Aγορά A/V ενισχυτή και ηχείων stereo

k07505

New member
30 June 2014
3
Ενδιαφέρομαι για αγορά A/V ενισχυτή και ηχείων stereo, για αναπαραγωγή ταινιών, μουσικής και τηλεόρασης και χρειάζομαι τα φώτα σας παρακαλώ.


Αρχικά δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε θέματα ήχου. Το σύστημα πρέπει να δέχεται πολλαπλές εισόδους HDMI και να βγαζει 2 εξόδους, μια για TV (720p) και μια για Projector (1080p) αλλα όχι ταυτόχρονα. Επίσης πρέπει να υποστηρίζει και 4Κ HDR για μελλοντική αναβάθμιση. Η μία έξοδος θα ήθελα να είναι ARC για να επιστρέφει ήχο από την TV. Θα βόλευε επίσης να υποστηρίζει αναπαραγωγή μουσικής από laptop / smartphone (μέσω Wifi / Bluetooth / Ethernet). Ουσιαστικά ο πιο φθηνό ενισχυτής που έχω βρεί με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές (2 HDMI out) ειναι ο Denon AVR-X2400H, και στα 400+ ευρώ βρίσκεται στο ανώτερο όριο τιμών που κοιτάω (αν και φαίνεται ευκαιρία), ενώ βλέπω άλλα μοντέλα επώνυμα ξεκινάνε από 250.


Τα ηχεία προτιμώ να είναι stereo και όχι 5.1, γιατι η εγκατάσταση αφορά σαλόνι και όχι χώρο αποκλειστικά home cinema, και επίσης θα αναπαράγει μουσική. Μπορούν να είναι είτε βιβλιοθήκης είτε δαπέδου. Ο χώρος του σαλονιού είναι λιγότερο από 40 τμ.


Το budget του συστήματος είναι γύρω στα 500+ ευρώ (ενισχυτής και ηχεία).


Παραθέτω και λιγες λεπτομερειες για το υπάρχον setup του Home Theater το οποιο είναι σχετικά οικονομικό. Βρίσκεται στο σαλόνι, ο projector είναι ο optoma HD27e 1080p DLP και η οθόνη προβολής είναι instaal 240c με μοτέρ. Παρότι είναι σε σαλόνι ωστόσο το έχω στήσει έτσι ούτως ώστε η οριζόντια γωνία θέασης από τον καναπέ είναι περίπου 40 μοίρες και η γωνία ανύψωσης που σχηματίζεται απο το επιπεδο του κεφαλιού μέχρι την πανω πλευρα της εικόνας είναι γύρω στις 20+ μοίρες.


Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα hdmi splitter (MRCable HDMI Splitter 1.4v με τροφοδοτικό) για να στείλω εικόνα στην TV κ στον Projector, αλλα δεν ξερω ποσο καλα θα παιξει αυτο μελλοντικά και σε συνδυασμό με το ARC.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Ενδιαφέρουσα περίπτωση για να δούμε τελικά αν ο καταναλωτής θα προτιμήσει τη νεοδημιουργηθείσα κατηγορία των stereo ενισχυτών AV, αντί στην ίδια τιμή τον πολυκάναλο... . Ο δικάναλος με πιο Hi-Fi ήχο και ο πολυκάναλος με περισσότερα κανάλια.

Λειτουργίες και ευκολίες ίδιες...

Τσέκαρε τους Denon DRA-800H και Marantz NR1200 μια και κοιτάς για δύο κανάλια μόνο. Ίδια τιμή με τον Denon AVR-X2600H έχουν.

Keep it up boyz...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Όντως ενδιαφέρουσα προσέγγιση και εντέλει ο Καταναλωτής είναι αυτός που αποφασίζει .
Με τα πολλά κανάλια θα πρέπει να ανέβεις στην τιμή για (σωστό ήχο )αν και πιστεύω ότι ναι σήμερα έχουν δωθεί καλούδια και παραμετροποίησης αλλά ρεύματα γιόκ ,κάτι που παλιότερα τα έδιναν ...
Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα που έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο αλλά και με τα ηχεία που καλείται να ανταπεξέλθει ο ενισχυτής .

Ξεκάθαρα ψηφίζω δικάναλο πολλοί καλοί και μουσικοί οι ενισχυτές που προτάθηκαν .
Άντε να μεταφέρω και μια είδηση ...
Τα δύστροπα ομοκεντρικά ηχεία της tannoy πέρα από τα ενισχυτικά της Denon ματσάρονται πολύ καλά και με τους Marantz.
Μιλάμε για τρατζίστορ και όχι για λαμπάτους... αφορά ξεκάθαρα για δικάναλο ήχο .

Ακούει ο Κώστας ;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Εντάξει έχω ομολογήσει εδώ και καιρό ότι με τα ομοκεντρικά έχω διδαχθεί πολλά πράγματα .
Ομολογώ ότι πολλές φορές βγάζουμε λάθος συμπεράσματα γενικά με τα ηχεία διότι υπάρχουν ηχεία στην αγορά που βγάζουν το ηχόχρωμα των ενισχυτικών δεν μιλάω καν για τις δυνατότητες οδήγησης (ρεύματα )είναι τελείως διαφορετική προσέγγιση για μένα .

Βάζοντας μετά από χρόνια (αγγελία ) για τα ηχεία μου ...Ο αγοραστής τα άκουσε στο χώρο μου όχι μόνο με τα δικά μου ενισχυτικά αλλά με ενισχυτικό αυστηρά (εισαγωγικό )της marantz.
Εντάξει η marantzila ήταν εκεί αλλά και ένα μάθημα για όσους πιστεύουν ότι τα ομοκεντρικά οδηγούνται μόνο με λαμπάτους ενισχυτές .
Ο καινούργιος κάτοχος ήταν τόσο ευχαριστημένος ...που με πήρε τηλέφωνο ότι τα πρώην ηχεία του βγήκαν για πώληση .

Να τονίσω εδώ ,τόσο τα ενισχυτικά της Denon όσο και της marantz έχουν κρατήσει τον ήχο τους ακόμη και στα εισαγωγικά μοντέλα (ηχόχρωμα ) αλλά στα πιο πάνω μοντέλα με γερό πορτοφόλι πέρα από τις ικανότητες οδήγησης ο ήχος γίνεται πιο γήινος ανάλογα βέβαια για το πόσο αποκαλυπτικό μπορεί να είναι ένα ηχείο .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Ο NR1200 που ακούω εδώ που τον έχω πάντως, παίζει σαφέστατα τελείως αλλιώς σε σχέση με τους πολυκάνλαλους NR.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Και μονο απο το οτι τα υλικα εχουν στοιχειωδη χωρο να αναπνεουν... Εν αντιθεσει με τους πολυκαναλους οπου το παστωμα ειναι εξωφρενικο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Και διάφορα άλλα που ξεκινάνε από τη συμμετρική σχεδίαση για το αριστερό και δεξί κανάλι και τις μικρότερες διαδρομές σήματος, έως τα καλύτερα υλικά και την απομόνωση των κραδασμών.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Στην ουσια, επιτελους αρχισαν να γινονται μοδα και προσιτοι δικαναλοι με room correction. Για μενα εκει ειναι το ζουμι. Το υπολοιπο με τις πλακετες hdmi μου φαινεται δευτερευον εως περιττο αφου το ρολο του hub εικονας μπορουν πολυ ευκολα να τον κανουν οι ιδιες οι τηλεορασεις πλεον λογω πληθωρας εισοδων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου το παιχνίδι θα είναι στις δικτυακές ευκολίες και τις ευκολίες γενικότερα στους προσιτούς δικάναλους και το HDMI τουλάχιστον ως eARC μία σύνδεση τουλάχιστον είναι υποχρεωτική και μόνο τον συγχρονισμό εικόνας και ήχου να σκεφτεί κάποιος.

Στους πολύ προσιτούς βλέπω το room correction να μένει για την ώρα.
 

k07505

New member
30 June 2014
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αγνοούσα την ύπαρξη στερεο A/V εννισχυτών τελείως. Θα τους κοιτάξω μιας και βγάζει πολύ περισσότερο νόημα στην περίπτωση μου. Ωστόσο απότι είδα οι 2 που προτάθηκαν δεν εχουν 2 εξόδους HDMI αλλα 1, που σημαίνει ότι πρέπει να βασιστώ σε setup με HDMI splitter. Αυτό με απασχολεί γιατί δεν γνωρίζω κατα πόσο θα παίξει το splitter με το ARC ακόμα και αν μονο μια έξοδος είναι ενεργή κάθε φορά. Επίσης το μήκος του καλωδιο προς τον προτεκτορα είναι ηδη μεγάλο και το splitter προσθετει θόρυβο. Ισχύουν οι προβληματισμοί μου πιστευετε?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Ισχύουν γιατί κανέις δεν είναι σε θέση να σου απαντήσει για την απρόσκοπτη λειτουργία ενός HDMI splitter εάν δεν το έχει δοκιμάσει.
 

k07505

New member
30 June 2014
3
Η αναζήτηση μέχρι στιγμής έχει βγάλει τα εξής αποτελέσματα

Stereo
Denon DRA-800H Black ~600
Pioneer SX-S30DAB ~550
Onkyo TX-8270 Black ~680
Marantz NR1200 Black ~750

κανένας από τους παραπάνω δεν έχει 2 εξόδους HDMI.

Multi
Denon AVR-X2400H ~430

Λυση stereo με πολλαπλά HDMI out γενικά ξεφευγουν σε κόστος τελείως.

Σε ηχεία προς τα που να κατευθυνθώ;
π.χ. Magnat Monitor Supreme 202 ή 102 ή tempus ?