[Επίσημο] MacBook Pro @2019

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
16-inch-macbook-pro.jpg

https://www.apple.com/macbook-pro-16/
Apple_16-inch-MacBook-Pro_Battery_111319_inline.gif.large_.gif

Επεξεργαστές μέχρι i9

Οθόνη με ανάλυση 3072χ1920.
500 nits brightness

Wide color (P3)
True Tone technology


Video Support
Simultaneously supports full native resolution on the built-in display at millions of colors and:

  • Up to two displays with 6016‑by‑3384 resolution at 60Hz at over a billion colors
  • Up to four displays with 4096‑by‑2304 resolution at 60Hz at over a billion colors

4χThunderbolt 3 (USB-C)

  • DisplayPort
  • Thunderbolt (up to 40Gb/s)
  • USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s)


To BH το έβαλε ήδη στο φυλλάδιο του και μετά αφαίρεσε τη σελίδα του link...

Capture.jpg
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: 16-inch MacBook Pro

to πιο σημαντικο για μενα ειναι η καλυτερη θερμικη αποδοση και σχεδιαση του cooling-fan system , και κυριως η πολυ καλυτερη καρτα γραφικων , ακομα και στο βασικο μοντελο.

Το πιο μικρο μοντελο με την AMD 5300M , ειναι πιο δυνατο σε γραφικα απο το περσυνο ακριβοτερο μοντελο με την VEGA 20 GPU !!!
αυτο και μονο αξιζει πραγματικα...

Ειδα τεστ που παιζει και μονταρει 8Κ RAW υλικο στο FCPX !!!

αν μπορουσα θα το χτυπαγα χτες.


ΥΓ... ενα ακομα πολυ σημαντικο στοιχειο ειναι οτι μπορεις και στο βασικο μοντελο , να βαλεις ακομα καλλυτερη καρτα γραφικων με 8GB VRAM 5500M ...κατι που δεν μπορουσες περσυ!
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: 16-inch MacBook Pro

πως το λένε οι νεολαίοι να δεις......

α ναι! "υπερ-τούμπανο"

μου αρέσουν πολύ τα slim bezels

λυπάμαι όσους πήραν το 15αρι το τελευταίο διάστημα....
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: 16-inch MacBook Pro

αν ακολουθεί την πεπατημένη, το φινίρισμα του συγκεκριμένου ακόμη δεν το έχει φτάσει κανένα windows laptop και έχουν περάσει από τα χέρια μου xps 13/15, hp envy/spectre/elitebook...

αναρωτιέμαι πως θα συγκρίνεται η οθόνη του με μια oled του ανταγωνισμού

η τιμή δικαιολογείται σε ένα βαθμό από την αξιοπιστία τους - (υποτίθεται πως) βγάζουν άνετα μια 5ετία-7ετία - παίρνεις κάτι και ξεχνάς να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις κλπ για αρκετά χρόνια

(επίσης έχουν και μεγάλη μεταπωλητική αξία)
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: 16-inch MacBook Pro

H τιμή του είναι ίδια με το 15αρι πάντως και με 512 SSD ! Αυτό είναι καλό , έτοιμη να γίνει η παραγγελία από εμένα πάντως , το περίμενα πως και πως ... φυσικά να μου φύγει και το 13αρι 2019 που έχω πρώτα ..
https://www.apple.com/shop/buy-mac/macbook-pro?product=MVVJ2LL/A&step=config#
 
Re: 16-inch MacBook Pro

Καλό φαίνεται, το καλύτερο είναι ότι όπως προαναφέρθηκε, η "βασική" έκδοση είναι τούμπανο για ακόμα και αρκετά απαιτητική χρήση. Οπότε, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις κάτι παραπάνω, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας εικόνας (ο ήχος μια χαρά δουλεύει με τα στάνταρ!).

Εγώ προφανώς δεν το σκέφτομαι αφού έχω το 2018, και η ουσιαστική διαφορά είναι η μία ίντσα παραπάνω και το (ίσως) καλύτερο πληκτρολόγιο. Αλλά γενικά το λες καλή εξέλιξη, και τεχνικά και οικονομικά.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Re: 16-inch MacBook Pro

Εγώ βέβαια αρχίζω να φαντασιώνομαι ένα 14.5" στο σουλούπι (μέγεθος-βάρος) του τωρινού 13". Εκεί ίσως να κυλήσω...

Νομιζω οτι εκει θα παει , αφου η διαφορα 13 με 16 πλεον ειναι μεγαλη , ενα σ αυτες της ιντζες θα ειναι ιδανικο το 13αρι πανεμορφο βολικο αλλα μικρο ρ γμτ !
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Ωραίο update. Όταν έρθει η ώρα να αναβαθμίσω το MΒP 2017, ελπίζω να έχουν βάλει Oled και FaceID.
 
Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Ωραίο update. Όταν έρθει η ώρα να αναβαθμίσω το MΒP 2017, ελπίζω να έχουν βάλει Oled και FaceID.

Tα αποκλείω και τα δύο. ΟLED για τους προφανείς λόγους (δε γίνεται να έχεις κινδύνους burn in σε υπολογιστή που θα τρέχει τις μισές ώρες λειτουργίας του στατικά κείμενα υψηλού κόντραστ κλπ), και FaceID διότι θα σπάει νεύρα σε όσους χρησιμοποιούν το MacBook docked ή με εξωτερική οθόνη. Καλά το FaceID ίσως να υπάρχει σαν option για όποιον το χρειάζεται, αλλά όχι να βασίζεται σ'αυτό.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: 16-inch MacBook Pro

Αφού υπάρχουν ανθρωποι που την πληρώνουν, ας τα πουλήσει και 10 χιλιάρικα τα μηχανάκια της.

Χτες από περιέργεια έκανα μια σύγκριση της max σύνθεσης με το κορυφαίο που μου έβγαζε το skinflint.co.uk. Δε θες να ξέρεις τι ψωνίζεις με αυτά τα χρήματα. Το κορυφαίο ήταν στα 5000 με 1TB σκληρό ενώ το αντίστοιχο MBP με τιμές Αμερικής χωρίς VAT είχε 8TB SSD και ήταν 1000 πιο ακριβό. Ένας SSD αυτής της χωρητικότητας ξεκινάει από τα 1400 οπότε φτάνεις τα ίδια.

Μην πέφτουμε στο τριπάκι των υπολοίπων. Στο 1-1 είναι μια χαρά οι τιμές. Για εμένα όμως που δεν μου χρειάζεται ακόμη και τα 1000 του μικρότερου μοντέλου είναι πολυτέλεια. Στα Laptop είναι μακράν μπροστά.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: [ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Tα αποκλείω και τα δύο. ΟLED για τους προφανείς λόγους (δε γίνεται να έχεις κινδύνους burn in σε υπολογιστή που θα τρέχει τις μισές ώρες λειτοργίας του στατικά κείμενα υψηλού κόντραστ κλπ), και FaceID διότι θα σπάει νεύρα σε όσους χρησιμοποιούν το MacBook docked ή με εξωτερική οθόνη. Καλά το FaceID ίσως να υπάρχει σαν option για όποιον το χρειάζεται, αλλά όχι να βασίζεται σ'αυτό.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με το burn in. Τώρα για το FaceID θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου για να μπει. Για τα docked macs υπάρχουν και άλλοι τρόποι authentication (ήδη μπορείς να κανεις με το apple watch με Catalina).
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Εγώ στη wishlist μου, εκτός από το 13άρι με 14.5άρα οθόνη που έγραψα, έχω δύο βασικά:

1. Τouchscreen (έλεος δηλαδή, είναι κάτι στάνταρ εδώ και 5 χρόνια στον υπόλοιπο κόσμο!!)
2. HDR

Για το HDR συμφωνώ (ιδανικά με αύξηση peak φωτεινότητας στα 1200 nits). Για το touchscreen, το θεωρώ όχι μονο περιττό (για εργονομικούς λογους και φιλοσοφίας OS) αλλα και ψιλό-αηδιαστικό (δαχτυλιές στην οθόνη-yuk!).
 
Re: Απάντηση: Re: [ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Για το touchscreen, το θεωρώ όχι μονο περιττό (για εργονομικούς λογους και φιλοσοφίας OS) αλλα και ψιλό-αηδιαστικό (δαχτυλιές στην οθόνη-yuk!).

Ας υπάρχει, για όποιον το θέλει, κι ας μην το χρησιμοποιείς. Οι εργονομικοί λόγοι και φιλοσοφίας είναι απλές δικαιολογίες της Apple. Εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει τίποτα πιο εργονομικό απ'το να'χεις απευθείας επαφή με την οθόνη σου. Είτε μιλάμε για απλό σκρόλινγκ (άλλη εμπειρία), είτε μιλάμε για toolbars σε editing, είτε για πραγματικά χειριστήρια τύπου sliders κλπ σε προγράμματα video / ήχου. Λίγες ώρες μόνο να δουλέψεις σε ένα καλό τρέχον Dell και θα το καταλάβεις. Εξάλλου δε μπορώ να καταλάβω, τη super retina LCD την έχουν έτοιμη στο iPhone 11, με καταπληκτικό touch.
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
[ Επίσημο ] 16-inch MacBook Pro @ 2019

Δεν πρόκειται να βάλουν κάτι τέτοιο άμεσα.

Ούτε χρειάζεται ούτε είναι χρηστικό.

Πρέπει ν αλλάξει πολύ το Mac OS για να στο υποστηρίξει σωστά, οχι όπως τα Windows.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro