Επισκευη βλαβης της τηλεορασης samsung le32b450

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,319
ΤΣΕΧΙΑ
Χαιρετώ την παρέα. Έχω τεχνικό πρόβλημα με μεταχειρισμένη 32αρα τηλεόραση samsung le32b450 που αγόρασα προχτές. Χτες έβαλα την τηλεόραση στην πρίζα, όλα οκ η τηλεόραση έπαιζε κανονικά αλλά μετά από μισή ώρα ενώ κοιτούσα την υπέροχη εικόνα της tv ξαφνικά η τηλεόραση σταμάτησε να παίζει. Για μερικά δευτερόλεπτα άκουσα μέσα από την συσκευή της tv ένα ελαφρό θόρυβο σαν ένα θρόισμα, για ένα δευτερόλεπτο επανήλθε η εικόνα και μετά τέρμα, η τηλεόραση είναι πια νεκρή.


Ο προηγούμενος κάτοχος της tv μου είπε ότι η τηλεόραση καθότανε ένα χρόνο αχρησιμοποίητη στο σαλόνι του εξοχικού του. Μήπως η βλάβη της τηλεόρασης προήλθε από την πολύ σκόνη που είχε μέσα η τηλεόραση και κάηκε η τροφοδοσία της? Μήπως το θρόισμα που άκουγα να προερχότανε από τους πυκνωτές της τροφοδοσίας που από την πολύ σκόνη και θέρμανση της τηλεόρασης άρχισαν να σκάνε ο ένας πίσω από τον άλλο?


Πως μπορώ να επισκευάσω την βλάβη της τηλεόρασης? Για να την δώσω για επισκευή σε σέρβις δεν αξίζει τον κόπο, η επισκευή θα μου στοιχίσει περισσότερο αποτι την αγόρασα, η τιμή αγοράς και με τα μεταφορικά μου στοίχισε 40 ευρω.


Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορεί να είναι βλάβη και πως να την επισκευάσω? Κάθε βοήθεια δεκτή


Tasos.cz
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Αγαπητέ Τάσο, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να γίνει διάγνωση βλάβης και επισκευή της τηλεόρασης με ανταλλαγή μηνυμάτων.:nounder:
 

tasos.cz

Supreme Member
21 December 2008
3,319
ΤΣΕΧΙΑ
Καλημέρα. Επισκεύασα την τηλεόραση.

Υπήρχε πρόβλημα κακής επαφής (ψυχρή κόλληση) στο κύκλωμα τροφοδοσίας βλέπε παρακάτω εικόνες 1 και 2 όπου φαίνεται καθαρά ότι η ψυχρή κόλληση στην κυρολεξία έσκασε αφήνοντας γυμνό τον ακροδέκτη του τρανζίστορ.

Με το κολλητήρι αποκατέστησα την επαφή στο κάτω μέρος της πλακέτας και η TV παίζει και πάλι βλέπε εικόνες 3-4

εικονα 1
index.php



εικονα 2
index.php



εικονα 3
index.php



εικονα 4
index.php