Ηγγικεν η ωρα να καταργηθει η τιβι.. αλλα τί?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grigoris

New member
12 March 2009
57
Καλημερα


Μετα απο χρονια που παρακολουθω, ηρθε η ωρα (και τα οικονομικα) να ζητησω τη γνωμη σας για ενα θεμα που οσο κι αν εψαξα και διαβασα, δε βρηκα κατι παρομοιο υπο συζητηση. Θα ειμαι συντομος, ομως!

Βασικα εχω μια 55αρα τιβι και τη βαρεθηκα, σκεφτομαι να την αντικαταστησω με projector και για να να παω σε πολυ μεγαλυτερη διασταση και για να βλεπω πιο ξεκουραστα.


  • Πηγη και χρηση: κυριως απο itx-htpc (4790K). 10-15 ωρες την εβδομαδα, κυριως browsing, λιγοτερο cinema και iptv.
  • Αναλυση: 1080Ρ? Για τους παραπανω λογους. Υποθετω 720Ρ θα με ταλαιπωρησει στο browsing, 4K ακριβο
  • Διασταση οθονης: μαξ 100 ιντσες
  • Χωρος: θεαση στα 3,5 μετρα, τοιχος στα 4 μετρα
  • Tοποθετηση: "ιδανικα" στα 3,5 μετρα (ακριβως απεναντι απο το κεντρο της οθονης), μπορω και ακριβως μπροστα-κατω στην οθονη (ultra short throw). Προτιμω το πρωτο
  • Περιβαλλον: σχετικα σκοτεινο, καθημερινες βλεπω μονο βραδυ, ΣΚ υπαρχει σχετικα παχια κουρτινα, ισως κλεινω και το ρολο
  • Γωνιες θεασης: Δε με απασχολουν, ειμαι σχεδον ευθεια μπροστα
  • Τεχνολογια: Τεινω προς led/laser για να αντικαταστησω πραγματικα την τιβι (να μη λυπαμαι τη λαμπα, να μη χρειαζεται warm-up/cool down)
  • Θορυβος: Αν μπει πανω απο το κεφαλι μου θα προτιμουσα να ακουγεταια ελαφρια. Ο xiaomi laser λενε οτι χαλαει τον κοσμο.
  • Budget: 1000? Βεβαια εχω δει και αυτον https://www.skroutz.gr/s/17027084/Dell-P519HL.html
Θα παιξει αυτο το προτζεκτ ή παει για ναυαγιο? Ή μηπως δεν τα εχω σκεφτει καλα? :ban-aki:

Τα μοναδικα μοντελα που εχω βρει στην αγορα και ΙΣΩΣ μου κανουν ειναι αυτα. Γιατι ειναι τοσο λιγα..?

https://www.skroutz.gr/s/17620840/LG-PF50KS.html (αλλα δεν εχω καταλαβει αν μπορω να τον κανω ζοομ για να δειχνει 100 ιντσες απο τα 3,7μ και 600 lumens)
https://www.skroutz.gr/s/19266204/Acer-PD1520i.html
https://www.skroutz.gr/s/17027084/Dell-P519HL.html
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά γενικά έχεις δει ταινία σε προβολέα;
το λέω γιατί η εικόνα που βγάζουν μπορεί μεν να είναι μεγάλη και εντυπωσιακή , αλλά είναι ταυτόχρονα και διαφορετική σε σχέση με αυτήν της τηλεόρασης
 
  • Like
Reactions: leandros

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ένας 1080p DLP της κατηγορίας home cinema στα 700-900 ευρώ, έχει καλύτερη εικόνα από τους περισσότερους κινηματογράφους...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ένας 1080p DLP της κατηγορίας home cinema στα 700-900 ευρώ, έχει καλύτερη εικόνα από τους περισσότερους κινηματογράφους...

:SFGSFGSF: +1000 Dlp 700-900e................για να δεις ουσιαστική διαφορά μετά πρέπει να δώσεις πάνω από τα 3Χ χρήματα.

Benq w2000+ εχω και είναι σκυλί.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά γενικά έχεις δει ταινία σε προβολέα;
το λέω γιατί η εικόνα που βγάζουν μπορεί μεν να είναι μεγάλη και εντυπωσιακή , αλλά είναι ταυτόχρονα και διαφορετική σε σχέση με αυτήν της τηλεόρασης

φανταζομαι βρε παιδια εννοει αν εχω δει προτζεκροτα να παιζει σε σπιτι για να τον συγκρινω με την τηλεοραση που εχω οσον αφορα την αποδοση στην εικονα.
Ναι, εχω δει projectors φθηνους που ουτε καν δεν αντικαθιστουν μια τηλεοραση και αλλα μηχανακια που πραγματικα φαινονται τελεια! :guitarist:
Αλλα δεν εχω δει κανεναν που να χρησιμοποιει led/laser που ειναι και το ζητουμενο ωστε να τον εχω ψιλο-always on!

Ένας 1080p DLP της κατηγορίας home cinema στα 700-900 ευρώ, έχει καλύτερη εικόνα από τους περισσότερους κινηματογράφους...

Αυτος εδω δηλαδη κανει για αυτο το setup? DLP, αλλα με LED.
https://www.skroutz.gr/s/19266204/Acer-PD1520i.html
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Το οποιο τι σημαινει? Οτι πχ δε θα εχει πιστοτητα για cinema? Αλλα καλη ακριβεια για χρηση pc και browsing?

Αρα μενω με μονη επιλογη τον ακριβο Dell P519HL? Κι αυτος για γραφειο ειναι, αλλα σε αυτο το review λεει οτι και για χρηση home cinema.
https://www.projectorreviews.com/dell/dell-advanced-projector-p519hl-laser-projector-review/

Εχω μπερδευτει εντελως τωρα..
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Μα γιατί κοιτάζεις σε άκυρες εταιρείες όπως dell και acer? Αυτές εξ´ορισμού παράγουν data προβολείς. Θα σου πουν και τα παιδιά..

Κοιταζω για led προβολεις 1080Ρ. Και μετα αν μπορουν να δωσουν 100 ιντσες απο τα 3,7 μετρα.
Για παραδειγμα, ειχα δει και τους προβολεις που προτεινε ο προλαλησαντας, ο Philips Screeneo S4 εχει Throw ratio 1.2:1, αρα απο τα 3,7μ δε γινεται να δωσει μονο 100 ιντσες. Ο δε Philips Screeneo S6 βλεπω οτι εχει μεγιστη αποσταση προβολης 2.85μ.

Οποτε πραγματικα ειναι σα να μην εχω καμια επιλογη περα απο 1-2 data projectors σε μια τιμη μεχρι 1000-1500 ευρω. Εγω νομιζα οτι θα βρω τοσα μοντελα να ταιριαζουν που δε θα ξερω ποιο να διαλεξω.. :huh2:

Με επιφυλαξη βεβαια ολα τα παραπανω γιατι διαβαζω εδω και δυο μερες.
Ο dell θα ειναι κακη αγορα..? :blush:
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Κοιταζω για led προβολεις 1080Ρ. Και μετα αν μπορουν να δωσουν 100 ιντσες απο τα 3,7 μετρα.
Για παραδειγμα, ειχα δει και τους προβολεις που προτεινε ο προλαλησαντας, ο Philips Screeneo S4 εχει Throw ratio 1.2:1, αρα απο τα 3,7μ δε γινεται να δωσει μονο 100 ιντσες. Ο δε Philips Screeneo S6 βλεπω οτι εχει μεγιστη αποσταση προβολης 2.85μ.

Οποτε πραγματικα ειναι σα να μην εχω καμια επιλογη περα απο 1-2 data projectors σε μια τιμη μεχρι 1000-1500 ευρω. Εγω νομιζα οτι θα βρω τοσα μοντελα να ταιριαζουν που δε θα ξερω ποιο να διαλεξω.. :huh2:

Με επιφυλαξη βεβαια ολα τα παραπανω γιατι διαβαζω εδω και δυο μερες.
Ο dell θα ειναι κακη αγορα..? :blush:

Έχω έναν Sony HW10 (δεκαετίας) και μια χαρά βγάζει 110 ιντσες απο τα 4 μέτρα. Τον είχα πάρει μέσα στα όρια τιμής που θέτεις...
Αποκλείεται να μην υπάρχουν σύγχρονοι προβολείς με αυτά τα χαρακτηριστικά. Κοίτα σε BenQ, Sony, Epson, Optoma, κλπ.
Ψάξε για προβολείς Home Cinema γιατί αυτοί που αναφέρεις είναι Data, δεν κάνουν για video. Εκτός αν θες να προβάλλεις παρουσιάσεις στο PowerPoint ας πούμε...

Ο BenQ W2000+ που σου πρότειναν προηγουμένως είναι μια καλή και οικονομική λύση (για 1080p).
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Αυτος δεν ειναι led, οποτε δεν κανει (γιατι δε θα εχω τηλεοραση πλεον). Αλλα πραγματικα βρε παιδια, τους εχω ψαξει ολους. Εκανα το homework μου και δε βρηκα καποιον που να μου κανει και λεω δεν μπορει, ξερω οτι δεν ξερω, οποτε ας ρωτησω.
Για παραδειγμα: (σε led/laser, 1080P)

  • LG PF50KS - throw ratio fixed, 100" βγαζει μονο απο τα 3 μετρα και μονο 600 lumens, μπραβο LG
  • Acer PD1520i - αναφερθηκαμε, κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data
  • LG HF65LSR - ειναι ultra short throw
  • Philips Screeneo S4 - αναφερθηκαμε, throw ratio fixed
  • LG PF1000UT - ειναι ultra short throw
  • Viewsonic X10-4K - throw ratio fixed, 100" βγαζει μονο απο τα 1.77 μετρα
  • Philips Screeneo S6 - αναφερθηκαμε, μεγιστη αποσταση προβολης 2.85μ.
  • LG HF80LSR - throw ratio περιορισμενο, 100" βγαζει μαξ απο τα 3.1 μετρα
  • Dell P519HL - κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data
  • Acer PL6510 - κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data
  • InFocus INL3148HD - κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data (και 2 χιλιαρικα!)
  • xiaomi - ειναι ultra short throw
  • BenQ LH770 - κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data (εχουμε ηδη φτασει 2700 ψαχνοντας)
  • Epson EH-LS100 - ειναι ultra short throw
  • Acer UL6500 - throw ratio fixed, 100" βγαζει μονο απο τα 2.54 μετρα
  • Sony VPL-PHZ10 - κανει αυτο που πρεπει, αλλα ειναι data

Υπαρχει λυση περα απο data projector? Δεν ξερω, εχω απογοητευτει, ισως η τεχνολογια με τις laser/led λαμπες να ειναι τοσο πρωιμη ετσι ωστε να ειναι δυσκολο να εχουν μεταβλητο throw ratio.

Δηλαδη ο acer που κανει 900, ειναι τοσο κακος? Γιατι στο βιντεο δεν ειδα κατι (με το ανειδικευτο ματι μου βεβαια) που να δειχνει ασχημο.

https://www.youtube.com/watch?v=Rn71d1JWsd4


Ή ο dell στα 1500 φαινεται ετσι σε σπιτι, (αλλα τραβηγμενος με πολυ φτωχη καμερα λογικα)

https://www.youtube.com/watch?v=oVFgCnCi9RM
https://www.youtube.com/watch?v=uOwvjuPTrI0
https://www.youtube.com/watch?v=GdaOh_Uo0EE
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Data προβολεας συνηθως, οριζεται καποιος, οπου το native καδρο του και η native αναλυση του, δεν ειναι (16:9 και 1920Χ1080 ή παραπανω)

Οι προαναφερθεντες acer και dell, αναφερουν αναλυση 1920Χ1080 καθως και native aspect ratio 16:9.

Δυο αλλοι δυο παραγοντες που θα τους συναντησουμε σε data dlp προβολεις, ειναι πως οι data (με χαμηλοτερη αναλυση και καδρο 4:3, 14:9 κλπ) διαθετουν χαμηλοτερη ταχυτητα χρωματικου τροχου (π.χ. 2Χ) και ισως ειναι πιο ευκολο να δημιουργησουν rainbow effect.
Aν και δεν γνωριζω τι ταχυτητα εχουν οι παραπανω, εικαζω πως λογω καδρου και αναλυσης, ειναι τουλαχιστον μεγαλυτερης ταχυτητας ο τροχος, αλλα και παλι ενας dlp προβολεας πρεπει να δοκιμαζεται απο τον χρηστη για το RBE, ειδικα αν αυτος αποδειχτει ευαισθητος σε αυτο.

Ο τελευταιος παραγοντας για να οριστει ενας προβολεας data σε οικιακη χρηση, ειναι η φωτεινοτητα του. Συνηθως οσο μεγαλυτερη ειναι αυτη, τοσο χειροτερο μαυρο θα εχει, πραγμα κακο για τις ταινιες.
Ετσι, για χρηση σε καποιο γραφειο σε φως ημερας θα χρειαστει ενας πολυ φωτεινος προβολεας και θα ονομαστει "data" λογω της χρησης του.

Στην προκειμενη περιπτωση, εαν προκειται να εκτελει χρεη TV (internet/games κλπ,) οπου θα λειτουργει και σε ημιφωτεινες συνθηκες ημερας, ισως η εξτρα φωτεινοτητα θα χρειαστει, αλλα αυτο θα το κρινει και ο εκαστοτε χρηστης. Οποτε σε αυτον τον τομεα, μπορει να πεσει λιγο νερο στο κρασι ως συμβιβασμος.

Οι ultra short throw οπως π.χ. ο xiaomi γιατι απορριπτονται, αφου λυνουν το χωροταξικο θεμα.?

Μιας και δεν εγινε κουβεντα, εκτος απο την αποσταση τοποθετησης του προβολεα, πρεπει να ληφθει υπ οψιν και το υψος οθονης και προβολεα στον χωρο. Και αυτο γιατι, αναλογως το offset του φακου, το ποσο ψηλα/χαμηλα θα ειναι η οθονη/εικονα απο το δαπεδο, θα συμπαρασυρει αναλογως και το υψος του προβολεα στον χωρο. (αν δεν υπαρχει και lens shift μετακινησης φακου/εικονας)

Και για αυτο τον λογο, ισως χρειαστει να καταφυγεις και σε UST προβολεα, λιγα εκατοστα απο την οθονη/τοιχο.
(παραμορφωνεται η εικονα στα ακρα, αλλα συνηθως υπαρχει software επεξεργασιας με καποιο interpolation, οπου την φερνει στα ισια της)

Επισης, προβολεις αμιγως για χρηση ταινιων, διαθετουν κι αλλες λειτουργιες ως εξτρα, (καλυτερη επεξεργασια εικονας, frame interpolation δυναμικη ιριδα, ή αυξομειωση ισχυος λαμπας κλπ) που θα βελτιωσουν την ποιοτητα θεασης.


Να συμπληρωσω εγκυκλοπαιδικα μιας και το ανεφερες αρχικα για τις γωνιες θεασης, πως η προσπιπτουσα εικονα σε οθονη/τοιχο απο εναν προβολεα, δεν αλλοιωνεται οταν την κοιταζουμε υπο γωνια, οπως συμβαινει με τις τηλεορασεις.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Re: Απάντηση: Ηγγικεν η ωρα να καταργηθει η τιβι.. αλλα τί?

Καταρχας σε ευχαριστω για το πολλαπλο input!

Στην προκειμενη περιπτωση, εαν προκειται να εκτελει χρεη TV (internet/games κλπ,) οπου θα λειτουργει και σε ημιφωτεινες συνθηκες ημερας, ισως η εξτρα φωτεινοτητα θα χρειαστει, αλλα αυτο θα το κρινει και ο εκαστοτε χρηστης. Οποτε σε αυτον τον τομεα, μπορει να πεσει λιγο νερο στο κρασι ως συμβιβασμος.

Σωστα! Η φωτεινοτητα της λαμπας δεν μπορει να αλλαχτει απο τις ρυθμισεις στον προβολεα? (οπως και στις τιβι δηλαδη?) Και το βραδυ να τη χαμηλωνω αν θελω να δω ταινια?

Οι ultra short throw οπως π.χ. ο xiaomi γιατι απορριπτονται, αφου λυνουν το χωροταξικο θεμα.?

Μου δημιουργουν αλλα προβληματα οπως οτι η αποσταση τοποθετησης (που ειναι καπου στα 60-70εκ μεχρι το τελος του προτζεκτορα) θα με αναγκασουν να ψαξω για αλλο τραπεζακι και δευτερον και κυριοτερο απο οσο διαβασμα εριξα ειδα οτι οι UST θελουν καλυτερο πανι (ALP) για να αναδειχθει ο προβολεας και να αντανακλα λιγοτερο το φως του περιβαλλοντος οποτε μπαινει και αλλο ενα (μεγαλο) κοστος.


Μιας και δεν εγινε κουβεντα, εκτος απο την αποσταση τοποθετησης του προβολεα, πρεπει να ληφθει υπ οψιν και το υψος οθονης και προβολεα στον χωρο. Και αυτο γιατι, αναλογως το offset του φακου, το ποσο ψηλα/χαμηλα θα ειναι η οθονη/εικονα απο το δαπεδο, θα συμπαρασυρει αναλογως και το υψος του προβολεα στον χωρο. (αν δεν υπαρχει και lens shift μετακινησης φακου/εικονας)

Επειδη πισω μου εχω τοιχο, εχω τη δυνατοτητα να τοποθετησω τον projector ακριβως απεναντι απο το κεντρο της οθονης προβολης οποτε αυτο το λυνει, σωστα?

Αρα, αν καταλαβα καλα, φαινεται οτι αυτοι οι data projectors εχουν τα χαρακτηριστικα που θα μπορουσαν να ικανοποιησουν και χρηση home cinema/htpc :party:

edit: ελπιζω οτι το θεμα που πραγματευομαι εχει ουσια και για τους σκοπους του avclub και να αναλυθει ενα σχετικο θεμα με αξια και για τους αλλους χρηστες
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Οι προβολεις δεν εχουν καποια ρυθμιση οπως η τηλεορασεις οπου τους ριχνεις τον οπισθιο φωτισμο.
Εχουν μονο να βαλεις την λαμπα στο LOW-HIGH και να κοψει λιγο απο εκει.

Επισης, κατα το καλιμπραρισμα με οργανο μπορουν να μειωθουν οι φωτεινοτητες λευκου-χρωματων, αλλα στα ετοιμα σου presets θα εχουν μια συγκεκριμενη φωτεινοτητα.

Αν οι παραπανω προβολεις βολευουν στην τοποθετηση τοτε ναι, απο αποψη και μονο αναλυσης και καδρου μπορουν να χρησιμοποιηθουν.
Αλλα ειπαμε...δοκιμη για rainbow, αν διαθετουν καλη επεξεργασια εικονας, καλους φακους, frame interpolation κλπ...αυτα δεν μπορει να τα γνωριζει καποιος πριν τους δει.


Οχι, ενας προβολεας δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να παει κεντρο στην οθονη οσον αφορα τον καθετο αξονα. Μονο οσον αφορα τον οριζοντιο.
Ο προβολεας δεν ριχνει την δεσμη ευθεια, αλλα υπο γωνια.
Ετσι, οταν τον εχεις σε τραπεζακι κατω, την ριχνει προς τα επανω και οταν τον ταβανιασεις βαζοντας τον τουμπα, την ριχνει προς τα κατω.

Ποσες μοιρες εμπειρικα. ? Πολυ χοντρικα (διαφερει απο προβολεα σε προβολεα και αποσταση δεσμης) θα λεγαμε οτι αν μπει σε τραπεζακι πρεπει να ειναι 20 cm πιο χαμηλα απο το κατω μερος της εικονας, ή αν ταβανιαστει, θα πρεπει να ειναι 20cm πιο ψηλα απο το επανω μερος της εικονας.

Για αυτο τον λογο υπαρχουν διαφοροι projector calculators online, οπου βαζεις τα στοιχεια της μαρκας προβολεα και υψη και αποστασεις και σου κανει τους υπολογισμους.
Συνηθως και οι entry level προβολεις εχουν ενα υποτυπωδες καθετο lens shift μετατοπισης φακου/εικονας κατα 10 μοιρες.
Αλλα αν ο προβολεας πρεπει να αποκλινει πολυ απο το κεντρο, πρεπει να αγοραστει με μεγαλυτερη ικανοτητα lens shift τοσο σε οριζοντιο, οσο και σε καθετο αξονα.

Εννοειται οτι χωρις lensh shift αν τον βαλεις παρακεντρα η εικονα θα κανει τραπεζιο. Κι αν προσπαθησεις να την φτιαξεις ψηφιακα με το keystone λογω επεξεργασιας ή εικονα θα χασει σε λεπτομερεια.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Re: Απάντηση: Ηγγικεν η ωρα να καταργηθει η τιβι.. αλλα τί?

Οχι, ενας προβολεας δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να παει κεντρο στην οθονη οσον αφορα τον καθετο αξονα. Μονο οσον αφορα τον οριζοντιο.
Ο προβολεας δεν ριχνει την δεσμη ευθεια, αλλα υπο γωνια.
Ετσι, οταν τον εχεις σε τραπεζακι κατω, την ριχνει προς τα επανω και οταν τον ταβανιασεις βαζοντας τον τουμπα, την ριχνει προς τα κατω.

Ποσες μοιρες εμπειρικα. ? Πολυ χοντρικα (διαφερει απο προβολεα σε προβολεα και αποσταση δεσμης) θα λεγαμε οτι αν μπει σε τραπεζακι πρεπει να ειναι 20 cm πιο χαμηλα απο το κατω μερος της εικονας, ή αν ταβανιαστει, θα πρεπει να ειναι 20cm πιο ψηλα απο το επανω μερος της εικονας.

Για αυτο τον λογο υπαρχουν διαφοροι projector calculators online, οπου βαζεις τα στοιχεια της μαρκας προβολεα και υψη και αποστασεις και σου κανει τους υπολογισμους.

Ειναι σα να μου λες, φιλε δεν εχεις ιδεα! :flipout:
Οκ, τωρα καταλαβα οτι αυτο που λεω δεν εχει νοημα.

Κοιταξα τα online calculators και οντως ειναι 20cm για τον dell και 24cm για τον acer. Αρα τοποθετω τον προβολεα, στον σωστο κατακορυφο αξονα στο υψος που θελω και τοποθετω απεναντι την οθονη εκει που ριχνει φως για να μη χρειαστω να κανω lens shifting, etc. Σωστα?

Ωραια, μου εφτιαξες τη μερα!!!!

ΥΓ αυτο που ελεγα οτι οι UST θελουν και το αντιστοιχο πανι για να δειξουν ωραια, σωστο δεν ειναι?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτο το λιγο lens shift που εχουν για υψος, χρειαζεται συνηθως για να ερθουν τα μποσικα αν λογω λαθος τοποθετησης πεφτει η εικονα εκτος καδρου, ή λογγ ψηλοταβανου/χαμηλοταβανου ηθελες λιγη μετατοπιση.

Συνηθως αν καθεσαι, η εικονα καλο ειναι να βρισκεται καπου μεταξυ 50 εως 70 απο το πατωμα το κατω μερος της και οχι ψηλοτερα. Αλλιως αν παει πιο ψηλα, θα κουραζεσαι να κοιταζεις τοσο ψηλα.

Οποτε υπολογιζεις στις 100" που θες, που θα βρισκεται το κατω και πανω μερος της εικονας σε υψος, και βγαινει και το υψος του προβολεα απο τη συγκεκριμενη αποσταση.
Αν δεν σε βολευει, προσπαθεις να ανεβοκατεβασεις και την εικονα/καδρο.
 

grigoris

New member
12 March 2009
57
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες, θα το ψαξω λιγο ακομα να βεβαιωθω.
Απο οτι βλεπω για τον dell, εχει:

F-Stop: F2.5 (Wide), F3.26 (Tele)
Focal Length: f = 20.9109 - 32.6240mm
Lens Offset: 118.6±5%
Throw Ratio 1.4 - 2.24

Οποτε με τετοιες ανοχες, σιγουρα θα εχει ρυθμιση και για lens shifting