Cats [2019]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,480
Εκεί ψηλά.....



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Cats

Πρωταγωνιστούν: Τζέιμς Κόρντεν, Τζούντι Ντεντς, Τζέισον Ντερούλο, Ίντρις Έλμπα, Τζένιφερ Χάντσον,
Ίαν ΜακΚέλεν, Τέιλορ Σουίφτ, Ρέμπελ Γουίλσον, Φρανσέσκα Χέιγουορντ

Σκηνοθεσία: Τομ Χούπερ

Είδος ταινίας: Μιούζικαλ

Διάρκεια ταινίας: 105' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη, 19 Δεκεμβρίου 2019

Imdb | Village | Odeon




Ο βραβευμένος με Όσκαρ Τομ Χούπερ μεταμορφώνει το λατρεμένο, πολυβραβευμένο μιούζικαλ του Άντριου
Λόιντ Γουέμπερ σε ένα κορυφαίο κινηματογραφικό γεγονός. Με τη χαρακτηριστική μουσική και με ένα καστ
παγκοσμίως αναγνωρισμένων χορευτών, κάτω από την καθοδήγηση του βραβευμένου με Τόνι χορογράφου
Άντι Μπλάνκενμπιούλερ, η ταινία επαναπροσδιορίζει και προτείνει το μιούζικαλ σε μια νέα γενιά θεατών, με
τη θεαματική παραγωγή του, την τεχνολογία αιχμής και με χορευτικά που κινούνται από το μπαλέτο στο
σύγχρονο χορό και από την hip-hop στην jazz.








 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Cats

Το έχω δεί,άλλωστε το έχω δηλώσει επανειλημένα οτι μου αρέσουν τα μιούζικαλς.

Αλλά στο Cats αξίζει μόνο το memory γι αυτό και έγινε μεγάλη επιτυχία.

Ολο το υπόλοιπο δεν αντέχεται αδερφάκι μου.

Εχω το Blu-ray και σκονίζεται...
 
Re: Απάντηση: Cats

Το έχω δεί,άλλωστε το έχω δηλώσει επανειλημένα οτι μου αρέσουν τα μιούζικαλς.

Αλλά στο Cats αξίζει μόνο το memory γι αυτό και έγινε μεγάλη επιτυχία.

Ολο το υπόλοιπο δεν αντέχεται αδερφάκι μου.

Εχω το Blu-ray και σκονίζεται...

Απαπαπαπαπαπα θα με κάνεις να πάω για μπανάκι χειμωνιάτικα.

Το Memory είναι προφανώς το σουξέ του έργου, αλλά είναι και τόσα άλλα, από το Jellicle Cats, μέχρι το Macavity. Το βασικότερο όμως είναι το σύνολο, και το πως ο μάστορας καταφέρνει να σε κάνει να παρακολουθήσεις με κομμένη την ανάσα μονορούφι ένα έργο που ουσιαστικά δεν έχει καμία υπόθεση, και αν δοκιμάσεις να το διηγηθείς σε κάποιον τρίτο το τι είδες, μάλλον θα βάλει τα γέλια.. Μιλάμε για το έργο που είναι ο ορισμός του Magic of Broadway Theater.

Η συγκεκριμένη ταινία δεν έχει καταφέρει να με πείσει απ'τα trailers, διότι ακριβώς το Cats δε μπορεί να στηθεί με τα δεδομένα ταινίας, πρέπει να μεταφερθεί σαν θέατρο. Όπως δηλαδή αυτή η θρυλική παραγωγή που κυκλοφορεί σε DVD εδώ και καμιά 20αριά χρόνια. Και είναι μάλλον το πιο ονειρικό Cats που είδαμε ή θα δούμε ποτέ.

https://www.youtube.com/watch?v=Ny-Lko5lO-0

https://www.youtube.com/watch?v=nWF8g-Nhs_I

Having said these, φυσικά και θα τη δω την ταινία, σιγά μην την άφηνα!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Cats

Ιάσωνα το έχω με την Elaine Page που το ανέδειξε.

Ημασταν τρείς μιουζικαλόφιλοι και το βλέπαμε.

Ε, Δεν μας άρεσε.

Προς Θεού ,δεν μειώνω την αξία του έργου γι αυτό άλλωστε και παίζεται τόσα χρόνια ανελλειπώς

Απλά δεν το βρήκα του γούστου μου,όπως πχ το Miserables

Και εγώ θα την δω την ταινία,γιατί είμαι και λίγο παράξενος.(και περίεργος άλλωστε)

Μπορεί με την δεύτερη να αναθεωρήσω.Το παθαίνω συχνά αυτό
 
Re: Cats

Καλά βρε περί ορέξεως ξέρεις τι λένε, εγώ απλά ήθελα να σου απαντήσω εμφατικά (βάσει της δικής μου ορέξεως!)

Πάντως τώρα που μου θύμισες την Elaine Page, ας βάλω και τη σουξεδάρα να ζεσταίνεται το νήμα (από την ίδια παραγωγή φυσικά):

https://www.youtube.com/watch?v=8gd_ohoPzYc
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Cats (2019)

Έχω δει την παράσταση σε μια επίσκεψη μου στο Big Apple. Συμφωνώ ότι δεν μεταφέρεται στο πανί.



Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Re: Cats (2019)



icon1.png
Από αύριο Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου στους κινηματογράφους!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,480
Εκεί ψηλά.....
Re: Cats (2019)

Εχει πεσει τρομερο θαψιμο στην ταινια παντως....Δεν ειμαι βεβαιος οτι θα προτεινα να την δει καποιος στην μεγαλη οθονη.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Cats (2019)

:flipout::flipout::flipout:
Θεούλης!!

Δυστυχως δεν το ειπα εγω. Το ακουσα απο τον παρουσιαστη στις χρυσες σφαιρες και ειναι δημοσιευμενη κριτικη για την ταινια με αυτο τον τιτλο...