Αγορά home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kompo

New member
16 July 2009
18
Παιδιά γεια σας, ενδιαφέρομαι για αγορά home cinema και θα ήθελα μια μεγάλη βοήθεια, το πρόβλημα είναι ότι είμαι εντελώς ανίδεος με το όλο θέμα, στην ουσία ξύπνησα ένα πρωί και είπα θα πάρω home cinema αυτή είναι όλη μου η σχέση με το αντικείμενο.
Διαβάζω αρκετές μέρες τώρα στο forum αλλα τα περισσότερα μου φαίνονται κινέζικα.
Ας πάω κατευθείαν στο θέμα τώρα.
Το δωμάτιο είναι γύρω στα 11 τετραγωνικά και αρκετα στριμωχτά και δυστυχώς δεν σηκώνει αλλαγές.Ξερω ότι δεν θα πάρω το καλύτερο αποτέλεσμα λόγω διάταξης αλλα δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.
Απο τις διάφορες αξιολογήσεις που έχω διαβάσει έχω επιλέξει τα εξής...
Denon avr 2600h ή Denon avrx3500h εδώ θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε ποιο να προτιμήσω(το καινούργιο μοντέλο ή το ποιο παλιό αλλα ποιο δυνατό) και απο ηχεία τα Dali Zensor 1 ή Dali Spector 2 οπου και εδώ θα ήθελα μια βοήθεια και για κεντρικό Dali Zensor Vokal ή Dali Spector Vokal.
Για sub δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος όσο για τα πισω ηχεία αυτά θα αγοραστούν στο μέλλον..
Ήθελα να μου πείτε αν είναι εντάξει αυτή η σύνθεση και αν θα δουλέψουν όλα αυτά σωστά.
Θα ήθελα ακόμη επειδή έχω πρόβλημα μετακίνησης και είμαι απο επαρχία και δεν υπάρχουν εξειδικευμένα μαγαζιά εδώ κάποιος απο Θεσσαλονικη αν γίνεται να μου προτείνει κάποιο μαγαζί που πιστεύει πως εχει τα παραπάνω ετσι ώστε να πάω και να τα ακούσω αν γίνετε.
Τηλεφώνησα στην Κινοτεχνικη που όπως διάβασα είναι το επίσημο σέρβις της Denon και μου είπαν ότι για να έχω εγγύηση πρέπει να αγοράσω το προϊόν απο την Ελλάδα και απο συγκεκριμένα μαγαζιά.Δηλαδη αν θέλω να το πάρω απο το Γερμανικό Amazon που βλέπω πως εχει πολυ καλές τιμές τι γίνετε σ αυτήν την περίπτωση δεν θα έχω εγγύηση στην Ελλάδα και θα πρέπει να το στείλω Ευρώπη?


Υ.Γ. Αν γίνετε για κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να μου απαντήσει κάποιος σήμερα γιατί υπάρχει περίπτωση να πάω αύριο ...


Ευχαριστώ...

 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εννοείται ότι το στέλνεις Γερμανία αν δεν αγοράσεις από Ελλάδα και δεν βρίσκεις άκρη ποτέ με τις βλάβες έτσι.

Το θέμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις. Ο 3500Η που έχει καταργηθεί δεν έχει Dolby Atmos Height Virtualizer που έχει ο 2600Η και θα σε βοηθήσει να έχεις επεξεργασία Atmos ακόμα και με λιγότερα ηχεία απ' όσα χρειάζονται για full atmos.
Από την άλλη είναι λίγο πιο ισχυρός και έχει την καλύτερη έκδοση του Audyssey, σε σχέση με τον 2600H, ο οποίος φέτος έχει σημαντικές βελτιώσεις και εσωτερικά που μεταφράζονται σε καλύτερο ήχο σε σχέση με τον προκάτοχό του.

Γνώμη μου; Αν δεν βάλεις 7 ηχεία, δες αυτόν με το Dolby Atmos Height Virtualizer. Έχεις και μικρό χώρο, η λίγη παραπάνω ισχύς του 3500H δεν θα σου είναι απαραίτητη στο δικό σου χώρο.

Τα Zensor επίσης είναι καταργημένη σειρά, έχει αντικατασταθεί από την Oberon. Είναι δε αρκετά ξεπερασμένα ηχητικά. Καλύτερα να δεις τη σειρά Signature E της Polk Audio αφού απ' ό,τι καταλαβαίνω κάπου εκεί θέλεις να κινηθείς οικονομικά. Και θα έχεις πολύ καλό μπάσο, ίσως ό,τι πιο γεμάτο κυκλοφορεί στην κατηγορία τιμής τους.
Τα spektor είναι πολύ εισαγωγικά ηχεία, εγώ δεν θα τα κοιτούσα καθόλου.

Στημένο πολυκάναλα πρέπει να ακούσεις κάτι εάν πας για ακρόαση. Τοποθετημένος ένας ενισχυτής σε ένα ράφι και δυο ηχεία στο ίδιο πολλές φορές ράφι είναι απλά άκυρη ακρόαση.
 

kompo

New member
16 July 2009
18
Καταρχήν σ ευχαριστώ για την super άμεση απάντηση σου... Ήταν και τα Polk στην λίστα μου αλλα οπου και αν διάβασα όλοι μιλούν για τα Dali...Μηπως γνωρίζεις ποια είναι η διαφορά των Polk signature s15 με τα Polk signature s15e?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καταρχήν σ ευχαριστώ για την super άμεση απάντηση σου... Ήταν και τα Polk στην λίστα μου αλλα οπου και αν διάβασα όλοι μιλούν για τα Dali...Μηπως γνωρίζεις ποια είναι η διαφορά των Polk signature s15 με τα Polk signature s15e?

Άλλα μεγάφωνα, άλλο crossover, άλλο μήκος στο σωλήνα powerport και περισσότερα δεσίματα στην καμπίνα. Επακριβώς όπως μου τα εξήγησε face to face o product manager της Polk.

Η τρέχουσα σειρά είναι η Signature E. Η παλιά Signature έχει καταργηθεί προ πολλού.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
BF156443-5F45-49E1-9D01-B6CED4135548.jpg6C6FB3F6-0FE0-469B-B7EA-5831251413B1.jpg
Εννοείται ότι το στέλνεις Γερμανία αν δεν αγοράσεις από Ελλάδα και δεν βρίσκεις άκρη ποτέ με τις βλάβες έτσι.

Το θέμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις. Ο 3500Η που έχει καταργηθεί δεν έχει Dolby Atmos Height Virtualizer που έχει ο 2600Η και θα σε βοηθήσει να έχεις επεξεργασία Atmos ακόμα και με λιγότερα ηχεία απ' όσα χρειάζονται για full atmos.
Από την άλλη είναι λίγο πιο ισχυρός και έχει την καλύτερη έκδοση του Audyssey, σε σχέση με τον 2600H, ο οποίος φέτος έχει σημαντικές βελτιώσεις και εσωτερικά που μεταφράζονται σε καλύτερο ήχο σε σχέση με τον προκάτοχό του.

Γνώμη μου; Αν δεν βάλεις 7 ηχεία, δες αυτόν με το Dolby Atmos Height Virtualizer. Έχεις και μικρό χώρο, η λίγη παραπάνω ισχύς του 3500H δεν θα σου είναι απαραίτητη στο δικό σου χώρο.

Τα Zensor επίσης είναι καταργημένη σειρά, έχει αντικατασταθεί από την Oberon. Είναι δε αρκετά ξεπερασμένα ηχητικά. Καλύτερα να δεις τη σειρά Signature E της Polk Audio αφού απ' ό,τι καταλαβαίνω κάπου εκεί θέλεις να κινηθείς οικονομικά. Και θα έχεις πολύ καλό μπάσο, ίσως ό,τι πιο γεμάτο κυκλοφορεί στην κατηγορία τιμής τους.
Τα spektor είναι πολύ εισαγωγικά ηχεία, εγώ δεν θα τα κοιτούσα καθόλου.

Στημένο πολυκάναλα πρέπει να ακούσεις κάτι εάν πας για ακρόαση. Τοποθετημένος ένας ενισχυτής σε ένα ράφι και δυο ηχεία στο ίδιο πολλές φορές ράφι είναι απλά άκυρη ακρόαση.

Η σειρά Spektor και ειδικότερα το 6 Λεωνίδα προτιμήθηκε από μένα όχι γιατί είναι καλύτερη σειρά από την zensor αλλά και γιατί είναι πολύ καλύτερη από την σειρά oberon και όχι μόνο .
Πως γίνεται αυτό ?Low Loss Techology...Διαφάνεια ,μεγάφωνα που αντέχουν στα πολλά ρεύματα ,γεμίζει άνετα μεγάλους χώρους ΟΧΙ δύσκολα ως προς την τοποθέτηση στα Ελληνικά σπίτια ,χαμηλό αν και εφόσον στρωθεί σφιχτό όχι σαν τρακτέρ για τον απλούστατο λόγο έπραξε το αυτονόητο ...bass reflex ψιλά στην πλάτη του ηχείου όπως στην σειρά opticon .
Το συγκεκριμένο ηχείο δεν πουλά φύκια και μεταξωτές κορδέλες -φινίρισμα πουλά ξεκάθαρα ήχο .
Συμφωνώ απόλυτα !!!!http://www.hxoseikona.gr/nea/5694-dali-spektor-6.html
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είναι giant killer τα spektor Μάκη. Τα Oberon είναι αρκετά καλύτερα. Θέλουν οδήγηση καλή όμως και στρώσιμο για να έρθουν στα ίσα τους.

Έχουν κυκλοφορήσει πολλά ηχεία από τότε. Πρέπει να κάνεις ένα update στη database που έχεις. :frown:
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είπες την μαγική λέξη Λεωνίδα giant killer και για να μην μασήσω τα λόγια μου ΝΑΙ είναι .
Εξήγησα τον λόγο πιο πάνω και να προσθέσω ακόμη ...Δεν το παλεύει με περίπλοκα κροσόβερ κτλ με την μανιμαλιστική σχεδίαση LOW LOSS δεν το παλεύει για να βγάλει μουσική ,ούτε συμπιέζει τα δυναμικά του ,το ηχείο αναπνέει στο εσωτερικό .
Τα σύγχρονα ηχεία με αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να φτιάχνονται με αυτήν την τεχνολογία που είναι σύγχρονη αλλά βλέπεις κάπου θα πρέπει να δικαιολογηθεί το κόστος,το φινίρισμα ,και το κέρδος .
Αν είχε πιο μεγάλα μεγάφωνα από τα 6,5 ακόμη πιο μεγάλη καμπίνα με αυτήν την τεχνολογία θα είχε κάνει πάταγο .
Εδώ ξεκάθαρα ακούς και την ποιότητα των ενισχυτικών που θα βάλεις από πίσω για τον απλούστατο λόγο δεν επιβάλουν τον χαρακτήρα όπως έκανε η σειρά zencor ,καλά όμως για την εποχή τους .
Πιο audiophile ηχεία πιο μουσικά ναι υπάρχουν πχ το menouet αλλά μιλάμε για ηχείο βάσης που απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό .
Είναι όμως εκπληκτικό το πως γεμίζει και το πως συμπεριφέρεται στα ελληνικά σπίτια και άσε με να έχω άποψη για τα ηχεία της Dali αφού τα έχω ακούσει ,έχω ασχοληθεί εκτεταμένα .
Το μόνο σίγουρο είναι ,όντως έχει πέσει πολύ αυτί για να το σχεδιάσουν . Θεωρώ επιβεβλημένη την ακρόαση κάθε ηχείου όπου εκεί ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του .https://www.areadvd.de/tests/test-dali-spektor-5-0-lautsprecher-set-spektor-6-spektor-2-spektor-vokal/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μάκη, μια και επικαλείσαι ως επιχείρημα τη μετάφραση ενός βραβείου EISA την οποία είχα επιμεληθεί εγώ γιατί τότε που πήρε το βραβείο το Spektor ήμουν στον ΗΧΟ, με αυτό το βραβείο που είναι πολύ νεότερο και το τρέχον συμφωνείς;

https://www.eisa.eu/awards/dali-oberon-series/?lang=el

;)
 

anj890

New member
13 May 2012
73
Όπως καταλαβαίνεις φίλε kompo, θα ακούσεις πολλά και διάφορα. Ανάλογα με το τι θέλει να πουλήσει (ή όχι) ο γράφων, ανάλογα με το τι έχει αγοράσει ο ίδιος στο σπίτι του κλπ....

Προσωπικά έχω την σειρά zensor (7, 3 και vokal) και για atmos τα rsl c34e. Το οδηγάει ένας marantz 7012. Σαν σύνολο, εξαιρετικό, για τα γούστα μου τουλάχιστον.

Τώρα το τι ακριβώς σημαίνει ότι ένα ηχείο είναι ξεπερασμένο ηχητικά, πραγματικά με .... ξεπερνάει.

Να μιλούσαμε για ενισχυτές, που απαξιώνονται σχετικά γρήγορα και όχι κάθε χρόνο (όπως κάποιοι ισχυρίζονται για ευνόητους προφανώς λόγους), να το δεχθώ. Να μου πεις κάποιος ότι ο Marantz 7010 είναι ξεπερασμένος επειδή βγήκε ο 7011 ή o 7012, το θεωρώ αν μη τι άλλο υπερβολή.

Για αγορά ηχείων, πρέπει να πας εσύ ο ίδιος να τα ακούσεις. Ίσως και τα polk audio που σου προτάθηκαν, να σου αρέσουν. Όταν έψαχνα εγώ, μου άρεσε και η σειρά bronze της monitor audio π.χ.

Αναφορικά με την αγορά από Γερμανία έχω να σου πω τα εξής: Όταν έψαχνα για τον marantz o skroutz τον είχε στα 1.420. Επισκέφτηκα ένα γνωστό κατάστημα των Νοτίων Προαστίων και η καλύτερη προσφρά που μπορούσε να μου κάνει ήταν να μου κόψει 20 ολόκληρα Ευρώ. Τον πήρα λοιπόν από Γερμανία στα 1.100 (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών). Αν πάθει κάτι οκ, είναι ένα ρίσκο. Μέχρι τώρα πάντως δεν έχει κάνει κιχ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ο SR7010 είναι ξεπερασμένος σε σχέση με τους 7011,7012 και 7013. Αυτό είναι γεγονός. Δεν υποστηρίζει το Audyssey MultEQ Editor app και ως εκ τούτου δεν μπορείς να ισοσταθμίσεις σωστά. Αυτό από μόνο του αρκεί.

Τώρα σε ό,τι αφορά τις τιμές, μάλλον μια βόλτα στα καταστήματα θα σας δείξει το αντίθετο.

Είναι σύνηθες στο χώρο να διαμορφώνεται άποψη στηριγμένη σε μια στιγμή στο χρόνο που συνέβη κάτι ή σε ένα προϊόν που κυκλοφορούσε κάποτε και αυτό να φαντάζει ως η τρέχουσα πραγματικότητα. Το εντελώς αντίθετο συμβαίνει.

Όπως και να έχει πάντως, μια ακρόαση ενός ηχείου που σε ενδιαφέρει στημένο σε πολυκάναλο σύστημα σωστά, είναι ο μόνος δρόμος για ασφαλή συμπεράσματα. Το μόνο που έχει να κάνει ο υποψήφιος αγοραστής είναι να πάει να ακούσει. Και σύγκριση με άλλο πολυκάναλο σύστημα στον ίδιο χώρο για άμεσες συγκρίσεις.

Τα υπόλοιπα είναι νάχαμε να λέγαμε... .
 

anj890

New member
13 May 2012
73
Αυτό είναι επιχείρημα περί τεχνολογικής απαξίωσης? Η πλειοψηφία των καταναλωτών ούτε καν γνωρίζει για την ύπαρξη του app, πόσο μάλλον να κάνει χρήση αυτού.

Κατά τα λοιπά, το ίδιο πρόγραμμα ισοστάθμισης έχουν όλοι τους (Audyssey XT 32).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό είναι επιχείρημα περί τεχνολογικής απαξίωσης? Η πλειοψηφία των καταναλωτών ούτε καν γνωρίζει για την ύπαρξη του app, πόσο μάλλον να κάνει χρήση αυτού.

Κατά τα λοιπά, το ίδιο πρόγραμμα ισοστάθμισης έχουν όλοι τους (Audyssey XT 32).

Σαφέστατα και είναι μεγάλο μάλιστα επιχείρημα. Τι target curve μπορείς να κάνεις με τον 7010; Δεν μπορείς απλά. Και δεν πιάσαμε καν τις υπόλοιπες βελτιώσεις από τότε που έχουν τα μοντέλα. Λέμε για το πολύ χοντρό.... που βγάζει μάτι. Συνεπώς θα έλεγα ότι δεν μπορεί καν να σταθεί σήμερα σε οποιαδήποτε σύγκριση. Το επόμενο μοντέλο, ο 7011 μπορεί.

Φυσικά και ΔΕΝ είναι το ίδιο να υποστηρίζει το app ένα μοντέλο και να μην το υποστηρίζει το άλλο. Το μοντέλο που δεν υποστηρίζει το app δεν έχει παραμετροποίηση επί της ουσίας στο Audyssey. Είναι ότι βγάλει το μικρόφωνο. Μετά αν είσαι τυχερός και σου κάνει, έχει καλώς. Αν δεν σου κάνει όμως... απλά δεν έχεις ισοστάθμιση.

Γι' αυτό λέω, ειδικά στο χώρο του AV που τα πράγματα τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα, χρειάζεται συνεχή επιμόρφωση και αναζήτηση.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Μάκη, μια και επικαλείσαι ως επιχείρημα τη μετάφραση ενός βραβείου EISA την οποία είχα επιμεληθεί εγώ γιατί τότε που πήρε το βραβείο το Spektor ήμουν στον ΗΧΟ, με αυτό το βραβείο που είναι πολύ νεότερο και το τρέχον συμφωνείς;

https://www.eisa.eu/awards/dali-oberon-series/?lang=el

;)

Η συγκεκριμένο σειρά αξιολογήθηκε ως σύνολο για Home cinema και πήρε την θέση που τους αναλογεί .
Εγώ όμως ως κάτοχος από το καλοκαίρι και οι διάφοροι review ανά τον κόσμο που το άκουσαν το αξιολόγησαν ως spektor 6 μεμονωμένα και πήρε δικαιωματικά το βραβείο .
Με το bass reflex κάτω δεν σχεδιάζεις ηχείο και δεν αφορά μόνο την Dali απλά το κάνεις για να εντυπωσιάσεις και ας ακούγεται σε ορισμένες ηχογραφήσεις σαν τρακτέρ ,εκεί που θα έπρεπε να υπήρχε διαφάνεια .
Να είσαι σίγουρος το spektor 6 θα το τιμήσω δεόντως όχι όμως εδώ ...Απλά κάποια στιγμή στον δικάναλο .

Υ.Σ Οφείλω μια απάντηση στον φίλο για να γνωρίζει .
Το spektor φορούν άλλα μεγάφωνα από την σειρά zencor,μην τα βλέπεις που μοιάζουν ως χρώμα ,πρόκειται για διαφορετική σύνθεση χαρτιού με ίνες ξύλου ,με άλλη φιλοσοφία όσον αφορά την σχεδίαση της καμπίνας με νέο σύγχρονο tweeter που είναι όλα τα λεφτά ως σειρά είναι πιο καλοκουρδισμένη .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αυτό είναι επιχείρημα περί τεχνολογικής απαξίωσης? Η πλειοψηφία των καταναλωτών ούτε καν γνωρίζει για την ύπαρξη του app, πόσο μάλλον να κάνει χρήση αυτού.

Κατά τα λοιπά, το ίδιο πρόγραμμα ισοστάθμισης έχουν όλοι τους (Audyssey XT 32).

For the record, ειμαι ξεκαθαρα συμφωνος με τον pleo.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Προσωπικά έχω για atmos τα rsl c34e.

Πες μας περισσότερα αν μπορείς.
4 ιντσα είναι τα γουφεράκια?

Απο ήχο?

Τα στρέφεις κατα βούληση με βάση την κλίση τους? (Φαντάζομαι ολόκληρο το ηχείο.)

Εύκολη εγκατάσταση σε γυψοσανίδα?
Βοηθάει καλύτερα να είναι ελεύθερα απο πίσω ή θα ήθελαν ενα καλό φύλλο πετροβάμβακα να τα σκεπάζει?
 

anj890

New member
13 May 2012
73
Σαφέστατα και είναι μεγάλο μάλιστα επιχείρημα. Τι target curve μπορείς να κάνεις με τον 7010; Δεν μπορείς απλά. Και δεν πιάσαμε καν τις υπόλοιπες βελτιώσεις από τότε που έχουν τα μοντέλα. Λέμε για το πολύ χοντρό.... που βγάζει μάτι. Συνεπώς θα έλεγα ότι δεν μπορεί καν να σταθεί σήμερα σε οποιαδήποτε σύγκριση. Το επόμενο μοντέλο, ο 7011 μπορεί.

Φυσικά και ΔΕΝ είναι το ίδιο να υποστηρίζει το app ένα μοντέλο και να μην το υποστηρίζει το άλλο. Το μοντέλο που δεν υποστηρίζει το app δεν έχει παραμετροποίηση επί της ουσίας στο Audyssey. Είναι ότι βγάλει το μικρόφωνο. Μετά αν είσαι τυχερός και σου κάνει, έχει καλώς. Αν δεν σου κάνει όμως... απλά δεν έχεις ισοστάθμιση.

Γι' αυτό λέω, ειδικά στο χώρο του AV που τα πράγματα τρέχουν με μεγάλη ταχύτητα, χρειάζεται συνεχή επιμόρφωση και αναζήτηση.

Αλλοίμονο αν ένα τρέχων μοντέλο δεν υπερτερούσε, στα σημεία τουλάχιστον, των προγενέστερων. Πως θα πουλούσαν οι εταιρείες άλλωστε. Άλλο αυτό και άλλο να λέμε ότι ο 7010 δεν μπορεί να σταθεί σήμερα, ή ότι αν δεν είμαι τυχερός, λόγω χώρου, δεν έχω ισοστάθμιση. Στο κάτω κάτω, αν έχω το μικρόβιο και τα διαθέσιμα, επενδύω στην ακουστική του χώρου, φωνάζω ένα καλιμπράτορα και φέρνω τον ήχο εκεί που πρέπει. Δεν πουλάω τον 7010 για να πάρω τον 7013, διότι το αποτέλεσμα θα ναι ακριβώς το ίδιο. Ούτε τον 7009 καλά καλά δεν μπορώ να πω outdated, παρόλο που δεν υποστηρίζει dts-x. Ο λόγος? Έναντι 20 ταινιών atmos που κυκλοφορούν (και υποστηρίζει ο 7009), κυκλοφορεί 1 ταινία σε dts-x. Για auro 3d μην μιλήσω καλύτερα.

Αnyway, επικεντρωθήκαμε στις δυνατότητες του 7010, ενώ το νόημα του αρχικού μου post ήταν τελείως διαφορετικό.

Κατ' εμέ, η εξέλιξη της τεχνολογίας στον χώρο του AV μόνο ραγδαία δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί και δεν είναι κάτι που πρέπει να προβληματίζει το μέσο χρήστη οικιακoύ κινηματογράφου. To τελευταίo μεγάλo ..... breakthrough ήταν η εισαγωγή του immersive audio και αυτό έχει κάποια χρόνια τώρα.

Απ' την άλλη, αν κάποιος έχει dedicated χώρο και χρήματα και το μικρόβιο, sky is the limit....

P.S. Τα rsl εξαιρετικά. Φοράνε διπλά 4,5 woofer. Περιστρέφονται κατά βούληση για να στοχεύουν τη θέση ακρόασης. https://rslspeakers.com/c34e-ceiling-speaker/
Τα έχω δει να χρησιμοποιούνται σε εγκαταστάσεις χιλιάδων δολλαρίων στο εξωτερικό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βασικά ο 7010 είναι ξεπερασμένος γιατί δεν μπορείς να φτιάξεις target curve. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητάμε παραπέρα. Δεν είναι η διαφορά στα σημεία. Είναι καταλυτική διαφορά.

Αν ο φίλος θελήσει ηχεία in-ceiling, κοιτάζει σε Sonance και εκεί τελειώνει λίγο πολύ και πάλι η αναζήτηση. Σε in-ceiling κοιτάμε ομοκεντρικά κατ' αρχήν, γιατί θέλουμε στο object based audio καλή συμπεριφορά εκτός άξονα που θα μας δώσει και περισσότερο coherence στη διασπορά και να είναι σημειακή πηγή. Και με pivoting tweeter αν γίνεται.

Κατόπιν επιλέγουμε μέσα από τη μεγάλη γκάμα που έχει ένας σοβαρός κατασκευαστής αρχιτεκτονικών ηχείων, υλικό κώνου και επιμέρους εξαρτημάτων μεγαφώνων, ακριβώς γιατί δεν είναι ίδιες όλες οι περιπτώσεις και ακριβώς επειδή υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας.

Ta one size fits all καλά είναι, αλλά δεν είναι απάντηση το μαλακό tweeter με μαγνήτη φερίτη σε όλες τις περιπτώσεις, ούτε το γούφερ από προπυλένιο επίσης για όλες τις περιπτώσεις και δια πάσα νόσο.

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

Αυτά που δείχνεις είναι της πυρκαγιάς ελαφρώς. Πολύ μεγάλη επιφάνεια στην τρύπα στο ταβάνι για πολύ μικρά γούφερ. Αντί να έχει ένα οκτάιντσο ας πούμε... για να έχει και νόημα τόσο μεγάλη τρύπα που θα ανοιχτεί.
 

anj890

New member
13 May 2012
73
Επειδή εσύ πουλάς Sonance, όποιος ενδιαφέρεται για in ceiling κοιτάει μόνο εκεί ε?

Καλά, ότι πεις....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επειδή εσύ πουλάς Sonance, όποιος ενδιαφέρεται για in ceiling κοιτάει μόνο εκεί ε?

Καλά, ότι πεις....

Όχι μεγάλε θα κάτσουμε να ακούσουμε κάποιον που επειδή του είπαν ότι ο ενισχυτής του δεν κάνει για πουθενά πια σήμερα από την ξινίλα του θα προσπαθήσει να μας πει ότι αξίζουν κάποια χρέπια μπροστά στα ηχεία του εφευρέτη των αρχιτεκτονικών ηχείων. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις και ό,τι παλιώνει ξεπερνιέται.

Εκεί που εργάζομαι πωλούντα άπαντα. Εγώ προσωπικά δεν πουλάω απολύτως τίποτε. Επί προσωπικού οφείλεις να ανακαλέσεις. Κάτι πιο έξυπνο θα πρέπει να βρεις να πεις. Λυπάμαι. Δεν πείθεις κανέναν.

Και ο ενισχυτής σου είναι ξεπερασμένος και τα ηχεία που έδειξες είναι για το τζάκι, βαριά για την ανακύκλωση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε άνοιγμα σχεδόν 30 πόντων για ηχείο in-ceiling βάζουν κάτι τέτοιο.

https://www.sonance.com/in-wall-in-ceiling/visual-performance/large-round-square

Δεν βάζουν 4ιντσα μιντγούφερ. Αλλά άμα στη γκάμα σου έχει μόνο ένα ηχείο σχετικό με το άθλημα, 4ιντσα θα βάζεις μόνο. Άμα είσαι μόνο του αθλήματος ξέρεις ότι πρέπει να καλύψεις όσο γίνεται επιφάνεια με κώνο.
Άμα δεν είσαι... άστα να πάνε... .