Ερώτηση για πιθανό πρόβλημα σε ups.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Τον Αυγουστο αγορασα το παρακατω ups (POWERWALKER VI 850 SH SCHUKO LED 850VA/480W) https://www.e-shop.gr/powerwalker-vi-850-sh-schuko-850va-480w-line-interactive-ups-p-PER.664463 για να τοποθετηθεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε προβολεα EPSON TW9200W (https://www.epson.gr/products/projectors/home-cinema/eh-tw9200w)

Συμφωνα με τα τεχν.Χαρ. του ups ειναι για 480w και ο προβολεας σε φουλ λειτουργια ειναι 334w (δουλεύει ομως σε λειτουργια οικονομική στα 270w)
Τωρα με τις καταιγίδες που το χρειάστηκα 3 φορες σε διακοπες ρευματος ,και τις 3 φορες δεν μου κρατησε τον προβολεα ανοιχτο καθολου ,ετσι ωστε να μπωρεσω να τον κλείσω με ασφάλεια, ωστε να μην προκληθεί ζημια στον ιδιο και στην λαμπα λόγω θερμοκρασιας.

Για να το ''τσεκαρο'' το ups ,το εβγαλα και το τοποθετησα σε σταθερο υπολογιστη με τροφοδοτικο 400w και δεν υπηρξε προβλημα ,κατεβάζοντας εγω την ασφαλεια του πινακα για 'τσεκ''

Μπορείτε σας παρακαλω πολυ αν γνωριζει καποιος ,να μου εξηγήσετε τι ακριβως γινεται...???

Το αγορασα μονο και μονο για την ασφάλεια του προβολεα και επίτηδες πηρα 100w παραπανω ups απο τις αναγκες του Epson για να τον καλύπτει xωρις προβλημα .

Ευχαριστω πολυ...!!!
 
Last edited by a moderator:

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Μήπως επειδή ο προβολέας τραβάει 1,6 αμπέρ ενώ το ups δίνει 1,2?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Μήπως επειδή ο προβολέας τραβάει 1,6 αμπέρ ενώ το ups δίνει 1,2?
1.2 ειναι ο φορτιστης, δεν εχει καμια σχεση με την ισχυ.
Εδω εχουμε ενα ups με μαξιμουμ τα 480 watt και τον προτζεκτορα να τραβαει 240 watt, η απλη λογικη λεει οτι δεν θα πρεπε να χει προβλημα.
Ανυωνη επειδη δεν ξερεις σιγουρα αν ο υπολογιστης τραβαει οσο το μαξιμουμ του τροφοδοτικου (απιθανο αν το σκεφτεις λογικα πρεπει να χει κι αυτο καποια ανοχη) δοκιμασε το σε μια τηλεοραση περιπου 200 -250 watt να σεις τι γινεται.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Δεν είναι θέμα Watt αλλά συνδυασμός γενικά ποιότητας UPS και «τύπου» διακοπής.

Με αλλά λόγια, άλλο (ποιοτικότερο) UPS μπορεί να είχε «κρατήσει» ενώ το ίδιο σε άλλη διακοπή (όπως πχ αυτή που δοκίμασες με το pc) επίσης να είναι OK.

Κάθε περίπτωση διακοπής δεν είναι ίδια και ειδικά τις στιγμιαίες διακοπές δεν μπορεί να είσαι σίγουρος ότι θα της πιάσει πάντα ακόμα και ένα καλό (Line Interactive) UPS.

Ρεζουμε: Αν θες καλύτερη προστασία για τον προβολέα σου, πάρε καλύτερα ένα ποιοτικότερο UPS.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Εχω ups turbo x δεν το λες και ποιοτικο τη δουλια του ομως την κανει, δεν μπορω να φανταστω οτι του φιλου ειναι χειροτερο, αλλου ειναι το προβλημα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Εχω ups turbo x δεν το λες και ποιοτικο τη δουλια του ομως την κανει, δεν μπορω να φανταστω οτι του φιλου ειναι χειροτερο, αλλου ειναι το προβλημα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξέρεις τι θα έκανε το turbo x στην περίπτωση του φίλου.

Και να ήταν ΟΚ πάντως, αυτό δεν λεει τπτ για την ποιότητα αυτού που έχει (που, δεδομένα, δεν είναι και υψηλή).

Μάλλον αδίκως ψάχνεστε, σε αυτά τα πράγματα τα δεδομένα είναι τόσα πολλά και διαρκώς μεταβαλλόμενα που διαγνωση δεν βγαίνει.

Το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να πάρεις ένα καλό μηχάνημα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Ναι αλλα δεν ειναι περιεργο οτι στον υπολογιστη δουλεψε;
Ας το δοκιμασει σε μια τηλεοραση ή κατι τελος παντων παρομοιου φορτιου, μηπως το προβολι τραβαει παραπανω απ ο,τι λεει;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Καλησπερα Κωστη..και στα υπόλοιπα παιδια....!!!
Το μονο που μου ηρθε σαν ποιο λογικο και εμενα ,ειναι οτι ο 9200 μαλλον τραβαει παραπανω απ οτι λεει...βέβαια θα δοκιμάσω και αυτο που μου εγραψες με την τηλεοραση...(και τωρα που το σκέφτομαι ,θα το δοκιμασω και στο TW600 που τον εχω στην άκρη)
Εστειλα και ενα e-mail στο τμημα service του e-shop με το παραπανω προβλημα και μου απάντησαν άμεσα τα παιδια: "Αγαπητέ κύριε Αναστασιου, καλησπέρα σας.
Έχουμε ζητήσει την βοήθεια του προμηθευτή μας, σχετικά με το ερώτημα σας, και μόλις έχουμε νεότερα θα σας ενημερώσουμε."
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Καλημερα παιδια...
Λοιπον ,εγινε δοκιμη του ups στην 60 πλασμα LG PB5600 με κατανάλωση ενέργειας σε λειτουργία: 154 Watt και δεν υπήρξε το παραμικρό προβλημα ,κράτησε κανονικά χρονο για να σβησει η τηλεόραση με ασφαλεια ,το ιδιο δε ,εγινε και σε δοκιμη με τον epsonTW600 με κατανάλωση ενέργειας σε φουλ λειτουργία: 250 Watt ,κανονικά κράτησε ρευμα και εκει ,ετσι ωστε να απενεργοποιηθεί ο προβολεας με ασφαλεια.

Δεν βλεπω κατι αλλο πλέων ,παρα μονο να προχωρήσω στην αγορα και αλλου ups αυτη την φορα στα 1500VA/900W ,για να είμαι πλέων 100% σιγουρος ,οτι δεν θα ξανα-υπαρξη προβλημα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Προφανως αυτο ειναι οριακο για το προβολι, με το μεγαλυτερο σιγουρα θα σαι οκ, παντως εγω τα ups τα χω καταργησει εδω και δυο χρονια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Τα W αυτού που έχεις είναι υπεραρκετά (θεωρώ αδύνατο ο Epson να τραβάει 45% παραπάνω απ όσα γράφει / εξάλλου τα περίπου 300 είναι το ψιλασταναρντ)

Ξαναλέω ότι είναι θέμα τύπου διακοπής (άλλο να τραβάς την πρίζα και άλλο η διακοπή από τη ΔΕΗ) σε συνδυασμό με πολλούς (μη ελεγξιμους) παράγοντες καθώς και ποιότητας ups.

Ένα καλό 750αρι είναι το καλύτερο που μπορείς να κανεις.

Μεγαλύτερο είναι πεταμένα λεφτά (για τη χρήση που το θες).

Μεγαλύτερο ίδιο μοντέλο είναι εντελώς λάθος κίνηση.

Καλή τύχη σε ότι και να επιλέξεις 😉
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Την διακοπη την εκανα απο το ρελε διαφυγης στον πινακα...
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου ,οπου και θα ακολουθήσω...:eek:perator:
Εννοείται οτι δεν θα παω στο ιδιο μοντελο...
Παιδες σας ευχαριστω παρα πολυ και οταν θα εχω νεα ,θα ενημερωσω...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Την διακοπη την εκανα απο το ρελε διαφυγης στον πινακα...

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι, όπως και να έκανες την διακοπή, δεν μπορείς να προσομοιώσεις την διακοπή της ΔΕΗ (κατά την διάρκεια της οποίας συμβαίνουν διαφορά (όχι όμορφα 😋 ) στα οποία μπορεί να μην μπορέσει να ανταπεξέλθει πάντα ένα ups (ακόμα και καλό))
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι, όπως και να έκανες την διακοπή, δεν μπορείς να προσομοιώσεις την διακοπή της ΔΕΗ (κατά την διάρκεια της οποίας συμβαίνουν διαφορά (όχι όμορφα 😋 ) στα οποία μπορεί να μην μπορέσει να ανταπεξέλθει πάντα ένα ups (ακόμα και καλό))

η διακοπη,ειναι διακοπη.
Ειτε την κανει η ΔΕΗ,ειτε εσυ.
Το προβλημα ειναι,οταν ερχεται το ρευμα,ποσα βολτ θα δωσει.
Στη περιπτωση του φιλου κατι αλλο συμβαινει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

η διακοπη,ειναι διακοπη.
Ειτε την κανει η ΔΕΗ,ειτε εσυ.

Κανεις λάθος (ειδικά όταν η διακοπή είναι αποτέλεσμα βλάβης (πχ κακοκαιρία κλπ) - περίπτωση του φίλου).

(εξ' ου και το ''κατι άλλο'' στο οποιο αναφέρεσαι)
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ UPS...

Kαλημερα λεβεντοπαιδα..!!!

Θα ηθελα και την δικη ας γνωμη εδω....

Το πρωτο UPS (CyberPower UT2200E 2200VA) https://www.skroutz.gr/s/10174680/CyberPower-UT2200E-2200VA.html ,μου το προτείνει ενας ξαδερφος μου ,δουλευη τεχνικός Η.Υ. σε μια εταιρία και το βαζουν σε πελατες τους ,χωρις κανενα προβλημα οπως μου ειπε.

Το δευτερο UPS το ειδα τωρα στο E-SHOP απο 200 ευρω στα 220 ευρω PowerWalker VI GX 2200VA/1200W https://www.e-shop.gr/powerwalker-vi-2200-gx-line-interactive-ups-2200va-1200w-p-PER.664535
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Παρελήφθη εχθες απο το E-SHOP το PowerWalker VI GX 2200VA/1200W https://www.e-shop.gr/powerwalker-vi-2200-gx-line-interactive-ups-2200va-1200w-p-PER.664535 Αφου το άφησα χωρίς φορτίο μεχρι σημερα το πρωι για να φορτιση ,τοποθετήθηκε στον προβολεα ,ολα αψογα..!!!Μετα εβαλα επανω και 2 εξ.σκληρους και το popcorn A-410 με σκληρο μεσα και σε αυτο.Ολα αψογα και εδω ,το παραμικρό ''προβλημα'' ,πουθενα σε σχεση με το προηγουμενο.Δεν μου παει κατι αλλο στο μυαλο ,λογικα ο 9200w θα τραβαγε παραπανω και γι'αυτο δεν μου κράταγε το ρευμα με το 850VA/480W....
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσεχε μονο μη το φορτωνεις το ups ωστε την κρισιμη στιγμη να χει ψυχη, εγω ποτε δεν ειχα κατι αλλο πανω παρα μονο το προβολι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
8 June 2007
996
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απάντηση: Re: Ερώτηση για πιθανό πρόβλημα σε ups.

Προσεχε μονο μη το φορτωνεις το ups ωστε την κρισιμη στιγμη να χει ψυχη, εγω ποτε δεν ειχα κατι αλλο πανω παρα μονο το προβολι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι Κωστη ,σε αυτο μαζι σου....δεν του βαζω κατι αλλο επανω ,εννοείτε...στην ουσια το προβολι θα εχει και το 410 με τον σκληρο του....απο τους εξ.σκληρους ,επιλέγω ποιον θα βαλω σε λειτουργία..αν εχει δλδ. καποια ταινια που θελω να δω...
Καλημερες και σε ευχαριστω Κωνσταντινε...:smile: