Νέα ακουστικά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Καλημέρα.

Διαβάζω το νήμα ακουστικά πολύ καιρό, αλλά ποτέ δεν ένα το βήμα να αγοράσω ποιοτικά ακουστικά, να δω και εγώ πως είναι το Head-Fi.

Επίσης η ταπεινή μου ακρόαση μουσικής γίνεται πλέον αποκλειστικά από spotify premium μέσω ipad air 2 ή στέλνω με bluetooth στην smart tv 55" Samsung για καλύτερο ήχο.

Οπότε καταλαβαίνετε πως ότι και να αγοράσω από ακουστικά μια αναβάθμιση στην μουσική ακρόαση θα την δω, δεν γίνεται η ποιότητα να πέσει χαμηλότερα από ότι είναι τώρα.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι μήπως να βουτήξω στα βαθιά με την πρώτη και να αγοράσω τα Sennheiser HD 660 S;

Αλλά για να δουλέψουν σωστά ξέρω πως θα χρειαστώ DAC και AMP.

Όπως και για να παίξει καλύτερα το spotify θα χρειαστώ streamer.

Οπότε πολλά έξοδα για κάτι που δεν έχω δοκιμάσει. Και αν δεν μου αρέσουν τα ακουστικά ή δεν με βολεύουν;


Για αυτό μήπως είναι καλύτερα να ξεκινήσω σιγά σιγά; Να αγοράσω για αρχή τα Sennheiser PXC 550 wireless; Τα οποία ταιριάζουν με τον τρόπο που ακούω αυτή την στιγμή και γενικά είναι μεγάλη ευκολία σαν bluetooth που είναι.

Και αν δω ότι μου αρέσει αυτός ο τρόπος ακρόασης, προχωράω σε ποιο ακριβές υλοποιήσεις.



Ποιόν από τους δύο παραπάνω τρόπους προτείνετε για κάποιον που δεν έχει πρότερη εμπειρία στην ακρόαση μουσικής με ακουστικά;

Επίσης η εμπειρία ακρόασης μουσικής ανάμεσα στα δύο παραπάνω ακουστικά είναι η μέρα με την νύχτα; Ή κάτι ποιο ενδιάμεσο;


Επιπρόσθετα αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, ευχαρίστως να το δούμε.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα Γιώργο και καλή αρχή στο head-fi.

Οι λύσεις είναι αυτές που ανέφερες + 1.

1) Παίρνεις bluetooth ακουστικά, δεν μπερδεύσαι προς το παρόν με dac και ενισχυτές και χαίρεσαι τις ευκολίες του ασύρματου.
Εαν στο μέλλον δεις ότι σου αρέσει το χόμπι και πας για κάτι παραπάνω τότε σου έχει μείνει ένα πρακτικό ακουστικό για ταξίδια και "εύκολη χρήση". Απλά παίρνοντας ασύρματα κλειστού τύπου ακουστικά δεν θα πάρεις γεύση τι μπορεί να κάνει ένα ποιοτικό ακουστικό ανοικτού τύπου (π.χ τα Sennheiser HD 660s που ανέφερες) και αν αξίζει τον κόπο για σένα.

2) Παίρνεις ευκολοδογήτα entry level αλλά αξιόλογα ενσύρματα ακουστικά (π.χ Sennheiser HD 599) τα οποία απλά συνδέεις με καλώδιο με το ipad και ακούς την μουσικούλα σου. Εκεί θα πάρεις μία γεύση αλλά αν αποφασίσεις ότι θες παραπάνω τα 599 θα σου ξεμείνουν σαν ακουστικό B.

3) Πας κατευθείαν στην μεσαία - και πιο αποδοτική σε λόγο κόστους/οφέλους - κατηγορία (πχ με τα Sennheiser HD 660s) με το ανάλογο κόστος.
Υπολόγιζε ένα συνολικό κόστος πάνω από 600 ευρώ (370 τα ακουστικά + 200 minimum για πακετάκι dac amp). Για το streamer που λες υπάρχουν και εναλλακτικές επιλογές όπως dedicated mini pc, Raspberry Pi, ή πολύ απλά dac με δυνατότητες bluetooth. H iFi νομίζω βγάζει κάτι τέτοια.

Μακροπρόθεσμα η επιλογή 3 ίσως καταλήξει να είναι η πιο συμφέρουσα αν όντως σου αρέσει το χόμπι. Αλλά επειδή δεν το ξέρεις και επειδή σαν κόστος είναι μεγάλο δεν θα την πρότεινα παρά μόνο αν βγεις έξω σε μαγαζιά ή γνωστούς και φίλους που θα βρεις εδώ για να ακούσεις πολλά ακουστικά ο ίδιος με τα αυτιά σου.

Επιλογές 1 και 2 είναι πιο safe. Οι πιο πολλοί έτσι ξεκινήσαμε.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Αν αγοράσω τα Sennheiser HD 660s, ποια dac amp προτείνεις; Για να πάρω το μέγιστο από αυτά τα ακουστικά.


Επίσης μπορείς σε παρακαλώ να δεις αν τα χαρακτηριστικά του παρακάτω dac/amp είναι αρκετά για τα Sennheiser HD 660s:

Topping DX3 Pro LDAC Version 2 DAC/Amp


Το παραπάνω το βρίσκω και από Ευρώπη.


Τέλος, μήπως θα χαραμίζονται οι δυνατότητες-αρετές των Sennheiser HD 660s, αν ακούω μόνο από spotify premium; Πόσο μάλλον όταν θα στέλνω από το ipad με bluetooth στο dac την μουσική από το spotify premium.

Ή όχι;


Επίσης θα ακούσω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα αν παίξω flac από το pc, από ότι spotify με bluetooth;

Ή δεν θα καταλάβω καμιά διαφορά;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εξαρτάται από το ποσό προσεκτικά ακούς και πόσο εκπαιδευμένο είναι το αυτί σου.
Πάντως όσο περισσότερο ακούς με κάτι ποιοτικό τόσο και θα μπορείς σιγά σιγά να ακούς διαφορές στην ποιότητα.

Τα 660S είναι καλά και αναλυτικά ακουστικά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα απολαύσεις μουσική με το Spotify premium.
Σίγουρα η χρήση ενδιάμεσα του Bluetooth μειώνει την ποιότητα.

Όσο αφορά τον ενισχυτή τα 660 δεν είναι πολύ απαιτητικά αλλά προφανώς αγαπούν την ποιότητα.
Το συγκεκριμένο ντακ της Topping είναι λίγο χαμηλό σε ισχύ.
Θα προτιμούσα κάτι άλλο.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Απάντηση: Re: Νέα ακουστικά

Άρα λοιπόν για ενισχυτή ακουστικών πάμε σε Schiit Magni 3; Ή κάτι άλλο;

Έχει αρκετή δύναμη βλέπω, πως όμως δουλεύει με τα Sennheiser HD 660s;

Επίσης έχει 2 θέσεις gain. Τα 660 s που είναι 150 Ω τα βάζεις στο low gain και τέλος; Μήπως εκεί τους δίνει περισσότερη δύναμη από όσο χρειάζονται και είναι πρόβλημα αυτό;

Και για dac ποιό θα προτείνατε;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Θα ήθελα να προτείνω στο φίλο μας να πάρει το Topping DX3 Pro. Tο έχω περίπου 1 εβδομάδα, αγορά από Drop και έχω την εντύπωση ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα από μικρή εμπειρία που έχω. Αυτό για ακρόαση με τα Fiio FH1 (στη δουλειά μου).
Ακόμα δεν το έχω πάρει σπίτι να το δοκιμάσω με τα Sennheiser HD600. Από αξιολογήσεις άλλων χρηστών στο Drop βλέπω ότι οδηγεί πολύ καλά ακόμα και τα HD650 άρα γιατί να έχει θέμα με τα HD 660s ;

Θα έλεγα προχώρα φίλε στο Topping DX3 Pro και αν θέλεις αργότερα για να πιάσεις το top των ακουστικών παίρνεις έναν ενισχυτή...
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Απάντηση: Re: Νέα ακουστικά

Θα ήθελα να προτείνω στο φίλο μας να πάρει το Topping DX3 Pro. Tο έχω περίπου 1 εβδομάδα, αγορά από Drop και έχω την εντύπωση ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τώρα από μικρή εμπειρία που έχω. Αυτό για ακρόαση με τα Fiio FH1 (στη δουλειά μου).
Ακόμα δεν το έχω πάρει σπίτι να το δοκιμάσω με τα Sennheiser HD600. Από αξιολογήσεις άλλων χρηστών στο Drop βλέπω ότι οδηγεί πολύ καλά ακόμα και τα HD650 άρα γιατί να έχει θέμα με τα HD 660s ;

Θα έλεγα προχώρα φίλε στο Topping DX3 Pro και αν θέλεις αργότερα για να πιάσεις το top των ακουστικών παίρνεις έναν ενισχυτή...

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Το περιγράφει πολύ όμορφα ο amirm του audiosciencereview στο παρακάτω κείμενο: While measurements often were dominated by the performance of the DAC, that did not translate into lack of performance subjectively. Here, the amplifier was front and center providing exceptional fidelity with my low impedance/inefficient (Drop Ether CX) or high impedance (Seenheiser HD-650). There was thundering amount of power with ample headroom -- something I don't get with Topping DX3 Pro. This shows that the headphone amplifier is always more important than the DAC.

Άσχετα από το προϊόν που τεστάρει (compo dac/amp) αυτό που καταθέτει σαν συμπέρασμα είναι πως ακόμα κι αν το τμήμα dac είναι κακό, όταν το τμήμα ενίσχυσης είναι καλό, έχεις μία σωστή συσκευή που αξίζει να αγοράσεις. Στο δικό μας θέμα το topping DX3 pro είναι μία συσκευή με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ dac για την κατηγορία της (και για πολύ παραπάνω) με διάφορες ευκολίες όπως BT, τηλεχειρισμό, πολλές εισόδους κτλ και ένα καλό τμήμα ενίσχυσης ακουστικών. Η εταιρία δεν έχει δώσει βαρύτητα στην έξοδο ακουστικών, ο ενισχυτής αποτελείται από το κλασσικό tpa6120 και οδηγεί ικανοποιητικά όλα τα ακουστικά με λογικές απαιτήσεις. Αν λοιπόν κάποιος θέλει μία συσκευή για αποκλειστική χρήση με ακουστικά τότε δε θα έλεγα πως είναι η καλύτερη λύση. Αν όμως έχει σκοπό για οδηγήσει ενεργά ηχεία ή να το χρησιμοποιήσει σαν dac στο σύστημά του, είναι τρομερό vfm.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Ο amirm είναι αρχηγός σε αυτό που κάνει.

Πολύ καλή η διευκρίνιση του φίλου ZaBBaLos, δεν την είχα προσέξει.

Οπότε τι προτείνετε για ένα ξεχωριστό dac και ένα ξεχωριστό ενισχυτή;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Σωστά τα είπε ο ZaBBaLos! Βέβαια υπάρχει και το θέμα budget.

Φίλε Γιώργο θα σου πω τι έχω στοχεύσει για τα δικά μου Sennheiser HD600 που προφανώς είναι και η πρότασή μου για σένα:

DAC: Topping D50s
Headphone amp: SMSL SP200

Το DAC υπάρχει αυτή τη στιγμή στο Drop στα $185 συν κάτι λίγα μεταφορικά. Μπορώ να σου πω ότι με το Drop δεν πλήρωσα τελωνείο για το Topping DX3 Pro μιας και οι Κινέζοι έχουν «εκπαιδευτεί» και δηλώνουν κόστος προϊόντος $25...
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Ωραίο το Topping D50s από ότι διαβάζω.

Απλά βλέπω ότι θα χρειαστείς για αυτό και τροφοδοσία, το Topping P50, για να πάρεις τα μέγιστα αποτελέσματα.

Αλλά εφόσον έχεις ήδη το πολύ καλό Topping DX3 Pro γιατί δεν παίρνεις μόνο το Headphone amp;

Επίσης πολύ καλή αγορά από το drop, αν δεν πλήρωσες τελωνείο. Στέλνουν Ελλάδα όλα τους τα προϊόντα; Και αυτά που έχουν την ένδειξη "EU Collection" σημαίνει ότι θα φύγου από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή κάτι άλλο;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στέλνουν σχεδόν όλα τα προϊόντα Ελλάδα εκτός και αν γράφει αλλιώς.
Πάντα να υπολογίζεις ότι θα πληρώσεις τελωνείο.
Αν την γλιτώσεις δες το σαν δώρο.
Τα προϊόντα με ένδειξη EU έχουν στην τιμή το τελωνείο και φεύγουν από ΕΕ συνεπώς έρχονται και πιο γρήγορα.
Αυτό που πληρώνεις είναι τελική τιμή.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Sonorus, δηλαδή δε δηλώνουν χαμηλή τιμή για το τελωνείο οι Κινέζοι σε όλα τα προϊόντα του drop;

giorgos125, το Topping DX3 Pro το έχω στη δουλειά μου και παραμένει εκεί, δεν το πηγαινοφέρνω.
Στο σπίτι που έχω τα HD600 έχω άλλο DAC, ένα SMSL M8A (2nd version) το οποίο είναι επίσης εξαιρετικό.
Δεν ξέρω πώς συγκρίνεται με το Topping DX3 Pro ή το D50s πάντως τη δουλειά του την κάνει πολύ καλά. Δεν υπάρχει σοβαρός λόγος αναβάθμισης απλά το μυαλό παίζει μερικές φορές...

Μην την πατήσεις με το να πιάσεις τη μέγιστη απόδοση αγοράζοντας ακριβά καλώδια, τροφοδοσίες κλπ. θα βγεις χαμένος. Πάρε ένα καλό DAC, είσαι τυχερός που βρίσκεσαι σε μια εποχή που με περί τα 200 παίρνεις εξαιρετικό DAC, πάρε κι έναν καλό ενισχυτή ακουστικών (από αυτούς με το THX) το πολύ με 500 , απόλαυσε τη μουσική σου και τέλος!
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Τι μουσική ακούς φίλε artheo;

Δηλαδή εννοώ αρχεία flac από τον υπολογιστή; Ή από κάποια streaming υπηρεσία tidal, spotify;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τι έγινε με το Topping που πήρε ο Artheo από που το έστειλαν.
Τα περισσότερα προϊόντα του Drop φεύγουν από US και δηλώνουν κανονικά όλη την αξία τους.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Απάντηση: Re: Νέα ακουστικά

Γιώργο το χεις πάρει απόφαση να πας στα 660s?
Μήπως να ακούσεις και κάτι πιο low cost πρώτα?

Είναι μια από τις επιλογές που έχω. Το διερευνώ όμως.

Πρότεινε μου κάποιες ποιο low cost επιλογές και από άλλες εταιρείες, όχι μόνο Sennheiser.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Sonorus, το Topping μου ήρθε από Κίνα, όχι Αμερική.

Γιώργο ακούω πολλά είδη μουσικής, από Tidal, mp3 320kbps & flac. Μπορώ να πω ότι το Tidal (premium συνδρομή) έχει εμφανώς τη χειρότερη ποιότητα από τα άλλα δυο. Ακόμα και το ίδιο κομμάτι σε mp3 320kbps στο JRiver ακούγεται σαφώς καλύτερα από την εφαρμογή του Tidal ίσως επειδή χρησιμοποιεί ASIO driver.
Επίσης το Tidal έχει αρκετά μέτρια έως κακά rips, τα οποία σίγουρα δεν είναι ποιότητα 320kbps από CD αλλά σαν να ακούς ένα καλής ποιότητας ραδιόφωνο. Γι' αυτούς τους λόγους σταμάτησα και δε θα ανανεώσω ξανά τη συνδρομή μου στο Tidal.

Μιας και το νήμα είναι για νέα ακουστικά, έχετε κανένα σχόλιο για τα Sennheiser HD58X Jubilee τα οποία αναφέρουν κάποιοι χρήστες ότι είναι πολύ κοντά στα 660s? Ακόμα καλύτερα αν μπορείτε να τα συγκρίνετε με τα HD600/650 που τα έχουμε ακούσει οι περισσότεροι.

Επίσης θα ήθελα μια γνώμη για τα Hifiman HE4XX, αν μπορεί κάποιος να τα συγκρίνει με τα HE-400i που είναι αρκετά κλασσικό μοντέλο τα οποία είχα ακούσει για μερικά δευτερόλεπτα σε μια head-fi έκθεση του AVClub.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Νέα ακουστικά

Είναι μια από τις επιλογές που έχω. Το διερευνώ όμως.

Πρότεινε μου κάποιες ποιο low cost επιλογές και από άλλες εταιρείες, όχι μόνο Sennheiser.

Ανοικτού τύπου:
Sennheiser HD 599 (από τα πιο άνετα ακουστικά της αγοράς, συμπαθητικός ισορροπημένος ήχος, unoffensive που λένε και στο χωριό μου)
Philips X2HR (τα γνωστά X2 σε μειωμένη τιμή)
Beyerdynamic DT 880 32 οhms (ουδέτερος προς αναλυτικός ήχος, σαν κατηγορία ένα κλικ πάνω από τα άλλα δύο)

Κλειστού τύπου:
Meze 99 neo (πλήρες review εδώ)
Αudio Technica M50x (ίσως το πιο mainstream)
Beyerdynamic DT770 pro

Όλα τα παραπάνω με την βασική προϋπόθεση ότι δεν παίρνεις ενισχυτή αυτή τη στιγμή.
Αλλιώς κάνουμε άλλη κουβέντα.

EDIT: Διόρθωση τα X2HR δεν είναι wireless όπως έγραψα πριν
 
Last edited:

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Ευχαριστώ φίλε Mannos για τις προτάσεις.

Επειδή όμως σκέφτομαι σοβαρά τα HD 660 S, πρότεινε μου σε παρακαλώ ένα ξεχωριστό dac και ένα ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών

ή ότι άλλο νομίζεις .