Παρακαλω τα φωτα σας...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Καλημερα στην ομαδα.
θα ηθελα τις γνωμες σας για αγορα κεφαλοβελονας για το πικ απ μου.
Βρεθηκε στα χερια μου πριν λιγα χρονια ενα παλιο πικ απ της VPI. χωρις βραχιονα. Ειναι ενα HW 19 MKIII.
Προσφατα καταφερα και του εβαλα εναν unipivot βραχιονα που ειχα αγορασει επισης πολλα χρονια πριν. Εναν bluenote U3 signature.
Εχω στην κατοχη μου και ενα phono stage cambridge audio cp2. Τα υπολοιπα μηχανηματα δεν χρειαζεται νομιζω να αναφερθουν.
Ηθελα λοιπον τα φωτα σας για να συνδυασω αυτα τα τρια.
Εχω ηδη καποιες κεφαλοβελονες οπως η ortofon red η ΑΤ120Ε, η sumiko pearl και καποιες φτηνοτερες. Με καμια απο αυτες ομως δεν ειμαι αρκετα χαρουμενος. (η μια πολλα μπασα, η αλλη πολλα πριμα, η αλλη αδιαφορη...) παντα στα αφτια μου..
Ερωτηση λοιπον.
Τι θα μπορουσα να αγορασω με ταβανι τα 200 ευρω, ετσι ωστε να παρω οτι καλυτερο μπορω απ αυτον τον συνδυασμο?
Ευχαριστω
θεοδωρος
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Καλησπέρα.
Για αρχή, έχεις ένα πολύ όμορφο σύστημα.
Πριν ψαχτείς για καινούργια κεφαλή, είσαι σίγουρος ότι έχεις στήσει σωστά τον βραχίονα σου;
Οι Unipivot γενικά δεν είναι και οι πιο εύκολοι βραχίονες για να ρυθμίσεις.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
To HW 19 MKIII ειναι ενα πολυ καλο πικαπ.Ο βραχιονας σου οπως λεει ο Τzimisce χρειαζεται προσοχη το στησιμο και τις ρυθμισεις του κυριως του azimuth.Εχεις τρεις κεφαλες που οντως ηχητικα διαφερουν μεταξυ τους πολυ.Απο τις τρεις αυτες εκεινη που ειναι οριακα αποδεκτη οσον αφορα το ταιριασμα της με τον βραχιονα σου ειναι η red, οι αλλες δυο ταιριαζουν καπως καλυτερα.
Ισως αυτη να βρισκεις "αδιαφορη" , με πολλα μπασα την sumiko και με περισοτερες ψηλες την ΑΤ. Θα ελεγα οτι για το πικαπ σου θα χρειαστεις κατα τη γνωμη μου και καλυτερη κεφαλη και καλυτερο phono.Me οριο τα 200 ευρω δεν θα ηθελα να προτεινω phono (αυτο να το δεις μελλοντικα) και, παρ'ολο του οτι εχεις τρεις κεφαλες, θα προτεινα μια audio-technica AT VM95SH.Eιναι πιο ισορροπημενη τονικα απο την ΑΤ120Ε λογω κυριως της ακιδας αλλα και της γεννητριας που ειναι διαφορετικη απο της 120Ε.Προσωπικα μου αρεσει η pearl,ανκαι συμφωνω μαζι σου για τα "πολλα" της μπασα.Αν δεν θα επαιρνα αλλη κεφαλη,μαλλον θα χρησιμοποιουσα αυτην.
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Καλησπερα κι απο μενα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση στους προβληματισμους μου.
Τον βραχιονα τον εβαλα μονος μου συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη. ειναι rega standard. νομιζω οτι τον εβαλα σωστα.
Ισως στις ρυθμισεις να ειναι λιγο εκτος γιατι δεν εχω τα καταλληλα μεσα για να το κανω. θα το δω ομως ξανα με μεγαλυτερη προσοχη
Οσο για τις υφισταμενες βελονες που εχω τωρα.
Η red μου μοιαζει πολυ μπασατη αλλα μπορει να φταινε και τα ηχεια μου.
Η ΑΤ σε αλλο πικ απ με το ιδιο συστημα με εντυπωσιασε, σε αυτο το πικ απ που προσπαθω να στησω τωρα με ενοχλει.
Η sumiko τωρα ηταν η πιο αδιαφορη. την ειχα παρει για αυτο το πικ απ, περιμενα καλες εντυπωσεις αλλα ενιωσα οτι ηταν μετρια σε ολα. ισοροπημενη μεν αλλα μετρια.
Επιδη τωρα ο βραχιονας μου ειναι medium/high mass η θεωρια λεει οτι σωστοτερη κεφαλη θα ηταν μια low output. σωστα? η δεν εχει καμια σχεση?
Γενικοτερα με εχει μπερδεψει πολυ η επιλογη της βελονας γιατι και ο καθε κατασκευαστης βαζει δικες του μετρισεις με διαφορετικες μοναδες μετρησης.
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

βασικα αυτο που ψαχνω ειναι μια κεφαλη για τον βραχιονα μου που να μπορει να αναδειξει την ποιοτητα του πικ απ χωρις ομως να παρω δανειο απ την τραπεζα. τα 200 ευρα ειναι μια τιμη που θεωρω λογικη για αυτο που εχω. Αν οχι τοτε ποσα? και με τι specs?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η εξοδος μιας κεφαλης δεν μας ενοχλει στο θεμα ταιριασματος με βραχιονα.Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η συνολικη μαζα βραχιονα/κεφαλης/βιδες σε σχεση με την ενδοτικοτητα (ελαστικοτητα) της αναρτησης της κεφαλης.Ισως μια καλη σκεψη ειναι να ζησεις λιγο καιρο με την κεφαλη που σε "ενοχλει" λιγοτερο ωστε να μπορεσεις να παρεις μια κεφαλη αρκετα καλυτερη απο αυτες που εχεις.Μιλωντας για low output μιλαμε για κινητου πηνιου,κατι που θα βαλει δυσκολα στο phono σου.Αν το οριο των 200 ευρω ειναι αυστηρα εκει, και αποφασισες να ξοδευτει,τοτε κατα τη γνωμη μου η επιλογη της AT VM95SH μου φαινεται σχεδον μονοδρομος.Εχει εξαιρετικη ακιδα, ερχεται απο πολυ καλο κατασκευεστη , ταιριαζει καλα με τον βραχιονα σου,και θα αξιοποιησει στο μαξιμουμ το phono σου,ενω ταυτοχρονα θα εχει να δωσει περισοτερα σε περιπτωση αναβαθμησης του phono.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

βασικα αυτο που ψαχνω ειναι μια κεφαλη για τον βραχιονα μου που να μπορει να αναδειξει την ποιοτητα του πικ απ χωρις ομως να παρω δανειο απ την τραπεζα. τα 200 ευρα ειναι μια τιμη που θεωρω λογικη για αυτο που εχω. Αν οχι τοτε ποσα? και με τι specs?

Το πικαπ/βραχιονας εχουν μεγαλες δυνατοτητες και μπορουν να αξιοποιησουν και να αξιοποιηθουν απο αρκετα ακριβες κεφαλες,ΑΛΛΑ εκει θα καταστει πιο εντονη η αναγκη αναβαθμισης του phono.H VM95SH , οσο μενει το υφισταμενο phono θα κρατα τις ισορροπιες σε ενα καλο σημειο.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
AT ή denon Πάνο;
Εγώ πάντως επιμένω για τη ρύθμιση του βραχίονα.
Ειδικά αν ο φίλος δεν έχει όργανα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι λάθος.
Και με λάθος βραχίονα, ότι κεφαλή και να πάρει...
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Ωραια.
Δηλαδη κοιταω για κεφαλες με αντιστοιχα specs της AT VM95SH σωστα?
Θεωρεις οτι ακομα και αν ξοδεψω περισσοτερα χρηματα για κεφαλη,δεν θα εχει νοημα οσο κραταω το ιδιο phono?
Υπαρχει περιπτωση τα phono των ενησχυτων μου να κανουν καλυτερη δουλεια απο το cp2? (arcam fmjA38).
Συγνωμη αν κουραζω..
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

Την denon103 την ειχα βαλει στο ματι καιρο. Αν και ξεφευγει λιγο απ το budget.
θεωρησα οτι θα ταιριαζε καλυτερα λογο βαρους.
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος
Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

AT ή denon Πάνο;
Εγώ πάντως επιμένω για τη ρύθμιση του βραχίονα.
Ειδικά αν ο φίλος δεν έχει όργανα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι λάθος.
Και με λάθος βραχίονα, ότι κεφαλή και να πάρει...

οργανα περα απο μια ζυγαρια και ενα protractor που μπορει και να μην ειναι ο σωστος, δεν εχω
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Το θεμα με την 103 κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απλο.Η 103 για να δουλεψει οπως πρεπει για να καταλαβει καποιος τι κανει, θελει μια συνολικη μαζα τουλαχιστον 30 γρ,δηλαδη ενα βραχιονα με μαζα 20 γρ (συν η 103,βιδες κλπ) Το εχω κανει σε δικο μου βραχιονα και το ειδα στην πραξη. 5-6 γρ ειναι σχετικα ευκολο να προστεθουν στον βραχιονα,φτανει το αντιβαρο πλεον να μπορει να ζυγισει την μαζα αυτη.
Οι ρυθμισεις ναι σιγουρα πρεπει να γινουν προσεκτικα,κυριως αυτη του αζιμουθιου και αυτο το προβλεπει ο βραχιονας που εχει.Εκει που προσωπικα εχω ενδοιασμους ειναι οπως ειπα το phono,κατα ποσο δηλαδη θα ανταποκριθει σε ενα πικαπ αυτης της κατηγοριας.Απο την αλλη, μια κεφαλη οπως η vm95sh εχει καλες δυνατοτητες.Ολα εξαρτωνται απο το μπατζετ και τον προγραμματισμο,δηλαδη αν σταδιακα θα θελησει να παει το πικαπ σε πιο ψηλη κατηγορια απο πλευρας κεφαλης και phono.Αν οχι, οσον αφορα εμενα , ισχυουν οσα ειπα και πιο πανω.Τροποι βελτιωσης σιγουρα υπαρχουν, αλλα να εχουν και το αναλογο αντικρισμα σε σχεση με το κοστος. Δεν αποφευγω να προτεινω κατι,απλα δεν θελω να κινηθω εξω απο τα ορια που εθεσε ως μπατζετ τωρα.Οπως και να γινει,η κεφαλη για μενα πρεπει να εχει προτεραιοτητα και μετα το phono.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ωραια.
Δηλαδη κοιταω για κεφαλες με αντιστοιχα specs της AT VM95SH σωστα?
Θεωρεις οτι ακομα και αν ξοδεψω περισσοτερα χρηματα για κεφαλη,δεν θα εχει νοημα οσο κραταω το ιδιο phono?
Υπαρχει περιπτωση τα phono των ενησχυτων μου να κανουν καλυτερη δουλεια απο το cp2? (arcam fmjA38).
Συγνωμη αν κουραζω..

Mε την τιμη που εχει η vm95sh δεν υπαρχει αλλη επιλογη.
Με αυτην μπορει να μεινει το phono μεχρι να μπορεσεις να το αλλαξεις.
Δοικιμασε το phono του arcam αφου το εχεις, δεν θα εκπλαγω αν το προτιμησεις.Αν το προτιμησεις και μαλιστα ανετα, θα βοηθησει στις προτασεις για αλλες κεφαλες.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

οργανα περα απο μια ζυγαρια και ενα protractor που μπορει και να μην ειναι ο σωστος, δεν εχω

Ακομη και με αυτα με προσοχη γινεται η δουλεια.Ενα αλφαδακι για τον unipivot καλο θα ηταν να ειχες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Παρακαλω τα φωτα σας...

Ακομη και με αυτα με προσοχη γινεται η δουλεια.Ενα αλφαδακι για τον unipivot καλο θα ηταν να ειχες.

Αχ αυτά τα αλφαδάκια Πάνο... αλφαδάκια για να ελέγχουμε αν λειτουργούν σωστά ..τα αλφαδάκια..!! πήξαμε στα αλφαδάκια.. :flipout:
 

tboneteo

New member
20 November 2019
34
Κυπρος