Υπάρχει κάποιος με γνώση linux και jack audio server?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,


Τελευταία ψάχνομαι με εναλλακτικές του ASIO για τα UBUNTU ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα μπορέσω να αντικαταστήσω 100% τα WINDOWS 10 και θα μείνω με τα linux.


Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει αν το jack audio server είναι όπως διαβάζω αντίστοιχο του ASIO και αν ναι πως μπορούμε να το κάνουμε να παίζει μόνο με το ALSA και όχι να κάνει γέφυρα με το pulse audio διότι από ότι έχω καταλάβει το pulse audio επεξεργάζεται τον ήχο περισσότερο από όσο πρέπει.

Μετά από οδηγίες που διάβασα στο νετ κατέβασα και εγκατέστησα τα ALSA TOOLS, ALSAMIXER,ALSAGUI, PATCHAGE (γέφυρα με pulseaudio), jackd2 και qjackctl (gui για το jack).


Κατάφερα πράγματι να αναγνωρίσει το idsd και να παίζει ήχο αφού έκανα έναρξη του jack audio server αλλά αυτό από ότι καταλαβαίνω γίνεται μέσω της γέφυρας με το pulse audio. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει τίποτα με το pulseaudio και να στέλνει τον ήχο κατευθείαν από την εφαρμογή στο στο dac ανέγγιχτη????


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων εαν υπάρχει κάποιος με τέτοιες γνώσεις cheers
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Kαλημέρα ... γνώσεις δεν έχω αλλά μήπως γίνεται να δουλέψεις μόνο με ALSA;
Χωρίς κάποιο έξτρα. Γιατί να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε άλλο από αυτό; Άλλωστε τα σύγχρονα DACs και σίγουρα το iDSD δεν χρειάζονται κάποιον driver (ASIO/WASAPI) στο Linux (το ίδιο και στο MacOS). Ο driver είναι build in στο σύστημα. Ακόμα και τα Win πλέον είναι έτσι αν και για κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες χρειάζεται ο ASIO driver.
Από ότι βλέπω στις διανομές linux για το rpi οι πιο γνωστές με MPD (MoOde, Volumio, Archphile), αλλά και ο piCorePlayer με Squeezelite, δουλεύουν κατευθείαν με ALSA.

Μπράβο που προσπαθείς να πας αποκλειστικά σε Linux!!
Μακάρι να μπορούσα και εγώ...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα

Το να δουλέψω μόνο με ALSA το έχω πετύχει εν μέρη. Το κακό είναι ότι το 90% της μουσικής που ακούω είναι από streaming (spotify,tidal) και στα linux το spotify έχει client αλλά το tidal όχι.


Ο driver είναι built in για το idsd δεν υπάρχει πρόβλημα. Όπως η ποιότητα που παίρνεις ακόμα και κάνοντας γέφυρα με το ALSA είναι πολύ χειρότερη από το να παίζεις με asio στα windows.

Το ALSA δυστυχώς παρεμβαίνει στην αλυσίδα του ήχου έως το dac δεν ξέρω για ποιο λόγο. Το JACK θεωρητικά είναι ακριβώς ότι και το ASIO αλλά και αυτό μόνο να κάνω γέφυρα με το PULSE AUDIO έχω καταφέρει. Με τα bookshelf και τον NAD η διαφορά στον ήχο δεν ήταν τόσο εμφανή αλλά με τα HD650 η διαφορά φαίνεται πολύ και δεν μπορώ να την παραβλέψω.


Το rpi για την ώρα δεν είναι λύση για μένα γιατί παίρνω το laptop και στη δουλειά και ακούω με τα ακουστικά. Επίσης στο σπίτι άλλοτε αράζω στο ένα δωμάτιο άλλοτε στο άλλο.

Να πω την αλήθεια όσον αφορά την εργασία μου το έχω γυρίσει 100% στα Linux. Αν δεν είχα απαιτήσεις ακόμα και για HTPC τα Linux καλά δουλεύουν. Όταν όμως θες να παίξεις με foobar και jriver κτλπ δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα υποστήριξη.

Το καλό με τα linux είναι ότι λύση υπάρχει σίγουρα απλά θέλει πολύ ψάξιμο σε αντίθεση με τα windows που πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το jriver σε λινουξ δεν λειτουργεί ικανοποιητικά;

για τα υπόλοιπα περί ALSA που μου λες δυστυχώς δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι. εσύ σίγουρα ξέρεις περισσότερα.
τις διανομές για το rpi τις είπα μόνο και μόνο για να σου πω πως για να χρησιμοποιούν αυτοί ALSA και όχι κάτι άλλο κάποιος λόγος θα υπάρχει.. θεωρητικά ακολουθούν την πιο pure οδό!
είναι σίγουρο πως έχεις σετάρει την ALSA σωστά;

ελπίζω να βρεις άκρη άμμεσα!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Και εγώ αυτό διαβάζω ότι το ALSA είναι ότι και το ASIO. θα κάνω τώρα το απόγευμα μια προσπάθεια να απενεργοποιήσω το PULSEAUDIO και να παίξω μουσική μόνο με το alsa.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πάνε χρόνια που είχα παίζει με jackd
Θυμάμαι ότι είχα απενεργοποιήσει εντελώς το pulseaudio (ubuntu)
Γενικά target market είναι όσοι όντως θέλουν να συνδικάζουν effects όπως με τα asio in-out, σαν audio-workstation
Το network κομμάτι του έχει επίσης κάποιες χρήσεις αλλά εξειδικευμένες
Για music server από την άλλη καλήτερα είναι να πας με mpd
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγώ ψάχνω τον πιο pure τρόπο να ακούω από τα ubuntu αφού εκεί κάνω και τις εργασίες και ασχολούμαι με τα social media και καθώς ακούω μουσική δουλεύω κτλπ.

Βέβαια και το mpd στην ουσία από ότι κατάλαβα είναι βασισμένη σε debian? (διορθώστε με) άρα με ALSA επικοινωνείς με το dac και εκεί?

Χτες διέγραψα εντελώς το pulseaudio (auto remove, purge κτλπ) και αυτόματα το σύστημα το γύρισε ALSA. Έχω εγκαταστήσει τα ALSA UITLS όπως και το ALSA GUI. Με κόπο κατάφερα να διαλέγει ως default κάρτα ήχου το idsd αφού πείραξα ένα αρχείο που λέγεται alsa.conf νομίζω.

Ενώ παίζει ωραία με τον google chrome και το Strawberry Player δεν παίζει καθόλου το client του Spotify ούτε και ο firefox. Ίσως επειδή δεν αλλάζουν από μόνα τους την κάρτα ήχου? ποιος ξέρει. Με το jack audio server δεν κατάφερα να παίξω σε ALSA κατευθείαν δεν ξέρω γιατί. Βέβαια μόνο για χρήση playback χρειάζεται πραγματικά το jackd?

Τώρα στα του ήχου η διαφορά είναι εμφανή από το pulseaudio σε πολλά επίπεδα. Σε σχέση με τα windows δεν μπορώ να πω δεν μπορώ να κάνω compatison δεν έχει νόημα αφού θα πρέπει να κάνω reboot δεν θα καταλάβω τίποτα. Υποκειμενικά να πω ότι είναι πιο στρογγυλεμένος ο ήχος στα ubuntu αλλά και αυτό είναι ίσως στο μυαλό περισσότερο δεν ξέρω.

Η λύση ανάγκης είναι να στριμάρω από τον chrome tidal & spotify αλλά δεν μπορείς να πάρεις full ποιότητα μέσω του browser. Και εδώ πάμε να πάρουμε κάτι καλύτερο όχι χειρότερο. Κάτι ακόμα...ξέρει κανείς αν το ALSA χρησιμοποιεί το dmix πριν στείλει τα δεδομένα στο dac?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Επιστέφω στο θέμα αυτό διότι το παλεύω γενικά με τον ήχο των linux και δεν θα ήθελα να τα παρατήσω. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω καμία λύση στο να παίζω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ χωρίς το pulse audio μόνο με το ALSA.

Ενώ ο chrome παίζει κανονικά το Spotify και ο Firefox δεν λένε με τίποτα να παίξουν χωρίς pulseaudio. Δεν θα με πείραζε πολύ αλλά κατα 100% πλέον ακούω μουσική μέσω streaming Spotify & Tidal. Έχω καταργήσει να πω την αλήθεια τον εξωτερικό δίσκο και την ακρόαση μέσω foobar ή strawberry αφού το streaming με ικανοποιεί κατά μεγάλο ποσοστό. Έχω προσπαθήσει πολλά πράγματα μέσα σε αυτά το να πειράξω το αρχείο που διαχειρίζεται το snap spotify αλλά δυστυχώς είναι read only.

Σας ύστατη λύση βρήκα έναν τρόπο να σταματήσω το pulseaudio από το να κάνει resample και να παίζει στα 44100hrz. Πρέπει να πειράξει κανείς τις παραμέτρους στο /etc/pulse/daemon.conf.

Μπορεί κανείς να πει ότι αν το pulse δεν μπαίνει στην διαδικασία να κάνει resample στα 48000 δεν παρεμβαίνει στον ήχο? Ή υπάρχουν και άλλες επεξεργασίες που κάνει σε σχέση με το ALSA?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Έχεις δίκιο ότι ο FF απαιτεί pulse εδώ και κάποια χρόνια
Εντωμεταξύ και Spotify βλέπω όλο προβλήματα με alsa
Τι να πω ο κόσμος αλλάζει…

Το pulse παρεμβαίνει από την άποψή ότι έχει volume control, mixes other system sounds etc.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,

Οι ρυθμίσεις που έχω στο /etc/pulse/daemon.conf είναι οι εξής :

resample-method = speex-float-10
; avoid-resampling = true
; enable-remixing = no
; remixing-use-all-sink-channels = no
; enable-lfe-remixing = no
; lfe-crossover-freq = 0
default-sample-format = s32le
; default-sample-rate = 44100
; alternate-sample-rate = 48000
; default-sample-channels = 2
; default-channel-map = front-left,front-right

Το οποίο σημαίνει ότι από την αρχή δεν του δίνω την επιλογή να κάνει resampling-remixing κτλπ αλλά και το native sample rate να είναι 44100 που είναι έτσι και αλλιώς για την μουσική που ακούω από το spotify & tidal.

Όσο για το volume control ναι το ξέρω αλλά δεν είναι ότι και στα windows δεν υπάρχει το windows mixer...το θέμα είναι αν το pulse παρεμβαίνει με χειρότερα η καλύτερα αποτελέσματα από το windows mixer...

Το πρόβλημα είναι ότι το spotify δεν δίνει την δυνατότητα 320mps streaming μέσω του web browser αλλιώς θα έπαιζα με τον chrome που παίζει μια χαρά με το ALSA.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εν τέλη αφαίρεσα τελείως τι pulse audio και έφτιαξα ένα αρχείο etc/asound.conf το οποίο μιλάει κατευθείαν στο dac χωρίς να παρεμβαίνει ούτε το dmix ούτε κανένα mixer...θεωρητικά.

Όταν παίζω με το audacious πράγματι είναι όλα οκ. Όταν όμως θέλω να κάνω streaming tidal, spotify, inernet radio κτλπ πρέπει να πάω μέσω του google-chrome που συνεργάζεται άψογα με το ALSA.

Ενώ το tidal υποστηρίζει την ποιότητα hifi (''lossless 16/44.100) το spotify στο web player παίζει μέχρι το ταπεινό 166kps...έλεος δηλαδή για paid account...

Έχω όμως την εντύπωση ότι και με το ALSA ο ήχος είναι αν όχι χειρότερος...αξιοσημείωτα διαφορετικός από το αντίστοιχο των windows 10 ακόμα και στο tidal...