Βοήθεια με ήχο στο PC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Skim

New member
20 November 2019
4
Καλησπέρα σας,

Καλώς σας βρήκα αρχικά, διαβάζω αρκετά χρόνια το forum αλλά δεν είχα κάνει εγγραφή μέχρι τώρα..

Σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό Upgrade στο παλιό μου PC και να αλλάξω επιτέλους ηχεία και να δω τι dac/amp θα αγοράσω για τα ακουστικά μου.
Έλεγα να πάω στα Edifier S350DB ή S360DB* τα οποίο μιας και έχουν DAC/AMP θα τα συνδέσω με optical output. Δεν ξέρω όμως πως πρέπει να συνδέσω τώρα τα ακουστικά μου :p Εννοώ παίζει ρόλο πως θα έχω συνδεδεμένα τα ηχεία;
Φαντάζομαι μπορώ να αγοράσω κάποιο DAC+AMP σαν το FiiO K3 το οποίο είναι USB και να το συνδέσω εκεί ή να κάνω κάποια άλλη καλύτερη αγορά (σκεφτόμουν και Schiit modi 3 + magni 3 αλλά δεν ξέρω άμα είναι overkill);

Συγγνώμη άμα ρωτάω χαζομάρες αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με ήχο και από ότι μου φάνηκε είναι αρκετά περίπλοκο :/

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!


*Να πω την αλήθεια ήθελα να πάρω τα Edifier R2730DB αλλά δεν νομίζω ότι χωράνε στο γραφείο μου χαχα..
** Τα ακουστικά που έχω αυτή τη στιγμή είναι τα Philips Fidelio X2HR, Sony WH-1000XM2 και Audio-Technica ATH-M50x
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθες.

Τα ηχεία αυτά δεν έχουν έξοδο ακουστικών να την δοκιμάσεις πρώτα;

Από εκεί και πέρα έχεις δύο επιλογές όσο αφορά τα ηχεία.

Μια είναι να τα συνδέσεις με την οπτική αν την υποστηρίζει ο Η/Υ ώστε να εκμεταλλευτείς το εσωτερικό ντακ που έχουν τα ηχεία.

Η άλλη είναι να συνδυάσεις ντακ - ενισχυτή ακουστικών που να έχει και line out και να συνδέσεις αναλογικά τα ηχεία στην έξοδο ήχου του ντακ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Από εκεί και πέρα το τι θα επιλέξεις για ντακ / ενισχυτή είναι θέμα budget.
Το K3 είναι καλό , υπάρχει και το K5 pro που είναι καλύτερο , επιλογές από την Schiit όπως το νέο Fulla ή το Hell ή το νέο iFi Zen Dac κλπ κλπ.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Έχεις καλά ακουστικά άρα πας για το Fiio K5pro ή το σετ schiit modi/magni αν φτάνουν τα χρήματα και όχι edifier (εκτός κι αν θες οπωσδήποτε 2.1 σετ). Από τον ενισχυτή θα οδηγήσεις και τα ηχεία, που θα πρέπει να είναι ένα σοβαρό ζευγάρι ενεργών (από το line out όπως σου είπε κι ο Sonorus). Το ποια θα εξαρτηθεί από το budget και το χώρο που έχεις στο γραφείο, υπάρχουν 10αδες επιλογές.
 

Skim

New member
20 November 2019
4
Καλώς ήρθες.

Τα ηχεία αυτά δεν έχουν έξοδο ακουστικών να την δοκιμάσεις πρώτα;

Από εκεί και πέρα έχεις δύο επιλογές όσο αφορά τα ηχεία.

Μια είναι να τα συνδέσεις με την οπτική αν την υποστηρίζει ο Η/Υ ώστε να εκμεταλλευτείς το εσωτερικό ντακ που έχουν τα ηχεία.

Η άλλη είναι να συνδυάσεις ντακ - ενισχυτή ακουστικών που να έχει και line out και να συνδέσεις αναλογικά τα ηχεία στην έξοδο ήχου του ντακ.
Δυστυχώς τα ηχεία δεν έχουν έξοδο ακουστικών.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ να συνδέσω τα ηχεία με την οπτική για να εκμεταλλευτώ το εσωτερικό τους DAC. Άλλα αναρωτιόμουν άμα και το extra DAC+AMP που θα πάρω χρειάζεται την ίδια θύρα..


Από εκεί και πέρα το τι θα επιλέξεις για ντακ / ενισχυτή είναι θέμα budget.
Το K3 είναι καλό , υπάρχει και το K5 pro που είναι καλύτερο , επιλογές από την Schiit όπως το νέο Fulla ή το Hell ή το νέο iFi Zen Dac κλπ κλπ.
Το K5 Pro δεν το ήξερα θα το τσεκάρω (λίγο τσιμπημένη εδώ μέσα η τιμή, 179 ενώ έξω στα 149). Τα Hell/Fulla δεν τα είχα δει (βασικά δεν είδα να τα προτείνει κανείς, κυρίως λένε όλοι για Modi + Magni/Vali) θα το τσεκάρω και αυτό μιας και από ότι βλέπω είναι DAC+AMP.

Υπόψη ότι τα Schiit πλέον υπάρχουν στην Ελλάδα από την Golden Acoustics.
Δεν τα βλέπω στο site τους. Χμμ.

Έχεις καλά ακουστικά άρα πας για το Fiio K5pro ή το σετ schiit modi/magni αν φτάνουν τα χρήματα και όχι edifier (εκτός κι αν θες οπωσδήποτε 2.1 σετ). Από τον ενισχυτή θα οδηγήσεις και τα ηχεία, που θα πρέπει να είναι ένα σοβαρό ζευγάρι ενεργών (από το line out όπως σου είπε κι ο Sonorus). Το ποια θα εξαρτηθεί από το budget και το χώρο που έχεις στο γραφείο, υπάρχουν 10αδες επιλογές.
Θέλω ένα σετ 2 ή 2.1 γι'αυτό ψάχνομαι αυτές τις μέρες. Δεν είναι όμως καλύτερη επιλογή η σύνδεση των ηχείων με οπτική;


Ευχαριστώ και πάλι!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο αφορά το τελευταίο ερώτημα η απάντηση είναι εξαρτάται.
Αν δεν έχεις κάποιο dac με καλό ήχο τότε το εσωτερικό ντακ των ηχείων θα είναι καλύτερο πχ από την έξοδο ήχου του Η/Υ άρα η σύνδεση με οπτική είναι καλύτερη.

Αν όμως έχεις ή πάρεις ένα ντακ με καλό ήχο τότε προφανώς και θα χρησιμοποιήσεις την αναλογική έξοδο του ντακ για τα ηχεία.