Πρόβλημα με εξωτερική καλωδίωση (Δεν μου την επιτρέπουν)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panvas

Established Member
20 October 2012
148
Γλυφαδα
Καλησπέρα
Πρόσφατα μετακόμισα και έκανα αίτηση μεταφοράς της Νόβα από το πατρικό μου ,στο διαμέρισμα που νοικιάζω,το οποίο είναι υπόγειο και δυστυχώς "βλέπει" βόρεια .
Ήρθε λοιπόν ο εγκατάστασης της ΝΟΒΑ,για να μην τα πολυλογω και σας κουράζω και εκνευρίζομαι και εγω.Δεν μας επέτρεψαν να περαστεί καλώδιο το οποίο θα "κατέβαινε έναν ακάλυπτο τοίχο.Με την πρόφαση ότι ο τοίχος έχει πρόβλημα υγρασίας και τα ροκακια που θα χρησιμοποιηθούν θα επιτείνουν το πρόβλημα.
Ειναι 4 όροφοι τον έναν δεν τον βρήκαμε ο ένας δεν είχε κάποιο πρόβλημα,η άλλη είχε και ο τελευταίος έλεγε ότι πουν οι άλλοι!
Και ρώταω τώρα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να περασω το δορυφορικό μέσω του διακλαδωτη?

Ο τεχνικός της Νόβα μου είπε χωρίς να είναι απόλυτος βέβαια,ότι συνήθως από το ισόγειο και κάτω ,δεν πάει απευθείας το καλώδιο από πάνω,αλλά σπάει σε άλλη διακλάδωση .
Το θέμα είναι ότι καλούμαι να αναλάβω ένα κόστος (ειδικά αν χρειαστεί να περαστεί κάπου καλώδιο μέσα από το σπιράλ)το οποίο δεν έχω
Ιδέα πόσο μπορεί να πάει.Και από την άλλη φυσικά δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη όρεξη να πληρώσω πολλά καθώς νοικιάζω και λόγω της φύσης της δουλειάς μου,μπορεί σε έναν χρόνο να έχω φύγει!
Για την ιστορία βρίσκομαι στο Ρέθυμνο.Και αν δεν βγάλω άκρη με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού με δικό του ηλεκτρολόγο ,εφόσον υπάρχει κάποιος που γνωρίζετε από εδώ στείλτε μου ένα pm .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Δηλαδή για ένα άτομο δεν προχωρήσατε. Το πολύ πολύ στον δικό της όροφο μην βάλετε ροκάκια.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Βάλτε ρόκα όπου σας αφήνουν. Στα άλλα μπορείτε ή να μην βάλετε τίποτα (δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα) ή να βάλετε σε ένα-δύο σημεία σιλικόνη.
Η κάθε κυρία μπορεί να βρει 1002 αφορμές μόνο και μόνο για να τσαντίζει κόσμο.
Μίλα με τον ιδιοκτήτη και πες του να κανονίσει να τους μιλήσει και να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

Με διακλαδωτή μέσω της επίγειας κεραίας, αν η καλωδίωση είναι μονοκόματη από την ταράτσα προς εσένα, αν δεν είναι πολύ παλιά, αν δεν είναι προβληματική με διάφορες ενώσεις.
Αν είσαι τυχερός με τα παραπάνω, τότε το δοκιμάζετε και βλέπετε.
 

panvas

Established Member
20 October 2012
148
Γλυφαδα
Η πολυκατοικία είναι δεκαετίας,θα δοκιμάσω,με την εσωτερική καλωδίωση.Και αν δεν βρω λύση.Θα πιέσω να γίνει εξωτερικά όπως λετε.
Γιατί δε νομίζω να μου πληρώνει κανένας τους τους μήνες που θα περνούν χωρίς να βλέπω,ούτε το "πέναλτι" ενδεχόμενης διακοπής της υπηρεσίας (που σιγά μην την διεκοπτα ούτως ή άλλως για αυτούς).

Off topic.
Έπεσα σε περίπτωση,χηρα και έχει χάσει και το παιδί της πρόσφατα και δεν σηκώνει μύγα(τι να της πεις τώρα?).Και ο ουδέτερος νυφίτσα είναι από αυτόν ξεκίνησε η βαβούρα και άκουσε η άλλη
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Παντως αν ο τοιχος ειναι τοσο προβληματικος οσο παρουσιάζεται μαλλον πρεπει να ανησυχουν μη φαει κανενας δυσμοιρος κανενα σοβα στο κεφαλι...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Παντού υπάρχουν περίεργοι. Και σε εμάς εδώ, για διάφορα θέματα. Θα ήθελα να γράψω παραπάνω αλλά δεν θέλω να θίξω κανέναν, ακόμα και γενικά μιλώντας.
Όσο μπορείς, πίεσε. Και άλλοι ένοικοι να ήθελαν κάτι άλλο, κάποια εργασία πχ ή το να βελτιώσετε κάτι στην πολυκατοικία που θα τους βόλευε, να ξέρεις πως θα πίεζαν και αυτοί.
Αν ήσουν πάντως σε εμάς, όποιος και αν σου έλεγε κάτι, θα μου χτυπούσες το κουδούνι και θα περνούσαμε μαζί και ένα και δύο καλώδια. :antlers:

Παντως αν ο τοιχος ειναι τοσο προβληματικος οσο παρουσιάζεται μαλλον πρεπει να ανησυχουν μη φαει κανενας δυσμοιρος κανενα σοβα στο κεφαλι...
Μπα, δεν νομίζω. Δεν ξέρεις (που λέει ο λόγος) τι αφορμή μπορεί να σκαρφιστεί ο κάθε περίεργος μόνο για να περάσει το δικό του.
Πόσες ραδιενέργειες, ακτινοβολίες, και δεν ξέρω τι άλλο, ακούμε τόσα χρόνια...?

Πρόσθεσε την "υγρασία", χαλάει η "ομορφιά" της πολυκατοικίας, δεν θέλουμε τέτοια πράγματα εμείς είμαστε "σοβαρές οικογένειες"... κλπ... κλπ...
Και την ίδια στιγμή τα κρεμασμένα κλιματιστικά, η βρωμιά, οι σοβάδες που κρέμονται, μπορεί καν να μην τους ενοχλούν.
 

panvas

Established Member
20 October 2012
148
Γλυφαδα
Sakis.kom
Στο δεύτερο κομμάτι που αναφέρεσαι για να καταλάβεις.Οταν είχε ήρθε ο τεχνικός της ΝΟΒΑ,για το ίντερνετ,έβρεχε.Πήγε στον κατανεμητή έτρεχαν νερά,τα οποία έπεφταν στον πινάκα του ρεύματος!Το είπα θα το κοιταζαν.Άλλα γιαυτό δεν τρέχει πρόβλημα.....
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Να εκμεταλλευτώ το νήμα του φίλου κ να πω κ μια δικια μου περιπετεια για να μην ανοιγω άλλο θέμα.
Στην πολυκατοικία που είμαι ιδιοκτήτης διαμερισματος, ένοικος έπιασε την κεραία της νοβα στο στυλο της επιγειας κεραίας μου (την τοποθετησε μονος του εγκαταστατης) χωρις να ξερω κατι εγω ή ο ενοικος της πολυκατοικίας.
Δεδομένου οτι λογω αερα (βαρδαρη) εχω το φοβο για καμμια ζημια κ για αυτο κ την κατεβασα σε υψος αφου πηγαινε σαν εκκρεμες καποιες φορες.
Το διαπιστωσα οταν πηγα στην ταρατσα να ελεγξω τον εξοπλισμο μου οπως κανω καθε χρονο.
Ζήτησα απο τον γειτονα να βγει απο τον εξοπλισμο μου.
Είναι παγια τακτικη των εγκαταστατων για ευκολία να βαζουν τα πιατα οπου βολευονται? θεωρούμαι περίεργος ??:flipout:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Καθόλου, το αντίθετο θα έλεγα !!

Να μην σου πω τι εχω δει σε εγκαταστάσεις γιατί θα γελάνε και τα lnb !!!

Antonis F
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Καλησπερα.
Και αν κατεβασεις το καλωδιο στην διαδρομη που θελεις χωρις ροκακια τι εγινε ?
Μενω στον πρωτο οροφο πολυκατοικιας (τεσσερεις οροφους ) και επειδη ηταν δυσκολο να βαλω οτιδηποτε ενδιαμεσα ,κολλησα μαζι με το καλλωδιο , διαφανο συρματοσχοινο που μπαινει στις απλωστρες.
Καθε δυο μετρα περιπου εβαλα ασπρη μονοτικη και στην ταρατσα το εδεσα σε καγκελο.
Δεν το ενοχλει ο αερας και ο ηλιος ,δεν ενοχλει κανεναν και οπτικα (το εχω σε εσωτερικη γωνια) δεν πολυφαινεται.
Εχω και καλους γειτονες (τους τα φτιαχνω) , και οκτω χρονια ειναι μια χαρα...
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,317
ΤΣΕΧΙΑ
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με εξωτερική καλωδίωση (Δεν μου την επιτρέπουν)

to Χατζησάββας Λευτέρης: Φυσικά και δεν είσαι περίεργος Λευτέρη και το λέω όχι επειδή σε ξέρω προσωπικά αλλά επειδή στην περίπτωση της κεραίας του γείτονά σου έχεις δίκιο

to cyclades: Σε ξέρω και από άλλα φόρουμ και ξέρω ότι είσαι "χαμηλών τόνων" και "καλό παιδί". Τέτοιον χρυσό γείτονα θα ήθελα και εγώ να μου έφτιαχνε την εγκατάσταση μου -bye-

Γενικά φίλοι μου όταν συμβαίνει να εμπλέκεσαι αναγκαστικά σε μια ομάδα ανθρώπων τότε είναι θέμα κατανόησης από όλους τους εμπλεκόμενους. Αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει με τίποτε η σκοπίμως δεν θέλει να καταλάβει τότε έμπλεξες.

to panvas: Επειδή τώρα ειδα οτι το θέμα σου ειναι πάνω απο ενα μήνα παλιό, πες μας αν έληξε αίσια το πρόβλημά σου, μπήκε τελικά η εξωτερική καλωδίωση?