Στήσιμο Home Theater

jlk3010

New member
13 November 2019
4
Καλησπέρα σε όλους! Αποφάσισα να στήσω σιγά ~ σιγά ένα home theater! Μετά από ωρεεες διαβάσματος κατέληξα στα εξής:
DENON AVR-X1500H
POLK T50
Μελλοντικά να προσθέσω την υπόλοιπη σειρά της polk...
Τι λέτε για την επιλογή μου?
Προτείνετε κάποιο άλλο?
Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων 🙏
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Για το budget που διαφαινεται οτι κινεισαι οχι. Εκτος αν μπορεσεις να φτασεις (και βρεις και διαθεσιμο) τον 3500.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια χαρά επιλογή έκανες, λίγο δυσκολούτσικα τα συγκεκριμένα ηχεία για τον ενισχυτή, μέχρι να αγοράσεις υπογούφερ μην ανεβάζεις εντάσεις στο τέρμα κυρίως αν ακούς μουσική οπότε όπως καταλαβαίνεις η επόμενη αγορά θα είναι αυτή του υπογούφερ.
Δώσε και καμία πληροφορία για το χώρο και καμιά φωτό και μη ξεχάσεις να κάνεις και την παρουσίαση του συστήματός σου όταν με το καλό το ολοκληρώσεις γιατί έχει ατονήσει το συγκεκριμένο νήμα.
 

jlk3010

New member
13 November 2019
4
Επίσης, παρόλο που είμαι πρόθυμος να υποστηρίξω την Ελληνική αγορά, διαπιστώνω πολύ καλές τιμές από Γερμανία..... 😲😲😲
Έχετε αγοράσει από κάποιο site της Γερμανίας? Εγώ βρήκα καλές τιμές στο Beamershop24......
Τι λέτε?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Τον AVR-X1600Η δες για να έχεις και το Dolby Atmos Height Virtualizer.

Αν κοιτάς Γερμανία μεριά όπως λες, σου ξέφυγε αυτό που είναι σημαντικό feature. Και είναι βέβαιο ότι έτσι θα σου ξεφύγουν κι άλλα. Όπως ότι οι τιμές είναι καλύτερες εδώ ήδη σε ό,τι αφορά τα νέα μοντέλα (και όχι τα παλιά που ξεστοκάρονται όπως όπως).
 

jlk3010

New member
13 November 2019
4
Βασικά πήγαινα για την LG σειρά για home cinema {350 }. Μετά λέω ας πάω σε κάτι καλύτερο, ανεβαίνοντας στα 650 για Denon 1500 & Polk T50! Τώρα για τον Denon 1600 μου είναι αδύνατον να προσεγγίσω....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Ε, αφού δεν προτιμάς το νέο μοντέλο και τα ηχεία με εγγύηση κανονική Ελληνική και υποστήριξη που θα σου χρειαστεί όπως και να έχει για κανα 150άρι ευρώ διαφορά όλα μαζί ενισχυτής και ηχεία, τότε πάρε από Γερμανία τα παλιά μοντέλα.
 

jlk3010

New member
13 November 2019
4
Οκ, αγοράζοντας από Ελλάδα για εγγύηση & υποστήριξη, ποιον Denon προτείνεις με τα Polk T50 με όριο τα 700 ? Μήπως τον 650?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Φίλε μου έχεις μπερδευτεί. Τον AVR-X1600H σου προτείνω να πάρεις που θα τον βρεις στην ίδια τιμή με αυτόν που λες σχεδόν, και είναι επτακάναλος, δηλαδή υποστηρίζει Dolby Atmos και έχει Audyssey MultEQ XT. Και περισσότερη ισχύ.

Άσε το skroutz και πάρε προσφορά από τα καταστήματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Και μια και αναφέρθηκα στις διαφορές.

MultEQ XT o AVR-X1600H MultEQ σκέτο ο AVR-S650H. Όσο ανεβαίνεις στην κλίμακα του Audyssey, ήτοι MultEQ>MultEQ XT>MultEQ XT32, τόσο καλύτερη είναι η διόρθωση της καμπύλης, καθώς οι καλύτερες εκδόσεις έχουν περισσότερα φίλτρα.
Δηλαδή αν δείτε καμπύλη διόρθωσης με λιγότερα φίλτρα και καμπύλη διόρθωσης με περισσότερα φίλτρα, η καμπύλη με τα λιγότερα φίλτρα είναι πιο "κατσαρή". Η καμπύλη σε σύστημα με περισσότερα φίλτρα προκύπτει πιο ομαλή.

DTS Virtual:X αλλά κυρίως Dolby Height Virtualizer επίσης δεν έχει ο AVR-S650. Σημαντικότατο για όσους χτίζουν σιγά σιγά το σύστημά τους ειδικά για το Atmos. Το έχω γράψει εδώ.