SOUNDBAR for PC GAming/Movies 4 επιλογές

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω 2 Soundbars! Το ένα Soundbar θα συνδεθεί με 55" OLED C9 της LG σε σαλόνι ΜΟΝΟ για ταινίες (όχι μουσική)

και το δεύτερο θα μπει σε PC με SONY 50" XF9000 που χρησιμοποιείται ως gaming και για ταινίες

οι επιλογές που έχω

SAMSUNG HW Q90 : 7.1.4 soundbar with surround υποστηρίζει ATMOS DOBLY αξία πάνω από 1,000
POLK AUDIO MAGNIMAX SR: soundbar 5.1 υποστηρίζει chromecast αξία (γερμανία 700 )
JBL 5.1 BAR : surround soundbar 5.1 chromecast (αξία γερμανία 600 )
και τέλος soundblaster katana αξία 220

Ποία προτείνετε εσείς παιδιά?
Πείτε μου...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
Τον απαιτούμενο χώρο που θα χρειαστεί για να δουλέψει σωστά η HW Q90 τον έχεις; Χρειάζεται να ισαπέχουν κάποιες επιφάνειες στο χώρο σου για να δουλέψει σωστά.

Για gaming την Katana θα προτιμούσα γιατί έχει τις ρυθμίσεις soundblaster για gaming και παίρνει και headset.

Η Polk είναι πολύ δυνατή και η JBL επίσης, αν και πηγαίνει προς EOL γιατί παρουσιάστηκε η νέα γενιά.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
Διαλέξα αυτά τα μοντέλα γιατί ´´εχουν wireless surround speakers!

1: ποίο είναι το EOL? δεν το βρίσκω
2:: να πάρω την κατάνα παρόλου που έχει ΜΟΝΟ 75 w ισχύ?
3: είναι τόσο καλύτερο η samsung soundbar???
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
EOL σημαίνει End Of Life.

Ας περιοριστούμε λοιπόν σε εκείνες με ασύρματα ηχεία.

Αν μιλάμε για immersive ήχο, τότε η αίσθησή μου είναι πως το Harman group θα δώσει τα ρέστα του ηχητικά στον πραγματικό αντικαταστάτη της Bar 5.1 που όμως δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Συνεπώς αν πας για full immersive εμπειρία σε ηχομπάρα, περίμενε και μην πάρεις την Samsung, η οποία όπως είπα χρειάζεται σωστή τοποθέτηση για να δουλέψει όπως πρέπει.

Πάμε τώρα στις surround ηχομπάρες με ασύρματα ηχεία. Εκεί έχεις να επιλέξεις πρακτικά μεταξύ του μεγαλύτερου sub της Bar 5.1, χωρίς να υπολείπεται πολύ εκείνο της Magnifi MAX SR, ωστόσο εκείνο της Bar 5.1 είναι πιο εντυπωσιακό, και των ευκολιών που έχει η Polk σε ό,τι αφορά το Chromecast.

Βλέπω κοιτάς άλλο μοντέλο JBL από αυτό που περιγράφω, χωρίς ασύρματα πίσω ηχεία ή κάνω λάθος; Δηλαδή από την καινούργια γενιά, μοντέλο.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
EOL σημαίνει End Of Life.

Ας περιοριστούμε λοιπόν σε εκείνες με ασύρματα ηχεία.

Αν μιλάμε για immersive ήχο, τότε η αίσθησή μου είναι πως το Harman group θα δώσει τα ρέστα του ηχητικά στον πραγματικό αντικαταστάτη της Bar 5.1 που όμως δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Συνεπώς αν πας για full immersive εμπειρία σε ηχομπάρα, περίμενε και μην πάρεις την Samsung, η οποία όπως είπα χρειάζεται σωστή τοποθέτηση για να δουλέψει όπως πρέπει.

Πάμε τώρα στις surround ηχομπάρες με ασύρματα ηχεία. Εκεί έχεις να επιλέξεις πρακτικά μεταξύ του μεγαλύτερου sub της Bar 5.1, χωρίς να υπολείπεται πολύ εκείνο της Magnifi MAX SR, ωστόσο εκείνο της Bar 5.1 είναι πιο εντυπωσιακό, και των ευκολιών που έχει η Polk σε ό,τι αφορά το Chromecast.

Βλέπω κοιτάς άλλο μοντέλο JBL από αυτό που περιγράφω, χωρίς ασύρματα πίσω ηχεία ή κάνω λάθος; Δηλαδή από την καινούργια γενιά, μοντέλο.

Το JBL πού λέω είναι αυτό https://www.jbl.com/bar-series/JBLBAR51BLKAM.html

Θέλω να έχω ηχεία από πίσω!

Τώρα πάμε στο θέμα του gaming! Ποία να πάρω για ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ? η katana καλή είναι??? φτάνουν τα 75w?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
Για μικρό σαλόνι και gaming προσανατολισμό αρκεί η Katana αλλά οι άλλες είναι σαφώς δυνατότερες.
 

zanat0s

Established Member
24 May 2010
158
new zimbabwe
Να σου πω Pleo!
εγώ τώρα παίζω με τα Logitech Z905(μια από τις καλύτερες αγορές της ζωής μου από το 2008!!!) ακόμα τα έχω χωρίς το μεσαίο ηχείο (που απλώς κάπου το έχω βάλει)
και μου αρέσει η ισχύς του 500W,

Μετακομίζω με την γυναίκα σε σπίτι μας και δεν θέλει να ΔΕΙ ΚΑΛΩΔΙΑ! για αυτό πηγάινω σε soundbar με surround ηχεία. Νομίζω θα στεναχωρηθώ να πέσω στα 75w της κατάνα.

Τώρα για LG Soundbar ούτε λόγος δλδ???
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,650
Αθήνα
Έχεις δύο πλαινούς τοίχους που να ισαπέχουν έτσι ώστε να φτάνει σωστά η πληροφορία των surround στη θέση ακρόασης; Γιατί η Samsung δεν έχει ρυθμίσεις για τον ήχο τέτοιες ώστε να διαχειριστείς την ανάκλαση. Επίσης και οι υπόλοιπες αποστάσεις θα πρέπει να είναι σωστές, στα υπόλοιπα μεγάφωνα.

Γι' αυτό λογικά αν θες immersive καλό από ηχομπάρα, περίμενε να δεις τι ετοιμάζει η JBL που βγάζει γενικότερα καλύτερες ηχομπάρες.

Αν τώρα πας στις δύο προαναφερθείσες 5.1 της JBL και της Polk νομίζω και οι δυο θα σε καλύψουν, καμία δεν θα σε απογοητεύσει κάπου, απλά έχουν κάποια υπέρ η μια και η άλλη μεταξύ τους.