Αναβαθμιση 3.1 σε 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Ξεκινησα να στηνω το home cinema στο σαλονι μου στο περσινο black Friday με Dali Zensor 3 R & L, Dali Zensor Vokal και Denon BT550. Ενα budget συστημα για να ξεινησω απο καπω, μιας και τα βρηκα σε καλες τιμες. Το καλοκαιρι προστεθηκε sub, το XTZ 12.17 EDGE και τωρα σειρα εχουν τα πρωτα surround ηχεια. Σκεφτομουν τα αντιστοιχα της Dali Zensor pico, αλλα ειναι καπως μεγαλα και εχω περιορισμενο χωρο. Τωρα ειμαι πιο κοντα στα Polk Audio S10e, ειναι καπως πιο ακριβα αλλα ειναι λιγο πιο μικρα. Πως σας φαινονται; Σε αντιστοιχες τιμες τι αλλο υπαρχει; Επισης για stand εχω καταληξει σε αυτο καθως στο skroutz δεν βρηκα κατι αξιολογο:
https://www.amazon.de/dp/B006L422VO...precher+ständer&qid=1574008249&s=ce-de&sr=1-3


ΥΓ: Επομενο βημα μετα το 5.1 ειναι το 7.1 με την αντιστοιχη αναβαθμιση του AV receiver.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Επειδή τυγχάνει τα pico zensor να τα έχω ως ηχεία surround θα σου έλεγα μιας και διαθέτεις τα υπόλοιπα σε dali zensor να τα προτιμήσεις μιας και θα δέσουν απόλυτα με τα υπόλοιπα, βρες τρόπο λόγου του χώρου σου και βάλτα. Οσο για τις βάσεις που αναφέρεσαι και αυτές τις έχω απο παλιό σύστημα και κάθονται παρκαρισμένες γιατί δεν κάνουν για το συγκεκριμένο τύπο ηχείων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι κάνουν οι βάσεις που βλέπεις. Θα βρίσκει το ηχείο στην κούρμπα που κάνει το πόδι. Είναι για μικρά δορυφοράκια η βάση αυτή.

Τσέκαρε βάσεις από Norstone αν μπορείς. Είναι εκπληκτικές για τα χρήματα που κοστίζουν.

https://www.norstone-design.com/product-page/stylum-2?lang=en
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Επειδή τυγχάνει τα pico zensor να τα έχω ως ηχεία surround θα σου έλεγα μιας και διαθέτεις τα υπόλοιπα σε dali zensor να τα προτιμήσεις μιας και θα δέσουν απόλυτα με τα υπόλοιπα, βρες τρόπο λόγου του χώρου σου και βάλτα. Οσο για τις βάσεις που αναφέρεσαι και αυτές τις έχω απο παλιό σύστημα και κάθονται παρκαρισμένες γιατί δεν κάνουν για το συγκεκριμένο τύπο ηχείων.

Θα μπουν δεξια και αριστερα απο γωνιακο καναπε και επειδη εκει ειναι διαδρομος προς την εξωτερικη πορτα το μεγεθος αυτο φοβαμαι οτι θα εμποδιζει. Θελω τα ηχεια να ειναι στερεωμενα καλα πανω στις βασεις ωστε να εχουν καλη σταθεροτητα, οχι απλα να καθονται.

Οσο για βάσεις έχω αυτές που βγαίνουν σε διάφορα ύψη, λίγο τσιμπημένες σε τιμή αλλά πολύ καλές και σίγουρα θα δέσουν σωστά με τα ηχεία pico και όχι μόνο...


https://www.audioshow.gr/el/καταστη...ands/taga-harmony-tss-76g-black-ζευγοσ-detail

Ωραια βαση, αλλα καπως μεγαλη για το χωρο που εχω διαθεσιμο, Επισης πιστευω οτι θα ειναι καπως κοντη. Ο καναπες ερχεται σε υψος περιπου 72-73cm, οποτε θα ηθελα το ηχειο να ειναι στα 74 cm υψος. Υπαρχουν βασεις που να παιρνουν το Zensor Pico και να ειναι τουλαχιστον στα 74cm;
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Αυτή που σου έδειξα είναι στα 76cm υπάρχει και 90cm καθώς και 60cm. Οσο το να κάθονται απλώς επάνω στην βάση τα ηχεία το ξέρω ότι είναι και επικίνδυνο και όχι μόνο στην δική σου περίπτωση. Εγώ προσωπικά έχω βάλει βιομηχανική ταινία διπλής όψεως σε τετραγωνάκια 2-2 στις 4 άκρες και μια στο κέντρο και είναι τέρας σιγουριάς εκτός και αν πάρεις σβάρνα όλοι την βάση και την γκρεμίσεις (πράγμα που μου έχει συμβεί στο παρελθόν :smash:)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για τα surround δεν τις θες τις βάσεις; Άρα θα πρέπει το ηχείο να είναι πιο πάνω από την πλάτη του καναπέ. Επομένως δες τις norstone στα 76 εκατοστά που βγαίνουν. Stylum 3 νομίζω είναι το μοντέλο.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Οσο για τον ενισχυτή που έχεις και σχετικά με την μελλοντική αναβάθμισή του μονόδρομος ο denon 1600h kai 2600h που διαθέτουν και virtual ήχο atmos που έχει αναφέρει και ο pleo σε αρκετά νήματα.
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Επειδή τυγχάνει τα pico zensor να τα έχω ως ηχεία surround θα σου έλεγα μιας και διαθέτεις τα υπόλοιπα σε dali zensor να τα προτιμήσεις μιας και θα δέσουν απόλυτα με τα υπόλοιπα, βρες τρόπο λόγου του χώρου σου και βάλτα. Οσο για τις βάσεις που αναφέρεσαι και αυτές τις έχω απο παλιό σύστημα και κάθονται παρκαρισμένες γιατί δεν κάνουν για το συγκεκριμένο τύπο ηχείων.

Οσο για βάσεις έχω αυτές που βγαίνουν σε διάφορα ύψη, λίγο τσιμπημένες σε τιμή αλλά πολύ καλές και σίγουρα θα δέσουν σωστά με τα ηχεία pico και όχι μόνο...

https://www.audioshow.gr/el/καταστη...ands/taga-harmony-tss-76g-black-ζευγοσ-detail

Αυτή που σου έδειξα είναι στα 76cm υπάρχει και 90cm καθώς και 60cm. Οσο το να κάθονται απλώς επάνω στην βάση τα ηχεία το ξέρω ότι είναι και επικίνδυνο και όχι μόνο στην δική σου περίπτωση. Εγώ προσωπικά έχω βάλει βιομηχανική ταινία διπλής όψεως σε τετραγωνάκια 2-2 στις 4 άκρες και μια στο κέντρο και είναι τέρας σιγουριάς εκτός και αν πάρεις σβάρνα όλοι την βάση και την γκρεμίσεις (πράγμα που μου έχει συμβεί στο παρελθόν :smash:)

Εχεις αρχισει να με πειθεις να ξερεις... Εγω το βρισκω σε 50, 60 και 80 εκατοστα. Νομιζω το 80αρη εννοεις, σωστα; Με μια καλη ταινια διπλης οψης πιθανον να ειναι πολυ καλα. επισης η μιση βαση θα ειναι κατω απο τον καναπε οποτε και αυτο σιγουρα θα βοηθησει. Το μονο που μενει ειναι να δω πως θα πεισω την κοπελα μου που μολις το ακουσε δεν ενθουσιαστηκε καθολου :(
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Αναβαθμιση 3.1 σε 5.1

Εχεις αρχισει να με πειθεις να ξερεις... Εγω το βρισκω σε 50, 60 και 80 εκατοστα. Νομιζω το 80αρη εννοεις, σωστα; Με μια καλη ταινια διπλης οψης πιθανον να ειναι πολυ καλα. επισης η μιση βαση θα ειναι κατω απο τον καναπε οποτε και αυτο σιγουρα θα βοηθησει. Το μονο που μενει ειναι να δω πως θα πεισω την κοπελα μου που μολις το ακουσε δεν ενθουσιαστηκε καθολου :(
Ε κανε της κι εσυ κανα δωρο, ετσι που πας;
Στα υπολοιπα συμφωνω με kleanthi και pleo.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Το πρόβλημα με τις γυναίκες ξεπερνιέται με μόνο ένα τρόπο. Δεν ρωτάς το παρουσιάζεις ως τετελεσμένο και αυτό πάει και τέλειωσε, εσύ μιλάς για την κοπέλα σου εμείς για την σύζυγο, φαντάσου πόσο ευκολάκι είναι :2thumb22sup: Να ξέρεις ότι με την βιομηχανική ταινία διπλής όψεως και όχι την λεπτή την απλή δεν πάει πουθενά. Για να καταλάβεις πολύ παλιά που είχα ηχεία πάνω σε βάσεις με αυτόν τον τρόπο όταν ήρθε η στιγμή για να τα ξεκολλήσω είδα και έπαθα για να τα ξεχωρίσω, βέβαια είχα κάνει και την βλακεία και είχα βάλει πολύ, γιαυτό και τώρα 2-2 κομματάκια στις 4 άκρες άντε και μια στο κέντρο και είσαι οκ. Ολα μου τα ηχεία πάνω στις βάσεις μόνο με αυτόν τον τρόπο και ησυχάζω
Για την ταινία μιλάω σαν αυτή που στα βιομηχανικά παίρνεις όσο θέλεις και όχι όλο το καρούλι. Ενδεικτικά η παρακάτω με πολλές επιλογές στο φάρδος...
https://www.skroutz.gr/s/19018152/Wurth-Ταινία-Διπλής-Όψης-08949104-4mm-x-10m.html
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Μέτρησα μόλις τώρα την βάση 76cm με τις ακίδες και τα αντιολισθητικά που έχει
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για να δεις πως είναι ακριβώς οι βάσεις σε σχέση με το ύψος του καναπέ, έλα να τις δεις. Τις χρησιμοποιούμε σε όλα τα 5.1 που έχουμε στημένα.
Α ναι. Και στο σύστημα με τον 2600H που σου πρότεινε ο Κλεάνθης.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Pleo και κάτι άσχετο με το παρόν νήμα.
Επειδή μου έχει κατσικωθεί το virtual atmos στην καινούργια σειρά θέλω να σε ρωτήσω μιας και έχεις κατ'ιδίαν άποψη.
Με το Dolby Atmos Height Virtualization που διαθέτουν οι φετινές σειρές δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα απο το αν επιλέξω ηχεία atmos τοποθετημένα επάνω στα μπροστινά ηχεία ή τουλάχιστον εφάμιλλο αποτέλεσμα ????? γιατί η τοποθέτηση σε ταβάνι απλά δεν παίζει σαν υλοποίηση.
Ειμαι σε σκέψη για αλλαγή ενισχυτή ή για ηχεία atmos upfiring. Ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή ????
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Το πρόβλημα με τις γυναίκες ξεπερνιέται με μόνο ένα τρόπο. Δεν ρωτάς το παρουσιάζεις ως τετελεσμένο και αυτό πάει και τέλειωσε, εσύ μιλάς για την κοπέλα σου εμείς για την σύζυγο, φαντάσου πόσο ευκολάκι είναι :2thumb22sup: Να ξέρεις ότι με την βιομηχανική ταινία διπλής όψεως και όχι την λεπτή την απλή δεν πάει πουθενά. Για να καταλάβεις πολύ παλιά που είχα ηχεία πάνω σε βάσεις με αυτόν τον τρόπο όταν ήρθε η στιγμή για να τα ξεκολλήσω είδα και έπαθα για να τα ξεχωρίσω, βέβαια είχα κάνει και την βλακεία και είχα βάλει πολύ, γιαυτό και τώρα 2-2 κομματάκια στις 4 άκρες άντε και μια στο κέντρο και είσαι οκ. Ολα μου τα ηχεία πάνω στις βάσεις μόνο με αυτόν τον τρόπο και ησυχάζω
Για την ταινία μιλάω σαν αυτή που στα βιομηχανικά παίρνεις όσο θέλεις και όχι όλο το καρούλι. Ενδεικτικά η παρακάτω με πολλές επιλογές στο φάρδος...
https://www.skroutz.gr/s/19018152/Wurth-Ταινία-Διπλής-Όψης-08949104-4mm-x-10m.html

Μέχρι τώρα έτσι τα έχω φέρει όλα, αλλά είναι μικρός ο χώρος (σχετικά) και έχει αρχίσει να ξινίζει... Φυσικά δεν την χάλασε που είδε απόψε το The Shining σε 4K HDR στην 65 C9 OLED... Άβυσσος η ψυχή της γυναίκας! Έχω μπλέξει και με κάτι πλυντήρια-στεγνωτηρια που «χρωστάω» όποτε καταλαβαίνεις....
ΥΓ: Όταν θα θέλω να το πάω σε 7.1, προβλέπω πόλεμο!

@ Pleo Δυστυχώς δεν παίζει από κοντά... Είμαι από επαρχία (Κυκλάδες)
@ Kleanthis Sorry έκανα λάθος, τις μπέρδεψα με του Pleo, που είμαι πιο κοντά λόγω χρώματος (τα έχω όλα σε λευκό), Thnx και για το λινκ για την ταινία όπως και για τον ενισχυτή, για 7.1 φαίνεται τέλειος! Αν και υπάρχει μια περίπτωση, να βάλω και Atmos ηχεία στο μέλλον όποτε θέλει σκέψη, πάντως για 7.1 τον κρατάω στα υπόψην!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Κάπου το μπερδεύεις ή μου φαίνεται !!!! Οι συγκεκριμένοι ενισχυτές εννοείτε ότι κάνουν για dolby atmos, εκτός και πας για περισσότερα κανάλια....
 

kapetanios89

New member
2 May 2019
69
Κάπου το μπερδεύεις ή μου φαίνεται !!!! Οι συγκεκριμένοι ενισχυτές εννοείτε ότι κάνουν για dolby atmos, εκτός και πας για περισσότερα κανάλια....

Κανάλια εννοώ! Λάθος μου δεν το ξεκαθάρισα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αγαπητέ, το χαρακτηριστικό αυτό είναι μεγάλη βοήθεια για όσους δεν μπορούν να έχουν για τον Α ή Β λόγο τα επιπλέον ηχεία για atmos. Εννοείται ότι αν έχεις set-up ηχείων atmos τότε δεν το χρειάζεσαι.

Επειδή είσαι εκτός Αθηνών, το καλύτερο που μπορώ να κάνω από εδώ είναι να παραθέσω το σχετικό link από το νήμα που αφορά τους Denon & Marantz 2019-2020.

Εδώ ο βραβευμένος με EISA 2019-2020 AVR-X2600Η την περίοδο που έπαιρνε το update για το Height Virtualizer.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/168442-Denon-Marantz-AV-Receivers-2019-2020/page13

Παρεμπιπτόντως, στην αντανάκλαση της οθόνης φαίνονται οι βάσεις της Norstone....
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Η ερώτηση συνοπτικά που ζητά απάντηση είναι.
Dolby Atmos Height Virtualization vs upfiring speaker