AV PROCESSOR με HDMI 2.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σκέφτομαι σιγά σιγά να αναβαθμίσω την αλυσίδα με συσκευές που έχουν HDMI 2.1. Για tv βρήκα την lg c9 και για gpu την rtx 2060. Οπότε τώρα μένει ο processor (έχω τελικούς).

Υπάρχει κάτι και αν όχι πότε θα βγουν, έχει ανακοινωθεί τίποτα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα να περιοριζεσαι απο αυτη την επιλογη σε βαρος του ηχου. Δε νομιζω οτι υπαρχει σημερα υλικο, πηγη ή προβολικο μεσο που το εχει αναγκη το bandwidth που προσφερει το 2.1 σε σχεση με το 2.b.
Απο πλευρας ηχου ξερεις τη γνωμη μου. Ρωτα και τον Αγγελο αν θελεις να σου πει και τη δικη του.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στειλε την πηγη στην τηλεοραση και μεσω arc παιξε τον ηχο στον ενισχυτη. Τι στα διαλα ηχο εχουν τα παιχνιδια και δε φτανει το arc? Noμιζω το 2.0b παιρνει και earc.
Θα μου πεις ξεκινας παραχωρησεις...

Kαι βασικα δεν ξερω, υπαρχει ενισχυτης με full 2.1 to begin with?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
'H μπορείς σε μια έξοδο της καρτας γραφικών να συνδέσεις την LG και σε άλλη τον ενισχυτή μόνο για ήχο
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Noμιζω το 2.0b παιρνει και earc.

Υποστηρίζει (άλλο που κάποιες εταιρίες δεν το βάζουν στα μοντέλα με 2.0 για να πουλήσουν τα ''νέα'' με 2.1...)

O processor που εχω τωρα ειναι 10 ετων+ πρεπει να αλλαξω ετσι κι αλλιως μεσα στο επομενο ετος .

Δες το του χρόνου τότε.

Τώρα δεν έχει νόημα να ασχολείσαι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Δύο σίγουροι που θυμάμαι ότι θα έχουν HDMI 2.1 είναι ο Marantz AV8805 και από ενισχυτή AV ο SR8012 στους οποίους είναι επίσημο ότι θα το έχουν μόλις γίνει διαθέσιμο με αναβάθμιση.
Ενδεχομένως και κάποιος από τους μεγάλους AV της Denon όπως ο AVC 8500.