70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγωγή από pc

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγωγή από pc

Από τις διαθέσιμες στις 70-75" ποια μοντέλα είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγωγή από υπολογιστή? (τις περισσότερες ώρες θα είναι μια μεγάλη οθόνη υπολογιστή).

Βλέπω edge led, direct led, qled, πως τις κατατάσουμε?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,975
Re: Απάντηση: Tv 65 ή 70 ή 75?

Βλέπω edge led, direct led, qled, πως τις κατατάσουμε?

1.OLED


2.LCD με VA panel με Direct LED και Full array local dimming


3.LCD με VA panel με Compensation Film Direct LED και Full array local dimming

4.LCD με VA panel με Edge LED (vertical dimming).

5.LCD με VA panel με Direct LED(global dimming) ,LCD με VA panel με Edge LED (global dimming).


6.LCD με IPS με Direct LED και Full array local dimming

7.LCD με IPS/PLS panel με Edge LED (vertical dimming)

8.LCD με IPS/PLS panel με Direct LED (global dimming) ή Edge LED (global dimming)



Οι μαρκετινίστικοι όροι QLED,Nanocell,Triluminos Display,ULED κλπ αναφέρονται στη δυνατότητα για Wide Color Gamut DCI-P3 coverage % και δεν έχουν καμία σχέση με τον οπίσθιο φωτισμό της tv.
 
Last edited:

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Απάντηση: Tv 65 ή 70 ή 75?

1.OLED


2.LCD με VA panel με Direct LED και Full array local dimming


3.LCD με VA panel με Compensation Film Direct LED και Full array local dimming

4.LCD με VA panel με Edge LED (vertical dimming).

5.LCD με VA panel με Direct LED(global dimming) ,LCD με VA panel με Edge LED (global dimming).


6.LCD με IPS με Direct LED και Full array local dimming

7.LCD με IPS/PLS panel με Edge LED (vertical dimming)

8.LCD με IPS/PLS panel με Direct LED (global dimming) ή Edge LED (global dimming)



Οι μαρκετινίστικοι όροι QLED,Nanocell,Triluminos Display,ULED κλπ αναφέρονται στη δυνατότητα για Wide Color Gamut DCI-P3 coverage % και δεν έχουν καμία σχέση με τον οπίσθιο φωτισμό της tv.

Ευχαριστώ για τη μεταφορά του θέματος και την κατάταξη τεχνολογιών φωτισμού.
Εχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τις εξελίξεις, καθώς η τελευταία φορά ήταν όταν αγόρασα πριν χρόνια την τελυταία καλή και vfm 50" πλασμα της Panasonic ου είχε βγει μισοτιμής προσφορά στο Πλαίσιο για λίγες μέρες.

Ο σκοπός του ποστ μου, εφόσον υποστηριχθεί, είναι εν όψει Black Friday να κάνουμε μια "ιεραρχημένη" short list, με συγκεκριμένες σειρές ή μοντέλα τηλεοράσεων που θα μπορούσαν να θεωρηθούν vfm και ευκαιρίες αγοράς, για τη χρήση που περιγράφεται (αναπαραγωγή από υπολογιστή).
 
Last edited by a moderator:

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγ

Με μια σύντομη αναζήτηση στο Σκρουτζ, από 70" και άνω, direct LED με σειρά αύξουσας τιμής είναι οι παρακάτω:

1. LG 70UM7100
2. LG 70UM7450
3. Toshiba 75VL5A63DG
4. LG 75UK6200
5. LG 75UM7110
6. LG 75UM7000
7. LG 75UK6500
8. LG 75UM7600

Δεν αναγράφω τιμές καθώς διαφέρουν ανά κατάστημα, στα φθηνότερα καταστήματα είναι μεταξύ 819€ και 1330€, φαντάζομαι στις αλυσίδες λίγο ακρβότερα.
Παρατηρώ πως οι περισσότερες είναι LG, έχοντας ακούσει καλά λόγια για την υποστήριξη, ένας λόγος παραπάνω (αν και δεν ξέρω αν καλύπτονται όλοι οι εισαγωγείς από την επίσημη LG).
Τα παραπάνω μοντέλα, direct LED, έχουν και καλή αναλογία τιμής προς το μέγεθος.
SONY & SAMSUNG με direct LED ξεκινούν οι τιμές τους από 1500-1800€ και τις άφησα εκτός λίστας.


Από τα παραπάνω μοντέλα, γνωρίζουμε ποια έχουν το καλύτερο (ή λιγότερο κακό...) πάνελ;
Ποια θα δώσουν καλύτερη εικόνα;

Άλλες παρόμοιες προτάσεις αγοράς να έχουμε υπόψιν για προσφορές;
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Re: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγωγή απ

Κατά την γνώμη μου να πας σε: LCD με VA panel με Direct LED και Full array local dimming

Αφού θα χρησιμοποιείς την τηλεόραση πολλές ώρες με υπολογιστή, νομίζω ότι οι OLED δεν ενδείκνυνται.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 70"-75" TV με την καλύτερη ποιότητα εικόνας

Για τις LG, 70" - VA panels, 75" IPS panels.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Απάντηση: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγ

Έχετε κάποιο site για να βρειτε τα χαρακτηριστικα του panel.
Με δυσκολία αναφέρουν οι εταιρείες το VA-IPS panel, πόσο μάλιστα για το Full array, edge κλπ κλπ
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπ

Κατά την γνώμη μου να πας σε: LCD με VA panel με Direct LED και Full array local dimming

Αφού θα χρησιμοποιείς την τηλεόραση πολλές ώρες με υπολογιστή, νομίζω ότι οι OLED δεν ενδείκνυνται.

Αν και δεν ζω με το φόβο burn in (και την πλασμα την είχα στον υπολογιστή, με πολύ ωραία εικόνα και δεν με ανησύχησε ποτέ), βλέπω τις εντυπωσιακές OLED αλλά δεν θέλω να δώσω τόσο πολλά χρήματα για να μείνω ξανά κοντά στις 50''.
Θεωρώ πολύ ποιοτική την εικόνα που ήδη έχω σε 50" από την plasma της Panasonic. Σε oled πάνω από 55'' οι τιμές είναι εξωφρενικές. Οπότε λόγω κόστους και μόνο δεν τις παίρνω υπ' όψιν ακόμη.
Επίσης, βλέπω σε βιτρίνες και πολύ καλή εικόνα από LCD, παράδειγμα τις περσινές Qled ή τις XF της SONY, και εφόσον υπάρχει τόσο "αξιοπρεπής" εικόνα σε αρκετά μεγαλύτερο μέγεθος και με λιγότερα χρήματα, προσανατολίζομαι προς τα κει.

Δεν παρακολουθώ καθόλου σειρές και μοντέλα εδώ και καιρό, γι αυτό προσπαθώ με τις συμβουλές σας, να εντοπίσω τηλεοράσεις σε καλή τιμή, που να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέγεθος ενώ διατηρούν μια ικανοποιητική ποιότητα εικόνας (τα smart, ήχος, απόδοση σε αθλητικά και λοιπά χαρακτηριστικά δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα).
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: 70"-75" TV με την καλύτερη ποιότητα εικόνας

Για τις LG, 70" - VA panels, 75" IPS panels.

Ισχύει όντως αυτό;
Σε σελίδες καταστημάτων που έκανα μια σύντομη αναζήτηση, στην περιγραφή αναφέρουν IPS.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Απάντηση: Re: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και

Αν βάλεις ένα καλής ποιότητας αρχείο Full HD (πχ netflix, blu ray) μια χαρά θα σου φανούν και οι "φτηνές" 70ρες ή 75ρες. (τουλάχιστον για τα δικά μου μάτια). Και για σκοτάδι ένα VA panel πάντα προτιμάται...
Για 4Κ, HDR, WCG εκεί τα πράγματα ζορίζουν και όντως μια τηλεόραση τηλεόραση με διπλά λεφτά έχει διαφορά.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: 70-75" ποιες tv είναι με καλύτερη ποιότητα εικόνας για Netflix και αναπαραγ

Έχετε κάποιο site για να βρειτε τα χαρακτηριστικα του panel.
Με δυσκολία αναφέρουν οι εταιρείες το VA-IPS panel, πόσο μάλιστα για το Full array, edge κλπ κλπ

Τυχαία βρήκα αυτό: https://www.displayspecifications.com/en

Δεν ξέρω όμως αν έχεις όλα τα μοντέλα, πιθανόν να διαφέρουν οι κωδικοί ανά ήπειρο, και είναι και λίγο δύσκολο στην αναζήτηση.