Ανανέωση Home cinema.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Priestrunner

New member
3 April 2014
25
Περιστέρι
Καλησπέρα σας ,
Εδώ και 3 μήνες ετοιμάζω ένα HTPC (έχω την σύνθεση παρακάτω ) .
Για να ολοκληρωθεί αναμένεται μόνο η τελική αγορά του επεξεργαστή.
Τώρα μπήκα και στην άμεση αλλαγή του home cinema που έχω εδώ και 25 χρόνια (Υπάρχων κατάσταση).
Θα ήθελα να πάω μέχρι τα Χριστούγεννα ,στη λίστα με την επιθυμητή κατάσταση.
Το πρόβλημά μου είναι τα ηχεία πίσω και οροφής. Θεωρείτε πως μια αγορά τύπου YAMAHA WX-021(BL) ή Yamaha NX-N500 για πίσω ηχεία και οροφής , θα απέδιδαν ή προτείνεται κάτι άλλο ;
Όπως καταλάβατε θέλω να αποφύγω την καλωδίωση. Αυτό δεν σημαίνει να πάω σε τέτοια λύση Formation Duo
Το ηχείο χαμηλών να το κρατήσω ή να πάω σε κάτι άλλο ;
Καταλαβαίνω ότι το να μπερδέψω εταιρείες θα έχω πρόβλημα στο ταίριασμα(απ ότι διαβάζω, δεν γνωρίζω και πολλά.)
Φυσικά αν έχετε να προτείνεται κάποιες αλλαγές στο home cinema είναι ευπρόσδεκτες .

Σύνθεση HTPC (pcgames , plex , video edit, AutoCAD , VMware κ.α)

Home cinema
Υπάρχων κατάσταση:
Τηλεόραση
Samsung UE75JU7000L 190,5 cm (75") 4K Ultra HD 3D
Ραδιοενισχυτής
Yamaha RX-V596 Natural Sound AV Receiver 5.1 Channel 250W Home Theater Receiver
Μπροστινά Ηχεία
Bowers & Wilkins DM603 S3
Ηχείο χαμηλών
YST-SW515
Κεντρικό ηχείο
Yamaha NS-C60 Center Speaker
Ηχεία πίσω
Yamaha NS-E80

Επιθυμητή κατάσταση Home cinema.
Τηλεόραση
Samsung UE75JU7000L 190,5 cm (75") 4K Ultra HD 3D
Ραδιοενισχυτής
YAMAHA RX-A2080 BLACK
Μπροστινά Ηχεία
Bowers & Wilkins DM603 S3
Κεντρικό Ηχείο
Bowers & Wilkins HTM62 S2
Ηχείο χαμηλών
YST-SW515 ……..??????
Ηχεία Πίσω …………..?????


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλά όλα τα υπόλοιπα σε σχέση με τα ηχεία και την TV, αλλά το sub είναι πολύ μικρό και σε ενισχυτή AV μπορείς καλύτερα. Με μια ελάχιστη διαφορά μπορείς να έχεις τον Marantz SR7013 και το SVS PB12-NSD που δεν έχουν καμία σχέση με τον συνδυασμό που κοιτούσες.
 

Priestrunner

New member
3 April 2014
25
Περιστέρι
Καλά όλα τα υπόλοιπα σε σχέση με τα ηχεία και την TV, αλλά το sub είναι πολύ μικρό και σε ενισχυτή AV μπορείς καλύτερα. Με μια ελάχιστη διαφορά μπορείς να έχεις τον Marantz SR7013 και το SVS PB12-NSD που δεν έχουν καμία σχέση με τον συνδυασμό που κοιτούσες.

Καλησπέρα , διαβάζω για ανεβασμένες θερμοκρασίες σε maratz & Denon.
Επίσης , ο yamaha είναι ποιο ακριβός από τον Marantz. Για το sub δεν το συζητάω , θα πάει για αλλαγή . Επίσης κοιτάω και τον RX-A3080 .
Υπάρχει καμιά πρόταση για τα Surround?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν ξέρω τι διαβάζεις για θερμοκρασίες, πάντως όλοι οι ενισχυτές AV ζεσταίνονται.

To θέμα είναι να έχεις ενισχυτή AV με καλό σύστημα ισοστάθμισης που να επιτρέπει να φτιάξεις target curve και να είναι και καλύτερος σε ήχο γενικότερα. Και να διατηρεί καλή ισχύ στα πολλά κανάλια. Οι Yamaha στο σημείο αυτό είναι ανέκδοτο... .

Και ένα sub καλύτερο όπως λες.

Άρα SR7013
 

Priestrunner

New member
3 April 2014
25
Περιστέρι
Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά μεταξύ Marantz sr7013 & Denon avr-x4500H ;
Χαρακτηριστικά είναι κατά 99% ίδια , και διαφορά στην τιμή 300+
https://www.zkelectronics.com/compare/marantz-sr7013/usa/denon-avr-x4500h/usa/
Επίσης ποια η γνώμη σας για τα Dali ZENSOR-1AX ή SVS Prime Wireless (καθαρά για surround).
Ο λόγος είναι καθαρά ότι θέλω να αποφύγω καλώδια στα πίσω ηχεία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Η "ουσιαστική" (?) διαφορά είναι ότι ο Marantz είναι λίγο καλύτερος στην μουσική.
Και αν τον πάρεις μέχρι το τέλος του Δεκέμβρη έχεις 4 χρόνια εγγύηση προσφαρά της αντιπροσώπου εδώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλησπέρα και χρονιά πολλά σε όλους.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά μεταξύ Marantz sr7013 & Denon avr-x4500H ;
Χαρακτηριστικά είναι κατά 99% ίδια , και διαφορά στην τιμή 300+
https://www.zkelectronics.com/compare/marantz-sr7013/usa/denon-avr-x4500h/usa/
Επίσης ποια η γνώμη σας για τα Dali ZENSOR-1AX ή SVS Prime Wireless (καθαρά για surround).
Ο λόγος είναι καθαρά ότι θέλω να αποφύγω καλώδια στα πίσω ηχεία.

Ο Marantz έχει HDAM και current feedback.

Κανένα από τα δύο ηχεία δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις για ασύρματα surround, πλην της περίπτωσης που θα εντάξεις τα SVS σε κάποιo σύστημα με Play-Fi που υποστηρίζει ασύρματα surround ηχεία.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για μένα να πας στον yamaha και κατασκευάρα είναι και καλύτερη τοπολογία έχει και περισσότερα ρεύματα έχει .
Καθαρά λόγω τοπολογίας στης σειρές RX -A δεν ζεσταίνονται τρελά ,έχουν το καλύτερο ήχο αν το κριτήριο σου είναι μόνο το home cinema,σταθερή ισοστάθμιση έχουν (μετρήσεις ) αρκεί να φορτώσεις της μετρήσεις σου ,όπου εκεί ανοίγει διάπλατα ο δρόμος της παραμετροποίησης και των DSP κσι HD3

Αν πάλι το κριτήριο σου είναι η μουσική για μένα να πας σε αυστηρό δικάναλο .Αν πάλι θέλεις μουσική από AV να γνωρίζεις απλά η Yamaha είναι πιο ουδέτεροι .Εδώ έρχεται καθαρά το προσωπικό κριτήριο .

Όμως εδώ μιλάμε για Home Cinema .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ειδικά οι Yamaha είναι αναιμικοί στην ισχύ τους. Τους αποφεύγεις ειδικά για το λόγο αυτό. Είναι με διαφορά οι ενισχυτές AV εκείνοι που χάνουν την περισσότερη ισχύ από τα λίγα στα πολλά κανάλια.

Αυτό δείχνει προβληματική σχεδίαση τροφοδοσίας.

Η γνώμη μου είναι αν μπορείς να πας σε Marantz, πήγαινε με κλειστά μάτια. Ειδικά ο SR7013 που ενδέχεται να τον βρεις σε προσφορά ακόμα και φτηνότερα από τον αντίστοιχο Denon.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλά αν και αυτό είναι μύθος ειδικά για την σειρά rx-a .
Φτάνει για να δεις την προσεγμένη συμμετρική τοπολογία με παράλληλα κανάλια με την μεγάλη τροφοδοσία (μετασχηματιστής ) πυκνωτές και βέβαια από το βάρος του μετασχηματιστή .
Το να δίνει σταδιακά κσι γραμμικά την ισχύ είναι πλεονέκτημα .

Αλήθεια αυτή η απίστευτη τοπολογία των marantaz πχ sr 7013 είναι ανέκδοτο ;
Να κολλάς τον μετασχηματιστή με τις ψυκτρες των τρανζίστορ και τα κανάλια μαζί το πάλεψαν τόσο πολύ στην σχεδίαση αφού στο τέλος ανακάλυψαν τις θερμοκρασίες που ανεβάζει και βρήκαν την λύση να του βάλουν ανεμιστήρα λες και είναι pc.

Και από την άλλη συμμετρική τοπολογία ,επαρκέστατος αέρας ανάμεσα στον μετασχηματιστή και στα κανάλια (Yamaha

CDEF6738-3A1C-4E52-8EAE-D8F8628C0431.jpg
 

Attachments

  • 2BC0EA35-E5BE-4892-B77B-EB370509E7CE.jpg
    2BC0EA35-E5BE-4892-B77B-EB370509E7CE.jpg
    250.2 KB · Views: 224

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλά τα ευχολόγια Μάκη μου αλλά οι μετρήσεις είναι αμείλικτες και δείχνουν ότι πρόκειται για ελαφρώς ψοφίμια.

With a "standard" 8-ohm load, when controlling one channel we get 163 W (so exactly as much as from Denon), in stereo configuration - 2 x 150 W, then 5 x 69 W (here clearly less than competitors) and finally, with seven channels loaded - 7 x 49 W. :flipout:

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/2956-yamaha-rx-a1070

Εντάξει, περίπου λίγο πιο πάνω από τα μισά βγάζει από ό,τι βγάζουν οι Marantz.... . :rolleyes:

2 x 147 W in two, with connecting the next one decreases, but 5 x 100 W and 9 x 50 W are still good results - identical to Denon's.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3037-marantz-sr6013


Οι Yamaha είναι αστείοι από πλευράς ισχύος Μάκη μου. Και φταίει η τροφοδοσία γι' αυτό. Κάπου θα έπρεπε να κάνουν οικονομία βλέπεις. Δεν συζητώ να συνδέσεις περισσότερα από 2 τετράωμα ηχεία επάνω τους. Θα βράσουν εντός ολίγου.
Επίσης καλό είναι να ξεχωρίσουμε λιγάκι τι φαίνεται μέσα στα μηχανήματα. Άλλο extruded αλουμινένιο sink (Marantz-Denon) και άλλο τσίγκινο (Yamaha).
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ναι αλλά ...
Αν παρατηρήσεις πίσω στις ψύκτρες η πλάτη είναι αλουμινένια δηλαδή με λίγα λόγια ...
Το τρανζίστορ ψύχεται πρώτα στην πλάτη που είναι αλουμινένια και μετά στις ψύκτρες .
Η τεράστια ένσταση μου είναι ότι δεν μπορείς να έχεις αυτήν την τοπολογία (denon marantz )σε αυτήν την κατηγορία τιμής η ακόμη να βάζεις τον μετασχηματιστή κάτω από την πλακέτα (χαμηλή κατηγορία τιμής )

Στα πιο ακριβά μοντέλα βέβαια αποφευχθούν αυτές τις αλχημείες όπου ακολουθούν την λογική ...
Συμμετρική σχεδίαση όπου εκεί ίσως να ήταν και επιλογή μου .

Στα ρεύματα ...Έχω αναφερθεί πιο παλιά σε σύγκριση με παλιότερα μοντέλα αλλά μιλάμε για το σήμερα όπου έχουν προστεθεί και άλλες ευκολίες πχ dac κτλ .

Δες την πλάτη από τις ψύκτρες .
https://youtu.be/LC_1drFy34Q
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια χαρά είναι η τοπολογία Μάκη μου και στους Denon-Marantz. Όπως έχουν μοιρασμένα τα κανάλια σε δύο ψύκτρες οι Yamaha, έτσι τα έχουν και οι Denon-Marantz. Η διαφορά είναι ότι οι Denon-Marantz έχουν καλύτερες ψύκτρες και ανεμιστήρες.
Η Yamaha από την άλλη χρησιμοποιεί πολύ πιο λεπτές ψύκτρες και καθόλου ανεμιστήρες. Προφανώς γιατί έχει χώρο στο άδειο σασί και βολεύει έτσι η ψύξη με convecting. Οι ψύκτρες που δείχνει το video στον 1070 είναι σαν τις απλές ψύκτρες των οικονομικών ενισχυτών AV.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Πάντως μια γενικότερη σύγκριση YAMAHA vs marantz θα με ενδιέφερε μιας και οι δύο εταιρείες απευθύνονται στην πάνω πλευρά της ποιο οικονομικής κατηγορίας.
Να ανοίξω νέο θέμα;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Να λοιπόν που ανακαλύψαμε ανεμιστήρες σε av (pc)αντί να πράξει το αυτονόητο .

Στην ουσία ...δεν ζεσταίνονται τρελά (Yamaha) έχουν συμμετρική τοπολογία .
Επίσης, η χρήση των εξαρτημάτων υψηλής ποιότητας που χρησιμοποιούνται συμβάλουν στην επίτευξη καλύτερης απόδοσης ήχου, ενώ διάφορες τεχνολογίες όπως IC υψηλής ποιότητας, ανεξάρτητη καθαρή τροφοδοσία, καθώς και κύκλωμα PLL χαμηλού jitter συμβάλλουν όλα αυτά στη βελτιστοποίηση της ποιότητας του ήχου. Η Yamaha βέβαια φροντίζει να διαφημίζει όλα αυτά κάθε χρόνο, δεδομένου ότι αποτελούν τη βάση για την υψηλή ποιότητα που χαρακτηρίζει τις μονάδες AVENTAGE ...Και είναι τόσα άλλα .


Έχουμε βέβαια και το HD3 όπου κάνει την διαφορά ...ειδικότερα αν εξαφανίζονται τα ηχεία και να μεγαλώνουν την σκηνή στον χώρο .:violent-smiley-030:
931A3076-299D-4450-BAD0-092079E6F3A8.png
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Να δω τι θα προσπαθήσεις να πεις ακόμα βρε Μάκη προκειμένου να βγάλεις καλύτερα τα ασθμαίνοντα γιαμαχάκια. :silly:

IC chips είπες; Last year Μάκη μου. Εδώ μιλάμε για HDAM. IC chips χρησιμοποιούνε στα PC βρε (άρπα τη) :flipout:

Λοιπόν, επί της ουσίας. Oι Yamaha υπερέχουν έναντι των Marantz-Denon μόνο στην εξομοίωση ακουστικών χώρων. Δηλαδή στα DSP HD3 όπου έχουν κάνει καλή δουλειά (αρκεί να έχεις από 7 ηχεία και πάνω όμως). Σε όλα τα υπόλοιπα είναι υποδεέστεροι. Ωραίο το παιχνιδάκι με τα DSP αλλά το βαριέσαι μετά από λίγο καιρό και τείνεις να χρησιμοποιείς αυτό που θέλει αποκωδικοποίηση στο περιεχόμενο.

Εγώ προσωπικά στο 7.2.4 ακούω μόνο Atmos, και καμιά φορά στη μουσική βάζω και Auro 2-D upmixer. Αυτό το τελευταίο πρέπει να το ακούσεις. Δεν μπορείς στον Yamaha, αλλά ΟΚ ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο πράμα είναι που δεν μπορείς να ακούσεις με τον Yamaha.
Κανόνισε να έρθεις μια μέρα να ακούσεις πως παίζει ένα πραγματικό immersive Home Cinema.
 

Priestrunner

New member
3 April 2014
25
Περιστέρι
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά .
Σε 1η φάση ευχαριστώ όλους όσου έχουν μπήκαν στην φάση να απαντήσουν .
Αύριο παραγγέλνω τον 7013 για να πάρω και το 2+2 χρόνια εγγύηση .
Το θέμα το έχω με το κεντρικό και τα Surround.
Για κεντρικό λέω να πάρω το HTM6 της B&W ,και για πίσω τα 606 της B&W.
Αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά για αυτές τις επιλογές , με γνώμονα πάντα τα ηχεία που έχω ήδη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η εγγύηση είναι 4 χρόνια καθαρά. Όχι 2+2. Αν πάντως πρόλαβες το τελευταίο κομμάτι που δίνεται ακόμα πιο φτηνά, μπράβο. Τυχερός είσαι... .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Λεωνίδα αν δεν είχανε πρόβλημα με τις θερμοκρασίες δεν θα βάζανε ανεμιστήρες .
Επέτρεψε μου αυτήν την προσομοίωση που έχουν καταφέρει αν μιλάμε για home theater είναι όλα τα λεφτά ...
Από την άποψη (ουσία ) ακούγονται εξαιρετικά με ένα μόνο τσιπ ,έχουν αναπτύξει την ψυχοακουστική σε επιστήμη εδώ και χρόνια που συνέχεια κάθε χρόνο το εξελίσσουν και δεν μένουν στάσιμοι .

Από την άλλη και αξιόπιστοι φαίνονται τουλάχιστον για το δείγμα που έχω στα χέρια μου ,σταθερές μετρήσεις δείχνουν YPAO ,ανοίγοντας το παιχνίδι με την προσομοίωση ακόμη με τα DSP μιας και σοβαρό dac έχουν .

Επι της ουσίας ακούγονται εξαιρετικοί .

Είπες για HDAM?:flipout:

Θα πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις τους παρακάτω μιλάμε για ρεύματαααααα!!!!
Και όχι για watt που τα εμφανίζουν τα πολλά λες και είναι στραγάλια .
 

Attachments

  • 5A22C43D-DC18-4FFA-856D-2CEF9B4348EE.jpeg
    5A22C43D-DC18-4FFA-856D-2CEF9B4348EE.jpeg
    116.1 KB · Views: 100
  • B508AC69-0285-4A9A-BBA9-7E94492FB14A.jpg
    B508AC69-0285-4A9A-BBA9-7E94492FB14A.jpg
    238.9 KB · Views: 100
  • 0FCD41BD-C35E-44A1-B53F-074ACE7C1D22.jpeg
    0FCD41BD-C35E-44A1-B53F-074ACE7C1D22.jpeg
    195.2 KB · Views: 103