Sony KD-49XG8096 vs. LG 49SM8500

beetlebum

New member
15 November 2019
4
Kαλησπέρα σε όλους!τα φώτα σας..

Σκεφτομαι να πάρω τηλεοραση προσεχώς και κατεληξα σε αυτες τις 2.. (μετα απο διαφορα ψαξιματα αν και το αρχικο μπατζετ ηταν το πολυ 450-500 ευρω).
Ειμαι λοιπον αναμεσα στη
Sony KD-49XG8096 και στην LG49SM8500. Η sony μου κανει πιο ποιοτικη αλλα και η συγκεκριμενη lg εχει πολυ καλη εκπτωση αυτες τις μερες. Εγω θελω να βλεπω κλασσικα τα καναλια και ταινιες απο usb με ελληνικους υποτιτλους απροβληματιστα. Τι προτεινετε? Δε θελω να κοιταξω 50αρα γιατι ειναι λιγο περιορισμενος ο χωρος που θα μπει. Επισης επειδη θα μπει σε σταθερη επιτοιχια βαση ελπιζω με ενα ανταπτορακι γωνιακο να μην εχω θεμα με το βυσμα της κεραιας μια και ειναι πισω οριζοντια..

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Καλως ήρθες beetlebum,


Διαφορές σε διαστάσεις 49" με 50":

49" : 110 cm μήκος x 65 cm ύψος περίπου (χωρίς τη βάση),
50" : 113 cm μήκος x 67 cm ύψος περίπου (χωρίς τη βάση).

Αν η θέση θέασης είναι σχετικά στην ευθεία ,απέναντι από την tv ,καλύτερα να επέλεγες μια tv με μεγαλύτερη αντίθεση με VA panel αντί για IPS που έχουν οι δύο που αναφέρεις.
Αν η κύρια θέαση είναι με αρκετό φως στο χώρο προχώρα σε αυτές που έχεις καταλήξει.
IPS vs VA comparing LCD types found in tvs


Η LG 49SM8500 είναι IPS με Edge LED (vertical dimming zones 6) και 100/120Hz με MCFI,υποστηρίζει Wide Color Gamut (γνωστό με την ορολογία Nanocell),
Η Sony KD49XG8096 είναι IPS με Edge LED και 50/60Hz ,υποστηρίζει Wide Color Gamut (γνωστό με την ορολογία Triluminos).

Εδώ μια κριτική για την 55SM8600 που με την SM8500 έχει διαφορά στο μόνο στο design.
Εδώ μια κριτική για την XBR55X800G που ειναι η αμερικάνικη έκδοση της KD55XG8096.

LG SM8600 vs Sony X800G side-by-side comparison


--------------------------------------------

Αν θες να κάνεις καταλληλότερη επιλογή πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:

Απόσταση θέασης :
Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):
Συνθήκες φωτσμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):
Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : θελω να βλεπω κλασσικα τα καναλια και ταινιες απο usb με ελληνικους υποτιτλους απροβληματιστα.
Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):
Προηγούμενη tv:
Απαιτήσεις σε ποιότητα:
 
Last edited:

beetlebum

New member
15 November 2019
4
Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! τα ratings βγαζουν την LG λιγο καλυτερη. η γωνια θεασης ειναι κυριως στην ευθεία, περιπου στα 3μετρα (ξερω οτι με επαιρνε και για 55αρα ανετα αλλα λογω χωρου τοποθετησης αυτο δε μπορει να γινει). Προηγουμενη tv δεν υπαρχει οποτε διαλεξα αυτες τις 2 περισσοτερο για το design και οκ γιατι μου φανηκαν καπως καλυτερες απο αλλες με 40-50 ευρω λιγοτερα. Δεν θα βαλω 800 πραγματα παραλληλα να παιζουν ουτε μπορω να ειναι απολυτο σκοταδι οταν βλεπω ταινια. Απλα η LG εχει μια πολυ καλη εκπτωση αυτες τις μερες και ειπα μηπως αξιζει τον κοπο.

(Τωρα που οι τηλεορασεις εχουν ενα σωρο features, εμενα με νοιαζει παραλληλα να ειναι και ενα προιον ποιοτικο που θα εχει και μια διαρκεια ζωης)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Sony KD-49XG8096 Vs LG 49SM8500

Οι περσινές 55" Samsung NU7xxx είναι ικανοποιητικές λύσεις, για budget κοντά στα 500 ευρώ, όπως και η 55" Sony XF7096 (εφόσον τη βρεις διαθέσιμη). Μόνο αν είναι αδύνατο να τοποθετηθεί τέτοια διαγώνιος στον χώρο σου, κοιτάζεις για 50" LG UK6xxx, UM7xxx. Όλες με VA panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

beetlebum

New member
15 November 2019
4
Ειμαι λιγο οριακα και με την 49'αρα οποτε 55 δεν ειναι εφικτο να παρω..και γενικα εχω ακουσει λιγο καλυτερα λογια για της lg γενικα για αυτο και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 κυριως..
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Sony KD-49XG8096 vs. LG 49SM8500

Ειμαι λιγο οριακα και με την 49'αρα οποτε 55 δεν ειναι εφικτο να παρω..και γενικα εχω ακουσει λιγο καλυτερα λογια για της lg γενικα για αυτο και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 κυριως..

H 49SM8600 ειναι πιο οικονομικη (σε σκρουτζ κοιταζοντας) και υποτιθεται οτι εχει λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα....
 

beetlebum

New member
15 November 2019
4
Επειδη πηγα και τις ξαναειδα σημερα...η lg εχει ωραιο σχεδιασμο και πιασαρικα smart χαρακτηριστικα ωστοσο η sony υπερτερει σε εικονα οποτε παω προς τα εκει. Σας ευχαριστω!