Σύστημα 3.1 για μελλοντική αναβάθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Καλησπέρα στην παρέα,
είμαι στη φάση που σχεδιάζω να στήσω ένα νέο σύστημα, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί σε ένα ορθογώνιο δωμάτιο ~20μ² με χρήση home cinema/μουσική 50/50.
Προς το παρόν θα λειτουργήσει ως 3.0, με 1ο στάδιο αναβάθμισης σε 3.1 και 2ο στάδιο (μελλοντικά) μάλλον σε surround σύστημα.

Από πλευράς εικόνας είμαστε ακόμη αρκετά πίσω και βραχυπρόθεσμα δεν προβλέπεται η μετάβαση σε 4Κ και υπερσύγχρονες κωδικοποιήσεις, αλλά σίγουρα θα γίνει και αυτή η αναβάθμιση εν ευθέτω χρόνω.

Ότι αφορά στα ηχεία και ως την οικονομικότερη (στοιχειωδώς) αξιοπρεπή λύση, ξεχώρισα τα σετ:
  • σειρά Polk Signature S: S20e & S35e= ~500
  • σειρά Q Acoustics 30xx: 3020i & 3090i= ~500
  • σειρά Elac Debut: Debut B6.2 & Debut C6.2= ~600
σε συνδυασμό με κάποιον του επιπέδου Denon AVR-X1600h, AVR-X2600h, AVR-X3500h, Marantz SR6012, SR6013 (ή κάποιον αντίστοιχο) και κάποιο sub. (αν και κάποια από αυτά δεν διεκδικούν δάφνες από πλευράς αισθητικής...)

και ως την επόμενη λύση κάποιους από τους συνδυασμούς:
  • σειρά Dali Oberon: Oberon 3 & Oberon Vocal= ~1000
  • σειρά Elac Uni-Fi: Uni-Fi BS U5 & Uni-Fi CC U5= ~1000
  • σειρά Klipsch Reference: PR600m & RP-600C= ~1100
  • σειρά KEF Q: KEF Q350 & KEF Q650c= ~1200
μαζί με κάποιον Denon ή Marantz 5ετίας-7ετίας (π.χ. SR6008 ή αντίστοιχο) και ένα λίγο χειρότερο μεταχειρισμένο sub...

Σίγουρα μου διαφεύγουν κάποιοι συνδυασμοί που είναι καλύτεροι ή/και οικονομικότεροι, οπότε ρίξτε προτάσεις ελεύθερα...
Προσπαθώντας να μην ξεπεράσω ιδανικά τα 1500-1700 για όλο το 3.1 σύστημα, τί θα προτείνατε ως καλύτερη και πιο ευέλικτη επιλογή μακροπρόθεσμα;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ιδανικος χωρος οφειλω να ομολογησω τα 20 τ.μ. για home cinema και μουσικη αλλα δεν διευκρινισες αν ειναι σαλονι ή dedicated. Να τολμησω να φανταστω σαλονι και παρουσια ασθενες φυλου απ την αναφορα σου ως προς το design?

Marantz 6013 (μονοδρομος κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη) και elac θα καλυψουν τις μουσικες σου απαιτησεις και θα εισαι και μελλοντικα καλλυμενος.
Οπωσδηποτε μετα ενα καλο υπογουφερ (svs 12") κι εδω ειμαστε για τα υπολοιπα.
Υπομονη βεβαια να πεσουν κι αλλες προτασεις στο τραπεζι, προβλεπεται να ειναι ενδιαφερουσα η συζητηση εδω.

Μη ξεχασεις να μας παρουσιασεις και το χωρο σου με το συστημα σου στην κατηγορια "παρουσιασεις συστηματων" να κανουμε και το οφθαλμολουτρο μας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Πέρα από την δεδομένη παρουσία της συζύγου, ακόμη και εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να συμβιβαστώ με την αισθητική των Debut B6.2... Διάβασα πολλά διθυραμβικά σχόλια για τον ήχο τους σε σχέση με την τιμή τους, αλλά πραγματικά πιστεύω πως είναι ένα από τα ηχεία εκείνα τα οποία το προστατευτικό κάλυμμα τα ομορφαίνει...:bang:

Ακόμη και ξεπεράσω τον σκόπελο της αισθητικής όμως, με τον συνδυασμό SR6013 και Debut B6.2, οικονομικά θα πρέπει να ξεχάσω το sub...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
3.1 άρα ξεχνάς τα περσινά μοντέλα κατ' ευθείαν. Πας σε κάτι με Atmos Height Virtualizer. Μονόδρομος εδώ. Έκλεισε.

Στη συνέχεια πας και ακούς τα φετινά μοντέλα με το Atmos Height Virtualizer σε 3.1 στους συνδυασμούς των ηχείων που σε ενδιαφέρουν. Εννοείται με το Audyssey ρυθμισμένα κλπ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πέρα από την δεδομένη παρουσία της συζύγου, ακόμη και εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να συμβιβαστώ με την αισθητική των Debut B6.2... Διάβασα πολλά διθυραμβικά σχόλια για τον ήχο τους σε σχέση με την τιμή τους, αλλά πραγματικά πιστεύω πως είναι ένα από τα ηχεία εκείνα τα οποία το προστατευτικό κάλυμμα τα ομορφαίνει...:bang:

Ακόμη και ξεπεράσω τον σκόπελο της αισθητικής όμως, με τον συνδυασμό SR6013 και Debut B6.2, οικονομικά θα πρέπει να ξεχάσω το sub...
Το σαμπ δεν το ξεχναμε ποτε, υπομονη κι αργοτερα πρωτα ο Θεος οταν θα εισαι ετοιμος το προχωρας, αργα και σταθερα βηματα κι ολα γινονται.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
3.1 άρα ξεχνάς τα περσινά μοντέλα κατ' ευθείαν. Πας σε κάτι με Atmos Height Virtualizer. Μονόδρομος εδώ. Έκλεισε.

Στη συνέχεια πας και ακούς τα φετινά μοντέλα με το Atmos Height Virtualizer σε 3.1 στους συνδυασμούς των ηχείων που σε ενδιαφέρουν. Εννοείται με το Audyssey ρυθμισμένα κλπ.
Αν αποκλείσω τα παλαιότερα μοντέλα, τότε θα περιορίσω κατά πολύ το budget για τα ηχεία και το sub.
Για παράδειγμα, εάν επιλέξω τον 6014 ωστε να έχει pre out και αρκετή δύναμη, τότε θα μου μείνουν θεωρητικά 300 για ηχεία και sub...! :bigcry:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δες τον AVR-X3600H εναλλακτικά του SR6014.

Πιο κάτω πας σε επτακάναλα μοντέλα, δηλ. SR5014 & AVR-X2600H.

Αν θέλεις έλα μια μέρα να ακούσεις πως δουλεύει το Atmos Height Virtualizer στον 6014 και τον 2600H για να καταλάβεις.
Δουλεύει ωραία ακόμα κι αν το περιεχόμενο δεν είναι atmos.
Τώρα που προστέθηκε μάλιστα εκτός από τα Blu-ray player και ένα PS4 Pro, θα καταλάβεις βάζοντας on και off το Virtualizer πόση διαφορά κάνει.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
θεωρω μονοδρομος ως ξεκινημα ειναι ο denon 3600 για να τον εχεις αρκετα χρονια και πολλη αργοτερα θα προσθεσεις και τελικο πανω σε αυτον.
οπωσδηποτε ακροαση των ηχειων, οσα περισσοτερα μπορεις.
προσωπικα αν και το κεντρικο ειναι σημαντικοτατο μερος του συστηματος δεν θα το επερνα αμεσως ,αλλα θα επερνα μαζι με το ζευγαρι ηχειων που αγοραζα ενα sub .
το sub ειναι εξισου σημαντικο με το κεντρικο και εχεις καλυτερη διαχείριση των ηχειων σου και ακους ποιο καλα τη μουσικη σου.
μετα προσθετης το κεντρικο,τα σαραουντ, αργοτερα δευτερο σαμπ.
βεβαιος το ομορφο αυτο ταξίδι ειναι δικο σου και εσυ αποφασιζεις πως θα ταξιδευσεις.
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Δες τον AVR-X3600H εναλλακτικά του SR6014.

Πιο κάτω πας σε επτακάναλα μοντέλα, δηλ. SR5014 & AVR-X2600H.

Αν θέλεις έλα μια μέρα να ακούσεις πως δουλεύει το Atmos Height Virtualizer στον 6014 και τον 2600H για να καταλάβεις.
Δουλεύει ωραία ακόμα κι αν το περιεχόμενο δεν είναι atmos.
Τώρα που προστέθηκε μάλιστα εκτός από τα Blu-ray player και ένα PS4 Pro, θα καταλάβεις βάζοντας on και off το Virtualizer πόση διαφορά κάνει.

Ευχαριστώ κατ'αρχάς για την πρόσκληση, αλλά είναι πρακτικά κομματάκι δύσκολο , έως αδύνατο...
Άλλωστε ελοχεύει ο κίνδυνος, του να δω και ακούσω πράγματα που να θέλω να αποκτήσω... :D

Δυστυχώς ούτε ο 2600Η θα με καλύψει αφού δεν έχει pre outs, οπότε η αμέσως οικονομικότερη επιλογή είναι ο 5014,
ο οποίος θα πρέπει αναγκαστικά να συνδυαστεί με μια εισαγωγική σειρά ηχείων και υπογούφερ,
π.χ με τα Q Acoustics 3020i + 3090i + 3060s
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
το συγκεκριμένο αθλημα δεν θελει βιασύνες.
3600 +2 ηχεια και σιγα σιγα.
αφου το ξεκινας καντο σωστα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
το συγκεκριμένο αθλημα δεν θελει βιασύνες.
3600 +2 ηχεια και σιγα σιγα.
αφου το ξεκινας καντο σωστα.
Συμφωνω στο σκεπτικο, διαφωνω στον εξοπλισμο, 6013 με elac ή polk και σιγα σιγα υπογουφερ - κεντρικο - περιφερειακα και θα στησει σουπερ συστημα ηχου - εικονας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
θεωρω μονοδρομος ως ξεκινημα ειναι ο denon 3600 για να τον εχεις αρκετα χρονια και πολλη αργοτερα θα προσθεσεις και τελικο πανω σε αυτον.
οπωσδηποτε ακροαση των ηχειων, οσα περισσοτερα μπορεις.
προσωπικα αν και το κεντρικο ειναι σημαντικοτατο μερος του συστηματος δεν θα το επερνα αμεσως ,αλλα θα επερνα μαζι με το ζευγαρι ηχειων που αγοραζα ενα sub .
το sub ειναι εξισου σημαντικο με το κεντρικο και εχεις καλυτερη διαχείριση των ηχειων σου και ακους ποιο καλα τη μουσικη σου.
μετα προσθετης το κεντρικο,τα σαραουντ, αργοτερα δευτερο σαμπ.
βεβαιος το ομορφο αυτο ταξίδι ειναι δικο σου και εσυ αποφασιζεις πως θα ταξιδευσεις.
Το πρόβλημα είναι πως το κεντρικό το χρειάζομαι περισσότερο από όλα, κυρίως επειδή θέλω να βελτιώσω τον ήχο της τηλεόρασης.
Φοβάμαι πως ένας πολυκάναλος του επιπέδου 3600Η (ή κάποιος αντίστοιχος), θα αναγκαστεί να συνοδέψει ηχεία τα οποία θα είναι κατώτερα από αυτά που του αρμόζουν, ή (ακόμη χειρότερα) θα μείνει μόνος πάνω στο έπιπλο μέχρι να βρεθούν τα χρήματα για κάποια αντίστοιχα ηχεία και υπογούφερ...
:flipout:
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
το συγκεκριμένο αθλημα δεν θελει βιασύνες.
3600 +2 ηχεια και σιγα σιγα.
αφου το ξεκινας καντο σωστα.

Συμφωνώ, ειδικά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα, η βιασύνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος!
Μήπως όμως η αγορά ενός πολύ καλού πολυκάναλου, ανήκει σε αυτήν ακριβώς τη λογική;

Μήπως δηλ. προσπαθώ να ενσωματώσω ευκολίες και καλούδια ενός επιπέδου, το οποίο δεν είμαι έτοιμος να πληρώσω;
Μήπως είναι καλύτερα να περιμένω λίγο ώστε να περάσουν οι τεχνολογίες αυτές σε μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων, ή (γιατί όχι;) να πέσουν και λίγο οι τιμές των πολυκάναλων;
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Συμφωνω στο σκεπτικο, διαφωνω στον εξοπλισμο, 6013 με elac ή polk και σιγα σιγα υπογουφερ - κεντρικο - περιφερειακα και θα στησει σουπερ συστημα ηχου - εικονας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

διαθέτει και ο 6013 το Atmos Height Virtualizer;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ευχαριστώ κατ'αρχάς για την πρόσκληση, αλλά είναι πρακτικά κομματάκι δύσκολο , έως αδύνατο...
Άλλωστε ελοχεύει ο κίνδυνος, του να δω και ακούσω πράγματα που να θέλω να αποκτήσω... :D

Δυστυχώς ούτε ο 2600Η θα με καλύψει αφού δεν έχει pre outs, οπότε η αμέσως οικονομικότερη επιλογή είναι ο 5014,
ο οποίος θα πρέπει αναγκαστικά να συνδυαστεί με μια εισαγωγική σειρά ηχείων και υπογούφερ,
π.χ με τα Q Acoustics 3020i + 3090i + 3060s

Ο 5014 με τα Polk S20e (προσοχή στη σειρά) και ένα sub SVS, όλα σε τιμές Black Friday που υπάρχουν εδώ και μερικές εβδομάδες, ενδεχομένως να βγαίνει στο budget σου. Δεν είμαι σίγουρος πάντως. Αλλά η αίσθησή μου είναι ότι βγαίνει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
διαθέτει και ο 6013 το Atmos Height Virtualizer;
Νομιζω οχι αν το θες σωνει και καλα, 6014 με 100 ευρω επιπλεον.

Σημ. Μη ξεχναμε υπαρχει και το multi quote στην πλατφορμα, μη γεμιζουμε με απαντησεις διαφορας των δυο λεπτων της ωρας.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Συμφωνώ, ειδικά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα, η βιασύνη είναι ο χειρότερος σύμβουλος!
Μήπως όμως η αγορά ενός πολύ καλού πολυκάναλου, ανήκει σε αυτήν ακριβώς τη λογική;

Μήπως δηλ. προσπαθώ να ενσωματώσω ευκολίες και καλούδια ενός επιπέδου, το οποίο δεν είμαι έτοιμος να πληρώσω;
Μήπως είναι καλύτερα να περιμένω λίγο ώστε να περάσουν οι τεχνολογίες αυτές σε μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων, ή (γιατί όχι;) να πέσουν και λίγο οι τιμές των πολυκάναλων;

Όπως σου έγραψα και πριν, επειδή το Black Friday στην Ελλάδα είναι κουκουρούκου και κανείς δεν την παίρνει στα σοβαρά (και καλά κάνει) τα περισσότερα καταστήματα έχουν βάλει τιμές Black Friday από την αρχή Νοεμβρίου. Όχι στο internet φυσικά, αλλά μέσα στο κατάστημα. Συνεπώς ό,τι ψωνίσεις θα πρέπει να το ψωνίσεις από τώρα μέχρι το τέλος του μήνα.
Μετά ανεβαίνουν οι τιμές.

Εάν δεν πάρεις τώρα, πολύ απλά τον άλλο μήνα θα ψωνίσεις τα ίδια σε ακριβότερες τιμές.

Αλλιώς του χρόνου πάλι.