Τι ακούμε τον τελευταίο καιρό;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Ανάλογης θεματολογίας με το ''Now Playing'' αλλά με σκοπό να αποτυπώσει το ενεργό μας ρεπερτόριο τις τελευταίες εβδομάδες.
Ακολουθώντας τη φιλοσοφία του ''Now Playing'', ας μην βάζουμε video αλλά μόνο εξώφυλλα ή απλή αναφορά καλλιτέχνη - δίσκου.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Κάποιος εδώ μέσα είχε πει ότι για τον Bach δεν μας φτάνει μια ζωή. Μεγάλη αλήθεια! Η μουσική του στέκεται πάνω από χρονικές κατατάξεις και ηχεί πάντα φρέσκια στα ευήκοα ώτα. Πολύ καλός ο Andras Schiff, υπηρετεί άριστα τις πολυφωνικές απαιτήσεις του Κάντορα.
Τα Τέσσερα τελευταία τραγούδια γράφτηκαν από τον Strauss προς το τέλος της ζωής του και πολλοί είναι αυτοί που θεωρούν ότι αποπνέουν μια αύρα συνειδητοποίησης του επερχόμενου τέλους. Η Cheryl Studer δίνει μια από τις καλύτερες ερμηνείες.

51fwZx-gQXL._SY355_.jpg
2523245r23.jpg

71aTvaQc0DL._SX355_.jpg
51rsXR0wXyL._SY355_.jpg
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Τις σπουδές του Godowsky στον Σοπέν,τις οποίες πόσταρα στο δίπλα νήμα,

Από Κάντορα ,τις παραλλαγές Goldberg με Gould
filters:strip_icc():format


Αποσπασματικά γιατί είναι το πλήρες έργο του:

GUEST_154524f5-61f1-486f-90b2-d6cbf637e4f6


Τα κονσέρτα για πιάνο του Μπετόβεν με Kl;emperer

71KL3ByRPcL._SX522_.jpg


Εχω κολλήσει με τις συμφωνίες του Μότσαρτ με τον Krips,

61VnphN4JeL.jpg


Λίγο Euro Pop

και από βινύλια ,Κουρεντζή σε Τσαικόφσκυ
81stB-haKNL._SX466_.jpg


και φυσικά σε διπλό βινύλιο half-speed mastered....

ABBA_-_Voulez_Vous.jpg


Τώρα,σε μια δυό βδομάδες μπορεί να αλλάξω ρεπερτουάρ ..
 
Last edited by a moderator:

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
Re: Απάντηση: Τι ακούμε τον τελευταίο καιρό;

Από τις αρχές του φθινοπώρου μέχρι σήμερα, διάφορα σχήματα που περιλαμβάνουν σε πολλαπλές παραλλαγές τον Evan Parker.
Ενδεικτικά αναφέρω τα:

- Parker/Guy/Lytton ---> Music for David Mossman/Live at the Vortex London

- Το ίδιο κλασικό τρίο μαζί με την Marilyn Crispell στο φοβερό και τρομερό Natives and Aliens (περιμένω να έρθει και το After Appleby που ακούγεται στην πιάτσα ότι είναι ακόμη καλύτερο).

- To ντουέτο με τον Uwe Oberg στο Full Bloom

- To ατμοσφαιρικό September Duos με τον Peter A. Schmid,
ακρόαση που με οδήγησε στην εκπληκτική τριλογία (September Winds, Alder Brook, Short Stories), την οποία ενέπνευσε η παραπάνω επιτυχημένη συνεργασία με τη δημιουργία του βραχύβιου σχήματος September Winds.

Ο Schmid έχει κι αυτός τη δική του ιστορία.
Αυτή τη στιγμή είμαι στα κεφάλαια:

- Ned Rothenberg/Peter A. Schmid ---> En Passant

- Peter A. Schmid/Michel Pilz ---> Schmilz

και

- Peter A. Schmid/Felix Stussi ---> Transatlantic Conversations

Μιλάμε για βουτιά στον ωκεανό και θα χρειαστεί πάρα πολύ κολύμπι μέχρι να φανεί στεριά στον ορίζοντα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τι αλλο... Abba απο βινυλιο. :a0210:

Ετσι διεκοψε τα ακουσματα Bruckner απο αυλο :twoguns: με το τριπ που με βαλατε στο αλλο νημα.
Κατεληξα και εκει.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Είχα καιρό να ακούσω το κοντσέρτο για βιολοντσέλο του Dvorak, μάλιστα ανακάλυψα ότι δεν το είχα καν σωσμένο στην κάρτα μνήμης του κινητού. Και είπα να το ακούσω με έναν σολίστα που δεν πολυξέρω. Ενδιαφέρον, πολύ βιρτουόζικο, με μια δόση μελό.

717qpENoYuL._SS500_.jpg


Έχω όμως σωσμένο στο κινητό αυτό εδώ:

912hLpy3DxL._SS500_.jpg
 
Last edited by a moderator:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μπήκα και εγώ να γράψω τι ακούω τον τελευταίο καιρό (Σπύρο Α. εσύ "φταίς") και βλέπω πως γνωρίζω μόνο τους Abba και τον μαέστρο, τι να ποστάρω ο έρμος....

Έλα βρε..Για πες τι ακούς; Μην φοβάσαι δεν θα ρίξεις πολύ τον πήχη..Μην σου πω ότι μπορεί και να τον ανεβάσεις κιόλας. :)
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Τι να σου πω Σπύρο μου, Behemoth ακούω, ομολογώ!!

Το The Satanist ψηφίστηκε σαν το καλύτερο μεταλλικό άλμπουμ της δεκαετίας..Προσωπικά έχω μια εμμονή με το αρκετά παλαιότερο Satanica.

Από εδώ: https://consequenceofsound.net/2019/11/top-metal-albums-of-the-2010s/

Αν τώρα θέλεις να ανεβάσεις κι άλλο τον πηχη μπορείς να πας κάπου εδω:https://avclub.gr/forum/showthread.php/165655-%CE%A4%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1

Με δική σου ευθύνη όμως και με την προϋπόθεση ότι θα 'στρωσεις' αυτί..Πολλά επίπεδα πάνω.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Κάποιος εδώ μέσα είχε πει ότι για τον Bach δεν μας φτάνει μια ζωή. Μεγάλη αλήθεια! Η μουσική του στέκεται πάνω από χρονικές κατατάξεις και ηχεί πάντα φρέσκια στα ευήκοα ώτα. Πολύ καλός ο Andras Schiff, υπηρετεί άριστα τις πολυφωνικές απαιτήσεις του Κάντορα.
Τα Τέσσερα τελευταία τραγούδια γράφτηκαν από τον Strauss προς το τέλος της ζωής του και πολλοί είναι αυτοί που θεωρούν ότι αποπνέουν μια αύρα συνειδητοποίησης του επερχόμενου τέλους. Η Cheryl Studer δίνει μια από τις καλύτερες ερμηνείες.

51fwZx-gQXL._SY355_.jpg
2523245r23.jpg

71aTvaQc0DL._SX355_.jpg
51rsXR0wXyL._SY355_.jpg

Προτείνω τα τέσσερα τελευταία τραγούδια και με την Lise Davidsen.
Νορβιγίδα σοπράνο που δεν έχει ακόμη πολλές ηχογραφήσεις αλλά ήδη είναι μια από τις μεγαλύτερες τραγουδίστριες σε ρεπερτόριο Wagner, Strauss.. .
Ίσως πρόκειται για μια νέα Birgit Nilsson.

Το cd περιλαμβάνει επιπρόσθετα αποσπάσμαστα από τον Tannhauser και από την Αριάνδη στη Νάξο.

Davidsen.jpg
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Τι ακούμε τον τελευταίο καιρό;

Μπήκα και εγώ να γράψω τι ακούω τον τελευταίο καιρό (Σπύρο Α. εσύ "φταίς") και βλέπω πως γνωρίζω μόνο τους Abba και τον μαέστρο, τι να ποστάρω ο έρμος....

Βρε Νικόλα σοβαρολογείς?

Το έχω ξαναπεί οτι η Μουσική είναι ένας Ωκεανός.

Ολοι μπορούν να κολυμπήσουν και να τον εξερευνήσουν και να βρούν πράγματα που θα τους συγκινήσουν.

Και η συγκίνηση αυτή είναι μεταβλητή,εξ ού και οι αλλαγές μας ανάλογα με την διάθεση.Σήμερα ακούμε το Α,την άλλη βδομάδα προτιμάμε το Γ πχ.

Το δικαίωμα στην επιλογή είναι αυτονόητο και μη κατακριτέο ,δεν υπάρχουν στεγανά γιατί μπορεί να υποψιάζεσαι αλλά να πιαστής εξ αφήνης και να παραδοθείς αμαχητί.

Αυτή είναι η ομορφιά της Μουσικής.

Οπότε ,γράφε ελεύθερα.

Υ.Γ.Το αυτοκίνητό μου το χρησιμοποιώ ελάχιστα.Τις φορές όμως που θα το πάρω, ακούω μόνο..ελληνικά.Τρέχα γύρευε μιας και στον χώρο μου δεν τα επιλεγω...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Tις τελευταιες μέρες εκτος απο Abba...

Αυτα : φωτο τα CD που κατεβασα απο ραφια για ακραση αυτη τη βδομαδα μεχρι και αποψε την ωρα που σας γραφω.

WP_20191115_22_10_59_Pro.jpg

-Luz Y Norte _ harps concerts de Andre Lawrence-King
-Weber - Der Freischutz _ par Furtwangler
-Bruckner - 9eme _ par Furtwangler
-Bruckner - 7eme _ par Furtwangler
-Cure -....Πολυ Cure αλλα κυριως το Wish
-Love - Forever changes (αυτο το ακουω τουλαχιστον μια φορα το μηνα αν οχι τη βδομαδα )
-Hunger - Strictly from... ( και αυτο το ακουω μια φορα το μηνα, μου κανει καλο στην υγεια )
- Moody Blues - Sur la Mer ( αυτο που θεωρειται το ελαφροτερο και το λιγοτερο "σοβαρο" τους ειναι αυτο που ακουω συχνοτερα γιατι ελφρυνει ακομα περισσοτερο το Ειναι μου)

Και καποια αρκετα αλλα απο Σποτιφαϋ για ενημερωση η στο ραδιο του αυτοκινητου αλλα που δεν τα θεωρω ποτε αυτο που θεωρω ακροασεις.

Εδιτ
Επειδη το Luz Y Norte ειναι λιγοτερο γνωστο, να ενημερωσω οτι προκειται για ενα σχημα και μια δημιουργια του κταπληκτικου ινστρουμανταλιστ εγχωρδων Λωρενς-Κινγκ ( Αρπα, Ψαλτηρι, Οργανο, Ηαρπσιχορδο) οπου ερμηνευει κοντσερτα επι της Αρπας της Αναγεννησης και Μπαροκ, απο Ισπανια ιταλια Λατινικη Αμερικη. Και μια εκπληκτικη ηχογραφηση που μπορει και να δειχνει τι σπλαχνα εχει το στερεοφωνικο σας.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Εγώ ακούω άπειρα και ποικίλα πράγματα, κατά 90% από Spotify.

Άλλο που μου αρέσει είναι να βρίσκω το ΥΤ, με το κινητό και τα ακουστικά μου, στην διάρκεια της ξάπλας, προ της έλευσης του Μορφέα, τζαμαρίσματα και συναυλίες (αποσπάσματα) από τα ιερά θηρία του προσωπικού μου εικονοστασίου.

Ένας τυπάκος που μου έχει αρέσει πολύ, για το groovy feeling ειναι ο Curtis Harding . Ακούω τα δύο τρία όλα και όλα δισκάκια του, νον στοπ. Για παράδειγμα, ψάξτε την ερμηνεία του στο κλασσικό lead me on. Ο τύπος αποδίδει τον σεβασμό στην σπαρακτική σόουλ.



4af00803a1bd244cf34e81eecd7ade94.jpg
b6af5483d7c572dcbe9eaf8e3f6c681d.jpg


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
...
-Hunger - Strictly from... ( και αυτο το ακουω μια φορα το μηνα, μου κανει καλο στην υγεια )
Το Strictly From Hunger, όταν με την ανεπίσημη έκδοση της Psycho Records, το 1983, έγινε διαθέσιμο, το πήραμε αφού το ακολουθούσε όλο και ένας αυξανόμενος θρύλος. Ο δίσκος είναι σπουδαίος αν και ο ήχος ήταν μέτριος, που λίγο όμως μας απασχολούσε τότε. Στα πλαίσια του 3ου μέρους, του αφιερώματός μας στη "σκηνή" του Λος Άντζελες ίσως κάνω παρέκκλιση και το συμπεριλάβω αφού το γκρουπ από το Πόρτλαντ, αλλάζοντας το όνομά του σε Hunger! απέκτησε την καλτ φήμη του στο Los Angeles ανοίγοντας για μπάντες σαν τους Doors.

Μπράβο σ' όλους τους φίλους για την πίστη στα ακούσματά τους και εύχομαι να συνεχίσουν να ακούνε μουσική, την όποια μουσική τους εκφράζει!
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,248
ΑΘΗΝΑ
Γενικά τα ακούσματα μου είναι προς το Doom Metal και Southern Rock με κάποια dark ambient,
αλλά αυτή την εποχή (ξανα)ανακαλύπτω τους Dark Sanctuary.
Είναι μία μπάντα από την Γαλλία με γυναικεία φωνητικά Ambient/Darkwave/Neoclassical (όχι metal).
Από αυτά που ακούω το Royame melancolique και το Exaudi Vocem Meam - Part II
υπάρχουν στο You Tube σαν full albums.
Τι ατμόσφαιρα!
Αν η θλιμμένη μουσική με goth element δεν σας "ρίχνει", δοκιμάστε μία ακρόαση...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Το Strictly From Hunger, όταν με την ανεπίσημη έκδοση της Psycho Records, το 1983, έγινε διαθέσιμο, το πήραμε αφού το ακολουθούσε όλο και ένας αυξανόμενος θρύλος. Ο δίσκος είναι σπουδαίος αν και ο ήχος ήταν μέτριος, που λίγο όμως μας απασχολούσε τότε. Στα πλαίσια του 3ου μέρους, του αφιερώματός μας στη "σκηνή" του Λος Άντζελες ίσως κάνω παρέκκλιση και το συμπεριλάβω αφού το γκρουπ από το Πόρτλαντ, αλλάζοντας το όνομά του σε Hunger! απέκτησε την καλτ φήμη του στο Los Angeles ανοίγοντας για μπάντες σαν τους Doors.

Μπράβο σ' όλους τους φίλους για την πίστη στα ακούσματά τους και εύχομαι να συνεχίσουν να ακούνε μουσική, την όποια μουσική τους εκφράζει!

Γρηγορη το Strictly From Hunger σε LP το εχω απο την Psycho ( και το ειχα βρει και αγορασει στην Ελλαδα και γω, το εψαχνα, και θυμαμαι αγορασ με την ιδια ευκαιρια και το Rising Storm ) αλλα το εχω και απο την AKARMA κασσετινα οπου βγαινουν συρταρωτα δυο αλμπουμ. Το ενα παρομοιο οπως της Σαϋκο αλλα που η φωτοραφια εχει χρωματιστει και ο τιτλος ειναι με κοκκινο, και το αλλο που το ονομαζει το χαμενο αλμπουμ. Οπου ο ηχος και η ερμηνεια ειναι διαφορετικες με περισσοτερες κιθαρες, και κατι πιο "ελευθερα" σολα. Σε ενα διπλο εξωφυλλο χοντρο και σκληρο με ενα artwork τελειως διαφορετικο. Πολλοι κατηγορουν την Ακαρμα για την ποιοτητα ηχου (μεταξυ των οποιων και εγω πηρα απο Ισραηλ 2 CD της Akarma των Damnation και τα δυο ελατωματικα. δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι βεβαια λογω Ακαρμα η λογω πειρατιας στο ισραηλ) αλλα τι θα καναμε και χωρις αυτην...και εχει φοβερη και ακριβη ποιοτητα υλικου κατασκευης.
Παντως ο εν λογω δισκος ειναι μια εκπληξη και τον βρισκω και σαν παραγωγη ΟΚ. Αξιζει...

Επι τη ευκαρια θα κατεβασω να ακουσω σημερα αφου μου ηρθαν στο μυαλο. :a0210:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Παίδες, έχει πάρει το αυτί σας τους Black Pumas ?

b0fwqy0njdw10790f53f3j5a_882.jpg


Στο ριπίτ τις δύο τελευταίες μέρες .... απίστευτα καλοί ... μια φρέσκια ματιά στην καλή σόουλ των 70ς ...