Συντηρηση ραδιοφωνικου δεκτη!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα εχω τον ραδιοφωνικο δεκτη sony st 700 το εχω εδω και 19 χρονια αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν χρειαζεται καποια συντηριση σε οτι αφορα για την ληψη του,το ρωταω αυτο διοτι ο δεκτης του πολυκαναλου ενισχυτη μου yamaxa rxv 861 πιανει τους σταθμους μια χαρα χωρις παρασιτα-θορυβους-παραμορφωσεις αντιθετα ο sony που ειναι και ξεχωριστος δεκτης παιζει με πολλα παρασιτα και θορυβους ! να σημειωσω οτι και 2 δεκτες ειναι τοποθετημενοι στο ιδιο ρακ και εχω παρει ξεχωριστα 2 καιρεες τυπου Τ τις οποιες τις εχω συνδεσει πανω τους! παλια ο sony επαιζε πιο απαλα τωρα εχω την αισθηση οτι ακουγεται πιο πριμα! τελος να πω οτι εχω δοκιμαζει και το wide/narrow αλλα τιποτα αναγκαζομαι και το βαζω στο mono αλλα θελω να ακουω στερεοφωνικα ! ευχαριστω!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν μπορείς ανοιξε τον και δες αν υπάρχουν προβληματικοί πυκνωτές ή ενδείξεις ότι κάτι έχει καεί .
Επίσης καθάρισε τις επαφές και φυσικά την είσοδο της κεραίας .
Πιθανόν ο δέκτης του ενισχυτή σου να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία και έτσι να <πιάνει> καλύτερα τους σταθμούς .
Δοκίμασε να αλλάξεις τις δυό κεραίες δηλ να βάλεις την κεραία του ενισχυτή στον sony ,μήπως και έχει πρόβλημα η κεραία [λίγο απίθανο ]
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
H κεραια ειναι κομπλε θα κοιταξω να δω τους πυκνωτες! τις επαφες τις εχω καθαρισει λογικα οι πυκνωτες εαν εχουν θεμα θα ειναι φουσκωμενου η θα εχουν βγαλει υγρα σωστα?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
H κεραια ειναι κομπλε θα κοιταξω να δω τους πυκνωτες! τις επαφες τις εχω καθαρισει λογικα οι πυκνωτες εαν εχουν θεμα θα ειναι φουσκωμενου η θα εχουν βγαλει υγρα σωστα?

δοκιμασε να δώσεις σήμα στον δέκτη απο το RF της tv.
πιθανόν να θέλει ισχυρότερο σήμα απο την "Τ" που είναι εσωτερική.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και τους δυο δεκτες του τροφοδοτω με 2 ιδιεες κεραιες τυπου τ στο ιδιο ακριβως σημειο , δοκιμασα και με rf της tv και τα πραγματα εγιναν χειροτερα!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλησπερα και τους δυο δεκτες του τροφοδοτω με 2 ιδιεες κεραιες τυπου τ στο ιδιο ακριβως σημειο , δοκιμασα και με rf της tv και τα πραγματα εγιναν χειροτερα!

για δοκίμασε τότε να αλλάξεις θέση στην κεραία του sony. είσαι σε όροφο;;
υπαρχει πιθανότητα να "παίρνει" πολύ σήμα και γι'αυτό να έχει παράσιτα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Εγω εχω τον sony ST-500 και τα διαφορα ραδιοφωνακια μου, εχουν πολυ καλυτερη ληψη.
Αυτα και με την εσωτερικη κεραια, αλλα και με την κεραια της TV, σε περιοχη που
γενικα δεν υπαρχει καλο ραδιφωνικο σημα.
Τι θελω να πω? Οτι ισως και να μην ειναι οτι καλυτερο σε θεματα ληψης τα sony tuners.
Οταν βεβαια πιασει σταθμο με δυνατο σημα, τοτε παιζει πολυ καλα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Εγω εχω τον sony ST-500 και τα διαφορα ραδιοφωνακια μου, εχουν πολυ καλυτερη ληψη.
Αυτα και με την εσωτερικη κεραια, αλλα και με την κεραια της TV, σε περιοχη που
γενικα δεν υπαρχει καλο ραδιφωνικο σημα.
Τι θελω να πω? Οτι ισως και να μην ειναι οτι καλυτερο σε θεματα ληψης τα sony tuners.
Οταν βεβαια πιασει σταθμο με δυνατο σημα, τοτε παιζει πολυ καλα.

δεν μπορω να πιστέψω κάτι τέτοιο.
για την SONY μιλάμε. σε AV yamaha με εξωτερικη κεραια δίπολο στην ταράτσα και με θέα στον Υμηττό, υπάρχει ένα μικρό θέμα θορύβου (φύσημα δλδ) όταν το βύσμα "πιάνει" καλά στον ραδιοενισχυτη.
όταν το'χω αρκετα λάσκα (ισα ισα να ακουμπάει) η λήψη είναι άριστη.
σε σκέτο δέκτη πάλι yamaha δεν έχω πρόβλημα.
θέμα μοντέλου ειναι. όχι μάρκας.
ο φίλος ή πολύ σήμα έχει, ή οχι αρκετό.
δεν νομίζω να έχει βλάβη. θα εκπλαγώ αν έχει..
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Eυχαριστω για τις απαντησεις ,το θεμα μου ειναι οτι παλαιοτερα με ενα απλο χυμα καλωδιο ειχα καλη ληψη ωστοσο μενω τωρα σε αλλο σημειο αλλα ακομα και τους σταθμους που πιανω καλα εχω παραμορφωση και παρασιτα! ο πολυκαναλος ( yamaxa rxv-861) πιασει δεν πιασει καλη ληψη θα ακουστει μια χαρα χωρις παρασιτα και θορυβους ισως τελικα για να μην κουραζω φταει το sony!!