλικ εχεις το αποτελεσμα.

Εχει και πολλες ρυθμισεις για να το φερεις ακομα πιο κοντα (ή μακρια) και να δωσεις το προσωπικο σου στυλ επισης.

https://apps.apple.com/gr/app/match-colours/id1452475491




IMG_0075.jpgIMG_0074.jpgIMG_0073.jpgIMG_0070.jpg