Αγορά Philips OLED804?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Kαλησπερα και καλως σας βρηκα! Προκειται να αγοράσω για πρωτη φορα τηλεοραση (εχω να δω 4+ χρονια καθως απο τοτε που μετακομισα δεν αγορασα ποτε). Ο χωρος που θα μπει ειναι στο υπνοδωματιο μου. Αποσταση μεταξυ των τοιχων 290cm. Με συνολικες απωλειες (επιτοιχια βαση-παχος τηλεορασης, αποσταση προσκεφαλου απο τοιχο) χοντρικα στα 30-40cm, μιλαμε για αποσταση θεασης 250-260cm. Ειμαι αναμεσα σε 3 μοντελα: 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754.

Για το πρωτο δεν εχω κάποια ερωτηση. Για το δευτερο το οποιο εχει ενσωματωμενο ηχειο στη βαση μπορει καποιος να μου πει τι γινεται αν εγω θελω να βαλω την τηλεοραση στο τοιχο; Δε μπορω να βρω κανενα review που να απανταει στην ερωτηση μου. Τελος εχω κανει μια προπαραγγελια της oled754 στα 999 με 5χρονια εγγυηση. Δε ξερω αν θα την ολοκληρωσω. Για την 754 το υλικο στο ιντερνετ υπαρχει με το σταγονομετρο και ειναι και λαθος. Mονο το displayspecifications γραφει οτι εχει bluetooth και πανελ 120Hz. Και τα 2 δεν ισχυουν.

Ευχαριστω. (πειτε και μια γνωμη σχετικα με τις ιντσες)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

Αν δεν θα προβάλλεται κυρίως τηλεοπτικό, την OLED.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
https://avclub.gr/forum/showthread.php/169331-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%C

Το μονο δίλλημα που εχω ειναι μεταξύ αυτής και της 55Q60R. Προφανώς ξερω τι παίρνω στη μια και στην άλλη περίπτωση αλλα με 250 ευρω λιγότερα εχω και το ΚΕΦΑΛΙ μου ήσυχο απο burn-in (και απο local dimming-σχετικά με υπότιτλους) και χαίρομαι την τηλεοραση χωρίς να σκεφτομαι όλες τις παραδοχές των oled. Απο την άλλη, το 999 για oled ακούγεται αρκετά δελεαστικό...
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συγκεκριμένα μια προτροπή της Philips στο manual με κανει να ξενερωνω και με βάζει σε σκεψεις:

Avoid displaying static content or images with static parts displayed over a longer period (>20m).

Το θεωρώ τρελή υπερβολή αλλα αυτο γράφει στο manual της 754.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

Ίσα ίσα .... έχουν κάνει τεστ που κρατάει πολλές βδομάδας και έχουν δείξει ότι δεν υπάρχει φόβος burn in και ότι είναι περισσότερο ψυχολογική η ιδέα

Ο βασικός λόγος που δεν έχουμε όλοι oled είναι οι τιμές τους... κάτι πρέπει να κρατήσουν και οι εταιρείες σαν premium μοντέλο για να πουλάνε ακριβά... πάντα το έκαναν άλλωστε ..
Επίσης υπολόγιζε και την επέκταση εγγύηση αν πάρεις ακριβή τηλεόραση ...

Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο νήμα προχθές.....

Εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζω για το burn-in και τις OLED...

Υποθέτω ότι διάβασε το παραπάνω link, το οποίο γράφει αναλυτικότατα τα πάντα σχετικά με το ερώτημά σου.

Στη θέση σου θα αφιέρωνα λιγο χρόνο για να διαβάσω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και να διαμορφώσω την δική μου άποψη.

Θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Υ.Γ.: Ούτως ή άλλως όποια κι αν πάρεις, εσύ θα την πληρώσεις κι εσύ θα πρέπει να την χαρείς.

.............
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

Προφανώς ξερω τι παίρνω στη μια και στην άλλη περίπτωση αλλα με 250 ευρω λιγότερα εχω και το ΚΕΦΑΛΙ μου ήσυχο απο burn-in (και απο local dimming-σχετικά με υπότιτλους) και χαίρομαι την τηλεοραση χωρίς να σκεφτομαι όλες τις παραδοχές των oled.

Δεν έχει σημασία η πραγματικότητα, σημασία έχει εσύ πως νιώθεις.

Αν μπορείς κάθε μέρα να ανοίγεις την τηλεόραση σου και να μην σκέφτεσαι ότι είναι χειρότερη απο αυτή που μπορούσες να έχεις αλλά να χαίρεσαι που δε θα αφήσει σημάδι, πάρε lcd.

Προχθές που χάζευα στο στοκ του Κωτσόβολου, μπήκε ένας και ζήτησε κουζίνα εμαγιέ για να μην του λερώνεται όπως η κεραμική! Οπως την βρίσκει κανείς, απλά να ξέρουμε γιατί το κάνουμε :2thumb22sup:
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

H χρηση που θα κανω θα ειναι ταινιες, netflix, σιγουρα ποδοσφαιρικοι αγωνες και σιγουρα youtube. Στα 2 τελευταια θα υπαρχουν σιγουρα στατικες εικονες/logo. H μαξιμουμ χρηση της τηλεορασης ανα ημερα δε θα είναι πανω απο 4-5 ωρες.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
https://ibb.co/qFZ4Vby

Φυσικος ρυθμος ανανεωσης 60
Υποστηριζομενοι ρυθμοι ανανεωσης 60

Επισης αφου η 754 ειναι μια 803 (ιδιο πανελ) +dolby vision +dolby atmos +καλυτερο επεξεργαστη -android προκυπτουν αυτες οι διαφορες κατω στον συγκεντρωτικο πίνακα;

https://pixeltv.it/philips-oled-754-recensione/
https://pixeltv.it/philips-oled803-recensione/
 
Last edited by a moderator:

johnka

New member
10 December 2008
11
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Επισης αφου η 754 ειναι μια 803 (ιδιο πανελ) +dolby vision +dolby atmos +καλυτερο επεξεργαστη -android προκυπτουν αυτες οι διαφορες κατω στον συγκεντρωτικο πίνακα;

https://pixeltv.it/philips-oled-754-recensione/
https://pixeltv.it/philips-oled803-recensione/

Αντιγράφω από το review που ανέβασες:
"Philips OLED754 is fitted with a Wrgb matrix panel (so with an additional fourth white sub-pixel), the OLED panel used is made by LG Display, and is the same used in many quality products such as LG C9 and even more expensive models."
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Αντιγράφω από το review που ανέβασες:
"Philips OLED754 is fitted with a Wrgb matrix panel (so with an additional fourth white sub-pixel), the OLED panel used is made by LG Display, and is the same used in many quality products such as LG C9 and even more expensive models."

Σε ενα πανελ ολα μπορει να γίνουν. Πρακτικά την εταιρεία δε την συμφέρει να φτιάξει 2 πανελ. Φτιάχνει ενα πανελ και κλειδώνει λειτουργίες μέσω firmware. Θα μου πεις γιατι να το κανουν; Δε ξερω. Ισως για αυτο την έχουν προωθήσει ως low entry budget oled.

Εγω πάντως ακομα δεν εχω βρει πουθενά οτι ειναι 120hz. Αντιθέτως ανακαλύπτω συνεχεια πηγες που ειναι 60.
 
Last edited by a moderator:

johnka

New member
10 December 2008
11
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχεις δίκιο, 60 είναι σύμφωνα με το ελληνικό manual.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα έχει 100/120Hz με MCFI,αλλά θα τσεκαριστεί και σε κατάστημα για να υπάρξει απόδειξη ή καλύτερα κάποιος κάτοχος μπορεί να το τσεκάρει AVClub Motion Test: The HD Generation

Philips TV overview range line up 2019
2019-09-27_Toengels-Philips-Blog_Philips-TV-Overview-Range-Line-up_2019.png


source:[toengel.net]
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Mε την τηλεοραση ασχολούμαι ενδελεχώς το τελευταίο 10ημερο μιας και ήθελα να την παρω. Γενικα σαν ατομο ειμαι ψειρας και να μια στιγμή που επικροτει την ιδιότητα αυτη. Πριν προβώ σε αγορά ψάχνω τα παντα. Απο τη στιγμή που παρουσιάστηκε μου "βρωμισε" λιγο η δουλεια. Βγάζεις την 803 +dolby vision & atmos στην ιδια τιμη;-μου κίνησε τη περιέργεια. Η εισοδος της στην αγορά με την ταμπέλα "low entry budget oled" απο τη philips + η προσφορά του Κωτσόβολου αμέσως στα 999 ενω η τηλεοραση βγήκε αρχές Σεπτεμβρίου αν δε κανω λαθος + η μεγάλη διαφορα στο σκορ απο το pixeltv.it με έκανε να ασχοληθώ περαιτέρω. Όπως και να χει εχω κλείσει μια προπαραγγελία στα 999 με 5ετη ΕΓΓΥΗΣΗ. Εχω δικαίωμα απάντησης μέχρι 1/12. Μπορει να μη με νοιαζει το γεγονός οτι ειναι 60Hz διότι το 99% του περιεχομένου ειναι <30fps αλλα μου κάθεται ασχημα στον εγκεφαλο οτι θα δωσω 1000ρικο για 60Hz panel παρόλο που ξερω πως δεν εχει σημασια. Όπως και να χει η παράταση συνεχίζεται και ευτυχως ειναι μεσα η BF. Ακομα και τωρα ΜΑΚΑΡΙ τελικά να ειναι 120Hz....



Όσοι την έχετε, είστε ευχαριστημένοι; Έχετε να προσάψετε κάποιο παράπονο;
 
Last edited by a moderator:

dimus13

New member
25 May 2010
41
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το panel της 803 εχει η καλυτερα της c8 c9 οπως και αλλες oled αν οχι ολες εφοσον ο ΜΟΝΟΣ κατασκευαστης oled tv panel ειναι η LG.Το πανελ ειναι 120hz.Το hdr support ή το dolby vision μπαινουν με ενα firmware update.Οπως και η υποστηριξη στις θυρες hdmi.Τωρα η πολιτικη καθε εταιρειας ειναι αλλου παπα.ευαγγελιο.Μπορει να μπαινει και μεσα που λεει ο λογος ή να ειναι το μοντελο κραχτης ωστε να κερδισει μεριδιο αγορας.
 

nikoskazanakis

Established Member
18 June 2010
166
Re: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

Φίλε η γνώμη μου είναι για "δεύτερη" TV υπνοδωματίου να μην πας σε OLED, εκτός του οικονομικού είναι και το θέμα του burn-in, αλλά και πάλι λέω, απ' αυτά που γράφεις πας για 2η TV, όχι την κύρια. Γιατί να τους τα δίνεις άσκοπα; Στις λίγες ώρες που θα βλέπεις δηλαδή, θα καταλαβαίνεις τη διαφορά του 0,01 nit στο μαύρο μιας καλής VA από το 0 της OLED? Ταπεινή μου γνώμη πάντα...

Από 'κει και πέρα τις "εξεζητημένες" λύσεις της Phillips με το ηχείο, τις θες απαραίτητα; Την δε 8804 που την βρήκες, δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα, στο Σκρουτζ αγνοείται. Γιατί δε πας στην απλή 50PUS7304/54/94? Να περιμένεις λίγο να πέσει κάποια γύρω στα 500 (που θα πέσει και ακόμα παρακάτω) και χτύπα την. Από 'κει και πέρα υπάρχουν και της LG κάποιες αξιόλογες (και πιο φτηνές) προτάσεις σε 50'' με VΑ, αν και εγώ θα έπαιρνα την Phillips λόγω Ambilight και Android. Κοίτα και προς Panasonic μεριά λίγο, βλέπω καλά στοιχεία στην TX-50GX810E, αν και δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ στην Ελλάδα και μάλλον θα είναι ακριβή (VA, Dolby Vision κλπ.). Μακριά από Samsung.

Για τον ήχο παίρνεις όποτε θες μετά μια μπάρα, που θα μπαίνει σε οποιαδήποτε μελλοντική σου TV. Ενώ τα φορετά ηχεία μιας TV τα χάνεις μόλις την δώσεις. Και ο συνδυασμός αυτός, TV με "και καλά" καλή μπάρα από κάτω δικιά της ποτέ σχεδόν δεν είναι vfm (εκτός του ότι μόλις την δώσεις, τα χάνεις όλα).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

Για την 754 το υλικο στο ιντερνετ υπαρχει με το σταγονομετρο και ειναι και λαθος. Mονο το displayspecifications γραφει οτι εχει bluetooth και πανελ 120Hz. Και τα 2 δεν ισχυουν.

Ευχαριστω. (πειτε και μια γνωμη σχετικα με τις ιντσες)

ποιος σου είπε ότι δεν έχει πάνελ 100Hz;
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Η αρχική τιμή επανήλθε και με παζάρι κατεβαίνει μέχρι 1299 ευρώ. Υποθέτω ότι στο BF θα ξαναπέσει στα 999.
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Πολλά μπορεί φιλε μου. Μπορεί ακόμα και να ξεστοκαρει «ευαισθητα» oled panel ή κάποια που της περισεψαν, εισάγοντας ένα low budget μοντέλο στην αγορα ώστε να τα διώξει. Μπορεί και τπτ από όλα αυτά. Το πάνελ της 754 πάει ταβάνι 60. Δε με νοιάζει αν είναι 120 κλειδωμένο. Καταλαβαίνεις πως στο λέω (καλοπροαίρετα και φιλικά πάντα).
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έπειτα από check που έκανα σε κατάστημα την 55OLED754 έχει κανονικά 100/120Hz panel με MCFI.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: Είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα : 50PUS8804, 50PUS7504, 55OLED754

ποιος σου είπε ότι δεν έχει πάνελ 100Hz;

Έπειτα από check που έκανα σε κατάστημα την 55OLED754 έχει κανονικά 100/120Hz panel με MCFI.